Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

POMOC - sa Max-a na Mayu??

[es] :: 3D modelovanje :: POMOC - sa Max-a na Mayu??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7660 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon POMOC - sa Max-a na Mayu??29.10.2004. u 19:56 - pre 236 meseci
Prvo bez flejma, ne postavljam pitanje da li je bolji Max ili Maya (sto se mene tice Max je u nekim stvarima bolji od Maye i OBRNUTO).

Interesuju me misljenja ljudi koji su sa Max-a presli na Mayu i obrnuto. Zbog cega ste presli, sta vam se vise svidelo itd....??

Ja tezim ka tome da kada nesto napravim da deluje kao da je slikano foto-aparatom (znam da treba dosta iskustva...). Sto se tice radova iz Maye, primetio sam da su uglavnom poprilicno fotorealisticni.
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

marco3dx
Marko Jocic
Novi Sad

Član broj: 29274
Poruke: 96
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??29.10.2004. u 20:49 - pre 236 meseci
u skoro svakom programu za 3d mozes napraviti foto-realisticne radove.
u maxu, mayi, lightwaveu, cinema4d itd...it doesn't matter!
sve zavisi od toga koliko dobro poznajes neki program i koliko dobro njim znas da rukujes...
ja licno sam pre koristio max ali sam presao na mayu, jer mi njen interfejs mnogo vishe odgovara( kupio sam mayu kao "samo da probam" ali vec posle nekoliko dana navikavanja shvatio sam da je MENI maya bolja)...
prelazak sa maxa na mayu ce biti naporan, ali (sa moje strane) veoma isplativ...

poz
NAPRED ZVEZDO, SAMO NAPRED ZVEZDO!!!
 
Odgovor na temu

forgotten

Član broj: 18950
Poruke: 369
195.178.55.*



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??29.10.2004. u 21:19 - pre 236 meseci
Salzem se sa Markovim misljenjem, jer zaista meni maya mnogo bolje izgleda, menu je mongo laksi, lepo je razvrstan, a funkcije su po meni prava perverzija u odnosu na max. U pocetku me zanimalo samo organsko modelovanje pravio sam neke vugle u maxu ali mi to nije bilo to, ne znam, valjda mi alatke nisu odgovarale, a onda sam cuo za Mayu i brate! mnogo bolje, mnogo lakse se radi i sve mnogooo bolje izgleda (mislim na modeling ne na render). Eto mog misljenja :)
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??29.10.2004. u 22:00 - pre 236 meseci
E to me i interesuje. Posto ja kada sam probao Mayu, delovala mi je mnogo komplikovanije od Max-a (ali eto izgleda da je to bilo samo na prvi pogled). Malo mi je da kazem "frka" da predjem, imam utisak tipa sacu morati sve ispocetka ;). Mene najvise i interesuje sto se tice modelovanja. Trenutno u Max-u radim (vezbam) neke automobile, ali cu poceti polako da radim u Mayi, pa cu videti da li mi odgovara.

Jel ima nekog da je presao sa Maye na Max ?? I misljenja?

Pozdrav
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-3.tehnicom.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??30.10.2004. u 10:34 - pre 236 meseci
Prvo sam dosao u susret sa 3DS4 - jos 95 -e posle toga je dosao Max (96-e) - Nije mi se svideo - jednostavno ne lezi mi - Radio u njemu jesam - ali.....
99-e se pojavljuje maja. To je bilo otkrovenje za mene - pre nekih mesec dana sam radio (sticajem okolnosti) u maxu - i moram priznati da iako ga znam da je bilo bolno Znaci ja nisam koristio Mayu pa sam presao na Max - ali poznajem MAX jer sam nekad radio u njemu, a sada radim u Maji. Malo cudno kako to objasniti - jednostavno ne lezi mi - Da bi neko bio dobar u nekom programu mora ga dobro poznavati - e sad - Ja se nisam igrao u zadnje vreme osim tog posla (niti planiram) sa Max-om da bih iz njega izvukao njegov maksimum, ali se secam da kad sam normalno radio sa Fur-om i dinamikom u Mayi (1999-2000), da toga nije bilo (tada) u Max-u - To je sve lepo integrisano u Maju, i sve sto je najbolje od svega super lako radi - Verujem da se i dan danas dosta stvari u Maxu dobija ubacivanjem pluginova. Hotbox u Maji je super - ali npr ja ga uopste ne koristim - Outliner takodje -

