Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem

[es] :: Elektronika :: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 11124 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1874
*.esss.lu.se.



+162 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 09:47 - pre 59 meseci
Objasni ti ovde prvo za sta tebi treba regulacija struje a ne samo napona...


Moram ti reci da kao totalni pocetnik istrcavas sa zahtjevima, samaras se terminologijom zbog cega si nerazumljiv ostalima a i djelujes neozbiljno, jos pokusavajuci da se postavis u klinc moderatoru ...

Ovde su ti ljudi davali dobronamerne savete ali si se osecao prozvanim i omalovazenim, sto je los stav i samo odbija ljude od zelje da pomognu novajliji u ovoj oblasti. Ljudi elektroniku studiraju godinama pa opet izadju sa faksa grbavi a ti bi se bavio regulacijom struje i vec si nabavio osciloskop (sto pozdravljam) a nemas osnovnu predstavu o tome kako srociti kvalitetno pitanje a ne zatrpavati ljude ovde neinteresantnim i nekonzistentnim monologom koji nicemu ne vodi...

Za ovakve situacije bolje je pokusati samogradnju nego popravku ili prepravku necega cije funkcionisanje aposlutno ne razumes, niti si u stanju da nam preneses tacno stanje stvari sa svog radnog stola...
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 10:07 - pre 59 meseci
Mora stabilizator. Ok nije problem, ustvari jeste ser nemam 7830, ali valjda cu da nadjem nesto drugo. a NIKAKO OVO. NE MOZE. DAJE STRUJU DO 1aMP, STO ZNACI DA CE POSLE DA RIKNE NA 1,5a. A ipak mislim i da nema posto sam gledao neki 7833.
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 12:36 - pre 59 meseci
Stavio sam na kondenzator 100V/10000uF 7812CT i preko njega dobija 12V. To ce da mi sluzi za ledove i signalizaciju.

Mislio sam da ce sada da padne napon na kondenzatoru tj. da ima 32-3V i dalje na izlazu kondenzatora dobijam 55V. Ali nisam vezao porosac na 7812.

Da li treba da se smanji napon na kondenzatoru ako se stavi 7812 i na njega potrosac?

Ili i dalje pokazuje svoju ulaznu vrednost od 55V pa se razdvaja na 12V, a ostalih 32V kako napraviti?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 17:23 - pre 59 meseci
DSL
nije te ni registrovao ;0

VUtronik
nemoj samo da se bavish praksom, probaj malo i teoriju. pre nego sto krenesh da koristish elemente u nekom kolu, prvo prouci da li konkretan element moze da radi u uslovima u kojima zelish da ga koristish.
pogledaj malo datasheet, bar one osnovne vrednosti za pocetak. drugo, prouci malo sta je pad napona, sta je disipacija itd. trece, pre nego sto pocnesh da spaljujes elemente, mozda da nadjesnh neki simulator za pc, pa da tamo eksperimentishesh.

evo jedan link koji kratko ali lepo opisuje neke osnovne stvari oko kojih treba voditi racuna. ima ih koliko hoces slicnih koji se bave kako nesto radi. sve to ako zaista zelish da nesto naucis. video je na engleskom.
https://www.youtube.com/watch?v=2EFnqZUxFZ4
https://www.youtube.com/watch?v=hUGzeeTaJCs
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 17:55 - pre 59 meseci
Ovaj klip eto nisam gledao. Veruj mi da nema sta nisam odgledao na youtubu vezano za lab napajanje.

Stabilizaciju kapiram. Regulacuju kapiram, ali se tu pojavljuje disipacija i pad napona, posteno nisam nacisto sa tim, a opet za to mi treba neko prakticno- teorijsko obrazlozenje. U firefoxu imam elitesecurity, to mi je prvo, pa onda neka dva klipa , pa datasheetovi za sve komponente na koje naletim. Citam i elektroniku 1, Branko Opacic. Kada sam poceo da citam setio sam se da sam to ucio u skoli.

