Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u

[es] :: Advocacy :: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32778 | Odgovora: 249 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
195.252.80.*



Profil

icon Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 07:48 - pre 240 meseci
Kako veliki broj Windows korisnika koji vide GNOME i KDE (izmedju ostalih) graficka okruzenja na Linux-u, cesto isticu da isti pokusavaju da "kopiraju" Windows-ovo graficko okruzenje http://www.elitesecurity.org/tema/60561/4#389308 verovatno smatrajuci da je MS izmislio "prozore", korisno bi bilo utvrditi koliko u je stvari velika zasluga MS-a za izgled sadasnjih grafickih okruzenja i rada s njima uopste, jer ocigledno postoje izvesna (pogresna?) ubedjenja oko toga u korist Windows-a.
Neko bi mozda konstatovao da, da je MS zaista izmislio koncept grafickog korisnickog interfejsa u kojem dominira "prozor" kao osnovni element, mozda bi ti isti prozori jos uvek imali "roletne" (ili "venecijanere", ko jos koristi "roletne" :)) kroz neki vid patenta, medjutim, kako je ipak zaista izgledao prvi sistem koji je koristio "prozore":

April 1973, the first operational Alto computer is completed at Xerox PARC.

The Alto is the first system to pull together all of the elements of the modern Graphical User Interface.

Features:
3-button mouse.
Bit-mapped display.
The use of graphical windows.
Ethernet network.

Sa adrese http://www.toastytech.com/guis/

i kako je tekao proces "nasledjivanja", odnosno ko je "root":

Sa adrese http://xeroxstar.tripod.com/

Pored pomenutih, vise informacija o istoriji Grafickih Korisnickih Interfejsa (GUI), zajedno sa prikazom ostalih "timeline-a" i "screenshot-a":
http://www.campusprogram.com/r..._graphical_user_interface.html
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_GUI
http://toastytech.com/guis/indexlinks.html
http://www.aci.com.pl/mwichary/guidebook/interfaces
http://www.aci.com.pl/mwichary/guidebook/timelines
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 13:05 - pre 240 meseci
Posebno izdvajam GEOS (http://www.aci.com.pl/mwichary...nterfaces/geos/geosc64/geosc64) koji je radio na "debeljku" (C64) i na 64K RAM-a imao sve ono što je kasnije imao ms windows.


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 13:39 - pre 240 meseci
Naravno da je Xerox prvi napravio ovo što danas nazivamo GUI-jem, to niko ne spori. Prvo grafičko okruženje koje sam ja koristio je bio GEM na Atari ST 512. I naravno, niko normalan ne spori da je MS kopirao Mac u ranijim verzijama Windowsa.

Having said all that, i dalje stoji da Linuxovci danas pokušavaju da kopiraju MS Windows. Onaj sat i kalendar na Lekinom EDE-u nije izmislio Xerox.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:01 - pre 240 meseci
Hehe, pa DT je AtariSTa! Priznaj, bio si jedan od onih 'Atari iS noT dead!' frikova i konstantno si ubedjivao Amigiste kako je Atari bolji. ;)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:12 - pre 240 meseci
Citat:
Dragi Tata:Having said all that, i dalje stoji da Linuxovci danas pokušavaju da kopiraju MS Windows. .
Uz rizik da ispadnem totalno glup i populjuvan: aman, bre, DT, pa to niko ne krije! Mozda ne pratis ove najnovije "idiotic" Linux distribucije namenjene sto sirem krugu desktop korisnika - Lycoris, Xandros, Lindows, oni se svim silama trude da izgledaju sto slicniji Win-u, menjaju nazive komandi, izgled, file managere, ma sve sto moze, samo da privuku 'ne-indijance' u svoj tabor i - dzep. Cini mi se da je sareni Mandraka za njih malo dete po tom pitanju.

Sto rece moja keva: "Vi se tu nesto raspravljate, a oni uzimaju pare, bas ste naivni..."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:31 - pre 240 meseci
Ni meni nije jasno kako neki koriste kao argument u raspravi to sto je neko uzeo neku dobru ideju od drugog sistema. Ja mislim da je dobro sto kopiraju windows u nekim stvarima (naravno ovo se odnosi na distribucije linuxa koje su namenjene desktop trzistu.)

