Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3.5 Ghz frekvencija

[es] :: Wireless :: 3.5 Ghz frekvencija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8408 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
195.252.81.*

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 10:04 - pre 240 meseci
Sta se desava sa ovom frekvencijom u Srbiji? U kom je statusu i da li je dostupna?
vdl/nlns
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 11:03 - pre 240 meseci
Da, frekvencije se mogu zakupiti, po teritorijama valjda. Skupo je prilično ali jednom kad postaviš link na 3.5 to radi kao kabl bukvalno. I ne sme niko da te ometa kao na 2.4, odma kuca policija na vrata.
 
Odgovor na temu

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
195.252.81.*

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 12:07 - pre 240 meseci
Hvala na odgovoru, pretpostavljam da se za vise detalja treba obratiti ministarstvu za telekomunikacije? Da li je za ovu frekvenciju potrebna i neka saglasnost od MUPa ili VSCG?
vdl/nlns
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 12:13 - pre 240 meseci
Nema tu mnogo detalja stvarno. Postoji procedura kod njih, ali najbitniji faktor je koliko sam ja shvatio novac. Oni ti obezbeđuju sve potrebne dozvole.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 15:23 - pre 240 meseci
sve sto je na licenciranom opsegu (3.5, 10.5, 26, etc) je u nadleznosti ove nove Agencije za telekomunikacije pri Ministarstvu, ili kako su je vec nazvali, verovatno sam lupio...a frekvencija ce se naci na tenderu kada budu bila resena sva pitanja vezana za Zakon o telekomunikacijama (btw, donet li je taj Zakon na Bojani ili se jos ceka??) nisam bas pratio u zadnje vreme, da priznam...

ako se ne varam, po nekim informacijama koje sam imao pre jos 2 godine, 3.5 band ce biti izdeljen na 25 kanala (3.4 - 3.6GHz) po 3.5MHz duplex. Nezvanicno, 3-4 igraca ce podeliti taj bend, pa ako racunas da Telekom sigurno uzima svoj deo kolaca, sam proceni dalje...inace posto (ako se secam price, nisam EE) je u pitanju TDMA modulacija mislim da mu kanal izadje na oko 12 Mbits...to bi trebao neko kompetentniji da me ispravi.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 16:27 - pre 240 meseci
Ti sve pricas kao u buducem vremenu to za 3.5ghz - ja vec sa sigurnoscu znam da su neki kanali prodati i prvi linkovi na tim frekvencijama vec postavljeni. Eto neki idu sa Genex-a, a vi nagadjajte ko to drzi. :) Necemo iznositi imena za sada, nije ni bitno doduse.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 17:59 - pre 240 meseci
eh, ko sto rekoh...
Citat:
boccio: nisam bas pratio u zadnje vreme, da priznam...

ali drago mi je da je krenulo...sad ono sto me zanima je pokrivenost i kako mi, pilici, mozemo da dodjemo do toga...

Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Veljko
Beograd

Član broj: 967
Poruke: 1172
*.absolutok.net

Sajt: veljko.net


+1 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 18:06 - pre 240 meseci
Mene najvise interesuje da li policija polaze racuna ministarstvu tel. otome koje oni frekvencije koriste i na kojim kanalima.
Zamislite situaciju da kupite dozvolu za neku egzoticnu frekvenciju i pojavi vam se zandarmerija i obavesti vas da im ometate njihove linkove.
Da se pozovete na dozvolu od ministarstva ?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 18:43 - pre 240 meseci
Ne to sa ovim na 3.5 kad kupis kanal ne moze da se desi. Doduse saznao sam da je na teritoriji Beograda vec rasprodano, tacno 4 velika su uletela u tu pricu kao sto je boccio i pretpostavio. Neki su vec stavili probno linkove, neki cekaju opremu, itd... Bice zanimljivo. Od 1000e pa na gore je oprema za klijenta. Sve ispod toga ako vidite je nesto neozbiljno verovatno.

Doduse prica se da ima i nekih ilegalnih 3.5ghz linkova vec aktivnih. :) Ali ako zasmetaju ovima koji su zakupili frekvencije, tesko njima. Reaguje policija provereno u takvim situacijama.
 
