Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux bolji od MS Windows-a.

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10260 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.smdesign.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 12:47 - pre 236 meseci
http://www.novell.com/linux/truth/

Citat:
Linux can deliver a lower TCO, it is arguably more secure than Windows, and the indemnification program and patents Novell offers for its open source products provide comprehensive protection for customers who wish to make the leap to Linux. We invite you to read the full reports for yourself, and see why Linux is gaining more and more fans every day.

Linux is the fastest growing operating system, used from desktops to the most demanding data centers. According to IDC reports, Linux enjoyed year-to-year growth of nearly 50% in 2003. By 2008, they estimate that 29% of all servers will run Linux, and they project a 44% compound annual growth rate in Linux desktops.

According to an Information Week survey, Linux is now the dominant manifestation of open source. Nearly 70 percent of 420 business-technology professionals surveyed already use the operating system. Three-quarters of those using Linux on some of their companies' servers chose it for its performance capabilities and reliability.

If the world were as Microsoft states, Linux would not be the world's fastest growing operating system, ISVs would not be writing to it in ever increasing numbers, partners would not be looking to sell it, and Microsoft would not have put a revenue caution related to Linux in their latest SEC filing. These, however, are the real facts.

Customers making any purchase to run a business–be it technology or other equipment– need to make decisions on an individual basis, taking into account their specific needs. This holds true for the purchase decision of Linux and OSS. In some instances, it may not make sense to implement Linux or OSS for certain parts of a business while it is a perfect fit in other areas. Just make sure you rely on all the facts to make an educated decision–not on rhetoric from vendors trying to spread FUD (fear, uncertainty, and doubt) in the marketplace.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 13:09 - pre 236 meseci
Mene open source sve vise podseca na poslednje dane dot koma. Secate se kako su sajtovi tada bili krcati reklamama, u pokusaju da se zaradi koji dolar? Sad kad odem na poneki oss sajt, primecujem da su reklame za 'donate', 'support', 'please' sve vece :D
Osim nekoliko velikih projekata (linux, mysql i slicnih) velika vecina oss projekata je osudjena na ekonomsku propast. Kad jednom (uskoro?) vecina oss programa ne bude postojala ili ne bude besplatna, doci ce do promene odnosa cene i mogucnosti na stranu ms platforme.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 20:36 - pre 236 meseci
Citat:
sasas:
Osim nekoliko velikih projekata (linux, mysql i slicnih) velika vecina oss projekata je osudjena na ekonomsku propast. Kad jednom (uskoro?) vecina oss programa ne bude postojala ili ne bude besplatna, doci ce do promene odnosa cene i mogucnosti na stranu ms platforme.

ss.


Interesantna izjava imajuci u vidu da je OSS projekata svakim danom sve vise i vise.
Bice da je ovo vise rant neupucenog coveka nego izjava bazirana na cinjenicama i zdravorazumskom razmisljanju.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.176.eunet.yu.

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 21:02 - pre 236 meseci
Pogotovo ako se zna da se sve vise velikih kompanija ukljucuje u razvoj OpenSource software-a.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 21:18 - pre 236 meseci
Nekoliko OSS projekata:
OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Linux
PHP, Python, Perl , GCC
Emacs, Vim, Eclipse
KDE, Gnome
Mozilla, Ximian, Evolution
Tomcat, Jboss, Apache, ProFtpd, WuFtpd,
qmail, postfix, exim, sendmail
MySQL, PostgreSQL, Firebird, SleepyCat DB4
PostNuke, PhpMyAdmin, PhpNuke, PhpBB2

Evo ovo je samo nekoliko izrazito popularnih OSS programa, mrzi me da pisem jos, ali ovo definitivno nije nekoliko!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 21:38 - pre 236 meseci
Da ne govorimo o onim "polu-projektima", gde se ustvari samo pakuju i sredjuju postojeci programi u nove distribucije. Najnoviji je Ubuntu, ciji je vlasnik neki siromah u poredjenju sa Bilom Gejtsom, ali je za mene i mnoge druge milioner, a ima ih jos. Ne vidim zasto bi i kako propao besplatan projekt? Covek seo i napravio iz hobija PCLinuxOS, odlicna distribucija, dosta popularna itd. Kako ce on to da "propadne"? On ima redovne prihode, ovo je uradio "levom rukom", za "jedno poslepodne" (naravno, salim se) ali je skoro tako. Neko ide na hipodrom, neko pravi PCLinuxOS u isto vreme, to je to.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
195.246.3.*



