Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

gradijent funkcije

[es] :: Matematika :: gradijent funkcije

[ Pregleda: 7758 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

edyson
Sarajevo

Član broj: 1845
Poruke: 22
*.access-sa1.lsinter.net



Profil

icon gradijent funkcije28.02.2002. u 11:02 - pre 269 meseci
Ako neko moze da mi malo pojasni pojam gradijenta (npr f-ja dvije ili tri promjenjive). Mislim ja znam otprilike da je to izvod f-je po jednoj koordinati puta ort te koordinate, ali mi nije najjasnije sta gradijent predstavlja graficki.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: gradijent funkcije02.03.2002. u 14:19 - pre 269 meseci
Citat:
edyson:
Ako neko moze da mi malo pojasni pojam gradijenta (npr f-ja dvije ili tri promjenjive). Mislim ja znam otprilike da je to izvod f-je po jednoj koordinati puta ort te koordinate, ali mi nije najjasnije sta gradijent predstavlja graficki.


Pa gradijent je izvod f-je u nekom pravcu.

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.library.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: gradijent funkcije03.03.2002. u 14:06 - pre 269 meseci
Citat:
edyson:
Ako neko moze da mi malo pojasni pojam gradijenta (npr f-ja dvije ili tri promjenjive). Mislim ja znam otprilike da je to izvod f-je po jednoj koordinati puta ort te koordinate, ali mi nije najjasnije sta gradijent predstavlja graficki.


Graficka predstava gradijenta moze da postoji samo ako funkcija ima do tri promenljive.

Za funkciju dve promenljive: Zamisli da se nalazis na obronku planine. Planina moze da se opise kao funkcija dve promenljive -- $x$ i $y$ su koordinate na mapi na primer a $f(x,y)$ visina na tom mestu. Gradijent na mestu na kom se nalazis pokazuje na koju je stranu najveca uzbrdica. Njegov intenzitet pokazuje jos koliko je planina strma na tu stranu. Ako stojis na visoravni, intenzitet je mali, ako stojis nasred 'crne ski staze' intenzitet je veliki.

Za funkciju tri promenljive (aromatican primer!) : Zamisli da se nalazis u prepunom liftu i da neko od ljudi unutra, daleko bilo, prdne. Gradijent ce ti pomoci da ustanovis koga treba prebiti zato sto je nekulturan na javnom mestu.

poz.
 
Odgovor na temu

shiggy
Bg

Član broj: 1367
Poruke: 121
*.beotel.net



Profil

icon Re: gradijent funkcije05.03.2002. u 17:34 - pre 269 meseci
Citat:
filmil:
Citat:
edyson:
Ako neko moze da mi malo pojasni pojam gradijenta (npr f-ja dvije ili tri promjenjive). Mislim ja znam otprilike da je to izvod f-je po jednoj koordinati puta ort te koordinate, ali mi nije najjasnije sta gradijent predstavlja graficki.


Graficka predstava gradijenta moze da postoji samo ako funkcija ima do tri promenljive.



Jednostavno grad je vektor normale u na neku povrsh zadatu F(x,y,z)=0
Ako je recimo potencijal (napon) jednak F(x,y,z)= 5 V to je grafichki odgovata povrshi P.onda je je grad F vektor normalan na povrsh P u tachki (x,y,z)
Tachnije tangentna ravan u tachki (x,y,z) ima obik
(X-x)*dF/dx+(Y-y)*dF/dy+(Z-z)*dF/dz=0;

 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: gradijent funkcije17.04.2002. u 09:23 - pre 267 meseci
znaš šta znači f'(x) ?

grafičko u 3D to znači isto što i površinski u 2D, to znači da je f'(x) u 3D odvod po f u 3D u ravnini x, isto je sa y i z.

Odvisno je kako je 3D f kao funkcija data

eksplicitno, implicitno, kao funkcija parametara i konstanti ...

A šta onda znači y=f(x) u 3D prostoru, mučni malo .... z je tu neovisan parametar ... dobivamo površinu u 3D

a ako imamo sferne dobre funkcije dobivamo i Volumen kao zaukruženu sferu.

Heh ... a sada mi je na pamet palo jedan primjer u ovom forumu u kojem su govorili u dimenzijah, a to je baš dobar primjer. Za dobru predstavu dimenzije moraš imati definiran "koordinativni sustav" i ostale ovisne i neovisne parametre.

a još nešto za matematičare ?
ako je 4 dimenzija vrijeme, a recimo 5 vjerovatnost, rado bih vidio vaše mišljenje što je f'(x) od funkcija tih dimenzija i njihova "grafička" vrijednost.
A sad sam več i ujednom odgovorio i na pitanje o DIMENZIJAH.

Hipotetički :
imam koordinatni sustav u dimenzijskom pomjenu riječi i rečimo da se nalazim u svim nama poznatom 3D svijetu, promjenimo to i rečimo da se nalazimo u 5D svijetu.

Živim u gradu koje koordinate su X,Y,Z i označimo naše sadašnje vrijeme (4D) sa
t0, što če se dogoditi sa mnom kad prođe dt i znam da je f(vjerovatnost)=f(X,Y,Z,t)...

Heh ... promjenio sam X i Y ....
Dobra stvar nije što ...
Dali to znači da i mi imamo neke ravnine i sfere u svojih životima, a što one upravo znače ....

Mislim da trema novi THREAD....anjI�jim slucajem ne radi pa
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: gradijent funkcije

[ Pregleda: 7758 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.