Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

[es] :: Advocacy :: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33464 | Odgovora: 324 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?19.01.2019. u 07:46 - pre 63 meseci
Citat:
Whitewater

pa ne fali samo Srbiji IT strucnjaka koliko sam ukapirao.

Za šta konkretno Srbiji fale IT stručnjaci?
U kojoj oblasti? Kakav profil obzirom na algoritme i IT tehnologiju?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?19.01.2019. u 08:26 - pre 63 meseci
Sve dok asistent na IT fakultetu ima platu NEKOLIKO PUTA manju od vrhunskog IT inžinjera, novi IT kadar će biti đubre (u proseku naravno). Plus naravno nepotizam i korupcija koji su već decenijama ukorenjeni na univerzitetima... Mrka kapa.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?19.01.2019. u 09:36 - pre 63 meseci
Citat:
jablan: Sve dok asistent na IT fakultetu ima platu NEKOLIKO PUTA manju od vrhunskog IT inžinjera, novi IT kadar će biti đubre (u proseku naravno).

Ovo je tačno da tačnije ne može biti. Da predaje treba elita.

Naravno, nije merilo koliko su zaradili Bil Gejts, Stiv Džobs i još neki. Mozgovima treba intelektualna hrana, koja se ne može zameniti parama. Nije neophodno da asistent na fakultetu ima istu plati kao vrhunski inženjer, ali razlika od nekoliko puta je prevelika.
Citat:
jablan: Sve dok asistent na IT fakultetu ima platu NEKOLIKO PUTA manju od vrhunskog IT inžinjera, novi IT kadar će biti đubre (u proseku naravno). Plus naravno nepotizam i korupcija koji su već decenijama ukorenjeni na univerzitetima... Mrka kapa.

O ovome sam već pisao.
Citat:
Nedeljko: Da dosledno sprovodi svoje zakone i zavede vladavinu prava.

Citat:
Nedeljko: Sve što država treba da preduzme u vezi akademskog sektora je:

1. Da ga "pročešlja" sa inspekcijama u vezi poštovanja zakona. Za bilo koja krivična dela za koja se istragom utvrdi da postoji osnovana sumnja da su počinjena, da se sprovede pošteno suđenje, tako da niko nevin ne nastrada, ali da odgovorni snose krivične posledice u slučaju da se krivica dokaže.

2. Da nastavi da sprovodi sopstvene zakone.

3. Da potpuno poštuje autonomiju univerziteta u svemu ostalom. Nikako da uči univerzitet šta i kako treba da radi.

Univerzitetu od države trebaju samo pare, sprovođenje zakona i nemešanje u sve ostalo. Sve drugo smanjuje društvenu korist od univerziteta.


Mislim da bi u ovom citatu umesto reči "sprovođenje" bila prikladnija reč "uterivanje".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?19.01.2019. u 14:02 - pre 63 meseci
Citat:
jablan:
Sve dok asistent na IT fakultetu ima platu NEKOLIKO PUTA manju od vrhunskog IT inžinjera, novi IT kadar će biti đubre (u proseku naravno). Plus naravno nepotizam i korupcija koji su već decenijama ukorenjeni na univerzitetima... Mrka kapa.

Zar nema sad dovoljno privatnih univerziteta gde to nije slucaj? Ili i dalje najbolji dolaze iskljucivo sa drzavnih univerziteta?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
87.116.182.*



+2789 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?19.01.2019. u 15:19 - pre 63 meseci
Nema. Barem na ovim prostorima, profesor privatnog univerziteta je korumpiran od strane poslodavca da mu svi studenti polože ili će dobiti otkaz.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 07:23 - pre 63 meseci
Citat:
jablan:
Sve dok asistent na IT fakultetu ima platu NEKOLIKO PUTA manju od vrhunskog IT inžinjera, novi IT kadar će biti đubre (u proseku naravno). Plus naravno nepotizam i korupcija koji su već decenijama ukorenjeni na univerzitetima... Mrka kapa.


Koliko IT firme u Srbiji saradjuju sa faksovima u smislu da uzimaju studente na internship ili da pisu diplomske ?

