Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75656 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 12:12 - pre 66 meseci
Citat:
SunnyBoy: @Bradzorf012

Nije mi ni problem sto nestaju male radnje, ako nisu uspele da se nadju i porastu.

Ne bi male radnje nestale da drzava regulise malo bolje lokacije trznih centara i velikih supermarketa. Umesto sto ih stavlja u centar (Delta City, Usce), treba ih iskljucivo drzati na periferiji grada, pa se onda takve stvari ne bi dogadjale. Ovako propada stari centar grada i sva kupovina se svodi na odlazak u trzni centar, da li zbog garderobe ili hrane. To isto vazi i za supermarkete.

Citat:
Na primer, lokalni mlinovi su prodava svoju robu preko malih radnji. Cesto su se borili kvalitetom. Oni ne mogu svojim kvantitetom da udju u velike trgovinske radnje, pogotovo ne u Lidl. Zatvorice se i male pekare, njihovi kupci. Nestace mnogi, poput obucara, TV mehanicara,...

I ne treba da udju u Lidl ili supermarkete, treba da se razlikuju od njih prvenstveno kvalitetom, hleb iz supermarketa je u velikoj vecini loseg kvaliteta. TV mehanicari vise nemaju posla, to je bar jasno, za obucara ce uvek biti dok god je kvalitetnih cipela u ponudi.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 12:54 - pre 66 meseci
I Delta Šiti i Ušće su na Novom Beogradu, čisto da se pomene. Nije to "stari centar grada".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 13:01 - pre 66 meseci
Kao drugo, propale su i radnje za izradu sedla, propale su i radnje za izradu kapa i šešira, propale su radnje koje popravljaju kišobrane i tako dalje, i tako dalje.
Točak istorije se kreće samo u jednom smeru. Džaba vam kukumavčenja.



"Male radnje" se nikad neće vratiti. To je bilo u vreme kad domaćinstvo nije imalo automobil, kad žene nisu radile, pa kad muž u 6:00 ujutro krene biciklom u fabriku, onda žena posle 7 ode do dućana i kupi potrepštine za taj dan.
Sad i muž i žena svaki dan idu na posao, a onda subotom ili nedeljom sednu u auto pa zapucaju u super/hiper market pa kupe potrepštine za 10 ili 30 dana, već po navici.

Kupovati potrepštine u "maloj radnji" gde je sve skuplje za 30% do 50% je ludorija. A plus, ne mogu ni da guram kolica u maloj radnji.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 13:44 - pre 66 meseci
male radnje odavno propadaju... Svako naselje uglavnom ima po neki veliki market koji je zatvorio male radnjice.
Ostali su najtvrdoglaviji koji su skuplji 30-50% nego vec skup Maxi i Idea... nije mi jasno kako opstaju...
Ono sto me nervira kod takvih radnji jeste sto natrpaju gomilu robe u 20 kvadrata. Dve osobe ne mogu da se mimoidju... Ne vidim ni jednu jedinu prednost tih malih radnji...

A to da male radnje propadaju nije izmisljeno u Srbiji.
U CH su Migros, Coop, Dener... u svakom naselju, i nema malih radnji. Samo Tabak sopovi.

U AUT isto, samo Penny, Billa... i isto nema klasicnih malih prodavnica
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:01 - pre 66 meseci
Citat:
Java Beograd:
I Delta Šiti i Ušće su na Novom Beogradu, čisto da se pomene. Nije to "stari centar grada".

Nije stari, ali su i dalje na prilicno centralnoj lokaciji, pogotovo Usce koje je na reci.

Citat:
"Male radnje" se nikad neće vratiti. To je bilo u vreme kad domaćinstvo nije imalo automobil, kad žene nisu radile, pa kad muž u 6:00 ujutro krene biciklom u fabriku, onda žena posle 7 ode do dućana i kupi potrepštine za taj dan.
Sad i muž i žena svaki dan idu na posao, a onda subotom ili nedeljom sednu u auto pa zapucaju u super/hiper market pa kupe potrepštine za 10 ili 30 dana, već po navici.

