Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20215 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.01.03.2019. u 23:34 - pre 62 meseci
Uostalom ako se nekome zeza neka pokuša napuniti bazu!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.02.03.2019. u 13:06 - pre 62 meseci
Procitajte moje postove ponovo na ovoj temi kako bi pravilno resili problem.

Losa vam je koncepcija i logika opet postavljena u DBMS koliko sam brzinski stigao da vidim i ako sam gledao aktuelnu verziju.
 
Odgovor na temu

Gigel

Član broj: 131484
Poruke: 34
*.res.bb.9547221165.dslon.ws.

Sajt: www.icentar.ba


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.02.03.2019. u 14:26 - pre 62 meseci
Čitam postove pa evo da pomognem ili možda dam ideju
možda je lakše importovati xml fajlove direktno u access
access nudi opciju da se ti xml fajlovi jednom importovani mogu puniti sa novim podacima
pa napraviti apend ili update query (da li se pune sa novim podacima ili se edituju postojeći)
baza u prilogu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.02.03.2019. u 15:45 - pre 62 meseci
bokinet zahvaljujem, ali primjetio sam da kada sam ubacio tablice pogubio sam neke podatke. Bilo je kupaca bez vodomjera i sl.
Prebacujući u Excel dobio sam proširene tablice sa kolonama za povezivanje i uspio sam rješiti problem. Sada imam tablicu Kupci_Vodomjeri sa svih 3788 zapisa.
Problem mi je jedino što sam ubacivanjem novih tablica porušio relacije koje mi je postavio Getsbi. Njegova baza mi je u potpunosti odgovarala jedino što sam tablicu Kupci_Vodomjeri morao puniti ručno a ima 3788 zapisa.
Ideja od bokineta mi se najviše sviđa, ali VBA kod za funkciju ubacivanja iz .xml datoteke u Access jednostavno ne znam i mogu samo odustati.
Pokušat ću dalje pa ću kasnije razmišljati kako ažurirati podatke.
Uploadati ću bazu sa tablicama pa tko želi neka pokuša,a posebno molim da Getsbi pokuša složiti ili napuniti postojeću bazu po prethodnim relacijama.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.02.03.2019. u 16:52 - pre 62 meseci
Svima zahvaljujem ali rješio sam problem - jednostavno u tablici Kupci je 201 zapis dupliran umjesto samo u tablici Kupci_Vodomjeri. To je u biti broj vodomjera koje pojedini kupci imaju na više lokacija. Getzbi tvoj program radi bez problema, a sada ću se pozabaviti sa upitima i formama pa es kasnije javim!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.02.03.2019. u 16:53 - pre 62 meseci
Sve je to posledica ovakvog punjenja.
Da bi se uspostavila veza relacijama moraju ključevi da budu istog tipa, što kod tebe nije slučaj. Takođe ne sme da bude duplikata po primarnom ključu, što opet jeste slučaj. To moraš da isčistiš. Imaš 201 duplu šifru kupca u tabeli Kupci.
Kad to budeš uradio moći ćeš da dodeliš ključeve i da povežeš tabele.

 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 09:02 - pre 62 meseci
Da li je moguće iz forme klikom na polje sa unesenom email adresom odmah poslati mail, ali da u listi svojstva kada izaberem hipervezu ne moram za svaki zapis pisati "mailto:određena adresa" nego jednostavno preko VBA koda. Slika u prilogu...

 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 09:46 - pre 62 meseci
Može VBA kôdom. Neophodno je da mail nalog pošiljaoca bude inkorporiran u MS Outlook na istom računaru gde je i aplikacija. On šalje mail do pošiljaočevog provajdera. Pošiljočev provajder šalje provajedru primaoca i mail stiže u inbox zahtevane adrese.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 10:18 - pre 62 meseci
Komplicirano - bitno da imamo adresu, a poštu ćemo slati po potrebi. Na istom obrascu iz prethodnog posta za Šifru kupca morao sam prebaciti iz text formata u broj, jer pretraga nije radila zbog nepodudarnosti vrste podataka u kriteriju za pretraživanje. Nadam se da me to neće kasnije ometati u radu.
Imam jednu molbu; želio bi izraditi upit na bazu da mi izlista potrošaće koji imaju više vodomjera ali mi neide. Kod upita vodomjeri za izmjenu isto nisam sretno složio upit jer sam rok od 5 godina postavio od fiksnog datuma (morao bi ga dnevno mjenjat) umjesto da bude funkcija Now() - 5 godina. Prikvaćit ću bazu.
Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 11:27 - pre 62 meseci
Ovo su ti duplikati.
Code:
SELECT [Kupci-Vodomjeri].Sifra_kupca, [Kupci-Vodomjeri].Broj_vodomjera
FROM [Kupci-Vodomjeri]
WHERE ((([Kupci-Vodomjeri].Sifra_kupca) In (SELECT [Sifra_kupca] FROM [Kupci-Vodomjeri] As Tmp GROUP BY [Sifra_kupca] HAVING Count(*)>1 )))
ORDER BY [Kupci-Vodomjeri].Sifra_kupca;

Ako hoćeš i nazive kupaca, onda ovaj upit veži sa kupcima i SELECT naredbom izlistaj svih 341 kupca sa nazivima.
Ovo drugo ću pogledati malo kasnije.