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 21:39 - pre 236 meseci
Citat:
axez: Bice da je ovo vise rant neupucenog coveka nego izjava bazirana na cinjenicama i zdravorazumskom razmisljanju.


wait to see

dot kom je bio ekonomski neodrziv. jos niko nije uspeo da dokaze (bar meni) da je oss ekonomski odrziv. kao sto se iz dot kom potopa spasao recimo yahoo i amazon, tako ce se i iz ovoga spasiti, nazalost manje nego sto bih ja to zeleo, oss projekata.

ukljucivanje 'velikih kompanija' je samo dokaz (skore?) propasti oss koncepta, jer po prirodi stvari velike kompanije ne dele (skupo placeni) napredak sa nekom hipi-komunom Tek cemo da vidimo sta ulazak velikih kompanija na oss scenu znaci.

koliko od vas koji ste se ukljucili u diskusiju i tako zarko branite oss zaista daje svoj doprinos oss zajednici? koliko ste cesto napravili izmenu na sorsu linuxa? otvorili one .c i .h fajlove? primeri?

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Palma
Srđan Stević
sysadmin
Beograd

Član broj: 2773
Poruke: 741

ICQ: 244467577


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 21:49 - pre 236 meseci
Citat:
caiser:
Pogotovo ako se zna da se sve vise velikih kompanija ukljucuje u razvoj OpenSource software-a.

Ovo je jače od mene

Poznate parole koje koriste Linux-ovci:
Code:

Zna se...
Opštepoznata činjenica...
Svi znaju...
I vrapci na granama znaju...
Svi mi znamo...


Sve vi znate i sve su to poznate činjenice! Ma nije nego, pametni ste mi vi. Ajde pošto već toliko znate kakva je ono procena od 29%. Otkud se to zna koliko će servera da bude 2008. kada je nezahvalno prognozirati i šta će biti iduće godine, a kamoli za 4 godine. Pa još prognoziraju da će na njima biti instaliran Linux. I da, većina Linux zealota je pljuvalo na isti taj IDC kad je prošle godine izneo podatak da Microsoft tehnologije imaju manji TCO od Linux-a. Tad ste tvrdili da je sve namešteno i da je IDC plaćenička firma a sada se pozivate na njihove prognoze i izveštaje.

Citat:

According to IDC reports, Linux enjoyed year-to-year growth of nearly 50% in 2003.


A kako sad ovo, zar niste još uvek zalepljeni na onih +-2% korisnika?

Citat:

Nearly 70 percent of 420 business-technology professionals surveyed already use the operating system.


E ovo mož' da bude istina, al' samo ako su anketirali radnike svoje kompanije. To je garant namešteno, takvom logikom mogu sad ja da odem u neku firmu koja je Microsoft partner, da anketiram radnike i da stavim na sajt da 100% anketiranih koristi Microsoft proizvode.


A i Flylord je malo neozbiljan što postavlja ovakve teme, koji su, po pravilu, čista reklama. Ko hoće pravu istinu o svemu tome neka skine PDF-ove sa microsoft.com sajte, sekcija Facts i sa RedHat.com, SuSe.com, Novell.com pa pročita sve to lepo i uhvati istinu koja je negde na pola puta. Pozivati se na tvrdnje samo jedne strane je najblaže rečeno neozbiljno.



[Ovu poruku je menjao dinke dana 09.11.2004. u 11:31 GMT+1]
This time next year we will be millionaires
- Dell Boy -
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 08.11.2004. u 22:30 - pre 235 meseci
Pretpostavljam da nikad nisi video da ja ulecem u neargumentovanu prepirku sa nekim, prema tome, pre nego mene "prozoves" budi precizniji i definisi "neozbiljnost", ne volim da iko zakljucava teme koje ja otvorim. Zasto ovako nesto nisi rekao u momentima kad neko postuje slicne stvari za Win.
Ne moguce je da neko zakljuci "istinu" na osnovu citanja ovakvih dokumenata ali je cilj ove diskusije da iznesemo nasa misljenja i iskustva a ne da prozivamo bilo koga jer to moze da izazove izrazito nezeljeni efekat.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 08:10 - pre 235 meseci
Citat:
The company announced Monday that Novell Linux Desktop 9 will be available Friday. The release represents the combination of a number of desktop-related products that Novell gained through its acquisition of SuSE Linux and Ximian in 2003.

