Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Investicije - podeljena javnost

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76322 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.speed.planet.nl.



+7173 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 19:57 - pre 68 meseci
Tacno, kupujes firmu i sve sto ta firma ima, ukljucujuci i dugove.

Oko tih prodaja za 1 EUR, bez obzira na to sto novi kupac moze da rasproda imovinu firme i zatvori bravu (ode u stecaj) i time poverioce ostavi na cedilu, to je potencijalno i dalje mozda dobar dil za drzavu.

Zasto?

Pa zato sto ako bi drzava to isto pokusala da uradi, hajde da kazemo da su dugovi mnogo veci od vrednosti firme, poverioci mogu tuziti >drzavu< kao vlasnika da su, reicmo, pocinili neki privredni kriminal tipa firmu namerno doveli u stecaj kako bi izbegli placanje dugova, i onda bi mogli dobiti od suda mogucnost da namire dugove od vlasnika.

Ogranicena odgovornost vazi samo dok direktori/akcionari nisu prekrsili zakon. Ako dodje do krsenja zakona, sud moze izloziti vlasnika neogranicenoj odgovornosti.

E sad, ako si ti takvu toksicnu firmu kao drzava prodao nekom drugom, za 1 EUR ili nebitno, ti si zavrsio sa tim. Sta ce novi vlasnik da radi posle, briga te, ako pokusa da izbegne dugove nekim smicalicama, njegov problem.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 20:10 - pre 68 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Tacno, kupujes firmu i sve sto ta firma ima, ukljucujuci i dugove.

Oko tih prodaja za 1 EUR, bez obzira na to sto novi kupac moze da rasproda imovinu firme i zatvori bravu (ode u stecaj) i time poverioce ostavi na cedilu, to je potencijalno i dalje mozda dobar dil za drzavu.

Zasto?

Pa zato sto ako bi drzava to isto pokusala da uradi, hajde da kazemo da su dugovi mnogo veci od vrednosti firme, poverioci mogu tuziti >drzavu< kao vlasnika da su, reicmo, pocinili neki privredni kriminal tipa firmu namerno doveli u stecaj kako bi izbegli placanje dugova, i onda bi mogli dobiti od suda mogucnost da namire dugove od vlasnika.

Ogranicena odgovornost vazi samo dok direktori/akcionari nisu prekrsili zakon. Ako dodje do krsenja zakona, sud moze izloziti vlasnika neogranicenoj odgovornosti.

E sad, ako si ti takvu toksicnu firmu kao drzava prodao nekom drugom, za 1 EUR ili nebitno, ti si zavrsio sa tim. Sta ce novi vlasnik da radi posle, briga te, ako pokusa da izbegne dugove nekim smicalicama, njegov problem.


to je mozda tako u Nemackoj, ne znam tamo prilike. U Srbiji pak to ide malo drugojacije.

Dobar je to dil ne zadrzavu vec one koji su omogucili cerupanje ostatka firme jer zli kupac za jedan evro ipak ima dusu i odmah kad ocerupa firmu vratice im pola.

Sto se tice krivicnog gonjenja zbog nesavesnog poslovanja, moze i to. Ali samo u teoriji.

Primer: Agrobanka. Banda je smislila da pozove sto vise investitora i da im ponudi akcije u firmi, ali da budu manjinski vlasnici. Cim su ovi krknuli lovu, kontrolori vecinskog paketa stavljaju novi menadzment. A oni krecu da dele kredite sami sebi i ljudima od poverenja bez ikakve provere kreditne sposobnosti. Zabeeknuti manjinski vlasnici gledaju sta se desava, ali nista ne mogu uciniti. Lova sva odlazi iz banke, ovi ne vracaju, banka propada. bye bye novci.

Osteceni zale se NBS ona se pravi luda. To je bilo 2012 jos niko nije osudjen, sudovi su potplaceni da rastezu, a novci su vec 10x promenuli vlasnika i sklonjeni na sigurno.