Koliko se poklanja paznja toj sponi kada mlad strucnjak treba da predje sa faksa u industriju ?


I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 07:28 - pre 63 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća:
Citat:
Whitewater

pa ne fali samo Srbiji IT strucnjaka koliko sam ukapirao.

Za šta konkretno Srbiji fale IT stručnjaci?
U kojoj oblasti? Kakav profil obzirom na algoritme i IT tehnologiju?


to treba da pitas IT u Srbiji.

Na temi o koliko su placeni IT u Srbiji ja sam postavio pitanje da li je mozda razlog sto je neki 2000 limit taj sto se Srbija zarobila u outsourcing, ali nisam dobio odgovor.

Zasto ovo kazem. Pa, ako mi radimo outsourcing sigurno da nismo prvoligasi, pitanje je koja smo liga. Realno ako je tako fakulteti skoluju i MNOGO VISE nego sto treba Srbiji.

I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 07:48 - pre 63 meseci
Citat:
DaliborP: Ili i dalje najbolji dolaze iskljucivo sa drzavnih univerziteta?

Da, najbolji dolaze iz drzavnih fakulteta Beogradskog univerziteta. Glavni razlog je sto na te faksove apliciraju kvalitetna deca iz celog regiona sa odlicnim uspehom i iz dobrih srednjih skola. Tako na primer na ETF-u imas decu iz Matematicke gimnazije i onda je solidan output zagarantovan nezavisno od kvaliteta nastave.

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 20.01.2019. u 09:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 20.01.2019. u 09:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 09:56 - pre 63 meseci
Pa, teško da je kvalitet outputa nezavisan od kvaliteta nastave.

Ako kvalitet obrazovanja ne zavisi od kvaliteta univerzitetske nastave, već od kvaliteta onoga što dolazi iz srednjih škola na fakultet, hajde da produžimo isti princip, pa da kažemo da ne zavisi ni od kvaliteta nastave u srednjim školama, nego od kvaliteta nastave u osnovnim školama. Ali, hej, ne zavisi ni od kvaliteta nastave u osnovnim školama, već od kvaliteta predškolskog obrazovanja.

Đaci Matematičke gimnazije koji nikada ne studiraju, samo sa znanjem stečenim u MG (ako nisu sami naučili sve ono što se uči na studijama), teško da mogu da budu razvijaoci softvera. MG im je dala jaku osnovu za studije i navežbala klikere, što je puna kapa, ali to je to.

Biće da je kvalitet studija vrlo bitan i da odatle ne izlazi isto ono što je ušlo. Ja ne znam nijedan domaći fakultet koji je baš toliko loš, da studente ama baš ničemu korisnom ne nauči.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 10:36 - pre 63 meseci
znaci fakulteti u Srbiji skoluju programere da prave nove algoritme i baze podataka, a firme im nude da kljuckaju po keyboardu ?
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 11:07 - pre 63 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, teško da je kvalitet outputa nezavisan od kvaliteta nastave.

Da preformulisem, sa donjim ili srednjim kvalitetom nastave u odnosu na neku referencu, tipa Istocna Evropa, imacemo pristojan, mozda i nadprosecan rezultat zahvaljujuci ostroj selekciji klinaca. Sa tim apstrkovanim kvalitetom (ne znam kako je sada na BGD Univerzitetu), studenti ce imati neizbrisiv trag u svom znanju, vestinama, nacinu razmisljanja itd. itd. -> NARAVNO.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 16:04 - pre 63 meseci
Sve zavisi šta kojoj kompaniji treba i šta kog studenta interesuje pa se time bavi u dodatno vreme.

Tesla je imao više pronalazaka i patenata od Pupina, ali Tesla je bio pronalazač, a Pupin je bio naučnik i univerzitetski profesor.
Niti se od profesora može očekivati da bude pronalazač, niti se od pronalazača može očekivati da bude profesor na fakultetu koji će školovati nove pronalazače i tako doprineti povećanju broja pronalazača, što će dovesti do bržeg tehnološkog razvoja.

