Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se obracunava Mastercard kurs?

[es] :: Ekonomija :: Kako se obracunava Mastercard kurs?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9436 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 09:40 - pre 65 meseci
Uvek sam bio ljubitelj kesovine, pa molim nekog ko je iskusniji sa karticama da mi pojasni neke osnovne stvari. Imam madjarsku OTP mastercard karticu na koju mi svakog meseca lezu neke forinte i ja tu karticu koristim samo kad odem u madjarsku, sto je relativno retko, pa se tu nagomilao neki sestocifreni iznos... Zanima me ako bih koristio tu karticu po trgovinama u Srbiji ili EU, da li mogu negde videti po kom kursu se obracunava konverzija u dinare ili evre, ili moram da probam da bih znao koliko ce da me odrape? Takodje, kako znati kolika je provizija stranih (nemadjarskih) banomata, da bih znao sta je isplativije - podici forinte u madjarskoj pa na menjacnicu, ili podici kes na bankomatu tamo gde mi treba (dinari/evri). Razne price cujem, jedan lik tvrdi da je uzeo 30.000 dinara na banomatu u Subotici, a sa kartice mu skinuto 300 evra. Drugi kaze da kad podigne u Nemackoj ili holandiji sa madjarskom mastercard karticom, oni mu isto tako skinu jos 15/20 evra, zavisno od iznosa.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 09:54 - pre 65 meseci
Pošto imam neku sličnu situaciju, s tim što su dolari u pitanju, i pošto sam probao svašta, zaključio sam da je najpametnije da potrošim dolare, manje - više čim legnu na račun. I ne razmišljam.
Dakle, jedna malo veća porodična kupovima, malo se uvećaju zalihe, potroše se pare, i čiča-miča gotova priča. Ne boli me glava, a znam da će u svakom slučaju da me odrape bar 3%. Što provizija, što kursne razlike.
Svašta sam probavao, prenos sa ovog na onaj račun, gotovina na bankomatu (ni slučajno) i tako dalje. Dolar (moj slučaj) prilično oscilira u odnosu na Eur (pa tako i na dinar) pa sam jednom došao u situaciju da je štek pao za 10%.

I tako kažem: ja u mesečnu nabavku, platim Mastersom, a kešom (kojim bih inače platio) u prvu menjačnicu i kupim evriće. :)

Mislim, drpaju te sa svih strana, ali što pre to prhvatiš za normalno, i pomiriš se, to će manje glava da boli. A realno, ako odeš u neki jeftiniji supermarket možeš da ućariš bar 10%.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 10:13 - pre 65 meseci
https://www.mastercard.us/en-u...-support/convert-currency.html

Imaš kalkulator pa udri.
Kada plaćaš karticom, nema troškova, ali postoje provizije za dizanje na bankomatu druge banke. Ako voliš keš, više se isplati da u Mađarskoj digneš keš SA BANKOMATA BANKE IZDAVAOCA, pa u menjačnicu.
Treba da znaš da za plaćanje u Srbiji karticom Mađarske banke, imaš DVE konverzije. Dinarski račun se konvertuje u EUR, pa se u Mađarskoj iz EUR konvertuje u forinte (pitanje je po kom kursu mađarska banka konvertuje, kod nas je razlika manja od 1% ali to ne mora da bude slučaj u Mađarskoj).
Kursevi su poslednjih godina "normalni". To nije bio oduvek slučaj. Jedno vreme, ljudi su dolazili iz Bosne, podizali dinare na bankomatu u Srbiji, konvertovali u EUR, pa u Bosni nazad u BAM (konvertibilne marke). Kurs je bio toliko glupav da bi u toj transakciji zaradili. Sada toga više nema.
Ja sam u inostranstvu prilikom podizanja keša na bankomatu, čak i uz proviziju, dobijao bolji kurs nego da menjam evre u menjačnici. Najgore su UK menjačnice, koje su divlji zapad. Jedna će da ti uzme 5% a druga 30% i to sve legalno. U UK, samo menjanje u banci.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 10:56 - pre 65 meseci
Da, najbolje je na bankomatu banke izdavaoca kartice, onda je klot - bez provizije.

Inače, zbog duplih konverzija, nije loše, a ni velika šteta, provera u vidu jedne obične kupovine od oko 1.000 din - 2.000 din. Pa onda vidiš koliko je forinti skinuto za koliko dinara, pa lepo znaš na čemu si.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 10:58 - pre 65 meseci
Ima šestocifreni iznos na kartici, a ne bi da proba da provuče karticu na bar 100 dinara kako bi video koji je kurs, da ga ne oderu...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 11:52 - pre 65 meseci
Šestocifreni iznos mađarskih forinti je oko tri puta manje od šestocifrenog iznosa u dinarima.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 11:55 - pre 65 meseci
Evo prestize me Java dok sam kucao .