Pre par godina kada su se ovde na es-u vodile rasprave win-vs-lin neki linuksovci su kao protiv argumet windowsu navodili to sto je MS "ukrao" TCP/IP stack od BSD-a. Pa ako je ta stvar dobra na BSD-u to je onda argument za MS a ne protiv MS-a?!?

I naravno to nije kradja jer im je bilo dozvoljeno to da urade tako da je ispostovana BSD licenca.

Takodje kada Gnu svet iskopira neku dobru ideju od MS to mogu samo da podrzim a ne da koristim kao kontra-argment, osim u advocacy raspravama sa tkz. indijancima hehe
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:35 - pre 240 meseci
Citat:
popeye: Hehe, pa DT je AtariSTa! Priznaj, bio si jedan od onih 'Atari iS noT dead!' frikova i konstantno si ubedjivao Amigiste kako je Atari bolji. ;)


Ne, ne. Ja sam Spectrumovac i konstantno i dan danas ubeđujem ljude da je Speki bolji od Komodora. Atari mi nikad nije bio nešto preterano omiljen, mada je dobro poslužio da naučim double-click.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:42 - pre 240 meseci
Spektrum nikad nije bio bolji od Komodora, koji je imao 64KB RAM memorije, od toga 48KB dostupno programeru. Komodore je imao bolju grafiku i zvuk, bolje igre i bio je teži.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:44 - pre 240 meseci
Citat:
Dragi Tata: Ne, ne. Ja sam Spectrumovac i konstantno i dan danas ubeđujem ljude da je Speki bolji od Komodora.

Evo, pošto ja i dan danas tu i tamo odigram Defender of the crown na C64 emulatoru, možeš da kreneš sa ubeđivanjem :))
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
65.249.10.*



+7176 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:48 - pre 240 meseci
Citat:

koji je imao 64KB RAM memorije, od toga 48KB dostupno programeru


Zar nije moglo da se oslobodi svih 64K ako koristis custom interapt hendlere (koje si ti napisao)?

U svakom slucaju - C64 rulz :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:52 - pre 240 meseci
Kako bre!!!!! Nemo neko Spekija da mi dira. Znate li vi da je on imao Z80A na cela 4 MHza. Uporedite vi to sa onim bledunjavim 6502 na Komodoru. A da ne pominjem čuveni C64 basic - potpuno neupotrebljivo bre.

Komodor je bio dobar za igre, ali za programiranje je Speki zakon.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:52 - pre 240 meseci
Citat:
popeye: Spektrum nikad nije bio bolji od Komodora, koji je imao 64KB RAM memorije, od toga 48KB dostupno programeru.

Hmmm ... mislim da ovo nije tačno. 48k (ili tako nešto) bilo je dostupno ako programiraš u Basicu, za asembler nije bilo ograničenja.

 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 14:54 - pre 240 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zar nije moglo da se oslobodi svih 64K ako koristis custom interapt hendlere

To se tada stručno zvalo "Rasterski prekid" :)
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 15:04 - pre 240 meseci
Citat:
Dragi Tata: A da ne pominjem čuveni C64 basic - potpuno neupotrebljivo bre.

Slažem se, ali ... ogromna većina dobrih programa (čitaj igrica) za c64 je pisana u asembleru. Inače postojajo je i neki "napredniji" basic na c64 (ne mogu više da se setim imena, krečana...) a sa njim si mogao da iskoristiš celih 32k rama :))

Citat:
Dragi Tata:
Komodor je bio dobar za igre, ali za programiranje je Speki zakon.

Pa normalno da je bio dobar za igre kad je imao posebne registre za sprajtove i sl stvari, dok si na spekiju morao iste da emuliras softverski.

Inače, c64 je imao sjajnu interpretaciju PASCAL-a, Oxford Pascal, tako da argument da nije bio dobar za programiranje ne stoji.
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 15:09 - pre 240 meseci
Citat:
Dragi Tata: Naravno da je Xerox prvi napravio ovo što danas nazivamo GUI-jem, to niko ne spori. Prvo grafičko okruženje koje sam ja koristio je bio GEM na Atari ST 512. I naravno, niko normalan ne spori da je MS kopirao Mac u ranijim verzijama Windowsa.