Da skratim - ne zelim flame - ali zamisli da vozis juga i da sednes u golfa - jel bi ti se svidjalo da se vratis u juga? To su ti rekli i ostali - na malo drugaciji nacin. Mozda Vama nece znaciti nista sledeca recenica, ali ljudima medju koji se bave ozbiljno komp grafikom, vrlo je poznat proizvodjac Silikon Graphic - Pa Alias Wavefront je divizija Silikon graphica - Studio tools postoji godinama i pre maxa i pre maje - Oni su jednostavno napravili Mayu na iskustvima iz Studioo Tools-a

Jos jedna stvar koja mozda izdvaja Mayu u odnosu na Max - Feature se zove Maya live - gde mozes miksovati tvoj video materijal sa 3d kompjuterskom animacijom (real time - ali to vec zavisi od brzine komjutera koji imas) -
Nekoliko vrsta rendera od kojih i onaj koji izbacuje flash fajlove (koji izgledaju kao flash) je takodje vrlo nice thing

Ja se ogradjujem od price o modelingu, mada znam da se u njemu moze svasta napraviti - Ja Mayu koristim samo za renderovanje - tacnije modele radim u ProE-u a renderujem u Maji.

Help je dosta dobro uradjen, funkcija - na pretek lakoca rada - tutorijala gomila - Materijala takodje - Jedino treba vremena sesti i raditi - Jos samo jedna stvar - Bez obzira da li je i sta je bolje - to je ipak vrlo licna stva sta ce se tebi dopasti - Moze Maya biti bolja - ali ako se tebi ne dopadne - gotova prica (kao sto se meni desilo sa 3DS4 i Max-om)

Razmena fajlova ume da bude problem pa je AW napravio mogucnost koja se zove *.obj - Koja meni u odnosu na sve ostalo daje fantasticne mogucnosti (na moju srecu nova verzija ProE-a ima integrisan export u Obj). Ako budes uvozio nesto preko Iges-a kao opste poznatog narodnog formata - shvatices kad vidis Gapove - Ostaje ti i StL ali - ako imas obj nemoj nista drugo koristiti (ima i plugin za Obj za Max)

Dinamika je super - Kad sam napravio svoju prvu klackalicu i kocku sa vatrom koja leti u nebo bilo je vauuuu (a to je bilo dosta davno) - Prost je rad - jos laksa izvedba. Kad sam radio neke probe sa pistoljem sam se bas odusevio - Ima normalno nekih nedostataka u vidu "interpenetration-a" ali niko nije savrsen

Imas nesto sto se zove Fcheck - Koji je sada u onosu na prethodne verzije jos poboljsan

Ti poznajes max (mozda bolje od mene), a ja ti pricam o maji - pa ti uporedi sta imas u maxu s obzirom da ga znas verovatno bolje od mene, koliko ti je tesko ili lako da to iskoristis pa onda sam oceni ima li poboljsanja ili ne - Ali moraces sam da probas - Ovo su neke oblasti u koje bih te uputio - Ako si u Bgd-u nece biti problem da se vidimo.

Umalo da zaboravim - obrati paznju na feature koji se zove Ipr RENDER (zeleni prozorcic) Pogledaj malo kako to radi - To takodje ume da olaksa zivot podosta
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-3.tehnicom.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??30.10.2004. u 11:53 - pre 236 meseci
U vezi fotorealisticnih slika, nema to veze sa mayom ili maxom
i max i maya imaju ocajne scanline rendere, s tim sto u maxov default spadaju i radiosity i lighttracer, oba prilicno neupotrebljiva ali opet vise mogucnosti nego mayin
Oba programa imaju od skora, odlicno implementiran mental ray, tako da im je render identican, ti znas da radis sa mental rayem a ne sa mayom ili maxom, znaci identicni su po pitanju kvaliteta.

