Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10262 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.21



+1064 Profil

icon Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 08:18 - pre 58 meseci
https://www.forbes.com/sites/j...eed-tests-laptop/#6062aa3a69bb

Citat:

Even if you toss aside the LibreOffice and GIMP benchmarks, it's difficult to ignore the dramatic speed advantage Linux Mint has in system boot time and everyday tasks like Firefox web browsing. It's not a comprehensive suite of benchmarks, but it further cements the fact that even a modern and beautiful distribution like Linux Mint is a strong alternative to Windows 10 for those of you saddled with older or less performant work machines.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 09:16 - pre 58 meseci
Citat:
Mawson acknowledges that some people may take issue with not using more "mainstream" Windows-side applications like Microsoft Office or Adobe Creative Cloud,

some people.... :)

Office365 je postao sveobuhvatan, ubedljivo broj jedan SaaS cloud platforma na svetu. Web verzije office aplikacija postoje i rade na Linux-u, ali su realno gore nego Google Docs i to dosta. Use case za 85% business korisnika je Office365, OneDrive company wide, Office desktop aplikacije. Ne treba ni server ni nista, ovo je majka mara za male firme, MS je napravio jednostavno super platformu. Za 1000-1500 dinara mesecno po zaposlenom trenutno se svi trkaju ko ce da naplati, uopste nije problem ko ce da kupi - svi kupuju. :). Vise nema price da je skupo, sad se placa mesecno i svima odgovara.

Adobe je ista prica za creatives. Niko normalan se vise ne igra, zasto bi se zezao sa piraterijom, kad dobije sve za pristojne pare mesecno.

Meni je jako krivo, ali Linux je ostao platforma za developere, a i tu se Microsoft i Apple svojski trude da obezbede udoban rad, da bi i njih "skinuli" sa Linux-a. Ma koliko Linux server bio prevalent za vecinu primena, Linux desktop je ovim cloud ponudama skrajnut jos vise nego sto je bio....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.219



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 09:26 - pre 58 meseci
"Za 1000-1500 dinara mesecno po zaposlenom"

E to. Neces verovati kolko su firme stedljive ...

"Linux desktop je ovim cloud ponudama skrajnut jos vise nego sto je bio.."

Nije skrajnut, office365 radi i na Linux-u (valjda). Stvar je u produktivnosti koja je
daleko veca na Linux-u nego na Windows-u kod developera (znam po sebi). LS for Windows samo pokusava da
tu produktvinost nekako prebaci, ali slabo to.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 11:05 - pre 58 meseci
Ja rek'o da je to oko 85%. Ima stedljivih, naravno, ali dobar deo plati.... Dobiju i mail tako, ne zaboravi, i server i svasta.... Ako ima ko da podesi, imas i Active Directoy ukljucen. Zapravo, dobrom delu se isplati, posebno sto se placa samo za one zaposlene koji to koriste.

Ima "stedljivih" i za njih je Linux super resenje, stvarno jeste. Ali nekako, sve ide na Office365 vodeniuc. Realno, Excel i Outlook su dve dobre MS aplikacije, sve ostalo je ili podrska za njih ili ... meh.... :) Excel ubija u mnogo toga, znam da sam pre par godina poredio Libre i Excel, sa istim .csv fajlom kao ulazom razlika u perfomansama je bila tipa 10X za malo ozbiljnije pivot tabele.

Pri tom, Office 365 radi na Linux-u, kazem, kao Web app. Kao google docs, samo jos gore :D . To je za nuzdu, ne za ozbiljan rad. Za pristojan rad ti treba Windows ili Mac i desktop aplikacija. I to je i razlog sto ljudi uzimaju Office365 - znacajan procenat ga uzme samo kao nacin da kupi desktop apps. Mada, samo file sharing pa znaci, i to dosta. Mali fajlovi, lak rad, nema servera koji ce neko da ugasi, ili da odrzava.... Kazem, Office365 je odlicna ponuda.

Za developere, admine, realno, Windows je resenje samo za .Net razvoj i Windows admine :). Sve ostalo, mnogo lakse ide na masini koja ispod ima neki *nix - moze Mac, moze Linux, zavisi od navike. Mac ima prednosti (npr. Office), Linux ima druge prednosti, ali realno oba su odlicna kad se jednom podese. MS se, kao sto sam rekao, svojski trudi da integrise sve sto moze u Windows ne bi li omogucio rad na Windows-u da bude blizu onoga na ovim drugim platformama, jer su svesni da je Windows najgori desktop za dev. Zato Linux subsystem, zato sve ostalo...