P.S. - Ovo drugo ćeš rešiti tako da napraviš pokretačku formu sa poljem u koje ćeš uneti datum i dugme na koje ćeš pokrenuti upit. U upitu ćeš umesto apsolutnog datuma postaviti referencu ka formi i datumskom polju. Tako će podaci biti aktuelni za uneti datum.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 12:41 - pre 62 meseci
Ne ide
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 12:57 - pre 62 meseci
Nisam rekao da taj upit prepravljaš već da ga vežeš sa tabelom Kupci. Tako naparviš novi upit kojem je onaj moj izvor podataka.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 13:29 - pre 62 meseci
Ipak si ti bio u pravu kada si rekao da sam sve zaboravio, ali barem volje imam.
Imam problem u relacijama za očitavanje vodomjera; kada povežem vodomjer iz tablice očitavanja sa vodomjerom iz tablice vodomjeri stvori mi se veza 1 na više tako da za određeni vodomjer mogu birati količinu umjesto da npr. na Formi potrošaća imam stvarnu kolčinu za taj vodomjer???
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 14:01 - pre 62 meseci
Jedan vodomer može da bude očitan više puta i sva očitavanja će se gomilati u tabeli „Ocitanja”. Bar ja imam takav pogled na stvari. Prema tome bi trebalo promeniti ključ u toj tabeli „Ocitanja” na OcitanjaID, Autonumber i spojiti te deve tabele po polju Broj_Vodomera. I naravno da prvo moraš isprazniti tabelu „Ocitanja” od podataka kako bi je korektno spojio. Prerano punjenje tabela pre povezivanja. To sam već rekao. Prerano su i ove forme. Logički redosled mora da se poštuje. Savetovao sam ti da zaboraviš na forme jedno vreme, dogod ne bude cela baza korektna. Inače ćeš se vrteti u krug.






[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 03.03.2019. u 15:19 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 15:10 - pre 62 meseci
Mislim da DBMS nije dobro odradjen po poslednjoj slici tj. blok seme sto je dato od strane @dzaga29 post id

Evo ukratko posto sam kratak sa vremenom:

Tabela 'Vodomeri'
VodomerID
StatusVodomeraID (ovo bi bilo polje gde bi se naznacilo da li je vodomer u upotrebi ili ne kao i da li je recimo van f-je
[...]

Tabela 'Ocitavanje' (ili kako vec hocete da je nazovete)
OcitavanjeID
VodomerID
[...]

>>>>>>>>>>>> Bi trebala korekcija ali opet to je lose i treba prepraviti na na sledece:

Tabela 'Korisnici' ili (ili kako vec hocete da je nazovete)
KorisnikID
Naziv
Ulica
Broj
MestoID
ZemljaID
Telefon
Fax
EMail
Napomene
[...]

Tabela 'Vodomeri'
VodomerID
TipVodomeraID
Sifra
MarkaID (recimo dodatna tabela iz koje se prikazuju vec definisane marke vodomer i gde operater bira prvi put kada evidentira vodomer u resurs firme)
[...]

Tabela 'Vodomeri Korisnika'
VKID
KorisnikID
VodomerID
VKStatusID (ovo je opcija koja recimo je pokazivac da li je aktivan ili nije aktivan korisnik vodomera)
Period Ocitavanja
Naselje
Ulica
Datum ugradnje
[...]

Tabela 'Octivanje Vodomera'
OCID
VKID (znaci ID iz tabele 'Vodomeri Korisnika')
Datum i vreme ocitavanja i sva ostala polja koja su vezana za ugovorni deo obaveze a gde je relacija korisnik vs. vodomer
[...]


Svuda gde je [...] su ostala prateca polja.

Imati na umu da korisnik moze da ima 0, 1 i vise vodomera ali i da oni budu na razlicitim adresama te su zbog toga dodata polja u tabeli 'Vodomeri Korisnika' (ulica, naselje...)

Na primer, firma koja ima svoje prodajne objekte i u svakom objektu imaju vodomer i treba da se evidentira potrosnja ali i odradi faktura za svaki.

Toliko za sada... nadam se da ce pomoci.






 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 15:11 - pre 62 meseci
Ako sam shvatio u ćemu grešim - trebam samo poslagati tablice i povezati ih relacijama. U tablicama mi je dovoljno po jedno polje koje ću nakon završetka svih relacija ispuniti da vidim da li sve funkcionira. Ja u biti robujem podacima koje sam unjeo iz .XML tabela. U biti kada baza bude dobra lako proširim tablice sa poljima koje želim. Kod ispravnih baza neće biti problem kreirati upite, forme i izvješća. Da li je to poanta ???
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 15:42 - pre 62 meseci
@ dzaga29
Odgovor je: Da.

@ bokinet
Nemoj gledati slike. Pogledaj model. Recimo poslednji: „Vodomjeri Radna2.rar”. Videćeš da 90% onog što si napisao postoji u bazi. Poštujem to što nemaš vremena, ali nemoj onda da komentarišeš i govoriš da DBMS ne valja.
 