Sto se tice pada napona, imam uredjaj koji mislim da funkcionise na tom principu (glupo je sto ponavljam): namestim 12V na izlazu i prikljucim sijalicu od 12V/5W, tada mi se desi da vnapon padne na 0V. Onda okrenem sledeci potenciometar do kraja (s tim sto ne hvata od pocetka do kraja, pa ne znam da li mu treba vise ili manje otpora na potenciometru) i dobijem na ekranu koji je ugradjen 12V. Sijalica tada meri oko 350mA struje. Kada iskljucim prekidac na tom kanalu opet mi pise 12V. Dok na drugom kanalu je sve isto, samo kada iskljucim taj kanal vidim 24V na ekranu.

Ja mislim da je to nesto sa padom napona, ali da ovaj drugi kanal ne valja. I on bi trebalo da zadrzi zadati izlazni napon.

Imas pravo sto se teorije tice. Meni dodje da ovako lakse ucim. Pravim experiment, sa konsultacijom prvo datasheetova, onda vas ako neko jos hoce da odgovori (bas mi je krivo sto na neka konkretna pitanja nisam dobio odgovor jer mislim da bi mi to u tom trenutku otvorilo neku novu fazu u ucenju), konsultujem se i sa ljudima koji se bave time ali slabije. Svi su nekako sujetni i nece nista da kazu. Cak i kad ja kazem dobro evo ti ovo radi na njemu napravi to i to, dobijem odgovor da od toga nema nista i da mora da se pravi sve novo u sta ja ne verujem i nikada necu da poveruje. Ok da napravis novo kolo, i da stavis trafo i kuciste i kondenzatore ali svaki majstor hoce da stavlja sve svoje. Ja pokusavam od mnogih uredjaja kojih imam da nadjem adekvatan trafo i da napravim za pocetak jedan regulator koji ce pored voltaze da pomeri struju za 0,00001. Mislim da ce mi toliko biti dovoljno.

Evo sad sam poslusao datasheet oko vezivanja 7812, ali kada pokusam da prikljucim tu sijalicu na njegov izlaz i njegovu zemlju obavezno izgori ic. Onda sam video da u datasheetu bas ispod te aplikacije pise nesto kao, ako si daleko od glavnog ili odvojen od glavnog kondenzatora moras i njemu da dodas jos jedan u skladu sa njim naravno.

Ja cu da slikam sad ovo sto sam poceo da radim, gledajuci datasheet i zeleci da posto mi je napon na trafou veliki, a mislim da imam dovoljno ampera za LM317T, odvucem 12V sa kondezatora sto bi mi dalje koristilo za kuler signalizaciju... Dok od istog kondenzatora koji je inace 100V/10000uF hocu da stavim LM317T, jer on po specifikaciji moze da izdrzi 40V, a u ovom slucaju meni bi trebalo da se pojave 32VDC ali tog napona nema.
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 17:59 - pre 59 meseci
I mene vise smara ovo pisanje. Imam bebu i zena ce da me ubije sto joj nista ne pomazem nego se majem sa ovim stvarima. Ali ja jednostavno hocu to da ucim i to i radim. A sina, naravno, ne zapstavljam. To je interna sala izmedju mene i zene. Upleo sam cak i svoj privatni zivot u Labaratorijsko Napajanje. Stvarno ne znam vise sta reci. Taman nesto napravim, pitam, niko ne odgovara, pa sta ja da cekam dok mi niko ne odgovori ili da nesto pokusam. Na karju iskustvo je vazno. I teorija sigurno, a ja ne pokusavam da je izbegnem.

U svakom slucaju hvala na savetu.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 19:06 - pre 59 meseci
Prvo dobro pročitaj tu knjigu od Opačića.
On je umeo lepo da prenese svoje znanje na učenike (meni je predavao u srednjoj).
Kada je lepo prostudiraš, onda kreni da se maješ sa tim ispravljačima. Tada će ti biti mnogo toga jasnije i umećeš i da nam lepše objasniš šta te muči.
Znači, prvo teorija a posle praksa, obrnuto ne ide.

