Srodne teme
27.11.2003. Tao of IRC
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

[es] :: Nauka :: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 54905 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...01.12.2009. u 01:13 - pre 174 meseci
MerlinMonro24,evo,pogledaj nesto ovdje o tvom slucaju:

http://www.astrolook.com/magazin/doc/90.shtml

Sto se tice ove teme,tek sad je nadjoh,fenomenalno!
Ja sam "pocetnik" sto se tice lucidnih snova,mozda jedno godinu-dvije se desavaju,ne znam tacno,niti se sjecam broja,ali je jako interesantna stvar.Za sad uglavnom znam samo da prekinem jer mi u nekim trenutcima bukvalno na pamet pada misao "e sad ste pretjerali,ovo je san,ja se budim pa vi radite sta god ocete" :)
Kao sto vec rekoh,uglavnom nisam uspijevao da postanem aktivni ucesnik,mada sam pokusavao,ali cim saznam da je san iako sebe tjeram da nastavim sve vise postajem svjestan a sve manje sam u snu,lagano se budim...onda pokusam da se vratim opet,ili u istu pricu ili smislim neku novu,ali to bas ne ide.Zaspim opet,ali sa drugim snom.Doduse,kad se bolje prisjetim,par puta sam nekako kanalisao svoje ponasanje u snu,ne potpuno,ali jesam.
Interesantna stvar je sto mi je par puta melodija od mobilnog koja zvoni kao alarm upala u san,odnosno,npr. lupam sad,sanjam kako vozim auto i pokusavam da smanjim tu pjesmu na radiju u kolima ali ne uspijevam jer ona ustvari zvoni na mobilnom ispod kreveta :)

Jos necega se sjetih...ne znam da li se kome javljao deja vu u snu.Ja sam dosta puta sanjao nastavak od necega,nekog dogadjaja kojeg ne mogu da se sjetim ni da se desio ni da sam ga sanjao.Vidim da je to sto sanjam kao 47. epizoda neke serije,da postoji 46 iza nje,ali kad se probudim,a i dok sanjam nema sanse da se bilo cega sjetim.I tih takvih snova se skoro uopste ne sjecam.Kad bi bar jedan takav zapamtio,pa da znam za iduci put ako se pojavi,ali dzabe.Ne mogu nikako da izvucem to iz glave.Ali cim ga sanjam,dodje onaj poznati osjecaj,tad mi je jasno da je to ili nesto vezano za to vec bilo.
Znam samo da se u jednom desava neka zavjera (svjetskih razmjera),za koju ocigledno samo ja znam,a u drugom neko lebdenje iznad nekog drvenog kreveta,kojeg osjecam ispod glave,kao tvrdo je,iako sam kao iznad njega.

I jos ovo,moguce da je sassvim jednostavno i da nema veze sa ovim.Desava se uglavnom kad spavam po danu,sto je opet rijetkost.Cini mi se u prvim trenutcima sna,kao silazim niz stepenice ili tako nesto i promasim jedan stepenik,prag,prepreku,sta li vec i onda refleksna reakcija dje brzo pruzas nogu naprijed da ne padnes i noga mi se stvarno trgne i probudi me.Desilo se bar 5-6 puta...jednom cak i nije bilo simpaticno jer sam opasno klepio u zid nogom :)


[Ovu poruku je menjao Nije bitno dana 01.12.2009. u 02:51 GMT+1]
Potpis!
 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.telenor.rs.



+303 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...01.12.2009. u 17:13 - pre 174 meseci
Citat:
Sto se tice ove teme,tek sad je nadjoh,fenomenalno!

Slazem se :)
Nikad nisam imao 100% lucidan san. Jedan ili dva puta sam u snu postao svestan da je to san, i onda sam nekako "naredio" sam sebi da se probudim. Jednom sam sanjao da mogu da letim tako sto usmerim ruke prema zemlji i onda kao da se odgurujem. San je bio toliko realan da sam kad sam se probudio ustao iz kreveta i pokusao da poletim na isti nacin. Ovo mi je veoma zanimljivo, pokusacu da naucim da "kontrolisem" svoje snove :)
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.12.2009. u 01:42 - pre 173 meseci
Citat:
Interesantna stvar je sto mi je par puta melodija od mobilnog koja zvoni kao alarm upala u san,odnosno,npr. lupam sad,sanjam kako vozim auto i pokusavam da smanjim tu pjesmu na radiju u kolima ali ne uspijevam jer ona ustvari zvoni na mobilnom ispod kreveta :)

To se meni svako jutro desava. Doduse ne bas to sa radiom u autu ali zvuk postane deo sna. Na primer sanjam neku osobu i probudim se i cujem da je ta osoba stavrno u kuci. Znaci reaogovao sam na zvuk i u sbnu se setio te osobe.