Odgovor na temu

dzaga29
Davor Žagar
Komunalac d.o.o. Delnice
Delnice, Hrvatska

Član broj: 310438
Poruke: 243
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.komunalac.hr


Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 17:35 - pre 62 meseci
bokinet Vidim da sam zeznuo stvar, ali želja je bila da iz postojećeg programa u firmi inportiram postjeće podatke (.XML datoteke) kako bi mogao kreirati izvješća koja su mi bitna za moj dio posla a to nije naplata i fakturiranje, Iz programa na firmi ne mogu kreirati upite na bazu koji su meni potrebni: Koliko raznih tipova vodomjera imamo, koliko ih je da daljinsko, koje trebamo zamjeniti, koliko po naseljima i po ulicama imamo potrošaća, koliko trošimo vode po svakom naselju, ulici i ostalo strogo tehnička pitanja. Ovo što ti predlažeš je u stvari izrada čitavog programa i ne znam kada tako razradim tabele kako ću uopće ažurirati bazu. Što se tiče očitavanja taj dio sam donekle i rješio ali kod djela koji sam napravio oko izmjene vodomjera nevalja jer program bi trebao kada se upiše broj novog vodomjera kod kupca i u tablici vodomjera napraviti izmjenu itd. Ovo je samo dokaz da je tvoj predlog ispravan ...
Citat:

Imati na umu da korisnik moze da ima 0, 1 i vise vodomera ali i da oni budu na razlicitim adresama te su zbog toga dodata polja u tabeli 'Vodomeri Korisnika' (ulica, naselje...)

Taj dio sam napravio u tablicama Kupci i vodomjeri gdje je kod kupca adresa stanovanja a kod vodomjera adresa lokacije vodomjera
Pokušati ću ponovno, ali bojim se daje za mene to prevelik pothvat...
Svi unosi novog kupca i vodomjera unašaju se preko MSCentra u firmi

[Ovu poruku je menjao dzaga29 dana 03.03.2019. u 19:08 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 18:07 - pre 62 meseci
@Getsbi
ok.

@dzaga29

1. trebalo bi da promenite nacin razmisanja i da ne prilagodjavate program ulaznim podacim iz citaca (sa uredjaja) vec da napravite da se ocitani podaci mogu ubaciti u taj postojeci program i bazu tj. strukturu koju treba da popunjavate recimo sutra i rucno mimo citaca na primer a koji ce posle da budu sintetika podataka na osnovu kojih se radi analitika koja moze biti obracuni potrosnje, zaduzenja a kada to imate imate i mogucnost da napravite i fakturisanje i zaduzenja sa tkz. analitickom karticom po kupcu, vodomeru i sl.;

2. U tabeli 'Kupci-Vodomjer' fali PK polje tj. jedinstveni broj relacije izmedju vodomera i korisnika

3. Tabelu 'Ocitanja' treba vezati na tabelu 'Kupci-Vodomjer' preko PK a ne kao sto je sada iz razloga sto vodomer moze da promeni vlasnika i lokaciju a samim time se onda gubi info. oko prethodnog vlasnika (ili da se ponovo unosi novi zapis za vodomer sa istim generalijama sto je...) -> Vidim da ste nesto slicno vec uradili za tabelu 'Izmjene vodomjera' - s' druge strane posto nisam upucen u materiju oko rada vodovoda nema ni znanja cemu sluze tabele 'izmjene_vodomjera' i 'izmjene_detalji'.

Predlog:

Korak 1: normalizovati dbms mimo XML sa tacnom specifikacijom cele aplikacija koja obradjuje podatke - sintetika podataka na osnovu koje se treba kasnije vuci analitika;

Korak 2: napraviti identicne tabele za svaki XML s' tim da se doda i dodatno polje iz kog file-a je uzeta vrednost tj. izvor kao i recimo datum uvoza ili datum tog zapisa. Moguce je to opet dodatno rasiriti sa headerom i sadrzajem kao 2 tabele po xml file ali opet stvar precepcije, organizacije i resenja kome se tezi. Ove baze sutra mogu da budu cak i eksterne baze koje se linkuju kroz kod i sl.;

Korak 3: napraviti kod koji ce da vrsi sinhronizovano prebacivanje podataka iz XML tabela u tabele aplikacije sa logikom i proverom validnosti i ispravnosti podataka iz xml tabela koje se uvoze;

i tako redom...

Posto @Getsbi ima vise vremena i tehnickih mogucnosti necu da vam se mesam, posto mi je vec skrenuo paznju da to ne cinim.

Opet, nadam se iznalazenju f-ionalnog resenja i da @Getsbi nece da mi zameri na ovom brzinskom postu na ovu temu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.03.03.2019. u 18:17 - pre 62 meseci
Ne zameram ništa. Samo pre nego pustiš post, pogledaj poslednje stanje baze. Tako ćemo biti efikasniji.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako izraditi Access bazu koju bi punio XML datotekama.

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20215 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.