Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka

[es] :: Muzička produkcija :: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 98206 | Odgovora: 466 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka16.03.2005. u 17:01 - pre 232 meseci
majstore,

ovo se odnosi samo na speech eq? tj speech kao jedini element u mix-u jel?
npr. kada se rade off-ovi i sl... ili mozda radio-drame (tu i ako ima neki ambijentalni zvuk, uglavnom je tih i mnogo manje bitan od govora)...

za mix muzike i govora, ne znam opet koliko bi bilo efektivno boostovati 8db uz wide band Q...
 
0

neo01
BG

Član broj: 28764
Poruke: 564
*.6.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka17.03.2005. u 00:30 - pre 232 meseci
Meni u ovoj prici nisu jasne neke stvari... Zasto je pozeljno vrsiti normalizaciju (ekvilizaciju), ako to nisu odradili ni profi ton majstori u studiju?

Kao i, da li pretvaranje u MP3 poremeti muziku, tako da je pri rezanju istih neophodno izvristi normalizaciju (mozda jedino u ovim slucajevima ova opcija ima smisla?)?
Welcome to the real (binary) world, neo(01)...
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
147.144.49.*



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka17.03.2005. u 00:40 - pre 232 meseci
normalizaciju NE treba raditi. Eq moze da bude alat za popravku, ali i za efekat... U tom slucaju - ukusi se razlikuju.

profi "ton majstori" rade mnoge stvari koje nemaju ni najmanje smisla.
FBzP
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
195.252.80.*



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka17.03.2005. u 15:18 - pre 232 meseci
@vindic8tor:

Citat:
Neka uopstena razmisljanja o ekvalizaciji govora:


GOVOR! NE muzika.... ma smanji dozivljaj da je 8 dB + POGRESHNO! KO JE TO ZABRANIO?
Ima slucajeva gde je to OK! Pusti predrasude!

Citat:
Meni u ovoj prici nisu jasne neke stvari... Zasto je pozeljno vrsiti normalizaciju (ekvilizaciju), ako to nisu odradili ni profi ton majstori u studiju?


Kakva normalizacija, kakvi bakraci? Normalizacija je neshto, a mastering drugo...
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka17.03.2005. u 16:59 - pre 232 meseci
ima slucajeva naravno.. ali uglavnom ja ne radim tako veliki boost zbog ukupnog balansa... samo kao efekat tj..



@neo01

normalizacija i ekvilizacija nisu toliko slicni procesi...
 
0

AntOnOff
Vladimir Antonov
Pancevo

Član broj: 36438
Poruke: 62
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: www.radioaktivno.com


Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.03.2005. u 14:18 - pre 232 meseci
Ma siguran sam da ste svi u pravu....
Samo da vas pozdravim...i da se pohvalim.
Nabavio sam novu spravicu, lampaski preamp
koji divno izgleda, i odlicno radi.
Na sebi ima samo jedan pot za gain, i ponasa se
nesto kao limiter i saturator kad ga "zavrnem".
Ali dobro me je u istu svrhu sluzio i PSP
vintagewormer (ili kako se vec pise),
ali psiholoski efekat na ljude koji dodju i snimaju kod mene
je mnogo bitniji, zato sto su svi uvereni da je to
najzad to...a kad odu ja malo L2, malo ovo malo ono
i na kraju me i mrzi da sve provucem kroz preamp.
Ne znam dal sam lud ili softwarez stvarno dobro radi :)
A lampe divno svetle :)

Studio A
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.03.2005. u 15:53 - pre 232 meseci
bez sumnje psp i waves plugovi dobro rade...

a sto se tice tog tube preampa, zavisi kakav je...
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.03.2005. u 20:26 - pre 232 meseci
Nije te dugo bilo, a vidim, ponovio si se! Cestitam.

Bilo bi mi lakse da mi kazes STA si to kupio, care? Ima li to ime?

Alo, lepi!? Samo se ti proser**aj ovako:

Citat:
ali psiholoski efekat na ljude koji dodju i snimaju kod mene
je mnogo bitniji, zato sto su svi uvereni da je to
najzad to...a kad odu ja malo L2, malo ovo malo ono
i na kraju me i mrzi da sve provucem kroz preamp.


...jer ces da dozivis da te neko od tvojih musterija cak i napushi, jer cita OVO! Pazi!

Inace, malo smo prilicno popularni, jer nas "citiraju" unaokolo po Net-u. Hvala im, a bilo bi lepo da dodju malo i kod nas u studija i na forum!

