Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25043 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 08:26 - pre 48 meseci
Mislim da je pametno da se ova diskusija izdvoji iz diskusije o bolesti.




Čitam po medijima, i što više čitam - više sam zbunjen. Negde se pominje produženje roka otplate, a negde se pominje uvećanje rate ...

Da li je nekome jasno koje su opcije, šta se i kako dobija moratorijumom?

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 20.03.2020. u 12:43 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Grada22
Pancevo

Grada22
Član broj: 240740
Poruke: 465



+147 Profil

icon Re: Moratorijum na kedite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 09:10 - pre 48 meseci
Slusao sam jutros coveka iz 'Kamatice'. Pretpostavljam da je on dobro obavesten.

Po njemu, sve se samo jednostavno pomeri za 90 dana i posle toga nastavlja normalna otplata, jedna rata mesecno.
Samim tim i zadnja rata ce biti 3 meseca kasnije nego sto je u planu 'otplate'
Dobijas to sto imas predah od tri meseca.
Ik ben Rufus, ik ben in Nederland geboren.
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Moratorijum na kedite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 09:11 - pre 48 meseci
Koleginica mi kaze juče, da je kontaktirala banku i da su joj rekli da se krediti pauziraju, a krajnji period otplate produžuje.

U firmi gde radim, su za kredite firme, u bani dobili odgovore da će danas biti obaveštenje na sajtu banke o pauziraju otplate.
Sberbanka je u pitanju.

Ja u Otp banci, čekam obaveštenje. Očekujem ga danas.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Moratorijum na kedite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 10:41 - pre 48 meseci
Dakle, samo se anuitetni plan pomeri za tri meseca. Ono šta dospeva 31.03.2020 -> pomeri sa na 30.06.2020 i tako redom do kraja anuitetnog plana.

Bez povećanja postojeće rate. To je OK. To bi mi odgovaralo.

Jer to je pravi "predah" kako Grada22 reče.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Moratorijum na kedite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 11:01 - pre 48 meseci
Pričao sam sa drugarom malopre, zaposlenim u jednoj od banaka.
Potvrdio mi je to sve gorenavedeno.
Nikakvih neočekivanih troškova neće biti, samo odlaganje.
Ko želi da nastavlja otplatu, moraće otići u banku da to reguliše, ali predlaže da se prvo obavi telefonski razgovor, ako postoji mogućnost tako da se reši bez odlaska u banku.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja20.03.2020. u 12:28 - pre 48 meseci
Dat je primer od strane NBSa.
Pomera se samo datum placanja glavnice, i nema zateznih kamata 90 dana.

Ali se naplacuje (standardna, ugovorena) kamata ta tri meseca, tako da ce preostale rate biti vece, a bice ih isti broj! Bankama ovo ide u korist, jer ionako nemaju gde da plasiraju novac.
Ko misli da se ista radi zbog gradjana, neka se iseli iz svake diskusije :)
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 09:47 - pre 48 meseci
https://www.sberbank.rs/stanovnistvo/moratorijum

 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 10:18 - pre 48 meseci
da li se obustavlja i isplata depozita od strane banke ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 11:24 - pre 48 meseci
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 12:47 - pre 48 meseci
Na sajtu Rajfajzen banke nema još ništa.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 12:54 - pre 48 meseci
Meni stiglo od Inteze, Agrikol ce tek objaviti zvali. Zaracunavaju neku "malu" kamatu. Ovo je bas cimanje,
moras da trazis da hoces da placas kredit da ti ne bi zaracunavali "malu" kamatu.
Valjda je logika da trazis ako neces da placas, a ne da hoces?
Van svake pameti....
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 13:03 - pre 48 meseci
Branimire, jeste van pameti, ali je tako propisala NBS, nije odluka na strani banke.
S obzirom na to ko sedi u NBS i Vladi, zašto je normalno očekivati "normalna" rešenja.

Tako sam se ja isto čudio zašto su svi imali obavezu da dostavu PEP izjavu (izjavu da nisu politički angažovani), a ne samo oni koji su politički angažuvani da daju potvrdnu izjavu.
To je je isto kao da sutra svi treba da dostave izjavu da nisu balerina u Narodnom pozorištu...
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 13:18 - pre 48 meseci
Moji su izdali zvanicno:
Aik banka
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 13:34 - pre 48 meseci
Citat:
djoka_l:
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...

Sta ovo znaci za kreditne kartice, bice ona "normalna" kamata od 20-30%, i nece automatski biti naplceno sa racuna?

Citat:
djoka_l:
Branimire, jeste van pameti, ali je tako propisala NBS, nije odluka na strani banke.
S obzirom na to ko sedi u NBS i Vladi, zašto je normalno očekivati "normalna" rešenja.

Tako sam se ja isto čudio zašto su svi imali obavezu da dostavu PEP izjavu (izjavu da nisu politički angažovani), a ne samo oni koji su politički angažuvani da daju potvrdnu izjavu.
To je je isto kao da sutra svi treba da dostave izjavu da nisu balerina u Narodnom pozorištu...

