Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cena održavanja sajta

[es] :: Web razvoj :: cena održavanja sajta

[ Pregleda: 11733 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

imiloje

Član broj: 5133
Poruke: 37
*.ptt.yu



Profil

icon cena održavanja sajta01.10.2004. u 19:08 - pre 237 meseci
Možda nisam tražio dovoljno, ali ne nađoh odgovor u arhivi diskusija.

LM, interesuje me na koji način određujete cenu održavanja klasičnog PHP/MySQL sajta (tipa MyMarket, sa još nekim dodatnim opcijama). Da li je to procenat vrednosti izrade za određeni period održavanja, ili neki drugi "sistem"? I koliki je uobičajen period garancije (besplatnog održavanja)?

Znači, posao je zaključen, isplata OK, period garancije (besplatnog održavanja) OK, a posle? Koje obaveze bi trebao da preduzmem u okviru tog održavanja?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
213.212.203.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: cena održavanja sajta01.10.2004. u 22:22 - pre 237 meseci
Ovo je prilicno siroka oblast za diskusiju...Ugovaranje odrzavanja sa klijentom je, po meni, najprofitabilnija stvar koju mozes da uradis i zato mu treba pokloniti veliku paznju. Gledano dugorocno, naravno. To je definitivno jedan (skoro) siguran mesecni priliv prihoda na koji mozes da racunas.

Prvo i osnovno pitanje trebalo bi da bude:kada ugovoriti odrzavanje sa klijentom. Mislim da je neki idealni momenat na 3/4 posla, kada se projektu nazire kraj i kada bi (trebalo) da klijent vec ima odredjenu dozu poverenja u tvoju strucnost i profesionalnost. Mislim da je tada najlakse da se "zalije dogovor" :) Zasto ne odmah potegnuti to pitanje? Pod predpostavkom da je nov klijent, prica o dodatnim troskovima pre nego je uopste pocela izrada sajta moze zvucati kao pokusaj da se dodatno odere koza s ledja. Lakse je potegnuti to pitanje kad se vec razvije odredjeni odnos sa klijentom i pokaze profesionalni odnos prema poslu i njegovim ulaganjima. Sa druge strane, tada ce vec klijent da "oseti" sajt, i lakse da se odluci za tu investiciju.

Lepeza koju bi trebalo da pokrivas zavisi iskljucivo od tebe. Neki minimum je dodavanje / izmena funkcionalnosti i izgleda, kao i content update (ako nije neki CMS ukljucen u paket). Sve dalje od toga zavisi od tebe, odnosno tvog tima. Samo bih ti skrenuo paznju na to da precizno definises opseg - npr. gde prestaje "retusiranje" a pocinje redizajn! Takodje, neka te ne mrzi da porazgovaras sa klijentom nekim naizgled (za tebe) trivijalnim stvarima. Da ti se ne desi da dodje sa 10 listova izguzvanog papira i trazi da taj text podignes na sajt. Ili donese iscepanu fotku iz casopisa sa "idejom" kako bi se uklopila umesto neke postojece...Naravno, ovo se odnosi na "domace" klijente. Iako bi ovakve stvari trebalo, u principu, da resavas vec u procesu samog developmenta.

Moja preporuka za sistem naplate je da klijentu ponudis "pakete" uoblicene u broju mesecnih sati predvidjenih za odrzavanje. Mislim da je dovoljno ponuditi 3-4 opcije - 5/10/20/50 sati. Definisi blokove. Kako racunas 18 minuta rada? kao 15 ili kao 30? Naravno, ovakav potez povlaci za sobom pitanje "A sta ako ne iskoristim sve sate?". Dobro osmisli sta ces ponuditi - i ne cekaj da se klijent prvi seti tog pitanja, budi profesionalan i odmah mu izlozi opcije.