Mislis kad on olesi banku da ce kupiti 10 stanova u BG a ostatak novca u recimo Erste banku. Kad bi se zjbli. Sve je to odavno odleprsalo...
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 21:24 - pre 68 meseci
Citat:
Jamajca:

kao i vecina Srba i ti izgleda nasedas na tu foru o preuzimanju dugova.



Bas naprotiv.

Sta se desilo sa Zeljezarom Smederevo?

Drzava je preuzela dugove (prebacila na poreske obveznike) i onda je firma predata.

Ono sto nije jasno je sta se ovde desava. Politicari sve to sabiraju po sistemu: nas sestorica = ja i ti + ti i ja + nas dvojica.

Mozda je onih 350 obecanih miliona u stvari 200 za kredite i 150 za razvoj. Mozda je 200 miliona dodatna inekcija koju ce investitor ubrizgati samo za kredite, a mozda su samo prihvatili da firma ostane zaduzena, pa da se krediti vrate od profita.
Ako je u pitanju dodatna inekcija, da li za taj novac ocekuju da se poveca njihov vlasnicki udeo? Ako se ostavlja da je ispoate od profita, da li je to od ukupnog profita, ili samo od profita koji pripada Kinezima?

imam osecaj da se ovde isti novac vise puta prikazuje i broji, a i ono sto ce biti naplaceno poreskm obveznicima Srbije se prikazuje kao nesto sto Kinezi investiraju.

Dakle ne nasedam, jasno mi je da se jos nista ne zna, da politicari masu ciframa za koje ni sami ne znaju sta tacno znace, da je sigurno samo da ce Kinezi proci dobro.

Niko nije pomenuo ni kolika ce biti rudna renta (Rusi placaju za izvadjenu naftu mnogo manje nego u Rusiji)m da li ce izvoz biti kontrolisan (po kojim cenama se prodaje, da li Srbija ima garantovano snabdevanje svoje industrije),... Nije nemoguce da kompletna proizvodnja ide za Kinu i kineskim preduzecima po nizim cenama od trzisnih. Tako je profit manji, a i deo Srbije u tom profitu je manji.

Znam da ce nas ubedjivati da je ugovor vanserijski izvanredan, ali na kraju moze da bude da smo sebi natovarili bedu za vrat. Kao sto Alen Scuric cesto govori za koncesije aerodroma, sa one strane sede iskusni i motivisani profesionalci, a sa strane drzave oni koji niti su motivisani niti imaju znanje potrebno za takve ugovore. Jos su i pod pritiskom politicara da se uradi ovako ili onako.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 22:59 - pre 68 meseci
sunny nikog ja ovde nista ne ubedjujem, jedino bih ti preporucio da ako te vec zanima tema krenes sa osnovama racunovodstva, pa da dalje napredujes.

Ovo je za tebe visa matematika...
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 23:46 - pre 68 meseci
Da li je?

Nisam ekspert za knjigovodstvo, ali sam godinama ukljucen u njega, tako da znam da da sve moze da se knjizi i ovako i onako.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost01.09.2018. u 23:57 - pre 68 meseci
Ma štos je bilo ono preuzimanje firmi BEZ dugova, tj. država je preuzimala dugove, a firmu prodavala po "realnoj" ceni, jer je navodno tako bilo isplativije (a u stvari bio dil sa političarima koji su dobijali procenat u džep).
Tako je ovde jedna firma prodata za 10 miliona dinara, iako je imala veća potraživanja od dugova, ali joj je račun bio blokiran. Nakon preuzimanja od strane privatnika i odblokiranja računa, firmi je legao od strane države neki dug za poslove od ko zna kada u Iraku ili tako nešto, i to 12 miliona dinara. Dakle, država navodno nije mogla firmi da uplati taj novac zbog blokade (nije mi jasno zašto, ali je navodno tako bilo), pa je novi vlasnik praktično u startu ostao u plusu za 2 miliona dinara. Plus odmah prodao plac za pumpu, na čemu je zaradio još više, plus godinama iznajmljuje hale na ostatku placa firme...