Kako mislis da je ovo neocekivano?
Ovo pogoduje bankama, jer novac nemaju gde plasirati. Sansa da je neko samo odlucio da pomogne narodu, a ne da je slusao sta im se kaze iz banaka je cista nula.

Za PEP - pogodi ko zaradjuje od prodaje papira?
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 18:19 - pre 48 meseci
Citat:
djoka_l:
Ne, ne obustavlja se.
Osim toga, moratorijum nije obavezan, možeš, ako hoćeš, da pauziraš na 90 dana dozvoljeni minus, otplatu kredita, otplatu po kreditnoj kartici.
Proveri sa bankom da li treba da ih eksplicitno obavestiš da želiš moratorijum.

Ako se odlučiš za isti, možeš da nastaviš otplatu i pre nego što ti se završi moratorijum.
Za vreme moratorujima se ne obračunava zatezna kamata (redovna se obračunava), ne pokreće se mehanizam prinudne naplate, ne šalju izvršitelji...


ne ja sam samo hteo da pitam posto duznik sada ima opciju da ne vraca banci pozajmljeno, da li onda i banka svojim poveriocima ima pravo da ne isplacuje depozite i neke vidove stednje ? Jer banka samo preusmerava novac sa onih koji imaju visak i nemaju potrebu na one koji imaju obrnutu situaciju. Pa me interesuje s obzirom da je uskracen priliv novca banci da li ce joj biti omoguceno da odlozi svoje obaveze.

I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 19:39 - pre 48 meseci
Banci nije uskraćen priliv novca.

Postoji nešto što se zove ročna usklađenost.
Banka daje kredite na osnovu depozita. Recimo, koliko ima depozita na godinu dana, toliko ima kredita na godinu dana.
Kratkoročni plasmani idu iz tekućih računa.

Osim toga, banka daje dugoročne kredite iz svog kapitala. Na primer, svi stambeni krediti se finansiraju iz kapitala banke (jer niko nema štednju na 20-30 godina).
Naše banke imaju ogroman problem sa plasmanima. Ima više para nego što može da se daje kredita - zakoni ne dozvoljavaju da se fizička lica zaduže toliko da rate kredita prelaze preko trećinu plate (odnosno polovine za stambene kredite). Sa druge strane, krediti za pravna lica teško idu, ne zato što nema para, nego zato što nema dobrih projekata koje vredi finansirati.

U mojoj bivšoj firmi, jedan od ključnih pokazatelja performansi je bio broj dana koji mogu da se "prežive" bez ikakvog priliva. Kada taj pokazatelj padne ispod 90 dana, postrojavaju se menadžeri.
Dobre firme imaju rezzervi za bar 3 meseca, mnoge još i više.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja21.03.2020. u 19:54 - pre 48 meseci
Još jedan savet:
Nemojte da koristite kreditne kartice i dozvoljeni minus. Kamate su užasne.
Ako imate kredit koji je na početku otplate, plaćajte, nemojte da pristanate na moratorijum (narvno, ako imate primanja).
Ako vam je kredit pri kraju roka otplate, pristanite na moratorijum.

Kod kredita sa jednakim aniutetima, svakim anuitetom se otplaćuje deo glavnice i kamata. Na početku otplata, veći deo anuiteta je kamata, a pri kraju glavnica.
Zato, ako ste na početku otplate, pristankom na anuitet, praktično, poklanjate banci 3 dodatne rate. Ako ste pri kraju otplate, praktično dobijate beskamatni dozvoljeni minus na 90 dana...
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja22.03.2020. u 02:35 - pre 48 meseci
Citat:
djoka_l:
Banci nije uskraćen priliv novca.
.


kako nije kad smo sad utvrdili da jeste ?!
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja22.03.2020. u 08:25 - pre 48 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Meni stiglo od Inteze, Agrikol ce tek objaviti zvali. Zaracunavaju neku "malu" kamatu. Ovo je bas cimanje,
moras da trazis da hoces da placas kredit da ti ne bi zaracunavali "malu" kamatu.
Valjda je logika da trazis ako neces da placas, a ne da hoces?
Van svake pameti....


Ako je kredit takav da uplaćuješ kintu na poseban račun - onda samo nastaviš da uplaćuješ. Nema potrebe da se posebno komunicira.
A ako je kredit takav da banka sa tvog tekućeg računa određenog dana u mesecu skida iznos rate - onda treba da se obratiš banci.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja22.03.2020. u 08:36 - pre 48 meseci
Evo izašlo na sajtu RF banke
Moratorijum na kredite je

1. Na naplaćuju ništa 90 dana (ili duže, ako duže traje vanredno stanje, ali ne kraće)
2. Kamata, koja je sadržana u te tri rate, i bi bila plaćena da se otplaćuje kredit, se ne oprašta, nego se njen iznos ravnomerno deli na sve preostale rate.
3. Produžava se vreme otplate kredita za tri meseca. -- Ovde mi samo nije jasno šta će se plaćati ta dodatna tri meseca? Samo glavnica iz ova tri meseca?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Moratorijum na kredite zbog virusa i vanrednog stanja

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 25043 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.