 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka23.03.2005. u 20:33 - pre 232 meseci
oće hoće, svi će preko okeana do mene doć'.

i mene zanima koji je pre, mada čak i $80 lampaski presonus zvuči neuporedivo bolje nego bilo koji behringer koji sam čuo ;]
FBzP
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka06.04.2005. u 18:04 - pre 231 meseci
pitanje za ton_majstora i sve ostale koji se nađu....

da li vam je lakše da miksate na kompjuteru ili na analognoj opremi sa outboard efektima i procesorima?
meni je neuporedivno lakše da miksam na analognoj opremi... ne znam zašto... podesiti gate na bilo kom plaginu mi je uvek bio neviđeni smor. Nekom idiotskom logikom sam neuporedivno brži u pro tools-u, pogotovo za overall miks celog albuma - snimim generalne gates/compressor/whatever presete pri prvog pesmi, i onda ih pozovem i tweakujem po potrebi pri svakoj sledećoj, što mi štedi jako puno vremena.

sa druge strane nema ništa lakše nego kompresovati pomoću pravog kompresora... Onda je tu i pitanje konzole. ja imam sreću da radim sa integrisanim kontrolerom i ne moram da koristim miša sve vreme, ali nije to to.

Enivejz, kakva su vaša iskustva?
FBzP
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.freeserbia.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.04.2005. u 08:43 - pre 231 meseci
Uuuu, dobro pitanje!!!

Ipak, mislim da od pre tri-cetiri godine NEUPOREDIVO brze mixam na full-digital varijanti, pa cak i bez mixera. Kontroler mi je povremeno potreban (Control 8), ali samo kada usnimavam. Jako je lepo imati PLAY, REC, STOP kao "dedicated" tastere. Lepo je slusati "preko glave", ako se ima "shuttle" tocak.

Plug-ins, ima ih gomila, a bogme sve vise je kvalitetnih. Manje je junk-a, nego pre dve-tri godine. U zadnje vreme se lozim na Equium, Firium i slicne Gizmo-e.

Mis, naravno. Znam da je trovanje, ali i Jeff Beck isto radi sa tastaturom i misem.... ;)

Naravno i Hans Zimmer, jedan od najvecih "trgovackih putnika i promotera" u muzickom svetu. Hahahaha...

Citat:
podesiti gate na bilo kom plaginu mi je uvek bio neviđeni smor.


Sto? Koji plug-in, kakav gate? Obican Noise-gate? To je smor i digitalno i analogno...

Citat:
snimim generalne gates/compressor/whatever presete pri prvog pesmi, i onda ih pozovem i tweakujem po potrebi pri svakoj sledećoj, što mi štedi jako puno vremena.


uuu... otkrio si toplu vodu! Taj princip rada cepaju narodnjaci ovde kod nas vec petnaestak godina, jos ako snimaju KOLA! JOOOJ! Za noc se smiksa 8-10 kolca i ujutro na burek, pa kuci na spavanje (puni lowe ko brodovi)...

lol... pozdrav!
 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.04.2005. u 09:21 - pre 231 meseci
Citat:
Ipak, mislim da od pre tri-cetiri godine NEUPOREDIVO brze mixam na full-digital varijanti, pa cak i bez mixera.


101%. Globalno ide mnogo lakše (brže) uraditi sve na raćunalu, čak i s mišem. Ono što u softveru uradim za dva sata traje bar 4 u studiju sa konzolom i outboard procesorima.
FBzP
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka07.04.2005. u 15:11 - pre 231 meseci
ok.. a quality? :)

logicno je da ce setup u analognom studiju trajati par sati, cables and shit. ali kad sredis svo rutiranje, sam mix je laksi, enit. i bolje zvuci :)

ovo se sada pretvara u analog v. digital pricu. a svi znamo koji je tu odgovor :) bez obzira na to koliko brzo imas pristup onom sto ti treba.



inace i ja sam nabavio one elemental pluginove. onaj linear phase eq je cool.
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka03.05.2005. u 09:07 - pre 230 meseci
Ok, sada ja Vas nesto da pitam:

Kakva su Vam iskustva sa PODMIX-ima? Tj. imate gomilu (30-40 audio kanala) i treba da sve to smixate na dva-stereo mix! U mix-u ima oko 5-6 send-return efekata, gomilu inserata, realtime automatizaciju... ma loodilo i guzva....

- da li da se naprave stereo podmix-i za recimo: ritam, vokale, kbrds, atmos, gtrs... pa onda tih 5-6 sterea nazad, mix u finalni bounce/export/mixdown?

- ostaviti sve kako jeste, mixati u jednom prolazu...

CPU zauzece NIJE problem...

(naravno, usput removing DC offset...)

Pozdrav!


 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka03.05.2005. u 16:33 - pre 230 meseci
zavisi od projekta. Ja ću često ako mogu pobacati sve na nekoliko buseva i raditi na tome... UVEK napravim groups u PT, a ako radim na analognoj konzoli grupišem kanale na submaster-ima... Prvo uradim miks bubnjeva, i podesim relativne nivoe i grupišem ih. To je to za bubnjeve, više ih ne diram. Ustvari često samo automatizujem mutes na tom tom kanalima.
Onda radim na basu. Volim da snimim dupli bas, direct i ozvučeno pojačalo, ali često muzičari ne donesu bas pojačalo, pa moram da se igram sa direct... Zavisno od žanra i benda, kloniram bas u još jedan kanal i onda se igram sa amp simulatorom. Sad sam istripovao novi način da snimam bas pojačala i mnogo mi se dopadaju rezultati - često osim malo kompresije ne zahtevaju ništa (+ malo eq-a ako je neko jeftino pojačalo).
Najviše vremena posvećujem gitarama - trudim se da nasnimim što više mogu, i posle obrade sve ide u group.