Novell will charge $50 per person for an "entitlement" to use the software, a deal that includes one year of updates and bug fixes.


Besplatno, nema šta :)

Doduše, ovom Novelu izgleda nije dosta što su jednom popili patos od Microsofta. Biće toga još, samo pratite. Navikli da ih biju, pa to ti je :)

Citat:
The software giant (Microsoft) said it has reached a $536 million settlement with rival Novell over legal claims between the two companies related to Novell's NetWare operating system.

As a result of the settlement, Novell said that it has agreed to withdraw from the EU's antitrust case against Microsoft.


Usput, samo vi programirajte za IBM i Novell, pametno, pametno..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 08:42 - pre 235 meseci
Citat:
Usput, samo vi programirajte za IBM i Novell, pametno, pametno..


Ma vidis da niko i ne programira. Ja lepo pitam ko i koliko ucestvuje u OSS inicijativi, i niko da se oglasi (mozda me ignorisu sto pisem malo off-topic?). Pa da se raspitamo kako ti ljudi zive bez korporacijskog jarma
Kad god kazem nesto protiv OSS-a, izleti gomila likova koji se kunu u isti, a za koju se ispostavi ili da:
1. nisu programeri
2. nisu nikad napisali ni liniju OSS koda
3. ne placaju svoje racune (tinejdzeri i mladji od njih)

Vazno je da svi znaju sta je TCO i ROI

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 09:01 - pre 235 meseci
1) Ja se bavim programiranjem
2) Zivim od toga
3) Ne izdrazavaju me roditelji
4) Programiram pod Linuxom koristeci OSS tehnologije
5) Zaradjujem radeci pod Linuxom

Jel ovo nesto cudno!? Da li onda mene smatras kompetentim za daljnu raspravu
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 09:15 - pre 235 meseci
Citat:
flylord
4) Programiram pod Linuxom koristeci OSS tehnologije
5) Zaradjujem radeci pod Linuxom


1, 2, 3, jako pohvalno :)

Da li softver koji TI napises objavljujes pod OSS licencom? Gde mogu da ga skinem?

Koji ti je model zarade (ako je prethodni odgovor da)? Kako prolazis? Zivis iskljucivo od OSS razvoja? Mozes li mi preneti tvoja iskustva po tom pitanju?

Ima li vas jos takvih na forumu?

Inace i ja koristim OSS software (kuci), skoro sve osim windowsa je OSS. Ali moj sors nije nikome dalje na raspolaganju, iz raznih razloga (ne komercijalnih).
Ja to bar priznajem, i ne smatram se pripadnikom OSS zajednice, jer joj ne dajem doprinos. Koristiti OSS da bi pisao closed-source, i pritom se zalagati za OSS je licemerje.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 09:20 - pre 235 meseci
Nisam nigde napisao da se bavim pisanjem OSS software-a Mada planiram da jedan program (vpopmail/qmail admin panel) dam pod GPL licencom i da ga okacim na sourceforge. Ne zaradjujem na njemu nego na usputnim uslugama, tako da mi se isplati da da gam pod OSS da bi ga eventualno jos neko razvijao
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 09:38 - pre 235 meseci
Citat:
flylord: Nisam nigde napisao da se bavim pisanjem OSS software-a


Vidim, zato te i pitam.
Pazi, krenemo u bilo kakvu raspravi lin vs. win i slicno. I onda svi linuxasi izbace ultimativni argument:
'Znam ja co'eka u njemeckoj koji je uz'o milion maraka a sve radi na linuksu'.

Ovde NIKO ocigledno ne razvija oss (a da zivi od toga).
I na win platformi 'coek iz njemecke' zaradi milione.

Da li ima neko ko ce mi izloziti svojim primerom kako je uspesan u oss razvoju. Nekoliko poruka ranije neko je doveo u pitanje moje 'zdravorazumsko razmisljanje'. Izvolite, dokazite suprotno mom razmisljanju!

Sva rasprava koja se vodi je glupa, jer ovde nema suprotstavljenih strana SVI programeri ovde rade iskljucivo closed-source, jer im nije tikva na ramenima. OSS zloupotrebljavamo maksimalno, pa ce ovaj eventualno zbog toga i propasti.