Ali, šta se zaluđujemo, kad i mnogi američki milijarderi nisu baš tako pošteno stekli kapital, pa setimo se samo kako se delila zemlja u Teksasu i još nekim saveznim državama (po nekim relativno smešnim cenama za kvadratni kilometar), pa je bilo nasilnih preuzimanja zemljišta malih rančera tako što bi se preusmeravali vodeni tokovi ili zagađivani izvori, ili im na kraju pošalju likvidatore... Bitno je doći do prvog miliona, posle je lako.

Tako i u Srbiji imamo "poštenih" i "sposobnih" biznismena koji pre 30 godina nisu imali ni za cipele, a danas poseduju milione evra.
Da smo neka zemlja u kojoj je došlo do industrijske revolucije ili tehnološkog buma (kao SAD), pa se ljudi obogatili na inovacijama ili novim tehnologijama, ali u Srbiji niti je bilo industrijske revolucije niti tehnoloških otkrića, već su se mnogi obogatili krajem 80-ih i početkom 90-ih zahvaljujući povlašćenoj poziciji u trgovini ili muljanjem sa državnim i javnim preduzećima.
Ima onih koji su stvorili solidne firme poštenim radom, ali po obimu poslovanja nisu ni blizu ovim milionerima.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 13:17 - pre 68 meseci
kad su pitali madjarskog ambasadora sta vam (Madjarima) je bilo najbolje u tranziciji on je rekao - kad se zavrsila !

Pitanje je da li se i mogla provesti bas bas skroz pravedna tranzicija. Po meni pravedno je bilo da se sva preduzeca pretvore u AD i da svako dobije akcija spram staza ukljucujuci i naslednike preminuh clanova preduzeca od osnivanja.

No, i to bi ostavilo prostora za manipulaciju jer cenu AD odredjuje triste, a kako je kod nas ono nedovoljno razvijeno, a preduzeca su bila poprilicno trokilara, potencijalni investitori su vrlo brzo skontali da u vecem broju slucajeva vredi samo plac hala i masine koje se mogu prodati. Tako je otvoren prostor za manipulacije.

Najvece firme naravno presle su u AD ali sa drzavom kao vecinsim vlasnikom i kao sto znamo svaka garnitura racunala je da proda zlatnu koku i tako se dodatno omasti...

A EU je dostavila spisak neregularnih tranzicija toliko tek da se kaze onima koji tvrde kako mi nemoramo uci u EU (citaj hocemo sa Rusijom), ali cemo napraviti drustvo uredjeno kao EU. Ali malo morgen.

NIS. Bivsi Naftagas nekada najjaca vojvodjanska firma. Kao i Rijecka rafinerija 1975 i novosadska se 80tih zanovila sa americkom opremom. Nju nismo nikad otplatili i onda su dosle sankcije. Amerikanci su 1999 besomucno tukli rafineriju da ne bi tehnlogija otisla Rusima i potpuno je unistili. Tako je nekadasnji Naftagas, a posle NIS sa sedistem u NS i lepom zgradom Karingtonkom postao obicna ruina od firme. Da je ostala americka oprema i da nije bilo rata vredeo bi kao sto neki kazu i preko 5 milijardi evra.

Prodat je Rusima za 400 miliona i to da budu vecinski vlasnici, a i rudna renta im je data vise nego povoljno. To se obrazlagalo da Rusi imaju tehnologiju. I Rusi su krenuli, dovukli masine i krenuli da buse. Naravno njima se zuri da sto vise izbuse jer nikad se ne zna kad ce doci neka nova NATO vlada i uvesti sankcije Rusiji, a to naci bye bye ruskom NIS-u.

Naravno NIS i rudna renta povoljno su dati Rusima i zbog podrske oko Kosova i glasa u SBUN. Pa nisu Rusi blesavi, nema ni kod njih vise za dz. Rade ljudi za novce. Jedino sto Rusi dobro znaju i pazljivo neguju u Srbiji kult licnosti Putina i Rusije i verovatno kad bi se odrzao referendum da bi 65% glasalo da se Rusima pokloni i autoput BG-NI.

Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 13:46 - pre 68 meseci
Evo zasto Slovaci misle da Linglong nije izabrao Kosice za svoju novu fabriku, nego Zrenjanin.
https://spectator.sme.sk/c/209...es-another-big-investment.html
Sada konkurisu za kinesku fabriku vozila, Zhi Dou, gde im je konkurencija Rumunija.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 13:48 - pre 68 meseci
evo npr cist profit NIS-a iznosio je za 2017,

227 milona evra

Rusi imaju 56% Srbija 29% a ostalo su privatni sitniji akcionari.

Znaci Rusi ako bi sav profit resili da razdele kao dividenteimali bi pravo na nesto vise od pola a trecina ide Srbiji. Srbija je naravno uzela i porez, kao i doprinose za radnike. I plate radnika naravno ostaju uglavnom u Srbiji.

Dalje NIS (Gazprom) tvrdi da je vrednost firme knjigovodstvena sada 3.2 milijarde od cega na kapital otpada 1.9. To znaci da ako su Rusi kupili 56% za 400 miliona trzisna vrednost u tom momentu bila je oko 700 miliona. Trisna vrednost dakle vrednost akcije na berzi puta broj akcija.

Rusi su dakle za 13 godina digli vrednost firme sa 700 miliona na 3.2 milijarde od cega samo kapital iznosi 1.9

NIS ima na BELEX-u 160,060,400 akcija nominalne vrednosti 500din, a trzisne 688. Znaci trenutna vrednost NIS-a na trzistu je

688x160,040,400=110,121,555,200 dinara ili oko 933 miliona evra. Sto znaci kad bi Rusi hteli da brodaju svojih 56% i izadju iz posla dobili bi nekih 523 miliona evra. Dakle za 13 godina su uvecali ulozeni kapital za nekih 123miliona.

E sad koliko su izvlacili od profita preko dividendi npr za 2017 je 25% profita razdeljeno preko dividendi znaci Rusi su uzel 227Mx.25%x56% oko 31 milion i to je definitvno otislo put Moskve u centralu, a 24M je razdeljeno akcionarima u Srbiji. Ostatak profita 227x75% 170M dodato je postojecem kapitalu firme.




Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 14:01 - pre 68 meseci
Koliko je profita transferovano van NIS-a preko poslova sa ruskim kompanijama, a koje bi mogle da odrade domace firme, pod povoljnijim uslovima?
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 14:13 - pre 68 meseci
a koliko su Rusi investirali tehnologije da pokrenu proizvodnju i obezbedili plasmana za gas i naftu ?
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 16:18 - pre 68 meseci
Sve sto su investirali je placeno i trba da bude placeno. Problem je sto to nije "transparentno", mi nemamo uvida da li je to placeno ili pretplaceno, i sta je jos pored toga placano, a nije trebalo.
Nekad su nasi ljudi isli da buse naftu u Rusiju, zato sto je nasa tehnologija bila bolja, a sad oni nama prodaju pamet. Ili su oni imali kvantni skok, ili smo mi razbucali nase znanje, ili je oboje. Ili nam prodaju ono sto znamo.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 16:42 - pre 68 meseci
Sunny, naseo si na floskule iz novina, koriscene u kampanjama.
Cak i da je poklonjen, zar si ubedjen da bi neka treca zainteresovana strana, a koja inace drzi u saci 99% nasih politicara(onih 1% i nemaju uticaj) dozvolila nesto u tom stilu, dobijeno za bagatelu?
Nismo znali ni umeli da vadimo naftu, ne znamo da vadimo bakar, potkradamo sami sebe i zaposljavamo rodbinu, podobne i pogodne poltrone, ne znamo da napravimom most ili brod, put ili stazu, ne znamo da napravimo auto, ne znamo nista bez licence, osim da muvljamo i senlucimo, cemu onda poredjenje sa normalnim zemljama
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 17:37 - pre 68 meseci
Citat:
SunnyBoy:
Sve sto su investirali je placeno i trba da bude placeno. Problem je sto to nije "transparentno", mi nemamo uvida da li je to placeno ili pretplaceno, i sta je jos pored toga placano, a nije trebalo.
Nekad su nasi ljudi isli da buse naftu u Rusiju, zato sto je nasa tehnologija bila bolja, a sad oni nama prodaju pamet. Ili su oni imali kvantni skok, ili smo mi razbucali nase znanje, ili je oboje. Ili nam prodaju ono sto znamo.