Citat:
Jos necega se sjetih...ne znam da li se kome javljao deja vu u snu.Ja sam dosta puta sanjao nastavak od necega,nekog dogadjaja kojeg ne mogu da se sjetim ni da se desio ni da sam ga sanjao.Vidim da je to sto sanjam kao 47. epizoda neke serije,da postoji 46 iza nje,ali kad se probudim,a i dok sanjam nema sanse da se bilo cega sjetim.I tih takvih snova se skoro uopste ne sjecam.Kad bi bar jedan takav zapamtio,pa da znam za iduci put ako se pojavi,ali dzabe.Ne mogu nikako da izvucem to iz glave.Ali cim ga sanjam,dodje onaj poznati osjecaj,tad mi je jasno da je to ili nesto vezano za to vec bilo.

Snovi mogu da se ponavljaju a mogu i da se nastavljaju ili nadovezuju jedan na drugi. To je potpuno normalno. Citao sam nesto o tome. Snovi koji se nadovezuju zapravo su kao delovi jednog veceg sna.

A snovi koji se ponavljaju prema frojdu se rezultat neke namere. Znaci nesto sto vec duze vreme nameravas da ucinis. Na primer zaljubljen covek koji razmislja da pridje nekoj devojci moze 20 puta za redom sanjati kako je srece ili kako joj nesto govori...



 
Odgovor na temu

marelimp
Marko Milenkovic

Član broj: 255948
Poruke: 5
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...28.03.2010. u 00:51 - pre 170 meseci
Rekoh da pogledam malo o ovoj temi na netu i prvo naletim na ovaj forum...sav sam srecan sto nisam jedini...kao mali plasio sam se da kazem roditeljima ili bilo kome jer sam mislio da nece da mi veruju.

Kao mali imao sam lucidne snove, kao i pomenutu projekciju. Bolovao sam od blazeg oblika epilepsije, lecio je oko 4,5 godina a snovi su se pojavili negde na sredini tog perioda i prestali pred kraj lecenja.

Prvi put je bilo najgore...nocna mora - zapravo sam PAKAO. Probudio sam se ali moje telo je i dalje spavalo. U trenutku shvatim da sam budan ali ne mogu da kontrolisem svoje telo, ne osecam ga, ne mogu da mrdnem, da otvorim oci...nista. Osecam da je jutro, kao da mogu da vidim sunceve zrake kako biju kroz prozor. Pokusavao sam na sve nacine da se probudim da se mrdnem ali nije htelo...znam samo da sam hteo da umrem od straha.

Kada mi se ponavljalo narednih puta, vec istreniran rekao bih "ah evo ga opet" - i trudio bih se da ponovo zaspim kako bi se "normalno" probudio. Problem je bio sto ne mogu da promenim polozaj tela u krevetu u neki udobniji :)
Kasnije sam cesto uspevao da se trgnem iz tog stanja, bukvalno kao da skupim snagu u sebe, napnem se kao zapeta puska i iz sve snage se cimnem i uspem da se osvestim, tj. otvorim oci i preuzmem kontrolu nad telom. Iako sam ovo uspevao cesto ipak ponekad ipak nije uspevalo.

Secam se, jednom prilikom, ulazi deda u sobu, a ja sam "zarobljeni um u telu" i cujem ga, i "vidim ga" tj. zatvorenih ociju ja imam tacnu sliku iz odredjenog ugla i vidim sve savrseno - njega kako ulazi u sobu da proveri da li ja jos spavam, zastaje za trenutak, i izlazi. Vidim sve, celu sliku, razmesten krevet, regale, sunce bije kroz prozore, vidim kako je obucen, sve, cak i sebe. Ali iz nekog drugog ugla a ja spavam, tj. moje telo.
Secam se da sam molio Boga da me probudi, ali nista od toga...a posto cimanje nije uspelo, morao sam sebe naspavanog (tako sam se osecao) da nateram da opet zaspim.