S druge strane, samo za max su dostupni 3rd party renderers, poput brazila, vray-a i final rendera ne znam dal ima potrebe vise o njima da pisem dovoljno je reci da zbog samo zbog brazila neki studii prelaze na max. Doduse, i chaos group i splutter fish rade na stand alone verzijama tako da ce biti nezavisni od 3d paketa koji koristis.

Nadji druge kriterijume.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-3.tehnicom.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??30.10.2004. u 11:57 - pre 236 meseci
A sto se tice modelinga, cinjenica je da je max bolji u radu sa poligonima, dok je maya bolja u radu sa nurbsima.

Novi max je dobio i epoly modifier, daleko unaprediti sadasnji nacin modelovanja, a ako bi vec radio sa nurbsima, bolje je raditi u rhinu ili studio tools ili necem slicnom nego u mayi.
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
195.252.85.*



+7 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??31.10.2004. u 12:39 - pre 236 meseci
Interesantno. Dobro, za sada je Max za mene odlican, ali u svakom slucaju cu probati i Mayu, ko zna mozda ce mi vise odgovarati :)..... a mozda i ne :(.

Hvala u svakom slucaju.

p.s. Spelling Mistakes - daj mi neki link (ako imas) gde je galerija radova iz ProE. Interesuju me radovi iz njega, posto vidim po tvojoj prici da je dosta dobar, a ja nisam bas upucen u njega.
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??01.11.2004. u 00:22 - pre 236 meseci
Mozes to sto si me pitao naci i ovde na forumu - mislim na linkove - Potrazi malo teme u kojima se pominje ProE i to je to - Ja imam dosta stvari - ali ih nigde nisam kacio - barem ne kao ranije - Imam sad neke slike - ali to nekima nije reprezentativno - Sta zelim ovim da kazem - Pa od programa koji je medju 3 best of the best softverskih paketa za "dizajn, projektovanje i slicno" ne treba ocekivati lepe slike - Mada ih on moze napravitit- ali to ponekad nije ni "prici npr slikama napravljenim u AW Maya paketu"

Pokusacu da ti najdem nekoliko linkova i da ih ovde postujem - pa ces videti - Ima ProE module i za odlican render - sto ces videti na nekim linkovima, ali on je "mainly" namenjen za dizajn. To nemoj da te "zbuni ili uplasi" (mozda malo previse grubo receno) jer je to program ko i svaki drugi. Ako te bude interesovalo mozes ga nauciti i naucices ga - Sto jest jest redak jeste isto kao i ostala dva (Catija i Unigraphic) i ljudi ce te (kao mene sad) gledati popreko kad im kazes ProE - ali veruj mi to je jedan od programa koji mi do sada nije rekao "ne" sto znaci da ono sto sam naumio to sam i uradio (a probao sam i Max a radim u Mayi)

Program je potpuno drugacije "koncipiran" od npr Max-a ili Maye - Sto znaci nema poligona - Sve su "solidi" ili tacnije cvrsta tela - Ok ima i povrsi, i to u modulima kojima mozes jako mnogo napraviti (moji projekti - jahta, gitara)

Ovu preporucujem http://www.elitesecurity.org/tema/71323

http://www.mcadcentral.com/proe/files/gallery.asp To su modeli koji su pravljeni u ProE-u i koje su ljudi izlozili za skidanje (nadam se da ti ne treba registracija da bi to pogledao) Pogledaj komplikovanije radove - ima i tupavih kao po obicaju

evo jednog od delova ove galerije iznad
http://www.mcadcentral.com/proe/files/gallery.asp?categoryid=49

Ovu preporucujem http://www.ptc.com/products/proe/proconcept/animations.htm

Ovu posebno http://www.ptc.com/products/proe/isdx/images.htm
(prikazuju delice rada)

Takodje http://www.design-engine.com/stories/48toflylive2.htm

Evo jedan render kao finale - http://www.design-engine.com/c...ion/images2003/spinalchair.htm

Ali opet - napominjem - ProE- je najbolji u kombinaciji sa nekim drugim paketom za prezentaciju (npr AW Maya ili AW Studio Tools) i tako ces dobiti naj naj rezultate.