Nije samo IT problematičan na fakultetima sa tačke gledišta velikih kompanija, ni u drugim oblastima nije mnogo bolje. Recimo, na kom se to našem fakultetu uči kako da upakujete komponente u kućite mobilnog telefona? Čak i ako postoji predmet, predaje ga neko ko za to nije stručan i kome je dat taj predmet da bi imao fond časova. A takve stvari se i ne mogu naučiti na fakultetu, već se uče od starijih inženjera u istraživačkoj laboratoriji kompanije po principu pokušaja dok se ne dobije zadovoljavajući rezultat.
Ili, recimo, na kom to fakultetu student mašinstva ili mehatronike nauči da konstruiše CNC mašinu ili veliki bager za kopanje uglja ili kran ili bilo koji veliki sistem?

Samo se na IT vrši pritisak da diplomirani inženjer treba da zna sve, maltene da sam ume da napravi složenu aplikaciju "od A do Ž", dok se u drugim oblastima specijalizuju već na višim godinama studija, pa na tom ETF-u imate Automatiku, Telekomunikacije, itd.



Nego, da ne bismo previše teoretisali, eto na adresi "https://rti.etf.bg.ac.rs" su dati linkovi ka stranama predmeta, gde postoje materijali sa predavanja i vežbi, kao i zadaci i (eventualno) rešenja sa kolokvijuma i ispita.

Možemo npr. predmet po predmet (za one za koje pojedini komentatori smatraju da su važni za unapređenje IT-a) da prokomentarišemo šta bi trebali da promene.



Ja pogledah za predmet Veb dizajn septembarski ispitni rok, pošto sam ranije gledao neke starije rokove, primeri sa dizajnom su bar 10 godina zastareli, a možda i više, radi se XML i XSLT (za šta je npr. meni, iako nisam studirao IT, trebalo pola sata da napravim za jedan dokument), ali se ne radi JS obrada podataka iz tog XML, ili još bolje, trebali bi da rade više JSON kao danas dominantan format za razmenu podataka između aplikacija, dok se XML više koristi za čuvanje podataka, ali je prošle godine i W3C definisao EXI4JSON u cilju brže i lakše transformacije XML sadržaja u JSON.
Tu bi bilo pogodno na tim kolokvijumima koristiti json-server ili neki web servis kao npr. "https://jsonplaceholder.typicode.com").


Za predmet "Programiranje Internet aplikacija" je pohvalno što se radi Typescript i što su obradili čak i MEAN stack, ali je predmet opterećen JSP i Java serverlets-ima. Jeste da rade i JSF, ali zar nije bolje da rade Spring Boot ako već mora da se radi Java?
Ne kažem da se ne traži i da se ne rade Web aplikacije u Javi bez imlementacije veb servisa, ne pratim Javu, ali koliko je to traženo na tržištu i da li je to već prevaziđena tehnologija? Možda ima neku primenu kod Android aplikacija, ne znam, ako se neko sa foruma time bavi, neka prokomentariše detaljnije?
Ali, generalno, nije mi prirodno mešanje svega toga u jednom predmetu, JSP, JSF, Angular, TS, Node, MEAN.


Potom predmet "Internet programiranje". Videh i knjigu i zbirku za JavaScript, ne bih o težini i aktuelnosti zadataka, ali bi trebali da izostave "language" atribut u skript tagovima, jer odavno nije obavezan pošto je JS podrazumevani skript jezik.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 16:31 - pre 63 meseci
Univerzitet nije večernja škola na kojoj se vrši obuka kandidata za obavljanje nekog posla, kao što nije ispostava bilo koje kompanije, pa makar ona bila svetski poznata. Univerzitet je(bi trebalo da bude) mesto za intelektualno radoznale, nesputane duhove koji bi da prošire sopstvene vidike i obogate sebe kao ljude. Kao takav, on može biti samo plus u izgradnji karijere, ali nikako mesto koje obećava sinekure ili dobre zarade. Lova je na sasvim petnaestom kraju priče.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 16:43 - pre 63 meseci
Citat:
mjanjic

Recimo, na kom se to našem fakultetu uči kako da upakujete komponente u kućite mobilnog telefona?