Osecaj je kao da mi je dusa zarobljena u telu nekog mrtvaka, ili neke lutke kojom ne mogu da upravljam, osecam se usamljeno, kao u nekom drugom svetu, na nekom pustom ostrvu gde uzalud cekam da me neko vidi, da me pronadje i spase.

To je i dan danas za mene - ono kako ja zamisljam pakao.

Jedina lepa stvar tih cudnih stanja je kad sam poceo da budem svestan da sanjam i da uticem na snove - odjedamput bi postao hrabar i vest i imao neke specijalne moci, xaxaxa :) Umeo bi da pomeram stvari da sviram gitaru, desavalo mi se da sam smislim pesmu i tekst i melodiju i da to bude perfektno (ali nikad ne zapamtim to kad se probudim) ili da cujem pesme koje ne postoje ili vidim ljude do poslednjeg detalja a da ih nisam nikad u zivotu video itd.

Snovi u nastavcima su jos jedna lepa stvar. Ne secam se tacno ali mislim da sam tako prvi put shvatio da sanjam. U trenutku shvatim - cekaj, pa ja sam ovde vec bio...hmm pa ovo je san...liiiiiiii, kol'ko jako, sad cu da pravim rsum, nece oni mene, sad im znam semu (zlim bicima koja proganjaju mene ili vecu grupu ljudi) - budem kao Riplijeva u drugom delu Aliena, kad im je vec znala caku :))

Desavalo mi se da san ima i vise nastavka s'tim da naredni sanjam i posle nekoliko godina stvarnog zivota !!!

Izvinjavam se zbog duzeg teksta i dizanja teme iz mrtvih...
 
Odgovor na temu

ACA SAVEST
Realizator, RTV Nais
Niš, Srbija

Član broj: 300847
Poruke: 4
217.65.192.*



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...09.01.2013. u 12:04 - pre 136 meseci
Čitajući neku literaturu o sanjanju naišao sam na opis da ono što se sanja zavisi od položaja izvesne skupne tačke u čahuri (auri) čoveka.

Ovo mi veoma izgleda primamljivo....svako stanje svesti i percepcije gde ima svoje centriranje.

Pitanje bi bilo: kako sanjati tu čahuru da bi čovek naučio da kontroliše skupnu tačku po želji i sa sigurnošću.

Uglavnom o tome piše Carlos Castaneda, ali nešto fali da bi se sanjala ta skupna tačka.
Možda fali ujedinjena namera o sanjanju takvog opisa...

Šta mislite o tome?
Sloboda je doći i otići ne ostavivši trag koji bi dopustio nekome da sazna da je ovaj što je došo odgovoran za nešto.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...09.01.2013. u 13:03 - pre 136 meseci
O tome mislimo da su Castanedine gluposti.

No, ko baš hoće da se lucidira a-la Castaneda može probati uz buniku ili nalivanjem etanolom iz bačve poput Superhika.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...09.01.2013. u 13:30 - pre 136 meseci
meskalin, ako je Kastaneda u pitanju...
 
Odgovor na temu

dusevan_covek

Član broj: 45695
Poruke: 53
212.178.233.*

Sajt: www.metronidazolefordogs...


+18 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...09.01.2013. u 22:56 - pre 136 meseci
Kastanedu i ostala skupina koja mistificira stvari zaboravi, ne kazem da tu nema niceg vrednog ali ako stvarno hoces da postanes majstor lucidnog sanjanja, prvo savladaj osnovne "moderne tehnike" od La Barge-a i Tulija
 
Odgovor na temu

sajrusst
nezaposlen
nezaposlen

Član broj: 312462
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...22.02.2013. u 16:14 - pre 135 meseci
Vec duze vreme imzm lucidne snove..I uspesno njima upravljam. Medjutim,postoji nesto sto mi se desava svremena na vreme... Kada sanjam neki ruzan san,naglo se probudim...Kada pogledam na sat vreme je 04:24h.. tako je bilo jedan period,Sada je 03:24h. Uvek se budim u to vreme..Drugi je sat,ali minuti su isti. Niko to ne zna da mi objasni,pa sam se ponadala da neko od vas ima odgovor.
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...22.02.2013. u 16:38 - pre 135 meseci
Možda je u pitanju prelazak na/sa zimsko vreme? Probaj da promeniš sat.