Posebno obrati paznju na nacin komunikacije sa klijentom kada je odrzavanje u pitanju. Nemoj da ti se desi da duplo vise vremena izgubis na telefonske razgovore i odgovaranje na mejlove nego sto zaradis na satnici odrzavanja. Moja preporuka ti je da izbegavas i telefon i mejl, nego postavis neki help-desk (support ticket) sistem. Veruj mi na rec - ako im dozvolis da te cimaju telefonom ugasio si ga :))

Neki period besplatnog odrzavanja (pretezno troubleshooting) je obicno od jednog do tri meseca, zavisno od kompleksnosti projekta.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

imiloje

Član broj: 5133
Poruke: 37
*.ptt.yu



Profil

icon Re: cena održavanja sajta03.10.2004. u 07:38 - pre 237 meseci
ovo za naplatu održavanja po satu je dobra ideja, do sada sam uglavnom razmišljao o fiksnom mesečnom/godišnjem iznosu, što bi moglo da bude i nepovoljno ako te korisnik cima za sve i svašta. Ako naplaćujem po satu, neka on slobodno donosi papire i izgužvane slike, sve to ide u obračun.

Citat:
Moja preporuka ti je da izbegavas i telefon i mejl, nego postavis neki help-desk (support ticket) sistem. Veruj mi na rec - ako im dozvolis da te cimaju telefonom ugasio si ga :))


ovo mi je već malo nejasno, tj. ne kapiram kakav bi to sistem bio.

Drugo, koji će to korisnik dozvoliti da mu neko radi sajt, a nema bar ni telefon ili mail "majstora"? Da sam ja u ulozi korisnika, ne znam kako bi to dozvolio. A to da sam ugasio zbog cimanja telefonom, znam već poodavno, i zato mi se ovaj posao i smučio donekle (primer: 2 ujutro, subota, zvoni telefon:
korisnik: "šta da radim majstore, crkla mi disketa?"
ja: "baci i tu disketu i taj kompjukter kroz izlog napolje!") !




 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
213.212.252.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: cena održavanja sajta03.10.2004. u 16:30 - pre 237 meseci
Mozda nisam lepo pojasnio taj deo, izvinjavam se. Naravno da klijent ima sve tvoje kontakt podatke, i da postoje situacije kada cete se cuti telefonom (ili ako je strani klijent u pitanu - VoIP, MSN...) - medjutim ja pricam o situacijama da ne dozvolis da te zove za svaku sitnicu i na taj nacin ti oduzima vreme. Pogotovo sto mnogi smatraju da mogu da otegnu pricu od kulina bana i da je svo vreme sveta njihovo...

Evo jednog malog primera. Mi imamo oko 100-tinak klijenata, od cega mozda 10-tak bitnih. Situacija je donedavno bila sledeca: telefoni su non-stop zvrcali, zvalo se i do ponoci (!), nije se biralo vreme. Na svaki razgovor je odlazilo minimum 5 minuta. Dok neko objasni kako mu "autluk kad klikne tamo na ono dugme izbaci neke eroLe, i ne moze da skine mejl, a onda kad...". Decko koji radi tech support i sekretarica su cupali kosu...To sto mi zaista nemamo nikakve veze sa tim sto coveku ne radi outlook, - boze moj...ne mozes to tek tako reci...

Overhead neverovatan, a income - nista. Ne mozes klijentu uracunati 5 minuta razgovora...a racunaj 100 raznih ljudi x 5 minuta, pa vidi koliko to izadje...

Resenje: objasnili smo klijentima putem e-maila da nam se za sve probleme, pitanja i sl. obracaju putem help-deska na oficijelnom websajtu. Usput je postavljen FAQ vezan za standarne troubleshooting sitnice vezane za nas CMS/mail/ftp i ostalo...Naravno da to niko u pocetku nije zarezivao 2%, ali jednostavno smo tako postavili politiku da nijednom klijentu nismo hteli nista reci preko telefona (naravno, uvek postoje nacini da to kulturno objasnis) i uskoro se situacija smirila.