Ono što je još bitnije, posveti se više detetu i ženi, to im je potrebnije od tvog neproduktivnog prčkanja.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

vucko47
Užice

Član broj: 303041
Poruke: 1541



+174 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 19:38 - pre 59 meseci
Citat:
VUtronik:
pokusavam od mnogih uredjaja kojih imam da nadjem adekvatan trafo i da napravim za pocetak jedan regulator koji ce pored voltaze da pomeri struju za 0,00001. Mislim da ce mi toliko biti dovoljno.



Aj nek ti je sa srecom u daljem radu i kad zavrsis daj neki info. Bas me zanima neko tako precizno sokocalo...
Sinan Hasan Jašar Šaban...
 
Odgovor na temu

mrkabrka
leon zupanec
Stigo u Pemziju
beograd

Član broj: 337437
Poruke: 982
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem15.05.2019. u 21:21 - pre 59 meseci
Uf meni taj Opačić bio razredni...
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 06:52 - pre 59 meseci
Citat:
DSL:
Objasni ti ovde prvo za sta tebi treba regulacija struje a ne samo napona...


Moram ti reci da kao totalni pocetnik istrcavas sa zahtjevima, samaras se terminologijom zbog cega si nerazumljiv ostalima a i djelujes neozbiljno, jos pokusavajuci da se postavis u klinc moderatoru ...

Ovde su ti ljudi davali dobronamerne savete ali si se osecao prozvanim i omalovazenim, sto je los stav i samo odbija ljude od zelje da pomognu novajliji u ovoj oblasti. Ljudi elektroniku studiraju godinama pa opet izadju sa faksa grbavi a ti bi se bavio regulacijom struje i vec si nabavio osciloskop (sto pozdravljam) a nemas osnovnu predstavu o tome kako srociti kvalitetno pitanje a ne zatrpavati ljude ovde neinteresantnim i nekonzistentnim monologom koji nicemu ne vodi...

Za ovakve situacije bolje je pokusati samogradnju nego popravku ili prepravku necega cije funkcionisanje aposlutno ne razumes, niti si u stanju da nam preneses tacno stanje stvari sa svog radnog stola...



Izvini tek sada sam video tvoj post. Sam si rekao da mi je sve monolog pa nisam ni ocekivao da se neko vise javi. Hvala na savetu? Ne zelim nista da te pitam u vezi stvari koje radim, ako je vec neizvodljivo da ja napravim regulaciju struje, ali dobro. Inace to je valjda lab napajanje. Kada mozez da dodas nezavisno jedno od drugog i voltazu i amperazu. Hvala na savetu.

A to za moderatora ne razumem. U klinc se postavljaju bokseri. Ja ovde nisam da bi boksovao i takmicio ili se nadmudrivao sa nekim. Vec trazim od nekog mudrijeg od sebe da mi pomogne! Dal je neko od vas sa imenom i prezimenom rekao da trazi nekog mudrijeg od sebe ikada...

[Ovu poruku je menjao VUtronik dana 16.05.2019. u 08:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 07:05 - pre 59 meseci
Citat:
ZAS011:
Prvo dobro pročitaj tu knjigu od Opačića.
On je umeo lepo da prenese svoje znanje na učenike (meni je predavao u srednjoj).
Kada je lepo prostudiraš, onda kreni da se maješ sa tim ispravljačima. Tada će ti biti mnogo toga jasnije i umećeš i da nam lepše objasniš šta te muči.
Znači, prvo teorija a posle praksa, obrnuto ne ide.

Ono što je još bitnije, posveti se više detetu i ženi, to im je potrebnije od tvog neproduktivnog prčkanja.


Hahahahah... Ma ne brini za zenu i dete oni su u sigurbim rukama, doduse sigurne ruke su u struji, ali verujem da tu nece nista da se iskomplikuje.