Odgovor na temu

imotion
Kujtim Hajredini
Prishtina

Član broj: 16851
Poruke: 8
80.120.162.*

Sajt: www.artmotion.net


Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 19:13 - pre 240 meseci
Hello,
I would like to be included in this discussion regarding 3.5Ghz equipment. In a perfect state where law is first who talks, 3.5Ghz should be licensed. The FWA equipment that are designed to really work are mostly using 3.5Ghz spectrum. These equipment are ideal for situtations where telecomms hold monopol to the wires. Mostly of them uses OFDM modulation and most of these equipment can work perfectly without Line of Sight, or near LoS. We are using in Prishtina, Airspan WipLL ( wireless local loop ) and all I can say is that is perfect. Another concurent provider here uses also a Fixed Wireless System based on DOCSIS standard from an Isreali company, i dont remember their name. The 3.5Ghz FWA platforms are mostly designed to be deployed by wISP with very large number of subbsrcibers due that other wireless alternatives are very headache. The distance from the Base Station to customer can be arrived in up to 30 km.
In todays world market there are very good choices for FWA and the monopol of telecomms are in phase to be eliminated. The only problem of 3.5Ghz is the license problem which is very very expensive. About the CPE prices I dont agree with you Gojko. If you choose any of these platforms and you are a ISP with a good number of clients, you can get a CPE for prices from 400 to 700 depends on vendor. There are also some other alternatives to telecom wires and 3.5Ghz, for example 5Ghz.

At the end I can add that the most of the FWA vendors are oriented in 802.16 standard which will be ... killer of telecom monopol.

very best regards
Kujtim
Artmotion NPSH
KH.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija16.06.2004. u 19:40 - pre 240 meseci
Nadam se da ne smeta ako odgovor nije na engleskom, zbog ostalih na forumu (ali ti slobodno pisi na kojem god jeziku ti vise odgovara).

Nazalost nemam jos uvek mnogo iskustva sa 3.5Ghz opremom ali nadam se da cu imati uskoro. Izraelska firma koju spominjes je verovatno Alvarion. Oni su dosta popularni i stvarno ih mnogi hvale, ali imam iskustva samo sa 2.4GHz alvarionima i to DS, ne FH opremom, dakle cisti 802.11b sto je ipak dosta neozbiljno i nema garancija kako ce raditi i ko ce te ometati. Prednost je naravno niska cena za CPE, znamo i sami koliko linksys/dlink varijante za kucu danas kostaju. A sa velikim antenama mogu da se ostvare zadovoljavajuci rezultati, pod uslovom da nema suvise radio linkova u okolini na istim kanalima, sto ubija vecinu komunikacia na tim frekvencijama.

Mene interesuje imas li iskustava sa 3.5 opremom i od kog vendora? Kompletan CPE za 400-700? Moguce, moguce... ali i dalje ostaje problem cene zakupa frekvencija.
 
Odgovor na temu

S_Kid
Beograd

Član broj: 9260
Poruke: 510
195.252.81.*

Sajt: www.last.fm/user/S_Kid


+2 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija17.06.2004. u 09:54 - pre 240 meseci
Gojko, da li je proverena ta informacija da je sve na 3.5 zakupljeno i gde to moze da se proveri i sazna vise? Ne iz druge ruke vec ko je direktno nadlezan za ta pitanja i sa kim moze ozbiljno da se razgovara...
vdl/nlns
 
Odgovor na temu

Veljko
Beograd

Član broj: 967
Poruke: 1172
*.absolutok.com

Sajt: veljko.net


+1 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija17.06.2004. u 10:30 - pre 240 meseci
Mislim da je jedan ISP iz BGD dobio ekskluzivno pravo na 3.5Ghz opseg (ne bih da ga imenujem je sam samo načuo)


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija17.06.2004. u 10:45 - pre 240 meseci
Tesko da neko ne-drzavno telo moze dobiti ekskluzivnu licencu za F opseg, osim ako nije u strateskom interesu drzave - ako je neka privatna firma dobila ekskluzivnu licencu to onda samo lici na krsenje Ustava i opsti javasluk (frekventni opseg je javno dobro)

F-o se obicno izdaju na neki rok, kroz licence i putem tendera/nadmetanja.