Naravno da je cela ova prica potpuno neprimerna situaciji gde imas 2 klijenta, ali samo hocu da ti kazem da izaberes nacin komunikacije koji ce ti oduzimati najmanje vremena. Budi siguran - 90% stvari zbog kojih ce te zvati su neke sitnice.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Alex_SD
Aleksandar Jakovljevic
student
Smederevo

Član broj: 16973
Poruke: 37
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: cena održavanja sajta29.11.2004. u 22:26 - pre 235 meseci
I ... koliko naplatiti po satu ... ako ne postoji CMS vec se stranica menja rucno?
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: cena održavanja sajta30.11.2004. u 15:42 - pre 235 meseci
Aleksandre, mogao si izmedju redova da zakljucis da konkretnu cifru ne zelim da govorim, prosto iz razloga sto to zavisi od tvog iskustva/strucnosti/zahtevnosti posla. Samo pokusavam da pomognem sa savetima kako organizovati samo odrzavanje i prezentovati to klijentu. Ja mogu sad da ti kazem - radi za $20/sat, ali sta ti to znaci? Da li ti mozes to da naplatis? A opet, neko drugi ne bi ni digao misa za $20....

Neko je vec na ovom forumu rekao jednu pametnu stvar, pa da parafraziram - ako ne znas koliko treba nesto da naplatis (tj. koliko to vredi), bolje nemoj ni da radis...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: cena održavanja sajta02.12.2004. u 16:06 - pre 235 meseci
ako si to mene parafrazirao, samo da ispravim jednu sitnicu.. ;)

nisam mislio da neko ko ne zna da proceni koliko vredi ne treba ni da radi, već ne treba da naplati.. odnosno, treba tih prvih par poslova da odradi za DŽ (kao uostalom i svako ko je počinjao sa ovim stvarima).

već posle prvog posla će moći da proceni koliko mu vremena treba za sledeći sličan posao, posle još jednog će umeti da uporedi svoj rad sa obimom i kvalitetom drugog posla čiju cenu je načuo, a posle trećeg će verovatno umeti da proceni i cenu svog rada..

 
Odgovor na temu

tomashJR

Član broj: 42587
Poruke: 41
212.200.125.*



Profil

icon Re: cena održavanja sajta01.04.2005. u 08:33 - pre 231 meseci
Sta je sve potrebno da bih odrzavao sajt(osnovno)
Da li si celo vreme konektovan na internet?
ako je naplacujes 10eura/sat , a trebas da odrzavas 2 meseca klijentu, kako vam klijent isplati toliku sumu?

The Way Of Spiritual Harmony
May The Force Be With You !
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: cena održavanja sajta01.04.2005. u 12:57 - pre 231 meseci
Citat:
tomashJR: Sta je sve potrebno da bih odrzavao sajt(osnovno)
Da li si celo vreme konektovan na internet?
ako je naplacujes 10eura/sat , a trebas da odrzavas 2 meseca klijentu, kako vam klijent isplati toliku sumu?

1) Znanje i citanje dokumentacije
2) ne, samo po potrebi (bilo bi illuzorno da si non stop na internetu, pa kad bi spavao?)
3) 10 e/sat mozes za pravljenje (i to kad budes iskusniji , IMHO), a odrzavanje definises na mesecnoj sumi ili se dogovaras koliko ce ih kostati izmene. Osim ako ti na "odrzavanje" sajta nisi mislio nesto drugo?
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

tomashJR

Član broj: 42587
Poruke: 41
212.200.125.*



Profil

icon Re: cena održavanja sajta01.04.2005. u 18:54 - pre 231 meseci
Citat:
ne, samo po potrebi (bilo bi illuzorno da si non stop na internetu, pa kad bi spavao?)


Ne razumem kako samo po potrebi, sajt treba da bude npr. mesec dana na internetu?

Ako mozete da mi preporuciti neki sajt gde ima nekih informacija za odrzavanje web sajta
da malo proucim osnovne stvari. JA sam napravio jedan web sajt(forontpage), e sad hocu da ga ja odrzavam? Sta mi treba (neki program, da registrujem nesto??)

HVALA UNAPRED!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The Way Of Spiritual Harmony
May The Force Be With You !
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: cena održavanja sajta01.04.2005. u 19:27 - pre 231 meseci
Mladene, nema svrhe diskutovati dalje. Molim te, savladaj osnovne pojmove prvo.

Procitaj sve TOP teme na forumu, procitaj tutorijale na internetu o koriscenju FTP-a, uploadu sajta, dinamickim sajtovima, etc. Ima ih mali milion.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: cena održavanja sajta

[ Pregleda: 11733 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.