poslovanje NIS/a je transparentno i to otkad su ga preuzeli, a zna se i za koliko su ga preuzeli. To sto ti ne znas ili te mrzi da citas finansijske izvestaje pa onda analiziras to je vec druga stvar.

Slicno vazi i za banke strane koje imaju sasvim transparentno poslovanje, obaveznu reviziju dodatni nadzor od NBS.


Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 17:54 - pre 68 meseci
Citat:
vladd:
Sunny, naseo si na floskule iz novina, koriscene u kampanjama.
Cak i da je poklonjen, zar si ubedjen da bi neka treca zainteresovana strana, a koja inace drzi u saci 99% nasih politicara(onih 1% i nemaju uticaj) dozvolila nesto u tom stilu, dobijeno za bagatelu?
Nismo znali ni umeli da vadimo naftu, ne znamo da vadimo bakar, potkradamo sami sebe i zaposljavamo rodbinu, podobne i pogodne poltrone, ne znamo da napravimom most ili brod, put ili stazu, ne znamo da napravimo auto, ne znamo nista bez licence, osim da muvljamo i senlucimo, cemu onda poredjenje sa normalnim zemljama


zna on to jako dobro nije on otisao tako davno u CH, nego se pravi. Uzeo covek madjarski pasos, pa otisao da radi preko, e sad kad je video sta je zapad i kako rade dosao nama da objasnjava. Bogati pa kako se mi nismo setili.

Elem, evo u vezi toga sto pises.

Ja sam polemisao sa Nebojsom Katicem gde je on zastupao tezu kao papagaj kako je zlocin sto smo unistili banke posle 2000. Kao, pre 2000 su funkcionisale super.

Medjutim, mi nismo unistili domace banke vec smo trziste otvorili strancima. Zasto ? Pa najpre da unesu kapital koga su imale u izobilju, a mi smo ostali bez cvonjka zahvaljujuci nasim pametnim kadrovima. Sad on meni kaze, ali ti znas LIBERAL (nije hteo da kaze strani placenik ali se to podrazumevalo) - uf najezio sam se. Kad sam mu predocio podatke da strane banke posluju OK jer im centrala ne dozvoljava da muljaju, on onda krene sa demagogijom - pa sta ti propovedas znaci mi uopste ne treba da razvijamo bankarski sektor ?! Cuj, a sve strane banke imaju menadzment 95% nase ljude, znaci ni tu nije u pravu jer Srbi mogu da rade i to uspesno u sektoru ALI nad glavom da im stoji centrala koja NE DA da se mulja.

I tako dok se to polemisalo propade Agrobanka i Razvojna Banka Vojvodine, gle cuda sve domace banke.

Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 20:40 - pre 68 meseci
Citat:
vladd:
Sunny, naseo si na floskule iz novina, koriscene u kampanjama.


Ne vidim na sta sam naseo, sta je ovde iz novina?

Kad je receno da su investirali u nove tehnologije, moj odgovor je da je NIS to platio. Platio je sve sto je novo izgradjeno ili unpredjeno. Kad ti neko nesto uradi, pa makar i da ti moler okreci zidove, to treba posteno platiti. Gde je tu problem? Meni je problem sto nista od toga nisu radile nase firme, vec ruske, a licno sam skoro uveren da su te firme i preplacene. U tome je problem. I sta sad ti moje u redu?
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 20:45 - pre 68 meseci
Citat:
Jamajca:
Citat:
SunnyBoy:
Sve sto su investirali je placeno i trba da bude placeno. Problem je sto to nije "transparentno", mi nemamo uvida da li je to placeno ili pretplaceno, i sta je jos pored toga placano, a nije trebalo.
Nekad su nasi ljudi isli da buse naftu u Rusiju, zato sto je nasa tehnologija bila bolja, a sad oni nama prodaju pamet. Ili su oni imali kvantni skok, ili smo mi razbucali nase znanje, ili je oboje. Ili nam prodaju ono sto znamo.


