Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju

[es] :: Elektrotehnika :: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju

[ Pregleda: 3183 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju09.04.2019. u 12:45 - pre 60 meseci
U zidu ispred kuce nalaze mi se 4 elektronska brojila - po brojilo za dva poslovna prostora i po brojilo za dva sprata. Od brojila koja mjere potrosnju spratova do razvodnog ormara u holu dolaze dva kabla. Ovako izgleda ormar poslije modifikacija:








Tri faze (od brojila) idu preko limitera od po 40A (fotografije) na drugi sprat, do table sa osiguracima i FID sklopkom. Isto vazi i za prvi sprat s tim sto su limiteri slabiji (32A), mozda se vidi sa fotografija. Znaci instalacije su potpuno nezavisne jedna od druge, i poslovni prostori i spratovi su cjeline za sebe. Ova dva osiguraca od po 10A su za rasvjetu u holu i za indikator u razvodnom ormaru. Umjesto ovog osiguraca od 16A (Schneider) je bio osigurac od 40A. Vidi se sa fotografija da je na njega zakacen fazni provodnik od 2.5mm2 koji vodi do jedne monofazne uticnice, blizu ormara. Zbog tih 2.5mm2 sam zamijenio osigurac od 40A ovim od 16A.
Ta tri osiguraca (2 od po 10A i jedan od 40A) su bili na donjem kraju povezani pomocu ceslja, a cesalj je bio provodnikom vezan NA DOVOD, znaci ne gore preko limitera kao sto je sada slucaj nego dolje direktno na jednu od faza. To sam modifikovao na nacin da sam uklonio cesalj i sva tri osiguraca vezao na po jednu fazu. Zice sam radi boljeg kontakta u osiguracu savijao ovako:



Da li je to ok? Da li je pouzdan kontakt? Srafove sam jako pricvrstio.

Sad, drugo pitanje. Rekoh prije da onaj Schneider 16A stiti jednu uticnicu u blizini razvodnog ormara. Tu sam uticnicu iskoristio da od nje vucem kabl do pomocnog objekta koji je slijepljen uz kucu, tacnije dva kabla, jedan za par uticnica (3x2.5mm2) i drugi za par sijalica (3x1.5mm2). Iznad nje stavio nazidnu razvodnu kutiju, osigurac 16A za uticnice i osigurac 10A za sijalice. Par fotografija:





Pitanje: da li je ovo bezbjedno, s obzirom da za ovaj pomocni objekat nemam FID? Da li bi trebalo da ugradim FID?



[Ovu poruku je menjao Haris_Ba dana 09.04.2019. u 14:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Haris_Ba dana 09.04.2019. u 14:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

looker-on

Član broj: 339519
Poruke: 476



+157 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju09.04.2019. u 13:06 - pre 60 meseci
Što se tiče bezbednosti, bez merenja otpora petlje kvara (faza-nula) i otpora uzemljenja, niko ti ne može reći da li je bezbedno.
Prema IEC 60898-1 za automatske osigurače uzima se koeficijent 7,5 i to se množi sa nazivnom strujom osigurača (7,5x16=120). Pošto je U=RxI onda je R=U:I i dobijamo da je za osigurač od 16A max otpor 220:120=1,83Ω
Ako ti je otpor petlje kvara manji od te vrednosti otpora, onda te osigurač štiti.
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju09.04.2019. u 14:44 - pre 60 meseci
Hvala na odgovoru.
Posto na terasi na prvom spratu imam nazidnu uticnicu, mozda je najprakticnije da iznad nje stavim ovako nazidnu razvodnu pa od nje da vucem 3x2.5mm2 do ove razvodne, umjesto ovog 3x2.5mm2 sto ga stiti Schneider 16A iz razvodne u holu. Na taj nacin bi mi pomocni objekat bio zakacen na prvi sprat a tu vec imam FID.
Razmislicu... Mjerenja su u stambenom dijelu radjena prije nekih 15ak godina, kada je radjena instalacija. U poslovnom relativno skoro, dobio sam atest o ispravnosti...
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju11.04.2019. u 18:02 - pre 60 meseci
Bas sam u nedelju bio kod kolege sa posla, koji mi je pricao da je u radionici sam radio struju i kod njega skoro ista situacija. Kaze stavljao je sta je imao, osigurace 25,40 i 50A (ti kinezi multi) na kablove 2,5mm i uticnice. ima jako puno takvih primera i cudno je ali to nekako prolazi kontrole i vecinom bez nekih problema.