100.000 Forinti je 309 evrica , tako da to i nije neka vrednost
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 12:09 - pre 65 meseci
Ups. #fail :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 13:17 - pre 65 meseci
Citat:
pctel:
Uvek sam bio ljubitelj kesovine, pa molim nekog ko je iskusniji sa karticama da mi pojasni neke osnovne stvari. Imam madjarsku OTP mastercard karticu na koju mi svakog meseca lezu neke forinte i ja tu karticu koristim samo kad odem u madjarsku, sto je relativno retko, pa se tu nagomilao neki sestocifreni iznos... Zanima me ako bih koristio tu karticu po trgovinama u Srbiji ili EU, da li mogu negde videti po kom kursu se obracunava konverzija u dinare ili evre, ili moram da probam da bih znao koliko ce da me odrape? Takodje, kako znati kolika je provizija stranih (nemadjarskih) banomata, da bih znao sta je isplativije - podici forinte u madjarskoj pa na menjacnicu, ili podici kes na bankomatu tamo gde mi treba (dinari/evri). Razne price cujem, jedan lik tvrdi da je uzeo 30.000 dinara na banomatu u Subotici, a sa kartice mu skinuto 300 evra. Drugi kaze da kad podigne u Nemackoj ili holandiji sa madjarskom mastercard karticom, oni mu isto tako skinu jos 15/20 evra, zavisno od iznosa.

Najbolje bi bilo da uzmes karticu od neke digitalne banke koja nema tih troskova(ili su minimalni) i resis taj problem prilikom putovanja u druge drzave.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 13:37 - pre 65 meseci
Pa ja imam upravo karticu digitalne banke. Pa nisu ni oni sisali vesla da sve može za dž. Od čega bi oni živeli i poslovali ?

Minimalni troškovi (moj slučaj):
Uplata u EUR, a račun se vodi u USD (to je obavezano) -> jedan posto njima.
Trošim dinare: konverzija RSD USD -> jedan posto njima.
Račun se ne vodi na 4 decimale nego na 2 -> razlika njima

I tako, saberi - oduzmi 2% - 3% njima.

I kontam: jbg, kad već leže kinta za taj moj poslić, onda tih par procenata uračunam u troškove i kažem to je to, ne može dž.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 15:51 - pre 65 meseci
A kakva je to priča za Srbiju da ćemo biti obavezni da imamo Dina karticu? I da ako hoćemo neku drugu, moreaće neke izjave...
Ili su mi to pogrešno shvatili pa mi tako preneli (u kafani)
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 16:16 - pre 65 meseci
Citat:
Java Beograd:
Pa ja imam upravo karticu digitalne banke. Pa nisu ni oni sisali vesla da sve može za dž. Od čega bi oni živeli i poslovali ?

Minimalni troškovi (moj slučaj):
Uplata u EUR, a račun se vodi u USD (to je obavezano) -> jedan posto njima. :)
Trošim dinare: konverzija RSD USD -> jedan posto njima. :)
Račun se ne vodi na 4 decimale nego na 2 -> razlika njima :)

I tako, saberi - oduzmi 2% - 3% njima.

I kontam: jbg, kad već leže kinta za taj moj poslić, onda tih par procenata uračunam u troškove i kažem to je to, ne može dž.


Sve digitalne banke imaju neke troskove, ali uglavnom dosta manje i vise transparentne od klasicicnih velikih banaka.

Doduse ne znam koliko su digitalne banke dostupne u Srbiji. Ja koristim N26 Black, i pored 9.90 mesecnog fee-ja nemam vise nikakvih troskova, nebitno gde placao i podizao novac. Ne uzimaju nikavu proviziju ni na bankomatima, niti na currency exchange.

https://n26.com/en-eu/bank-account/
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.183.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 16:34 - pre 65 meseci
Citat:
CoyoteKG:
A kakva je to priča za Srbiju da ćemo biti obavezni da imamo Dina karticu? I da ako hoćemo neku drugu, moreaće neke izjave...
Ili su mi to pogrešno shvatili pa mi tako preneli (u kafani)


Ne. Kada istekne Visa ili MasterCard kartica, moras izvaditi Dina karticu pa onda zahtevati izdavanje nove internacionalne kartice sa novim PIN-om. Tako sam ja morao da uradim, pa imam i tu Dina karticu pored MasterCard i Visa Electron.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?01.11.2018. u 18:42 - pre 65 meseci
Citat:
DaliborP:... Ja koristim N26 Black, i pored 9.90 mesecnog fee-ja nemam vise nikakvih troskova, nebitno gde placao i podizao novac.
Bogami popriličan fee. Mašala.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 07:32 - pre 65 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Citat:
CoyoteKG:
A kakva je to priča za Srbiju da ćemo biti obavezni da imamo Dina karticu? I da ako hoćemo neku drugu, moreaće neke izjave...
Ili su mi to pogrešno shvatili pa mi tako preneli (u kafani)


Ne. Kada istekne Visa ili MasterCard kartica, moras izvaditi Dina karticu pa onda zahtevati izdavanje nove internacionalne kartice sa novim PIN-om. Tako sam ja morao da uradim, pa imam i tu Dina karticu pored MasterCard i Visa Electron.


