Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink

[es] :: Wireless :: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6295 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:04 - pre 71 meseci
Citat:
Mile-Lile:
Citat:
Binary Mind: Ne može da izgura 100 Mbps download. Maksimum što može je ~85 Mbps. Za brzine 100 Mbps i više mora ruter sa gigabitnim switchem da bi se izvukla puna brzina.


Zapravo ne mora... LEDE je implementirao nešto što zovu "Fast Path" a odmah zatim i dd-wrt "Shorcut forwarding engine"... izguglaj...

u vezi sa RoS-om u odnosu na wrt-ove...
uz RouterOS dobiješ podršku jer si platio licencu... kod wrt-a moraš sam da se snalaziš...

Inače naravno da će wifi bolje raditi na wrt-ovima nego ne bilo kom drugom FW-u... prosto je - mnogo beta-testera...
izvesni rumun Felix Fietkau (poznatiji kao nbd - nobody) koji kodira drajvere za ath9k, ath10k, wil6120 radi za sve veće proizvođače wifi opreme... a kodira i za LEDE kodeveloper je ddwrt-a...
i uvek birati rutere sa QCA čipovima jer su wrt-ovi linux based a svi znaju da na linuxu ne rade najbolje broadcom, ralink itd jer su zatvorenog koda...


Znači ne treba mi ruter sa gigabitnim WAN i LAN ethernet portovima da izvučem 100Mbps download ako koristim OpenWRT? Dovoljan mi je ruter sa fast ethernet portovima??? Nešto mi to nije logično, ali izlguglaću i opet neću verovati dok ne probam, ali sad nemam adekvatnog zamorčića.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:19 - pre 71 meseci
Zato ja nisam ni išao na tu graničnu brzinu, prvo uzeo 140 a sada 180 i tu definitivno mora gigabitni ruter. ;)
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:22 - pre 71 meseci
Ma ti i tvoj exe... :P
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:36 - pre 71 meseci
Nego koji to moderni ruteri imaju Qualcomm Atheros čipove? Vidim svi (uključujući i TP-Link) su počeli masovno da štancuju rutere uglavnom sa MT, Realtek i Ralink čipovima... Meni treba da stigne Xiaomi Mi WiFi R3G sa Mediatek čipsetom. Gledao sam da uzmem nov (ne polovan) pomoćni gigabitni ruter AC standarda, i da pri tom prođem jeftino. To mi je bilo najpovoljnije (~30 evra nov).
 
Odgovor na temu

Mile-Lile
Beograd

Član broj: 269936
Poruke: 1176
*.static.sbb.rs.



+79 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:39 - pre 71 meseci
Na LAN portovima bi trebalo da može i sa fabričkim da protera 100Mbps u Full Duplexu... WAN je problem zbog NAT-a i connection tracking paketa...
Naime, za takvu operaciju je potreban jači CPU. U jeftinije rutere uglavnom idu SoC na 400Mhz... Iznenadićeš se da recimo ruteri tplink 1043nd v2 i tplink 842nd v2 imaju isti switch... ako povežeš PC koji ima gigabitni eth i 842nd sa ddwrt-om dobićeš "advertise" na 1Gbps, e sad druga je stvar što tu brzinu nećeš postiči... ali 1043nd v2 ima poseban procesor samo za taj switch koji radi tzv "hardware NAT"... Za hardware NAT je potreban određeni driver koji je "proprietary", dakle nije open source pa ga ne mogu wrt-ovi koristiti...
wrt-ovi ne mogu raditi HW NAT već samo softverski... zato je veći problem bio (do skoro) jer kupiš Gbit ruter a on sa wrt-om gura najviše 300Mbps na WAN portu...

ja sam svojevremeno testirao SFE sa iperf-om ali kažu da nije isto kada simuliraš WAN (NAT) u lokalnoj mreži i kad imaš stvarnu internet brzinu na WAN portu... rezultati su bili impozantni (sa 1043nd v2)...

Sada je izazov developerima kako namestiti da SFE i QoS rade istovremeno... trenutno ne rade zahedno...


evo našao sam na ovom linku što su malo korisnici radili test
https://dd-wrt.com/phpBB2/view...00349cd711097a6110a470#1094482 guraju skoro 100Mbps

kasnije je još malo unapređena ta opcija...
 