poslovanje NIS/a je transparentno i to otkad su ga preuzeli, a zna se i za koliko su ga preuzeli. To sto ti ne znas ili te mrzi da citas finansijske izvestaje pa onda analiziras to je vec druga stvar.

Slicno vazi i za banke strane koje imaju sasvim transparentno poslovanje, obaveznu reviziju dodatni nadzor od NBS.



Transparentno?

Da li je transparentno kada NIS uzme za izvodjaca radova neku rusku firmu, a onda ova kao podizvodjaca nasu firmu - visedecenijskog izvodjaca tih radova - pod takvim uslovima da ta firma propadne. Ili da radi na svoju stetu ili da ne dobije posao, pa da jos brze propadne. A kad ode u bankrot, onda ih ruska firma preuzme.
Koliko je ljudi koji su radili iz Naftagasa prebaceno da rade isti posao, ali za manju platu i to preko posrednika? Koliko je poslova prebaceno sa nasih specijalizovanih firmi na ruske? Da li u tim izvestajima pise za koje poslove su cene prenaduvane?
Ne u tim izvestaima pise ono sto oni zele da se vidi. Finese su sakrivene.

Sto se tice domacih banaka, razlog propadanja je to sto su sve od reda bile politicke orijentisane, a ne trzisno. Dok mi je sa jedne strane zao sto su propale (voleo bih da i mi imamo neke jake banke, drzimo kapital), sa druge strane je jasno da one nemaju buducnost. Vojvodjanska banka, nekad jedna od najjacih banaka u zemlji se sad nigde ni ne pominje, spala je na nivo neke lokalne filijale. Da nema ooliku zgradu u centru Zrenjanina, mislim da im niko vise ne bi ni prisao. Grci, bivsi vlasnici ne da je nisu ojacali i sredili, vec, imam osecaj da su je jos vise pokopali. Sta ce uraditi OTP, videcemo.
 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 20:59 - pre 68 meseci
Citat:
SunnyBoy: Transparentno?

da li je transparentno kada NIS uzme za izvodjaca radova neku rusku firmu, a onda ova kao podizvodjaca nasu firmu pod takvim uslovima da ta firma propadne. Ili da radi na svoju stetu ili da ne dobije posao, pa da jos brze propadne.
Koliko je ljudi koji su radili iz Naftagasa prebaceno da rade isti posao, ali za manju platu i to preko posrednika? Koliko je poslova prebaceno sa nasih specijalizovanih firmi na ruske? Da li u tim izvestajima pise za koje poslove su cene prenaduvane?
Ne u tim izvestaima pise ono sto oni zele da se vidi. Finese su sakrivene.


pa kako si ti usao u CH, preko neke nemacke firme zar ne, pa si posle presao kod CH. Nesto se ne secam da si se bunio.

U binisu svasta moze da bude, ali pravilo je da sto je firma veca uglavnom vise postuje zakon jer na kraju krajeva i moze da ga ispostuje jer ima ogromna sredstva. U tom smislu poslovanje NIS/a i vecine velikih kompanija u Srbiji je transparentno. To znaci da mozes otici cak i na njih sajt i naci sve finansijske izvestaje.

Firma je slobodna da angazuje bilo koju firmu. Kako ona ili ta firma koja je dobila tender tretira radnike to je vec stvar inspekcije.

Jeste, u Naftagasu je bila cistka kad su dosli Rusi, ali zasto je bila cistka ? Pa zato sto je to bio gigant jos iz socijalistickih vremena gde se primao i ko treba i ko ne treba. Eno ti cela celcata bivsa upravna grada u NS na bulevaru dugaska 150m sa 9 spratova u vlasnistvu NIS-a zvrji prazna vec godinama, a NIS sada bolje posluje nego pre jer Ruse, kao na kraju krajeva i svakog u biznisu interesuje profit. NIS je biznis a ne socijalna institucija.