Opet neko uzima lovu?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 08:56 - pre 65 meseci
Naprotiv.
Ideja je da se stane na put otimanju para od strane Visa i Master sistema, koji u Zap.Evropi i Americi zaračunavaju 0.2% - 0,5% po transakciji, a u Srbiji oko 3% - 5%
Dina provizija bi trebalo da bude upravo pomenutih 0.2% - 0.5%

Visa je OK, naravno, i ja je koristim, (imam i Master) ali nema razloga da kad kupujem pirotski sir 3% provizije ide amerikancu - vlasniku Visa / Master sistema. Suludo, zaista. Znam da tu proviziju ne plaćam ja, nego prodavac, ali takođe je jasno da će prodavac taj procenat da ukalkuliše u cenu, pa opet ispadne da ja platim više.

Zato, kad budem dobio besplatnu Dina karticu, koristiću je za sve kupovine u Srbiji, što je realno bar 95% mojih transakcija. Kad odem u inostranstvo, poneću Visu, naravno.

Dakle, nisam protiv Vise i protiv Master Card, ali sam ZA domaću, jeftinu platnu karticu, za plaćanja u Srbiji u domaćoj valuti.



Ta naša Dina, je nešto, na primer kao francuska Carte Bancaire CB. Interna, nacionalna platna kartica, za domaće potrebe i plaćanja.
Mislm da i mnoge druge zemlje imaju nešto nalik tome.



Obaveza banaka da se svim vlasnicima računa besplatno izda Dina kartica (obavezu nameće Centralna Banka) je preduslov da bar 50% stanovništa ne zatraži Visu / Master i time realno uštedi.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 02.11.2018. u 10:07 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 09:16 - pre 65 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
DaliborP:... Ja koristim N26 Black, i pored 9.90 mesecnog fee-ja nemam vise nikakvih troskova, nebitno gde placao i podizao novac.
Bogami popriličan fee. Mašala.

Pa i nije, s obzirom da dobijes pokriveno putno osiguranje, takodjer osiguranja za mobilni telefon u slucaju kradje, itd. Doduse zavisi dosta od toga koliko ti takve stvari stvarno trebaju, tj koliko cesto putujes.

Osim toga, tebe ce kostati koristenje karticu u inostranstvu vrlo slicno, recimo tokom odmora. Podignes pare sa bankomata, odradis neki shopping, restoran - sigurno ce biti vise od 10 evra.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 10:36 - pre 65 meseci
^^
I ja plaćam svuda gde može karticom.
Do nedavno VISA karticom.
Ali su mi pre godinu klepili ušteđevinu, neka transakcija na nekom POS terminalu u USA.

I posle toga sam malo porazmislio o bezbednosti, pa izvadio DINA koju koristim svakodnevno i vezan je tekući račun za njz, a VISA ima par € na računu i služi mi za ove hostinge koje plaćam mesečno, i kad odem u inostranstvo.
Kad sam otvarao račun u toj banci prvi put, nisam razmišljao o bezbednosti, i oni su mi ispovezivali sve naloge i dali gomilu kojekakvih kartica. To im je po default-u. Čak i sada kad sam specifično tražio DINA za tekući, VISA da mi ne izdaju, i da mi kreiraju dva nova devizna računa, jedan bez ijedne kartice, drugi sa VISA... opet su sve po default povezali, pa sam se danima zaebavao sa njima dok nisu uradili kako sam tražio.
Na kraju sam prešao u drugu banku.

Nemam ja ništa protiv DINA naravno, ali mi je svejedno zanimljivo da ne možeš da imaš izbor nego moraš da imaš DINA karticu.
A i sve mi nešto deluje, da će neko privatno imati debelu korist od ovoga.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 10:52 - pre 65 meseci
Citat:
bachi:
Ima šestocifreni iznos na kartici, a ne bi da proba da provuče karticu na bar 100 dinara kako bi video koji je kurs, da ga ne oderu...

Eto, glup sam ili dekoncentrisan, sta god, ali ako verujes da mi to uopste nije palo na pamet, fokusirao sam se na razmisljanje o celoj kolicini novca
U svakom slucaju, hvala obojici sto ste me na to podsetili.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako se obracunava Mastercard kurs?02.11.2018. u 10:59 - pre 65 meseci
Citat:
djoka_l:
Treba da znaš da za plaćanje u Srbiji karticom Mađarske banke, imaš DVE konverzije...

Za Srbiju primljeno k znanju, nego kako za ostale drzave znam da li ide dupla konverzija ili obicna? Naprimer, konkretno, hrvatske kune, poljske zlote ili svajcarske franke?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kako se obracunava Mastercard kurs?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 9436 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.