Ali kad radis kao developer ili admin, alati su ti portable. Imas JetBrains, Eclipse, Android studio - ili npr. Ansible za sve platforme. Stavise, ja zapravo ne znam da li ansible radi na Windows-u, znam da ja mogu svoje playbooks da pravim udobno na Mac-u ili Linux-u. Znam da se JetBrains lepo integrise uz web/app server na Mac-u ili Linux-u, ne znam kako to ide kad je ispod Windows... kako se podesava, lupam, xdebug na Windows-u, ako imas Windows Subsystem for Linux i Nginx+PHP-FPM na njemu? Nisam probao... ne bi me cudilo da i dalje koriste vagrant+VirtualBox. Sve ovo pisem da bi pokazao jednu stvar : Za dev primene Linux i Mac su platforme koje alati koji se koriste BOLJE podrzavaju. Samim tim, Windows tu nema smisla... zato se MS i trudi.

Ali sve ovo nema veze sa performansama. Ako radis pro dev, nije ti problem CPU, imaces pristojan. Ako uradis npm install ili pokrenes android studio imas pauzu od 10 minuta, kakav god da je racunar ;)/s

Glavna metodologija za izbor OS-a za desktop je kako na njemu rade alati potrebni za biznis....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.153



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 11:21 - pre 58 meseci
Osnovna postavka je da je Windows spor. Osim toga kada ti usred posla reboot-uje neces na to posmatrati sa odobravanjem...
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
108.162.246.*



+93 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 14:32 - pre 57 meseci
Microsoft softver i usluge imaju poprilično dobru cenu, imajući u vidu kvalitet koji nude. I za kućne korisnike i za poslovne (i male i velike). Tako da ako neko misli da im bude konkurent, bolje da ide na adut kvaliteta, bezbednosti, fleksibilnosti... a ne cene. Pri čemu je teško stići i prestići MS u bilo čemu navedenom. Ako nekada izbacim windows u potpunosti, biće isključivo zbog automatskog restarta nakon svakog većeg ažuriranja (ne želim da gasim update servise i zaj3bavam se sa sličnim podešavanjima)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 14:34 - pre 57 meseci
Ja sam jedan od onih kojima SVAKI radni dan počinje ovako:

1. Palim komp,
2. podiže se Ubuntu 18.04,
3. unosim lozinku i logujem se,
4. palim FireFox,
5. logujem se na Office365,
6. otvara se Outlook.

Koristio sam i Word iz Office365 kao web aplikaciju. Međutim, ja inače koristim Office alatke (svejedno koje i čije) malo i ne previše zahtevno. Morao sam da otvaram PDF dokumente i da ih preuređujem u Word-u, što ne može web verzija, pa mi je firma kupila desktop izdanje. Inače, imam na poslu dual boot sa Windows-om 10 jer zbog prirode posla moram da radim pod oba sistema.

Nisam primetio da web izdanje Office365 paketa radi različito na sistemima Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04 i Windows 10.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 14:37 - pre 57 meseci
U doba SSDa, nema više šta da pričamo o tome ko je za koji milisekund brži.

A to što ujutru kada zaposleni, još uvek brišući krmelje, uključuje komp i što će Mint da se podigne za 10 sekundi, a Windows za 15 je potpuno nebitno.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 16:13 - pre 57 meseci
Jašta. Oba boot-uju brže od mene :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 18:15 - pre 57 meseci
Pa, nisam siguran da se Windows 10 podiže i update-uje za 15 sekundi. Biće da Izluđuje ljude koji su navikli na Linux.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 18:24 - pre 57 meseci
Na Intel Celeron single ili dual core procesorima si u pravu.

Već sa J integrisanim quad core procesorima i ssd diskom je druga priča. Osim ako pričaš o feature updateu gde se faktički reinstalira ceo OS, ali to je jednom u godinu i po dana ako se koristi pro verzija i podesi tako ili 2 puta godišnje ako se koristi retardirana home verzija.


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.50.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test23.06.2019. u 21:28 - pre 57 meseci
Quad core, HDD, nova mašina, 8 GB i uopšte ne tako retko.

Vidi, razlika je u sledećem:

Kada se sistem ažurira i zahteva restart,

1. Na Linux-u je pre restarta odrađeno sve što se tiče update-a i retart je običan. Nije ništa duži od restarta kome nije prethodio update jer se i ne razlikuju. Tokom restarta se ne vrše nikakve radnje koje se odnose na update.

2. Na Windows-u se dosta posla oko update-a radi tokom restarta. Taj restart traje mnogo duže od restarta kome nije prethodio update jer se tokom restarta nakon update-a radi svašta vezano za update.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.201



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 02:20 - pre 57 meseci
Citat:
bachi:
U doba SSDa, nema više šta da pričamo o tome ko je za koji milisekund brži.

A to što ujutru kada zaposleni, još uvek brišući krmelje, uključuje komp i što će Mint da se podigne za 10 sekundi, a Windows za 15 je potpuno nebitno.


Nije podizanje problem, nego ono sto posle sledi. Sto se tice SSD-a, neces verovati da to nije uvek stvar izbora...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
172.68.51.*



+2789 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 05:29 - pre 57 meseci
Problem je ceo test koji si linkovao.

