Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3D Grafika

[es] :: 3D programiranje :: 3D Grafika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13503 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pero
Peter Fabry
B. Petrovac (Novi Sad)

Član broj: 1524
Poruke: 32
*.nspoint.net

ICQ: 159130747
Sajt: www.WebTech.co.yu


Profil

icon 3D Grafika04.03.2002. u 14:20 - pre 269 meseci
Ljudi ima li neko od Vas ima neke Tutoriale za C++ i 3d grafiku posto ja sad trenutno ucim c++ imam onu knjigu c++ za 21 Dan...Ali u toj knjizi nema nista o 3d grafici a svi kazu da se sbve igre prave u c++...Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...
Life is ours, We live it our Way!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.matf.bg.ac.yu

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: 3D Grafika04.03.2002. u 15:26 - pre 269 meseci
Citat:
Pero:
Ljudi ima li neko od Vas ima neke Tutoriale za C++ i 3d grafiku posto ja sad trenutno ucim c++ imam onu knjigu c++ za 21 Dan...Ali u toj knjizi nema nista o 3d grafici a svi kazu da se sbve igre prave u c++...Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

Pa da bi koristio 3d grafiku treba da koristis neku od gotovih biblioteka za rad sa 3d grafikom direct3d ili OpenGL, od cega ti ja savetujem OpenGL, jer je laksi za shvatiti ako nisi slusao neku od fakultetskih matematika a i direct3d radi samo pod windowsima dok OpenGL radi svuda(Unix, MacOS itd...).

U principu ti bi trebalo da prvo savladas sintaksu jezika i da shvatis kako radi koncept objektno orjentisanog programiranja. Nakon toga kada razumes jezik u potpunosti onda bi mogao da vidis kako se radi sa grafikom.

Pogledaj po forumum cini mi se da je neko skoro pominjao OpenGL, idi na www.opengl.org i tamo potrazi tutorijale tamo ces naci dosta kvalitetnih sajtova koji se bave tom tematikom.

 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: 3D Grafika04.03.2002. u 16:39 - pre 269 meseci
Slabo će ti tu koristiti "tutorijali", nego treba da zagreješ stolicu i da naučiš:

1. Matematiku (matrice, vektore, geometriju,...)
2. Strukture podataka i algoritme.
3. Programiranje u C-u ili C++u (za ovaj drugi će ti trebati "malo" više).
4. Teoriju kako se prave "Game Engines".

Znači treba detaljno da pročitaš najmanje 4 knjige i dobro provežbaš to što si pročitao, pre nego što kreneš da praviš igrice.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.35.EUnet.yu

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: 3D Grafika04.03.2002. u 16:40 - pre 269 meseci
http://ask.ii.uib.no/ebt-bin/n...naweb/SGI_Developer/OpenGL_PG/
OpenGL tutorijal
 
Odgovor na temu

Pero
Peter Fabry
B. Petrovac (Novi Sad)

Član broj: 1524
Poruke: 32
*.nspoint.net

ICQ: 159130747
Sajt: www.WebTech.co.yu


Profil

icon Re: 3D Grafika04.03.2002. u 19:13 - pre 269 meseci
Pa dobro onda mi recite gde da nabavim knjige o openGL-u i onu za Game Engines i sve ostale a po mogucnosti da budu na srpskom...
Life is ours, We live it our Way!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 11:43 - pre 269 meseci
Citat:
Pero:
Pa dobro onda mi recite gde da nabavim knjige o openGL-u i onu za Game Engines i sve ostale a po mogucnosti da budu na srpskom...

Slabo ces tu literaturu naci na srpskom, jer kao sto obicno biva dok nasi preveedu nesto obicno za to vreme se pojavi novija verzija za nekim izmenama/dodacima pa tu vecito kasnis korak ili dva sa aktuelnim stvarima.

Sto se OpenGL-a tice ko sto sam vec napomenuo laksi je od direct 3d-a jer ne moras dobro da poznajes linearnu algebru i analiticku geometriju. Imam ja knjigu OpenGL Red book, sto mu dodje nesto kao biblija za OpenGL. u html formatu na engleskom :)) pitao sam ja bio gojka da mu posaljem medjuiom on je rekao kako ce verovatno i one knjige sto je postovao tamo morati da obrise :(.