Modeling u bilo kom programu izuzev npr AW Studiio Tools-a kao programa za komp 3d anijmaciju nije po meni na dovoljno kvalitetnom nivou - Ni Maya - a pogotovu Max (prim prev - moje misljenje) pogotovo ako pricamo ozbiljnim stvarima kao sto su razvoj proizvoda.

Pogledaj malo ovo - http://www.elitesecurity.org/tema/29363/2#275577
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??13.11.2004. u 15:37 - pre 235 meseci
Ajde da ne zapocinjem novu temu, postavicu pitanje ovde.

Vidim da svuda pise tipa - Max se najvise koristi u izradi igara, dok je Maya za postprodukciju odlicna. Pitanje (mozda glupo) za malo iskusnije, sta to Maya ima (posto je ne koristim), pa je toliko hvale u vezi toga?

p.s. kada sam postavio ovo pitanje nisam mislio "Maya je s*****, sta to ona ima bolje od Maxa", nego me stvarno interesuju.


*Spelling, gledao sam malo one sajtove, deluje fino.
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

cgraph
Beograd

Član broj: 32483
Poruke: 54
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.animacija.org


Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??13.11.2004. u 18:32 - pre 235 meseci
Citat:
abishai: sta to Maya ima (posto je ne koristim), pa je toliko hvale u vezi toga?

odlichnu arhitekturu, c-like skripting jezik (MEL), intuitivan i fleksibilan ui, odlichne alate za animaciju, funkcionalnu implementaciju nurbs, artisan, paintfx, izvanredne partikle, soft/rigid body dinamiku, cloth, hair/fur i izuzetno razvijen community.
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??13.11.2004. u 20:03 - pre 235 meseci
Hvala

Sto se tice Max-a, da li imas iskustva sa njim (vezano za postprodukciju)?
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

cgraph
Beograd

Član broj: 32483
Poruke: 54
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.animacija.org


Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??14.11.2004. u 12:23 - pre 235 meseci
Citat:
abishai: Sto se tice Max-a, da li imas iskustva sa njim (vezano za postprodukciju)?

koristio sam max do 2001e a imam i dosta drugara koji ga koriste, medjutim pitanje mi nije bash najjasnije. :) na shta konkretno mislish pod pojmom postprodukcija?
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??15.11.2004. u 14:21 - pre 235 meseci
Post produkcija nije isto sto i Produkcija - Razlika je sto se za Produkciju "umnogome" vezuju pojmovi tipa 3d (verovatno i snimanje kamerom), a kad se kaze Post Produkcija misli se na obradu tog istog materijala , dodavanje efekata, montazom i slicno.

Mala razlika u post produkciji postoji ako se radi u Premieru i After Afects-u - Premijer je program prvenstveno za montazu (ima i efekte ali ) - dok se After koristi "prevshodno" za composing - a to znaci pisanje slova, reklama i slicno i rad sa njima - misli se sve u 2 d - Composingom bi mogli da nazovemo nacin rada u kom se za kratko vreme dobija "efekat" - reklame - kombinacijom i koriscenjem efekata i 2d grafike - Ne mora da znaci ali moja iskustva i iskustva ljudi sa kojima radim su takva. Takojde nije uopste strano uzite jednu "sliku" iz 3d animacije i igrati se sa njom - ali i to potpada pod "2d grafiku". Nadam se da sam objasnio dovoljno razumljivo - mada me mrzelo previse da "peglam ovaj tekst"

Po onome sto ja znam Max nije opremljen da se bavi PostProdukcijom, dok Maja jeste - Modul Maya Live - ali to sada nije bitno - Ovo je bilo samo da se razjasne pojmovi i ukaze na pravac next questions
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
195.252.85.*



+7 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??15.11.2004. u 14:42 - pre 235 meseci
Spelling.. hvala.