Isto bi se desilo i da je prodat Exxon-u, BP ili nekom cistokrvnom Srbinu.

Nema vise komunizma i socijale pa to je valda jasno ?
Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
31.10.149.*



+168 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost02.09.2018. u 21:38 - pre 68 meseci
Vidim da me pratis po forumu ;) , ali ne vidim vezu sa ovim.

Sa druge strane, znam da firme sto su vece, vise muljaju, naravno, sve u skladu sa zakonom. A imaju i vise bolje placenih advokata i ostalih koji im u tome pomazu.

Ako mislis da ja krivim Gasprom sto je tako uradjena privatizacija, gresis, oni rade ono sto je njihov interes i tako treba da bude.
Oni koji su po meni odgovorni za takav ugovor i cenu po kojoj je prodat udeo su nasi politicari. Da li su morali bas tada i bas tako da prodaju NIS, ne znam. Moje licno uverenje je da su ga dali nadajuci se u Juzni tok, ali su, kao mala deca, zaboravili da to stave u ugovor.

Ako me pitas da li su potrebne privatizacije, moj je odgovor da jesu, stavise, neophodne su. Da li su nasi ljudi, vecina onih koji se bave tom privatizacijom i prodajom dorasli poslu koji rade, verujem da nisu. A prodaja strancima je samo jedan vid investicija.
Nacistije investicije su one tipa greenfield. Tu investitor radi na svoj rizik i za sebe. Ove investicije tipa "tri case, ispod jedne je loptica" su problem. Vremenom ce se mnogo sta iskristalisati, a mnogo sta i zaboraviti.

 
Odgovor na temu

Jamajca

Član broj: 338372
Poruke: 61



+55 Profil

icon Re: Investicije - podeljena javnost03.09.2018. u 08:35 - pre 68 meseci
sunny,

pratio sam te na forumu Svajcarska jer su tvoji postovi korisni i svidja mi se kako si to elegantno iopusteno uradio korak po korak i cestitam ti i zelim ti sve najbolje.

E sad oko NIS-a. Evo ja sam se kandidovao i izmedju ostalog obecao povratak NIS-a u nase ruke i postao sam premijer i zovem Putina i kazem mu da je takva situacija i narod hoce i mi bi smo hteli da od ruskih 56% otkupimo bar 32% ukupnih akcija i tako postanemo vecinski vlasnik i spremni smo da ponudimo i duplu cenu od trzisne.

i

Putin kaze. Ne Jamajca, ne morate otkupljivati, nego ako je vec tako evo mi Rusija vam poklanjamo svih 56%. Mi imamo fala Bogu i nafte i Gasa za ceo Solarni sistem, a uostalom nismo mi okrutni anglosaksonci ili one racundzije Svabovi, mi smo vlada braca, NASI i mi cemo ovako. Na kraju krajeva mi smo vec isplatili pocetnu investiciju od 400 miliona.

Mene svi slave, rejting mi skace na 85%, novo cudo Jamajca novi Tito.

Medjutim sutra ja vec imama 500 prijatelja,rodjaka, kumova, aktivista na vratima da ih ubacim ? Mobilni mi igra kazacok na stolu jer 100 domacih firmi kmeci za tenderom, a to su sve ljudi koji su me doveli na vlas i finansirali moju politiku i ideje... Bolesne firme traze pozajmicu od zdravog NIS-a, ministar finansija trazi da rebalansiramo budzet uz pomoc NIS-a itd....

I tako krece novo cerupanje NIS-a.

Dakle mi smo zemlja koja je ekonomski pukla, a narod uporno zahteva evropski standard.

Od portira do direktora za nedelju dana
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Investicije - podeljena javnost

Strane: << < .. 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76322 | Odgovora: 566 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.