Novel, Sun i IBM mogu pricati sta hoce, to je cisto sr*nje. Svi smo presli na MS jer je ovaj bio ili bolji ili povoljniji od ovih. Njihov ulazak u OSS avanturu je samo na stetu OSS zajednice.
Da se pita SUN-a i IBM-a, jos uvek bi morali kupovati mainframe/superservere ako zelimo graficko okruzenje.
Novel? Isti onaj koji je po basnoslovnim cenama prodavao fajl server (netware)? I onda se bunio sto nam to ms daje za dz. uz WindowsForWorkgroups?

Sto se tice ne-programera, tek je to dobar fol sto se ukljucuju u raspravu o necemu sto ih se nimalo ne tice (mozemo im dati sorsa koliko hocemo, ne pravi razliku)

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 10:32 - pre 235 meseci
Nego kad sam pitao koliko se zaradi od OSSa i koji model zarade, odjednom su se svi 'aktivisti' ucutali. Zar vas to ne podseca na dot kom? Still waiting...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 10:36 - pre 235 meseci
Citat:
sasas: Ovde NIKO ocigledno ne razvija oss (a da zivi od toga).

To je stoga što smo siromašna zemlja. Na zapadu ne moraš da radiš 10 sati dnevno 11 meseci u godini da bi preživeo, a ovde moraš. Ja da imam slobodnog vremena pisao bih open source softver, možda bih u krajnjoj liniji nešto zaradio, možda i ne bih (što i nije previše bitno, jer je u pitanju hobi). I to što ljudi ne pišu OS softver ne znači da nemaju pravo da ga brane. Pretpostavljam da ti kad odgledaš neki film imaš mišljenje o njemu i deliš ga sa drugima, bez obzira što nisi režirao niti jedan.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 10:47 - pre 235 meseci
Upravo obrnuto. Pre bi mi trebali raditi oss, s obzirom na manji standard i nezadovoljstvo poslodavcima.

Kako mislis da svoje podatke poverim necemu sto je uradjeno iz hobija ('levom rukom' kako neko gore rece)? Da bi OSS opstao i koristio se, moras imati model kako da zaradis!

Bilo je to sveukupno moje vidjenje slicnosti oss-a i dotkoma, hope you all enjoyed it ;) Odoh sad malo da radim, pa me nece biti vise u ovoj diskusiji.

& Poredjenje sa filmovima ne stoji, jer ja kad kritikujem film ne pisem o objektivima i rasveti koju su koristili. Ovde su svi experti za TCO, ROI, &ostalo bez pravog razumevanja problematike.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net.



+18 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 10:51 - pre 235 meseci
Citat:
jablan: To je stoga što smo siromašna zemlja. Na zapadu ne moraš da radiš 10 sati dnevno 11 meseci u godini da bi preživeo, a ovde moraš.
Ti tako zamisljas zapad? Ono kao sede ljudi, dobro placeni, rade 4 sata dnevno, a u slobodno vreme filozofiraju i pisu dzabe softver?

Naravno da postoje ljudi koji sede i pisu dzabe softver, ali nije to to. Oni koji zapravo sede i prave bitne kontribucije nekom projektu ima jako malo - ne znaci da ih nema, ali ne mozes njih da koristis kao reprezentativan primer. Stvar se svodi na staru pricu, da nesto u OSS ideji ne stima po programere. Zbog toga i ima tako malo profesionalnih programera koji od toga zive.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a. 09.11.2004. u 11:01 - pre 235 meseci
Naravno da ne zamišljam zapad na taj način (ne znam odakle ti to). Ako upotrebiš logičke operatore na moj iskaz ;) videćeš da ono što sam rekao znači da na zapadu možeš da radiš manje od 10 sati 11 meseci godišnje i da preživiš, to jest da ljudi imaju dosta sređeniji život u smislu slobodnog vremena, obezbeđene egzistencije, pravnog sistema, manje strepe od toga da neki majmuni ne dođu (ponovo) na vlast i nabave nam još poneki rat i bombardovanje ispod cene, pa to nekima od njih dozvoljava da se bave razvojem softvera bez direktne finansijske nadoknade.

Ono što ne pokušavam da kažem je da OSS treba da postane mainstream softverskog razvoja (naravno da čoveku iz kapitalističkog sistema tu nešto ne štima), samo se trudim da objasnim zašto se tako malo ljudi ovde time bavi, kao i da to nije preterano relevantno u OSS raspravama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux bolji od MS Windows-a.

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 10260 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.