Nisam to hteo da pitam (postprodukcija - malo sam pomesao stvari) i vidim da sam postavio bezveze pitanje, a hteo sam da pitam nesto drugo inace. Greska izvinjavam se, a za to pitanje cu postaviti novu temu (ako vec ne postoji takva tema)
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-1.tehnicom.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??16.11.2004. u 10:13 - pre 235 meseci
Ma opusteno - Mozes i ovde - Ja kad napisem ovakav post kao ovaj iznad - nije zlonameran (nikad nisam takav) vec malo objasnim stvari i ljudima kazem - hajdemo dalje - Isto je bilo i na onoj temi za tutorijale - koja je nazalost neslavno zavrsila. Nemoras praviti novu temi - pitaj ovde sta te interesuje - (mrzi me da lovim sve nove teme)

Spel

PS Moj nick name je SPELing - sa jednim L he he he - Kakva bih ja to greska bio da imam pravilno spelovanje u nick-u
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??16.11.2004. u 10:33 - pre 235 meseci
Pozdrav,
da probam ja malo?
Ja radim montazu u Premieru, obradu video snimaka i neke efekte radim u After effectsu, slova ako nemaju efekata radim u Photoshopu a onda ih navlacim opet u Premieru. Obzirom da vecinu stvari nije u stanju da odradi kamera, skoro obavezan deo paketa mi je i Max. U njemu odradim 3D potrepstine a ako mi treba da neki 3D model provucem oko zivog aktera, onda ga animiram i napravim u Maxu, pa ga koristeci se maskama uvedem u filmic u After efectsu. Prema tome, ispade da ja koristim Max za postprodukciju...i kada treba da animiram slova, lakse mi je da ih animiram u 3D varijanti u Maxu nego da pokrecem After efects, cisto stvar navike. Jel' gresim negde?
pozdrav
 
Odgovor na temu

SpelingMistakes
Balkanska Kazablanka

Član broj: 14395
Poruke: 1084
*.beograd-2.tehnicom.net.



Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??16.11.2004. u 11:11 - pre 235 meseci
O boze

Nekima ovde treba mnogo da shvate da su promasili planetu a da ne pricamo o programu.

Ok Istina je to - ali ti Max koristis da bi "obezbedio materijal" za rad u Premijeru ili AfterEfects-u" zar ne. Maya moze da montira video materijal i 3d istovremeno - tacnije na sceni - to je velika razlika - zar ne - Ti ne mozes da menjas "izrenderovanu sekvencu iz maxa" u premjeru ili After-u - jel tako E U Maji mozes da menjas scenu interaktivno i da je komponujes sa materijalom koji je vec snimljen - sto bi po definiciji da se postprodukcijom zove ono sto dolazi posle snimanja materijala tacnije ubacivanje specjalnih efekata i slicno onda stavilo mayu u poziciju da se ipak moze nazvati programom koji radi u sferi postprodukcije

Mozda malo komplikovano ali ako dva tri put procitate shvaticete -

Kad snimite neki igrani film, kao sto je npr ovaj zadnji sa bugs bunny-jem (dusko dugousko) to je igrani film uz normalno dodatak 3d animiranih likova. E Maya moze snimljeni materijal (kamerom) da ubaci u sebe i da se real time animiraju likovi poput Duska, Paje Patka i slicno i da se odmah vidi rezultat? Ako se neko razume u posao produkcije neka sam oceni da li je to i koliko je to kvalitetna mogucnost.
 
Odgovor na temu

cgraph
Beograd

Član broj: 32483
Poruke: 54
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.animacija.org


Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??16.11.2004. u 13:42 - pre 235 meseci
camera matching je postavka elemenata scene prema snimljenom materijalu i stoga spada pod previzualizaciju koja je deo produkcije. potom se scena renderuje u (potrebnim) lejerima koji se nakon toga 'slazu' u postprodukciji. simple as that.

i... rtfm. :)
 
Odgovor na temu

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
*.beograd-2.tehnicom.net.

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Re: POMOC - sa Max-a na Mayu??16.11.2004. u 14:37 - pre 235 meseci
rtfm!


nego i max ima video post, u kome se mogu komponovati sekvence dodavati efekti i slicno
what we want, we must create
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: POMOC - sa Max-a na Mayu??

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7660 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.