Pa sad nece, steta je vec uradjena. Ne trebaju se vratiti, ali ne trebaju ni izumreti. Dosta evropskih gradova imaju deo grada koji je ocuvan i zasticen i ne moze da se menja, samim tim je i prepun malih radnji, butika, prodavnica, kafea, restorana, itd. Ako se dozvoli trznom centru da bude na kilometar ili dva od centra, naravno da ce da utice na centar i na odluku ljudi gde ce da idu u shopping.

Vecina gradova u Evropi upravo to radi da zastiti gradsko jezgro, stavljaju trzne centre i outlete na periferiju. Jesi prosetao po Firenci, Becu, Barseloni? Ima tamo malih radnji koliko hoces, i iskreno meni je to bas lepo za videti.

Citat:
Kupovati potrepštine u "maloj radnji" gde je sve skuplje za 30% do 50% je ludorija. A plus, ne mogu ni da guram kolica u maloj radnji. :)

Ako neko kupuje na "veliko" tipa za 15 dana, za njega je logicno da ce upaliti kola i odvesti se do supermarketa. Ali ako nema te potrebe, sta fali maloj radnji? Npr prodavnici voca i povrca? Pekari? Treba da se odvezem u supermarket u trznom centru, provedem sat vremena da bi kupio par kila voca i hleb?

Ali ne pricamo samo o prakticnosti, ima tu i urbanizma i kako zelis da ti izgleda grad u kome zivis.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:07 - pre 66 meseci
Citat:
CoyoteKG:Ne vidim ni jednu jedinu prednost tih malih radnji...

Npr. to sto je 2-3 zgrade od moje (ako nije u mojoj) pa ako hocu da kupim flasu kole ili vode ili sladoled ili tako nesto, lakse i brze mi je da odem tamo nego do Maxija/Univera/IdeJe. Naravno, to kosta u vidu razlike u ceni koja za tu kolicinu nije tako velika.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:16 - pre 66 meseci
Citat:
Shadowed: Npr. to sto je 2-3 zgrade od moje (ako nije u mojoj) pa ako hocu da kupim flasu kole ili vode ili sladoled ili tako nesto, lakse i brze mi je da odem tamo nego do Maxija/Univera/IdeJe. Naravno, to kosta u vidu razlike u ceni koja za tu kolicinu nije tako velika.

Upravo o tome pricam.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:19 - pre 66 meseci
dakle na njih ne mogu da utiču velike prodavnice? :)
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:26 - pre 66 meseci
Citat:
CoyoteKG: dakle na njih ne mogu da utiču velike prodavnice? :)


Uticu naravno, Amsterdam je prepun malih prodavnica, kafica, cevabdzinica i mehana. Maltene ceo centar je takav, ali ne i za mene, ja idem u hipermarket ili porucim online sta mi treba is hipermarketa - i doteraju ti do kucevnog praga. Zena uglavnom sve kupuje online od odece, besplatna je isporuka i vracanje, porucis odece za celu familiju, probas kod kuce, sta ti se djasvi zadrzis, ostalo vrnes i vrate ti pare... Jedino sto nekad odem do mehane :)

I pitas se ti ko onda kupuje u hiljadu tih malih radnji? Pa turisti, i Barcelona i Firenca a bogami i Bec ima veliku kolicinu turista koji naravno nece da idu do hipermarketa, nego kupe sta im treba tu gde se nalaze.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:30 - pre 66 meseci
Citat:
DaliborP:Ne trebaju se vratiti, ali ne trebaju ni izumreti. Dosta evropskih gradova imaju deo grada koji je ocuvan i zasticen i ne moze da se menja, samim tim je i prepun malih radnji, butika, prodavnica, kafea, restorana, itd. Ako se dozvoli trznom centru da bude na kilometar ili dva od centra, naravno da ce da utice na centar i na odluku ljudi gde ce da idu u shopping.

Nema to veze sa tematikom o kojoj se priča. To je varijanta tipa "Balkanska ulica", ili "Gradić Pejton" na Čuburi ili nešto slično. Ne zaboravimo da svaki blok na NBG ima mali zanatski centar. 'Falabogu da su NBG projektovali arhitekte sa diplomom BU, a ne Megatrend + SNS partijska knjižica umesto indeksa.
Dakle "deo grada sa rustičnim radnjama, kafeima, zanatima": DA. Plus od mene.