Kao prvo osiguracima stitis kablove ali tu ima vise od toga kao taj otpor petlje, (koji se moze izmeriti i sa obicnim unimerom, naravno ako znas sta radis i malo matematike) pa imas i selektivnost. npr nema logike u tome sto je moj kolega koristio osigurace od 50A ako su mu na banderi od 25A.... a o nekoj bezbednosti da nepricamo. pa automatski prekidaci imaju dosta razlika B,C,D... 3000,6000,10000A itd.


Kolega je izbacio i FID kaze netreba (bio je kinez a i losa instalacija pa je cesce reagovao). I oko FID ima dosta za razmatranje i onaj koji ti verovatno treba nemozes naci u radnji...

Neke od primera koji mi se svidjaju npr u firmi na masini sa testiranje grejaca bojlera koriste za svaki bojler kombinaciju osigurac/fid B13 A/0,03A.
ustvari ovi su C tip bilo bih bolje da su B.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju11.04.2019. u 20:24 - pre 60 meseci
Ja sam uvijek za varijantu da se sve radi po propisu :) Pogotovo kada su ove stvari u pitanju.
U razvodnom ormaru je na vise mjesta bilo licnasti provodnik pod sraf, na sve provodnike sam stavio caure. Kad vec sredjujem rekoh i da zamijenim braon provodnike koje su koristili za nulu (doduse bili su izolir trakom oznaceni da su nula) plavim. Kupio sam 10mm2, postojeci provodnici su 6 cini mi se...
Namontirao sam sinu i na njoj najkvalitetnije kleme koje sam nasao da bih spojio provodnike od brojila sa provodnicima do limitera.

Ove kleme su bile:



Sada je ovako:









Ovo je sklopka i osiguraci na prvom spratu:





Ako se odlucim da stavim zasebnu FID sklopku za pomocni objekat, da li bi ova bila ok:

https://www.okov.me/mn/struja/...fidel-sklopka-jel2-2p-25a300ma

?
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju13.04.2019. u 16:16 - pre 60 meseci
Nemam ja primedbu na to kako su vodjeni provodnici, cak je i bolje nego oni facebook elektricari koji sve vezu vezicama u jedan snop.
FID je u TT mrezi obavezan iz dobrog razloga. Neznam koji su ti gl. osiguraci ali kad vidim one kineze multi pomislim samo da je to stavljao neko jer ih ima viska, to cesto srecem. Nevidim i oznake (amperaze) onih na stanskim tablama.
To je OK sto si menjao kleme i stavljao hilzne, i sto si zamenio onaj osigurac od 40A sa tim od 16A za tu uticnicu. Ali i predlazem ti da malo bolje pregledas celu instalaciju. Sretao sam i osigurace od 63A i 125A na uticnicama 16A i kablovima 2.5mm...
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju13.04.2019. u 18:42 - pre 60 meseci
U ovom ormaru dje su ovi glavni limiteri su nekad bila dva brojila za spratove, kada su izmjestili brojila odatle vani, pretpostavljam da su tada izvrsili neke modifikacije u ormaru ali cisto onako, samo da to radi :) Otuda vjerovatno osigurac od 40A za 2.5mm2 provodnik i licnasti provodnik bez hilzne pod sraf...Inace je elektroinstalacija radjena po projektu, prije nekih petnaestak godina mozda... Znaci prakticno je nova :) Nikad nije bilo problema... Svi osiguraci i na jednom i na drugom spratu su 16A i 10A, 16 uticnice a 10 rasvjeta... Otvoricu razvodne ormare na spratovima, da bacimo pogled :)
Vezano za FID za pomocni objekat, ako nadjem neki minijaturni razvodni ormar za FID i ona dva osiguraca, ugradicu taj ormar na zid, iznad one nazidne razvodne kutije iz prve moje poruke. Ako ne nadjem onda cu da vidim da od drveta nesto improvizujem, neku tablu na kojoj ce biti FID i osiguraci.
Bzv bi mi bilo da stavim FID za pomocni objekat u ovaj glavni ormar jer bi bio udaljen od ona dva osiguraca (16A i 10A). Vise sam za varijantu da je to sve na jednom mjestu...
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju13.04.2019. u 20:00 - pre 60 meseci
Imaju da se kupe table za 4 osiguraca nisu skupi, 2 mesta za monofazni fid i 2 za osigurace.
Trebao bih razmisliti o povecanju preseka izmedju te dve table on bih trebao da bude veci, ne znam za sta ti sve trebaju te uticnice u tom drugom objektu....
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju13.04.2019. u 23:50 - pre 60 meseci
Kabl je 3x2.5mm2 jer sam htio dao iskoristim bas taj koji je vec u zidu. Da bi sve bilo bezbjedno zamijenio sam 40A koji ga je stitio onim Schneiderom od 16A. Tako ako bih u pomocnom objektu maksimalno opteretio uticnice i rasvjetu (a to se nece desiti vjerovatno nikad), Schneider bi odreagovao jer bi kroz njega protekla struja intenziteta > 16A i raskacio bi pomocni objekat. Da je ostao 40A osigurac, vjerujem da ne bi bilo bezbjedno zbog presjeka kabla 2.5mm2. Ovo bi bila sema sa FID sklopkom:



Vidi se sa seme da bi odreagovao Hager 10A ako bi se opteretila "linija" za rasvjetu.
Ako bih preopteretio uticnice, odreagovao bi Hager 16A.
Ako bih istovremeno upalio sve sijalice i prikljucio neki veci potrosac na uticnicu, odreagovao bi Schneider 16A u glavnom ormaru.
Tesko da ikad tamo moze biti potrosnja tolika da odreaguje Schneider 16A i raskaci citav pomocni objekat.
Sve sugestije su dobrodosle, zbog toga sam na kraju krajeva i pokrenuo temu :)
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
62.193.153.*



+38 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju14.04.2019. u 06:56 - pre 60 meseci
I ja sam sebi uradio tako u garazi, na kabal 3*2,5 sam stavio kutiju za 4 osiguraca i ugradio kombinaciju osigurac/FID 16A/30mA zbog kanala i jedan osigurac 10A za 2 sijalice, mogao sam i manji od 6A. Sto se tice uticnica verovatno ce uvek reagovati onaj prvi od 16A ali ta granica zavisi i od osiguraca do osiguraca... Meni nije bitno. Po nekim pravilima trebao bih gledati na selektivnost i presek izmedju ormana ali npr kod mene u stanu su stavili sve osigurace od 16A i za rasvetu, verovatno su to uzeli jeftino i ugradili naravno neke kineze Schellenberg (Na google za Schellenberg iskace prvo jedan naci SS oficir) pa nakraju iskacu samo limiteri u ormanu od 16A i to je proslo kontrolu.
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
37.122.160.*



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju03.05.2019. u 10:20 - pre 59 meseci








Malo da se nasminka i to je to :)
 
Odgovor na temu

radicmx

Član broj: 84201
Poruke: 716
*.mbb.telenor.rs.



+38 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju03.05.2019. u 11:04 - pre 59 meseci
Pogledaj one kutije za 4 osiguraca, nisu skupe. To ce ti lepse izgledati i spojevu ce biti u kutiji na klemama.
 
Odgovor na temu

Haris_Ba
Berane, Crna Gora

Član broj: 335047
Poruke: 125
37.122.160.*



+2 Profil

icon Re: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju03.05.2019. u 11:12 - pre 59 meseci
Nisam nasao tu kutiju pa je zato ovako odvojeno. Dok ne nadjem neka ga ovako...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Par pitanja vezano za elektricnu instalaciju

[ Pregleda: 3183 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.