Citam knjigu ja vec dugo. Prelistavam, vracam se , ucim iz nje. I svako vece je stavim pod jastuk :)...
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 07:36 - pre 59 meseci
Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio Sistem je zavrsen. Bio je stabilisan na 6V/5A, Sada sam napravio dva kanala od po 15V/?Ampera. Ali treba da stavim neki potrosac i da izmerim struju bar, nego sam ga odlozio. Cak nisam morao da izmisljam na saksiji rupu jer je su bi la dva potenciometra na obe strane tako da nije bilo problema podici napo. Ni na njemu nije uspeo zadatak da se napravi kalibracija struje od 0-1.5-3-5 bilo sta od toga, tako da i ovaj projekat nisam uspeo da resim u potpunosti. Sada ceka bolje dane, a do tada ce koristiti kao stabilizator za neke druge stvari.

S obzirom da stabilizator vise nije na stolu, o njemu vise ne treba raspravljati.
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1874
*.esss.lu.se.



+162 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 08:40 - pre 59 meseci
Citat:
VUtronik:
[.... Inace to je valjda lab napajanje. Kada mozez da dodas nezavisno jedno od drugog i voltazu i amperazu. Hvala na savetu.

A to za moderatora ne razumem. U klinc se postavljaju bokseri. Ja ovde nisam da bi boksovao i takmicio ili se nadmudrivao sa nekim. Vec trazim od nekog mudrijeg od sebe da mi pomogne! Dal je neko od vas sa imenom i prezimenom rekao da trazi nekog mudrijeg od sebe ikada...



Napraviti da "dodajes amperazu i voltazu" je filigranska igranka kojoj ti ocevidno nisi dorastao, samim tim regulacija struje ti i ne treba, zabavi se za sada samo regulacijom napona...
Pricu o moderatorima ce oni sami da zavrse...

Vadi knjigu ispod jastuka, nema spavanja....
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 13:12 - pre 59 meseci
ja opet mislim da mi je i za ucenje potrebno lab napajanje. Mislim da je to osnovni deo jedne radionice, osciloskop i njegovi elementi, razni unimeri i da ne nabrajam. Imam ja to jedno napajanje sa l200c. Samo ne znam na kom principu radi. Ali nema veze. Ne zelim vise o tome na ovoj temi. Na nekoj drugoj sto da ne, nisam ja izgubio volju za lab. Samo cu sada da probam da to napravim na neki drugi nacin. A iskreno malopre gledam cene u MG-u ima i za 12.000 30V/5A. Za 20.000 ima 30V/5A, i mislim da iako je kinez taj daje 5A. U svakom slucaju mislim da svako ko uci da se bavi elektronikom treba da ima uslove za ucenje. Struja i Napon se uce odvojeno, na neki nacin, zbog toga je potrebno imati lab pa uciti sa njim.

Ako nista drugo mislim da je lakse ucenje uz lab napajanje.
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 13:27 - pre 59 meseci
Evo da ispricam nesto vezano za ovo sto ja potenciram.

Ja sam skolu zavrsio 2005. srednju. Na casovima elektronike od instrumenata imali smo jedan veliki reostat, imali smo neke unimere i onaj generator secam ga se. Nista nije bilo vezano za to kako izgleda neko kolo u praksi, tipa kako izgleda otvoreno pojacalo, pa njegovo napajanje, pa sad da se tu nesto uci, vec sve neke nedodirljive stvari. Nabavio sam ja mali reostat, na kraj ce on da mi zavrsi poso:).

Pre nekoliko meseci sam bio sluzbeno na nekom mini sajmu skole iz okoline. Moj profesor sa djacima u belim mantilima. Ima lab napajanje, ranga o kome sam ja govorio (kinez), ima osciloskop neki digitalni, kinez. Radi sa decom arduino programiranje plus analognu elektroniku. Sve je to na protobordovima, za nesto ima rastere, ima i nekih plocica. Elementi razni od potenciometra i kondezatora do trafoa i svega sto treba za svrhu testiranja i ucenja elektronike. Sprovoditi teoriju na licu mesta.