Telekom Srbija je, koliko se secam, odavno postavljao njihovu 3.5 GHz mrezu, za sta je koriste - ne znam. Isto i EPS ponegde ima wireless na ne-2.4 ghz frekvencijama za kontrolu nekih uredjaja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija17.06.2004. u 11:30 - pre 240 meseci
Za detalje ljudi vi se slobodno obratite Ministarstvu, ja samo prenosim ono što znam za sada. A pouzdano znam za 4 firme koje su dobile kanale na 3.5 za teritoriju Beograda, a da li je neki kanal ostao free to zaista ne znam, pitajte nadležne. :) Uglavnom nema govora da je jedan veliki dobio licencu za celo područje.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
213.208.13.*



Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija18.06.2004. u 07:56 - pre 240 meseci
Mene interesuje da li neko nesto zna o opremi koja ide kod klijenata? Ko od proizvodjaca nudi tu opremu i o kojim cenama pricamo?
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija18.06.2004. u 10:04 - pre 240 meseci
Na primer ovo:
http://www.nera.no/AE3CCFEB93B5ED0AC1256C3A004A731B.html
http://www.nera.no/1EC7E7201CFC5872C1256CE900505569.html

Za cene pitaj njih, mnogo zavise od količine i dogovora koji se postigne. A totalno je druga priča kad odeš kod distributera i tražiš kupovinu na komad.
 
Odgovor na temu

igor76

Član broj: 17487
Poruke: 214
212.200.94.*

Sajt: www.foxhelp.net


Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija18.06.2004. u 12:43 - pre 240 meseci
Zdravo U Novom Pazaru telekom vec zauzeo tu frekfenciju
Za 2 meseca krecu
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija18.06.2004. u 13:13 - pre 240 meseci
Sa čim kreću?

Postoji li neki plan šta će se nuditi zapravo korisnicima?
 
Odgovor na temu

PoStotiPut

Član broj: 28222
Poruke: 10
62.108.108.*



Profil

icon Re: 3.5 Ghz frekvencija18.06.2004. u 19:08 - pre 240 meseci
Hm, ja sam cuo da se neki jaci igraci bore za te frekvencije, ali koliko ja znam, oko frekvencija prica ide ovako

1. Neko hoce neku frekvenciju

2. Ode u ministarstvo za telekomunikacije

3. Oni mu kazu da je nadleznost nad frekvencijama za komunikacije na PTT-u(*onom starom sistemu) te da je usled promena sistema nastala zakonska rupa i da se ceka promena tj. donosenje novog zakona o telekomunikacija

4. Takodje vam nezvanicno kazu da je to preneseno na telekom (po inerciji, ali nezakonsko, mopnopolisticki i sl.)

5. Te se za bilo koju frekvenciju za koju hocete morate obratiti (opet ne direktno) telekomu tj. koliko sam ja shvatio svaki zahtev za frekvenciju se nadje na telekomovom stolu.

E sad kako je neko dobio neku frekvenciju pitaj boga(bilo je tu raznih ulagacca kapitala koji su imali dobre osnove), ali bilo je primera de se izmigolji i pored telekoma, postoje problemi u celoj prici sa zakonom, sa tumacima zakona, koji su istovremeno i oni koji kazu sta je u stvari zakon, a pored toga oni jedu leba od tih frekvencija tako da dzaba mlatimo pricu, ko ima veze i pare taj ce i dobiti jebenu frekvenciju a mi mozemo da... znate vec sta, ali dobro, snalazimo se, postoji jedna stara rimska (pravo ima onaj ko ga prisvoji,* na ovaj ili onaj nacin, obzirom da nas niko ne jebe dva posto a da mi sa njima imamo neku vrstu drustvenog ugovora, misslim da ja imam pravo da taj drustveni ugovor i ne postujem, dokle god mi neko ne sedne na kicmu zbog toga ... :)

(Informacije Dobijene od negdasnjeg zamenika ministra telekomunikacija Andrije Bernereka, ako nije sadasnji. Bez ikakve veze ili poznanstva istog, vec na tvrdoglavost i insistiranje... i pozivanje na drustveni ugovor i ljudska prava)
416454
3065698
Brojevi telefona kancelarije zamenika ministra, da se raspitate, na sta imate svako pravo (ukoliko brojevi telefona nisu zamenjeni)


pozdravus populus serbus
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: 3.5 Ghz frekvencija

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8408 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.