Citat:
DaliborP:Ako neko kupuje na "veliko" tipa za 15 dana, za njega je logicno da ce upaliti kola i odvesti se do supermarketa. Ali ako nema te potrebe, sta fali maloj radnji? Npr prodavnici voca i povrca? Pekari? Treba da se odvezem u supermarket u trznom centru, provedem sat vremena da bi kupio par kila voca i hleb?

Ništa ne fali. Naprotiv. Nemam ja ništa protiv tih "malih radnji". Možda si me pogrešno razumeo. Nije da ja zagovaram gašenje tih radnji, ili dekret da se zabrani njihovo poslovanje.
Samo sam 'teo da objasnim da će one same po sebi da se ugase, zbog promenjenog stila života ljudi. OK, možda neće sve, ali 90% hoće. Zapravo, 80% je već ugašeno. Da, dobro je da poneka ostane.



Ali, kad već pričamo o malim radnjama, dal' se neko seća kako su devedesetih buknuli "butici" od 30 m2, pa se pravili silni "trgovačko-zanatski centri" tipa "Čumićeva", Enjub, Piramida, Milenijum ... Pa je bio ekstra biznis imati butik. Sad je 90% toga zatvoreno, tuga i jad.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 14:46 - pre 66 meseci
Citat:
Java Beograd: Ništa ne fali. Naprotiv. Nemam ja ništa protiv tih "malih radnji". Možda si me pogrešno razumeo. Nije da ja zagovaram gašenje tih radnji, ili dekret da se zabrani njihovo poslovanje.
Samo sam 'teo da objasnim da će one same po sebi da se ugase, zbog promenjenog stila života ljudi. OK, možda neće sve, ali 90% hoće. Zapravo, 80% je već ugašeno. Da, dobro je da poneka ostane.

Da, tu se slazemo, malo pomalo ugasice se nazalost. Stil zivota polako postaje kopija severno-americkog nacina zivota gde je upravo tako kao sto opisujes, ide se u supermarket u veliku kupovinu i u shopping mall da se proseta i popije kafa u Starbucksu. Ako odes do Amerike ili Kanade i odes u bilo koji manji grad, to je sve sto ces videti.

Citat:
bananaphone: I pitas se ti ko onda kupuje u hiljadu tih malih radnji? Pa turisti, i Barcelona i Firenca a bogami i Bec ima veliku kolicinu turista koji naravno nece da idu do hipermarketa, nego kupe sta im treba tu gde se nalaze.

Ne bih rekao da su samo turisti, vec ljudi koji zive tu. Ne verujem da radnje tog tipa mogu da opstanu samo zbog turista. Neka mala pekara ili piljara u zabacenom stambenom delu Firence ili Barselone sigurno nije tu zbog turista, a niti tako izgleda. Ako si malo dublje zasao u neke od tih gradova, bas ces takve stvari naci.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 17:15 - pre 66 meseci
Citat:
Java Beograd:

Ali, kad već pričamo o malim radnjama, dal' se neko seća kako su devedesetih buknuli "butici" od 30 m2, pa se pravili silni "trgovačko-zanatski centri" tipa "Čumićeva", Enjub, Piramida, Milenijum ... Pa je bio ekstra biznis imati butik. Sad je 90% toga zatvoreno, tuga i jad.


To su zbrinjavali botove i konkubine, dzabe butik, bedna cena zakupa, a i gleda se kroz prste kada se ne plati. A trebalo je prodati saniranu robu, a da prividno deluje kao regularno.
Sada ih zbrinjavaju na razne druge nacine...uglavnom prelivanje drzavnih fondova...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 17:24 - pre 66 meseci
Citat:
DaliborP:
Ne bih rekao da su samo turisti, vec ljudi koji zive tu. Ne verujem da radnje tog tipa mogu da opstanu samo zbog turista. Neka mala pekara ili piljara u zabacenom stambenom delu Firence ili Barselone sigurno nije tu zbog turista, a niti tako izgleda. Ako si malo dublje zasao u neke od tih gradova, bas ces takve stvari naci.