Za mali biznis nije presudno koliko se brzo pale programi, već možeš li da obaviš posao i koliko dobro, a tu je dostupnost dobrih programa daleko bitnoja.

Čuj, GIMP argument. Probaj u njemu da nacrtaš nešto vrlo prosto kao što je elipsa ili pravougaonik. Iznenadićeš se koliko je to nakaradno rešeno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.231



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 05:52 - pre 57 meseci
Koliko ce neko da se bavi time? Stvar je u tome da za poslove koje vecina ljudi radi, Linux ima sasvim dovoljno programa.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 06:36 - pre 57 meseci
Pa evo, nema Office 365 klijent za desktop.

nkrgovic je sve lepo opisao. Neverovatno koliko i male firme beže od LibreOffice, pričam iz iskustva. Samo u jednoj sam uspeo da ga implementiram do kraja, ali i tu imaju jednu pajrt edišn MS Office, jer neke stvari jednostavno ne može da završe sa LO.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.50.153



+1064 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 07:23 - pre 57 meseci
To ne menja sustinu, a to je da na prosecnom hardveru Linux radi brze. Ako neko vec ne zeli LO, morace da trpi sporost Windows-a.
 
Odgovor na temu

Everovic

Član broj: 339896
Poruke: 63



+116 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 08:08 - pre 57 meseci
Citat:
Ako neko vec ne zeli LO, morace da trpi sporost Windows-a.


Šta je sa WPS-om http://wps-community.org/? Interfejs programa je gotovo isti kao kod MS Office. Još uvek nisam naišao na dokument koji WPS ne prikazuje korektno. Ne mogu da tvrdim da je kompatibilnost 100%, ali mogu da je neuporedivo bolja nego ona koju ima Libre Office. Da li postoji neka prepreka u vezi sa licencom, pa se firme odlučuju za Libre? Link do licence za Linux Comunity Edition: http://wps-community.org/license.md
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 10:19 - pre 57 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
To ne menja sustinu, a to je da na prosecnom hardveru Linux radi brze. Ako neko vec ne zeli LO, morace da trpi sporost Windows-a.

E bravo!

Linux je brzi i realno bolje radi - ali nema softver koji korisnici stavljaju kao business requirement. Upravo to je sustina!

Da, bilo bi super da korisnici hoce na Libre, ili nesto drugo. Bilo bi super i da nauce osnove security-ja i da ne klikcu na svasta.... bilo bi mnogo sta super. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test24.06.2019. u 11:59 - pre 57 meseci
Ovde je cela priča otišla u dva smera, tema je biznis upotreba i tu nema mesta kućnom korišćenju. A to može da bude beskonačno različito.

Osnovna razlika nije u nekoliko sekundi bržem startovanju sistema ili otvaranja nekog programa. Osim ako se ne rade testovi brzine. Razlika je u korišćenju programa, potrebnoj kompatibilnosti i obaveznim programima. Ako neko mora da koristi Corel, AutoCAD ili slično, tu nema razmišljanja. Slično je i sa nekim MS Office delovima, uglavnom je za biznis potrebna kompatibilnost i onda opet može da bude prilična smetnja neki drugi program koji može i bolje da radi. Pa nekada se primećivala razlika i ako se dokument odradi drugom verzijom Worda, plus podešavanja i fontovi, plus još gomila sitnica. Tako da LO, OO, WPS ... često ne daju očekivane rezultate i lakše je koristiti MS Office nego istraživati.
Uvek sam pominjao Corel i nekadašnji Micrografx Designer, prvi ekstremno popularan, drugi (po meni) ubedljivo bolji ali ... apsolutno nekompatibilni formati. Džabe mi je bilo da koristim odličan program kada svi traže .cdr fajl. Od 2001. je deo Corel firme.

Za one koji koriste komp za kućne potrebe je Linux u velikoj prednosti, osim ako ne igraju razne igrice ili opet ne moraju da koriste neke programe koji su u jednom OS a nema ih u drugom. Ja sam decenijama koristio PS i kada probam Gimp, kao da sam zalutao negde. Sigurno može sve što i ovaj (osim opet nekih specifičnosti) ali je meni lakše da startujem Windows i PS, odradim to što hoću (jer znam kako) nego da istražujem Gimp. A nije mi potrebno toliko da sednem i naučim ovog.

Ako se kućni komp koristi za uobičajene i uopštene poslove, onda surf, mlatimudija i poneki program uvek mogu da budu lakša i bezbednija verzija na linuxu. U to se uverim svaki put kada nešto zahtevnije radim na pendžerima, uvek se podsetim nekih dana kada sam često morao da čekam da se završi više poslova odjednom, na šta sam zaboravio na linuxu. Plus antivirusi i slični strahovi kod guranja fleške u komp.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Mint 19 vs Windows 10 mali biznis test

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10262 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.