Ustvari kad ovako sve iskucam, da, uvek koristim submixes.

CPU nije problem... Samo jednom sam uspeo da srušim sistem - stavio sam gomilu HTDM efekata misleći da to znači Hi-def (a ustvari znači HostTDM - napada procesor kompjutera). ;]
FBzP
 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
195.252.80.*



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka05.05.2005. u 11:25 - pre 230 meseci
Hmmm, kao da me nisi procitao do kraja.

Vidi, imam mix koji RADI, sve je ok, ali sam ga izbounce-ovao (istresao) u jedno 5 stereo kanala sa sve efektima, odradio nad njima dodatne radnje, zatim:

Otvorio NOVI projekat, usisao tih 5 wav-ova i pustio mix ponovo.

Utisci su mi razliciti, samo zato Vas (a i tebe Ni ten) pitam da li CUJETE neku razliku u kvalitetu, prostornim planovima ili cistoci efekata...?

Znaci, NOVI Song, Arr, Projekat... ne u okviru starog!

 
0

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.dsl.snfc21.pacbell.net.



+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka05.05.2005. u 16:37 - pre 230 meseci
jesi ih bounce-ao u istoj frekvenciji semplovanja i rezoluciji?
Ja (mi) to radimo pred miks filma, 3 različita projekta se izbounce-aju u zasebne stereo ili surround fajlove i onda se radi overall mix. Nisam primetio nikakve razlike.

i sad sam skontao: ti moraš to da radiš zbog limita LE verzije/CPU preservation? Ne bih radio takve submixes ako baš nisam nateran da to radim, ali kontam zašto pitaš (kakav degen, tek sad).

Ako nemaš dovoljno cpu-a, to je naravno odlična ideja - ne radim to, ali se već jedno mesec dana razmišljam da uradim to za neki kućni projekat koji mi u punom žaru obori kompjuter :) Onda ću ti reći rezultate.
FBzP
 
0

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka05.05.2005. u 17:02 - pre 230 meseci
ja neki put primetim razliku izmedju real time procesiranja sa kanalu, i bounce fajla.
neki put nivo jednostavno nije gde bi trebao da bude (tise). mono-mono. treba paziti pretpostavljam da svaki od procesora ima mono izlaz. neki prime mono signal i izbace stereo signal u mixer. i tu ne mislim samo na reverbe i delay-e. najobicniji eq i kompresori to rade. a nemaju svi pluginovi mono verzije kao waves.

ispitacu dalje ovo...
 
0

dandellion

Član broj: 42237
Poruke: 177
*.beotel.net.

Sajt: www.acidzen.org


Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka06.05.2005. u 02:31 - pre 230 meseci
za ovo pitanje moram da se bacim u cistu spekulaciju jer je uslov da CPU nije problem

ako je ikako moguce, sve od jednom bez podmixa.... naravno sve se potrpa u grupe, pa tek onda u master.
ako cpu jeste u frci onda izrendam trekove pa novi projekat, s tim sto tada preti problem memorije.....

teorijski, razlike ne bi trebalo da ima. ako neko ipak uhvati razliku dajte neko objasnjenje....

lakse je raditi kada je cela numera pod kontrolom od osnovnog nivoa do mastera.... ako mixam samo deset (npr. ) kanala sa vec odradjenim efektima preti opasnost od potrebe za vracanjem na neki da bi se sredio recimo EQ na kontri koja je vec smixana u komplet udaraljki..... a onda ta popravka srusi neki treci kanal.....

 
0

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka06.05.2005. u 10:59 - pre 230 meseci
Krk! UVEK je bounced/exported kanal nesto tishi (1.5 - 3.0 dB)! To me ne brine, samo "predruksam" odnose, sto nije neki bash veliki posao, u PT.

@vind: kojim softverom?

Ni ten i ja (navodno) radimo sa PT. Dandellion? Antonoff? Ostali?

Mislim, jeste CPU problem... moj 2.8 Ghz oteram na 3.1 ili 3.34, ali to nije to... mislim da reverbi, delay i uopste FX, CISTIJE izlaze sa manjim send-opterecenjem. Faze, takodje. Inace, treba odraditi DC-offset removal, nakon svakog bounce-ta.

I dalje cu da vas maltretiram....



 
0

[es] :: Muzička produkcija :: Demistifikacija i ubrzana (besplatna) školica zvuka
(Zaključana tema (lock), by ton_majstor)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 98206 | Odgovora: 466 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.