Having said all that, i dalje stoji da Linuxovci danas pokušavaju da kopiraju MS Windows. Onaj sat i kalendar na Lekinom EDE-u nije izmislio Xerox.

Naravno da "kopiraju" i pozeljno je da "kopiraju" isplative koncepte, ali ne "kopiraju" od nekoga ko je izmislio taj koncept, vec od nekoga ko je "kopirao" slican/osnovu koncept od nekog drugog, sto je jasno, jedino od listova stabla niko jos uvek nije kopirao, do sada, sto ne znaci i da nece. S toga je pitanje koliko je MS zasluzan za unapredjenje rada sa GUI-om kako bi se moglo smatrati da su drugi (GNOME, KDE) "kopirali" relativno isti koncept od njega a ne od njegovog prethodnika od kojeg je ovaj "preuzeo" koncept.
I naravno da ima direktne "prepiske" od Windows-a (naveden je primer Lekinog EDE-a) ali zasigurno ne u tolikoj meri da bi se moglo smatrati da su citava graficka okruzenja GNOME i KDE "kopirali" Windows-ovo (iako postoje i takva). Izgleda ipak da je trenutno malo prostora ostalo u sadasnjem konceptu grafickih okruzenja za neke "epohalne promene" u kratkom vremenskom periodu (prvi "odziv" korisnika na novo 3d okruzenje koje se opet zasniva na "prozorima", tesko da je bio euforican), menjanja standarda i pored rizika odbacivanja, da li bi trebali da preimenuju standardna "menuitem" imena "File, Edit, View..." u nesto besmislenije kako bi to pokazali.

Ova tema je prvenstveno trebala ici kao odgovor u temi na http://www.elitesecurity.org/tema/60561/4#389308 ali sam ja tako revnosno pratio "Advocacy" forum da nisam ni primetio da je zakljuc[ae]no "teorijsko ispitivanje/uporedjenje Windows i Linux OS-a" :) Ako je jasno da MS nije izmislio "prozore" onda je ova tema ispunila smisao, meni se samo ucinilo da po napisanom u gore pomenutoj temi to ipak nije bio slucaj :)

P.S. Nemanja, da li si siguran da "Star" nije imao "graficki" kalendar :)

[Ovu poruku je menjao passenger dana 19.07.2004. u 17:11 GMT]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 15:10 - pre 240 meseci
Bio je Simon's basic, ali to nije imao svako. A Spekijev Z80 asembler je zakon u odnosu na Komodorov 6502.


 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.pristop.co.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 15:11 - pre 240 meseci
Citat:
dinke: Hmmm ... mislim da ovo nije tačno. 48k (ili tako nešto) bilo je dostupno ako programiraš u Basicu, za asembler nije bilo ograničenja.


U pravu si, 38KB za BASIC podrazumevano (+2KB video memorija + 8KB bitmap), pod asemblerom nema ograničenja.

Citat:
Inače postojajo je i neki "napredniji" basic na c64


Mislis na SIMON'S BASIC?
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 15:44 - pre 240 meseci
Da, Simon's basic. Bio je užasno spor u poređenju sa asemblerom, ali si mogao tu i tamo i nešto korisno da isprogramiraš bez da pozivaš brdo POKE-ova :)

@Dragi Tata: Nikada nisam radio sa Z80 asemblerom tako da ne mogu da pljujem po njemu. :)


 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 16:07 - pre 240 meseci
@dinke: Pa ni ja nisam nikad radio (doduše, jesam čitao ponešto) sa 6502 asemblerom pa me to ne sprečava da pljujem po njemu.
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u19.07.2004. u 16:13 - pre 240 meseci
@Dragi Tata: Nemoj da mešaš pojmove "nikada nisam radio ..." i "ne koristim još od 1882 ..." :))




 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Slicnost ili potpuno kopiranje Windows-ovog grafickog okruzenja na Linux-u

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32778 | Odgovora: 249 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.