Znam za slučaj čoveka koji je umro i stao mu sat. Vreme smtri i vreme na satu se poklapaju u minut.

"Malo sutra" kažem ja. Čovek je umro kad je umro a sat je stao kad je potrošena baterija. Lekar kad je došao upisao je vreme smrti ne znajući da sat ne radi. I eto "lucidne misterije".
 
Odgovor na temu

sajrusst
nezaposlen
nezaposlen

Član broj: 312462
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...25.02.2013. u 22:36 - pre 134 meseci
Hmm.. mislim da nema veze sa zimskim/letnjim vremenom! :) Da li jos neko moze da mi objasni ovo desavanje?
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...25.02.2013. u 23:09 - pre 134 meseci
Ja i dalje mislim da uzrok treba tražiti u/oko časovnika.

Unutrašnji biološki časovnik čoveka je dosta precizan. I nije čudno da se čovek budi u isto ("biološko") vreme. Medjutim satovi, čak i oni elektronski pokazuju odstupanja. Zato se svaki časovnik mora s vremena na vreme korigovati. Ako se korekcija ne vrši recimo mesec dana tada obični komercijalni časovnici mogu da odstupaju više minuta.

Iz navedenog sledi da bi se čovek budio u različito vreme (mereno stvarnim satom). Na priomer, ako sat kasni tada bi se budjenje pomeralo X:24, X:23, X:22... To je zato što je unutrašnji biološki časovnik nezavisan od bilo kog fizičkog sata. Medjutim, svakodnevno budjenje u isti minut (mereno satom) upućuje na to da je uzrok budjenja vezan za sat.

Biološki časovnik je vezan za ritmove, pre svega dan/noć odnosno svetlost/tama i drugo. Ti ritmovi mogu da se pomeraju pa odatle može doći i do pomeranja u vremenu budjenja. Ali, kako biološki ritmovi ne zavise od mernog instrumenta - časovnika niti vreme koje pokazuje taj merni instrument - časovnik ne zavisi od dnevno/noćnih ni drugih bioloških ritmova to sledi da je zanemariva verovatnoća da se biološki časovnik poklopi i održava sa vremenom koje pokazuje merni instrument - časovnik. Odnosno, ako postoji neka veza budjenja sa bilooškim ritmom tada bi vreme budjenja moralo da se pomera u odnosu na merni instrument - časovnik.

Ali, kako se vreme budjenja ne pomera (već je isto u minut) tada razloge budjenja treba tražiti u nekoj (mehaničkoj) pojavi koja je na neki način povezana sa mernim instrumentom - časovnikom.


Da li nekad spavate otvorenih očiju? Šta ako ste videli vreme na časovniku? Možda se zato budite baš u isti minut?
 
Odgovor na temu

ACA SAVEST
Realizator, RTV Nais
Niš, Srbija

Član broj: 300847
Poruke: 4
77.243.28.*



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...18.04.2013. u 20:15 - pre 133 meseci
Činimi se da opisi iz knjiga direktno utiču na podsvest. To mi se ne sviđa. Čitam ... i doživljavam ono što piše...
Pre neki dan sam doživeo susret sa neorganskim bićem u snu, jer je tako pisalo u knjizi Umeće sanjanja.
U snu me je ujelo za ruku, pa me je ruka bolela ceo dan.
Sloboda je doći i otići ne ostavivši trag koji bi dopustio nekome da sazna da je ovaj što je došo odgovoran za nešto.
 
Odgovor na temu

el_pablo
Mali Mis
Negdjegrad, Hrvatska

Član broj: 338783
Poruke: 1
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...09.07.2018. u 00:37 - pre 69 meseci
Moze li lucidno spavanje negativno utjecati na maloljetnike (imam 14 godina i vrlo sam zainteresiran pokušati ovo) , plus čuo sam da kada vam tjelo bude paralizirano da bude teško disati prvih 5-20 min, te da oci moraju biti zatvorene jer se mogu desiti grozne halucinacije , može li mi netko odgovoriti na ova pitanja?
nemam hehe
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 54905 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
27.11.2003. Tao of IRC
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.