Uvek ces naci u svakom gradu tako nesto, specijalizovanu radnjicu koja radi nesto sto nema u supermarketu. Tipa mesara, servis za bicikle, prodavnica cveca, perionica, pekara, prodavnica sa proizvodima iz specificnih zemalja itd. Ove koje imaju isti sadrzaj kao supermarket jednostavno tesko opstaju van turistickih zona.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 18:14 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone:
I pitas se ti ko onda kupuje u hiljadu tih malih radnji? Pa turisti, i Barcelona i Firenca a bogami i Bec ima veliku kolicinu turista koji naravno nece da idu do hipermarketa, nego kupe sta im treba tu gde se nalaze.

Da ali to nisu prodavnice kao ove male prodavnice koje mi imamo i o kojima pričamo. Nema manjih prodavnica od Billa ili Penny, ili bar ja nisam video... A njih ima na svakom ćošku.
Male prodavnice poput naših u 30kvm u lokalčićima pored ulaza zgrada i slično, gde možeš da kupiš i hlab, mleko, sir, viršle, salamu da ti naseče, domestos, toalet papir, sapun, slatkiše... ni sam ne znam šta sve... odnosno sve što ima i u tim velikim marketima, samo manje raznovrsno i u manjim količinama.
Nigde nisam video tamo...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 19:00 - pre 66 meseci
@CoyoteKG - nije te interesovalo, imas u Amsterdamu takvih radnji po centru, normalno drze stvari koje su interesantne za turiste, van centra, recimo Turci imaju te prodavnice bas kako si ih opisao, ali sa robom iz Turske i Maroka, i obavezno Vegetom :D

Mislim moras napraviti nesto sto ce privuci raju https://prijatelji.nl/ ti je prodavnica sa ex-Yu proizvodima, ako ima 30m2, a u njoj od poda do plafona roba, mislim lepo je sve slozeno, ali moglo bi da se ugura u tu tvoju kategoriju male prodavnice na cosku...
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 19:07 - pre 66 meseci
ok, onda je Holandija nešto drugo.

Nije da me nije interesovalo, nego znam da sam u CH ostao gladan 100x, kad bih ostao duže na poslu.
Mislim da je bio četvrtak, i da su te srednje/veće prodavnice radile skraćeno tim danom, valjda do 19 ili 20h. Pa ne bih imao recimo gde hleb da kupim. Osim u pekarama za 4-5chf

U AUT me to nije baš dodirivalo, ali i dalje tvrdim da nisam video nigde :).
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost18.10.2018. u 20:54 - pre 66 meseci
Nije Holandija - nego centar Amsterdama. Ja kad sam dosao, nedeljom su bile zatvorene sve prodavnice i kafane a subotom skraceno radno vreme u mestu gde sam tad ziveo, nedeljom si mogao da odes samo u jedan hotel ako hoces da popijes ili pojedes nesto van kuce.
Sad je ludnica, totalni liberalizam, dva najveca trzna centra u mojoj blizini rade cak i nedeljom, doduse od 12h do 17h i 18h :D :D :D

Hebiga druga kultura, u Bgd-u mozes u 3 ujutro nedeljom, naci bar dve prodavnice otvorene gde mozes da kupis laminat, ovde nisi mogao da kupis leba nedeljom, ako ne odes do centra Amsterdama...
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost24.10.2018. u 07:42 - pre 66 meseci
U CH je zaista pomor nedeljom I posle radnog vremena. Jako je tesko naci ijednu prodavnicu koja radi.
Ja sam se nedavno iznenadio kad sam video Lidl da radi nedeljeom, u Steinhausenu. U mestu gde zivim do nedavno nije bilo ni jedne radnje koja radi van uobicajenog radnog vremena, a sad su se pojavile Coop na zeleznickoj i jedna radnja sa balkansko-turskom robom. A nije da nema radnji, supermarket u krugu of 1km imam bar 10, da mogu da ih se setim u nekoliko sekundi.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
194.209.14.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost24.10.2018. u 09:32 - pre 66 meseci
Bas sam naisao na jednu vest koja dosta objasnjava kako se kod nas rade poslovi:
http://www.novimagazin.rs/vest...ajnice-i-krsi-pravila-konkursa
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost24.10.2018. u 09:51 - pre 66 meseci
Nije ovo baš tako dobar primer. Krade se mnogo suptilnije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 75656 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.