 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 11:48 - pre 269 meseci
Citat:
Pero:
Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

A povezivanje 3D maxa sa C++ ide tako sto scenu exportujes u ASE format. E sada taj format treba lepo parsirati i ucitati lepo. Mislim da ima negde na netu primer kako se to radi.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 14:27 - pre 269 meseci
Kad je matematika i teorija u pitanju, kao i praksa mogu da vam posaljem Pet3D source (QuickBASIC) koji sam davne 92/93 pisao kad sam isao u Petnicu...

Koristi Beta splajnove, imate gotove funkcije za osnovne 3D primitive i tako dalje. Zapoceto je i Phong sencenje.

- Sve napisano iz glave (nakon tone procitanih knjiga) ...

Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Pozdrav svima



Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.32.EUnet.yu

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 16:05 - pre 269 meseci
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.verat.net

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 23:37 - pre 269 meseci
Citat:
zastita:
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)


Pisanje takvog engine-a ima I TE KAKO smisla ...
Da preciziram: ko nije takav engine napisao ima slabe sanse da napravi nesto dobro uz pomoc hardware-a...

Moj savet za pocetnika su sledece stari:

knjige:
- Computer Graphics Principles And Practice; James D. Foley
- 3D Computer Graphics; Allan Watt
- The Computer Image; Allan Watt
(ima jos autora, ali ovo su glavni)

Sto se tice koriscenja 3DS Max-a - jedino normalno resenje je da napises plugin,
ali za to moras prvo da DOBRO ovladas C++, Windows pa i MFC programiranjem ...

pitaj sta te zanima ...
ali budi spreman da sam istrazujes

tosa
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.verat.net

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: 3D Grafika05.03.2002. u 23:47 - pre 269 meseci
Citat:
zastita:
Citat:
leka:
Naravno sada sa ovim znanjem bih verovatno mogao da napisem 3D engine koji se nimalo nece oslanjati na hardware (to je malo glupo, ali je neka vrsta izazova...) . - Naravno, u C-u.

Ziveo C :)
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica. Nema smisla jer opengl radi i tamo gde nema 3d kartice.
Jest da je FPS oko 2, ali radi :)


Zaboravih da pomenem ...
U jednom mom starom engine-u (100% software) FPS je ogranicen jedino refresh rate-om... i to za vise od 1000 poligona sa teksturama i vise (obojenih) izvora svetlosti ...

Dakle software rendering za vecinu jednostavnih primena moze da se meri sa hardverom osim kada su potrebni napredni efekti (npr. bilinear filtering za teksture u mom engine-u prilicno usporava rendering (blizu 50%), mada i to nije
mnogo ako se uzme u obzir da je to extra 15-20 mnozenja po pixelu vise ...)

puno podrske softverskim rutinama ! :)

tosa
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.dsl.mindspring.com



+18 Profil

icon Re: 3D Grafika06.03.2002. u 06:55 - pre 269 meseci
Citat:
tosa:
Citat:
zastita:
Pisanje takvog engine-a nema smisla, osim ako hoces da napravis brzi engine, za igre bez 3d kartica.


Pisanje takvog engine-a ima I TE KAKO smisla ...
Da preciziram: ko nije takav engine napisao ima slabe sanse da napravi nesto dobro uz pomoc hardware-a...

Toso, nisi u pravu - to su price tipa "ko nije radio u asembleru, ne zna sta ...". Napisati softverski engine naravno da jeste bonus, ali daleko od toga da je neophodno iskustvo za 3D programiranje. Uostalom problemi kojima se bavi danasnja 3D grafika i ono cime se bavila pre kucnog 3D hardvera su potpuno razlicite stvari.

Za sve one koji pocinju da se bave 3D grafikom, samo napred, i mozete slobodno da podrazumevate 3D karticu (i to verovatno TnL), jer dok vasi proizvodi izadju na trziste to ce biti svuda dostupno.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: 3D Grafika06.03.2002. u 09:23 - pre 269 meseci
Imam ja komplete knjiga Graphics Gems 1,2,3,4,5 ... 2 i 5 imam kao duplikate, pa ako hoces mogu da ti ih prodam...

te knjige su najbolje za ucenje 3D programiranja, apsolutno..

imam i jos neke knjizice o 2D programiranju, ako te to interesuje...
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.verat.net

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: 3D Grafika06.03.2002. u 09:41 - pre 269 meseci
Citat:
Reljam:
Toso, nisi u pravu - to su price tipa "ko nije radio u asembleru, ne zna sta ...". Napisati softverski engine naravno da jeste bonus, ali daleko od toga da je neophodno iskustvo za 3D programiranje. Uostalom problemi kojima se bavi danasnja 3D grafika i ono cime se bavila pre kucnog 3D hardvera su potpuno razlicite stvari.