Ja sam se nasalio i rekao profesoru da ja radim iste takve stvari sa arduinom i da mi samo fali lab. Uz to mu i kazem kako bi svi mi iz odeljenja sve shvatili drugacije da nam je ovo bilo dostupno. Mi bukvalno nismo videli tranzistor, trijak... Na moju konstataciju profesor se okrenuo irekao deci nesto kao, parafraziram: Jel cujete sta kaze stari djak da mu je bilo dostupno oni bi bili motivisaniji, a vi eto kao imate sve pa ne mogu da izadjem na kraj sa vama. Vidi se da su deca koliko ih je bilo ozbiljno shvatila materiju i sami su sve radili, mislim na experimente dok se profesor nije mesao. Umom odeljenju u to vreme niko nije nista znao jer nije imao priliku ni da vidi element. Samo suvoparno ucenje i zadaci iz elektronike koji nikome nisu bili jasni jer nismo znali zasto ih uopste radimo.
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 13:33 - pre 59 meseci
Pa ja sam juce pored posla, deteta, ovog foruma, stvari koje istrazujem za mozda pola sata, neka bude i sat ali nije bilo toliko, povezao jedan trafo da napunim komsiji akomulator jer je jutros rano trebalo da ide na put. Od juce oko 6h na 500mA, do jutros oko 7h, akomulator je radio kao ziska kada ga je upalio. Mislim da ipak nesto malo znam, onolicko... ali nek bude da ne znam nista o elektronici pa polako.
 
Odgovor na temu

VUtronik

Član broj: 340230
Poruke: 101
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 13:43 - pre 59 meseci
Opet ja ne mogu da prestanem da razmisljam o tome.

Ni jednom, a mnogo puta sam postavio pitanje kako bi neko od vas, koliko vidim ima i elektronicara, laiku objasnili kako se Reglira struja, na osnovu cega, bilo kakva definicija ili ne definicija. T niko ovde nije odgovorio, ako jeste neka mi ukaze na citat onda se ja zaista izvinjavam sto sam to napisao.

Cak decko umesto regliranje napona on napise struje. Meni to nije smetalo jer sam znao da je o naponu rec. Video sam po semi. U nijednom trenutku mu nisam nista lose rekao zbog toga dok on sam nije uvideo svoju gresku i ispravio se.
 
Odgovor na temu

No.1 Imperator

Član broj: 339652
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 14:57 - pre 59 meseci
Omov zakon - Omov zakon
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2061



+141 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 16:57 - pre 59 meseci
@VUtronik

Kako si ti dosadan!
Da li mogu ove teme da se zatvore a ti VUtronik/aca_punk/Bogdan-car ili kako se vec zoves, otvori negde neki blog pa tamo do mile volje...
Ovo je ipak forum.
Ovde se postavi pitanje pa se ceka odgovor.
Ako nemas strpljenja da cekas odgovor vec stalno nesto konstatujes i tako u nedogled, onda mozda elektronika i nije za tebe.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

samuki
💻🇧🇦
🅱🅰
BiH Sarajevo🇧🇦

Član broj: 322399
Poruke: 1534
77.77.216.*



+97 Profil

icon Re: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem16.05.2019. u 17:20 - pre 59 meseci


Cak decko umesto regliranje napona on napise struje. Meni to nije smetalo jer sam znao da je o naponu rec. Video sam po semi. U nijednom trenutku mu nisam nista lose rekao zbog toga dok on sam nije uvideo svoju gresku i ispravio se.

Koje to bio ? 😀😱

Imam multimetar i lemilicu ! 🇧🇦
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Stabilisani ispravljac ITL.2 Ei-Nis Audio sistem

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 11124 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.