Pa na tom koji si prezentirao.
Imaš "Inženjerski optimizacioni algoritmi" pa primeni :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.182.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 16:56 - pre 63 meseci
@mjanjic

Kuciste za taj mobilni nece da projektuje inzenjer elektrotehnike vec inzenjer masinstva, zato mi je stvarno nejasno otkud si to nasao kao primer kad ni u jednoj oblasti covek ne moze da zna sve, a kamoli kad se ceo fakultet uzme u obzir ili interdisciplinarni projekti. Niko, sa druge strane, ne trazi od softverasa da znaju sve, programiranje mikrokontrolera i ostalo embedded nema dodirne tacke sa kriptografijom a ti kazes da nije tako? Za koga? Ko to trazi da software engineer zna sve?
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 17:23 - pre 63 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Univerzitet nije večernja škola na kojoj se vrši obuka kandidata za obavljanje nekog posla, kao što nije ispostava bilo koje kompanije...


Mislio sam da smo to apsolvirali, međutim u oblasti IT-a je problem što student koji nema konkretno znanje iz bar jedne uže oblasti, neće moći da nađe posao. Neće uspeti ni neki inženjer elektrotehnike da nađe posao inženjera u svojoj oblasti, ali ovo nije tema o podizanju kvaliteta znanja koje imaju npr. diplomirani inženjeri elektrotehnike.

Kad već pričamo o ETF-u, 90-ih su sa tog fakulteta izlazili vrhunski programeri koji nisu ni slušali predmete vezane za programiranje, već su studirali elektroniku ili energetiku.
Možda "u tom grmu leži zec", ako studente zatrpate gomilom predmeta iz IT-a i naterate da sve to nauče do određenog nivoa, većina će zamrzeti celu oblast.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 20:37 - pre 63 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Univerzitet nije večernja škola na kojoj se vrši obuka kandidata za obavljanje nekog posla, kao što nije ispostava bilo koje kompanije, pa makar ona bila svetski poznata. Univerzitet je(bi trebalo da bude) mesto za intelektualno radoznale, nesputane duhove koji bi da prošire sopstvene vidike i obogate sebe kao ljude.

Univerzitet je i jedno i drugo. Imaš osnovne studije sa kojima si inženjer, a ako tvoja radoznalost nije time zadovoljena, nastaviš na postdiplomske i dalje ako treba, pa budeš naučnik i pišeš pejpere.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 21:25 - pre 63 meseci
uspesno zavrsavanje faksa u razumnom roku sasvim je dovoljno za entry level. Cak i bez obzira na plan i program.

Osoba koja je samouka i nije izlozila sebe akademskom drilu i naporu nisam siguran koje domete moze da ima i uopste kapacitet za ucenje pa makar to bilo i samo kodiranje.

Pitanje je samo koliko IT firme imaju volje da podizu i neguju strucnjaka. Ako je odgovor NE mi hocemo eksperta, onda je prica o fakultetima besmislena.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 21:29 - pre 63 meseci
Citat:
Whitewater: Cak i bez obzira na plan i program.

Pa ajde onda da vratimo vojsku pa da šaljemo ljude tamo, ne bi li postali IT stručnjaci.

BTW biti uspešan u srednjoj školi, biti uspešan na fakultetu i biti uspešan u IT poslu su tri potpuno nekorelisane promenljive.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+137 Profil

icon Re: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?20.01.2019. u 21:37 - pre 63 meseci
Citat:
jablan: Pa ajde onda da vratimo vojsku pa da šaljemo ljude tamo, ne bi li postali IT stručnjaci.

BTW biti uspešan u srednjoj školi, biti uspešan na fakultetu i biti uspešan u IT poslu su tri potpuno nekorelisane promenljive.


hteo sam reci ne treba cepidlaciti na nastavnom planu, ali pozeljno je da IT zavrsi nesto srodno PMF ETF FON....

sto se tice uspesnosti ja bih rekao da se koralacija vidi jos u osnovnoj skoli. Ja sam to primetio na proslavi male mature i odlikasi su i dalje odlikasi, a dvojkasi isto tako...
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sta je potrebno Srbiji da podigne IT na visi nivo?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33464 | Odgovora: 324 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.