Nije tacno ... nisu u opste razlicite stvari ...
Jesu nesto drugacije zbog drugacijeg pristupa, ALI ono sto ja tvrdim
je da je mnogo bolje nauciti teoriju jer se tek tako moze razumeti
sta radi hardware (a to je bitno za optimizacije) ...

Nije poenta nabiti GeForce3 kartici 5 000 000 poligona i reci "hej pa to radi".
Bitno je da to radi na raznim platformama (sa raznim mogucnostima) ...

Moguce je napisati 3D engine bez mnogo znanja teorije - ali bice LOS ...

Citat:

Za sve one koji pocinju da se bave 3D grafikom, samo napred, i mozete slobodno da podrazumevate 3D karticu (i to verovatno TnL), jer dok vasi proizvodi izadju na trziste to ce biti svuda dostupno.


Sa ovim se slazem, ali moj savet je:

Naucite teoriju, koristice vam mnogo ...

tosa
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.59.EUnet.yu

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: 3D Grafika06.03.2002. u 15:13 - pre 269 meseci
Citat:
tosa:
Moguce je napisati 3D engine bez mnogo znanja teorije - ali bice LOS ...

Dokazacu ti da nisi u pravu.
Nikad se nisam bavio do sada 3d programiranjem, ali vrlo dobro znam da optimizujem svaku moju rutinu.
Samo sacekaj da napisem neku osnovu ovo mom engine-u...
 
Odgovor na temu

nbulic
Novi Sad YUG

Član broj: 3211
Poruke: 1
212.62.48.*



Profil

icon Re: 3D Grafika04.04.2002. u 00:47 - pre 268 meseci
Citat:
SyStemOuT:
Citat:
Pero:
Da li se to nekako povezuje sa 3d maxom ili kako to ide...

A povezivanje 3D maxa sa C++ ide tako sto scenu exportujes u ASE format. E sada taj format treba lepo parsirati i ucitati lepo. Mislim da ima negde na netu primer kako se to radi.


Sto se tice importovanja modela iz 3d maxa (fajlovi .3ds formata) pa i scena (.ASE format) , tutorijale za njih mozes naci na adresi http://www.gametutorials.com
pod opengl tutorijalima
Znam da nista ne znam
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
165.121.40.*



+18 Profil

icon Re: 3D Grafika04.04.2002. u 08:48 - pre 268 meseci
Ukoliko radis u Direct3Du, mozes da koristis plugin i konvertor koji se dobija uz DirectX, i da uz pomoc D3DX (olaksava rad sa D3Dom, takodje se dobija uz DirectX) prikazujes te objekte. Cak imas tutorial koji to vrlo lepo pokazuje i uz njega ide help fajl.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: 3D Grafika04.04.2002. u 13:51 - pre 268 meseci
Ljudi, ponavljam, ponavljam i opet ponavljam... MATEMATIKA vam treba za 3D programiranje i ODLICNO znanje nekog programskog jezika, znaci ne osnovno, vec NAPREDNO!
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon Re: 3D Grafika04.04.2002. u 22:43 - pre 268 meseci
Citat:
leka:
Ljudi, ponavljam, ponavljam i opet ponavljam... MATEMATIKA vam treba za 3D programiranje i ODLICNO znanje nekog programskog jezika, znaci ne osnovno, vec NAPREDNO!



Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
165.121.40.*



+18 Profil

icon Re: 3D Grafika04.04.2002. u 23:30 - pre 268 meseci
Citat:
01011011:
Smesno...MATEMATIKA VAM TREBA ZA BILO KAKVO PROGRAMIRANJE, NE SAMO ZA 3D...

Netacno - ja sam slab u matematici, tj. ostao sam na relativno osnovnom znanju matematike (1. godina faksa) i to samo zato sto sam radio nesto vezano za 3D. 3D na stranu, matematika mi stvarno ne treba za posao...
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D programiranje :: 3D Grafika

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13503 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.