Odgovor na temu

Mile-Lile
Beograd

Član broj: 269936
Poruke: 1176
*.static.sbb.rs.



+79 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:46 - pre 71 meseci
https://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices

gledaj Netgear... sa što više memorije...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink09.05.2018. u 21:55 - pre 71 meseci
Od baš novih samo Netgear i TP-Link koliko vidim i to nisu ni malo jeftini ruteri. Svi su "high end" varijanta. Najosnovniji je Archer C7, ali on ne spada u nove rutere jer je već godinama aktuelan. Ubiquiti je klasa za sebe tako da njih ne računam.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink13.05.2018. u 19:45 - pre 71 meseci
Našao sam u Tomato dokumentaciji opciju "bcm_nat" koja po objašnjenju radi nešto slično kao Qualcomm-ov fast path, ali kad sam to uključio preko ssh ništa nisam dobio na download brzini, tako da čekam da stigne Xiaomi Mi Wifi R3G pa da nastavim da se sigram...
 
Odgovor na temu

DUSKEZ

Član broj: 337104
Poruke: 2377



+36 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink21.05.2018. u 12:30 - pre 71 meseci
ja promasio temu sorry
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink29.05.2018. u 22:08 - pre 70 meseci
Stigao je Xiaomi Mi WiFi R3G iz Kine. Sa sve kineskim derivatom OpenWrt-a (ako ovako bude radilo neću ništa da diram ni da flešujem), kad je stavljen u bridge ostvario sam ono što sam želeo, a to su brzine za koje plaćam na desktop računaru...

 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink30.05.2018. u 08:56 - pre 70 meseci
Sad ne znam koliko je pametno držati Čajniz madafaka firmware, jer vole da trpaju bekdurove gde stignu...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink30.05.2018. u 19:23 - pre 70 meseci
Za sad ću da držim ovako, ali neke stvari mi se ipak ne sviđaju, jer nemam punu kontrolu nad nekim podešavanjima. Opcije custom firmvera za Xiaomi su mi LEDE (OpenWrt), Pandorabox (kineski branch OpenWrt-a), Padavan (Ruski branch modifikovanog AsusWrt-a za rutere sa Mediatek chipsetom), modifikovani Asuswrt (modifikovani stock AsusWrt za rutere sa MT chipsetovima koji bih sam modifikovao uz pomoć nekih alata) i Phoenix Tomato (kineski branch Tomato-a za rutere sa Mediatek chipsetom). Ono što mi se ne sviđa je što nema gotovih firmvera koji mogu da se flešuju kroz web, nego moram da cinculiram sa kojekakvim Breed-ovima (custom bootloader), Prometheus scriptom itd... Inače Xiaomi je wireless bridge tako da on prima signal od Asus RT-AC68U (AsusWRT Merlin firmware) koji ima integrisau Trendmicro zaštitu koja mnogo toga blokira i kroz logove vidim da Xiaomi još nije kompromitoavan.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 30.05.2018. u 21:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Mile-Lile
Beograd

Član broj: 269936
Poruke: 1176
*.ptt.rs.



+79 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink31.05.2018. u 07:35 - pre 70 meseci
Ma kakvi bekdorovi Xiaomi je jako ozbiljna firma... U kini je zastupnjenija nego tplink....
U tom ruteru je OpenWRT sa Šajomi GUI-jem...
iznenađen sam koji je hardwer u ruteru... https://wiki.openwrt.org/toh/xiaomi/mir3g 128/256 MB flash - RAM CPU 880 Mhz
jači nego moj Netgear (mada sam ja moj spustio na 600Mhz jer mi se čini da mnogo greje...)



obavezno bih stavio OpenWRT jer možeš na tom čudu da instaliraš gomilu paketa OpenVPN, lighthttpd, wireguard... mada tebi radi kao ripiter...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink31.05.2018. u 16:19 - pre 70 meseci
CPU u Šaomiju je jači nego u Asus-u koji imam kao glavni ruter. Asus RT-AC68U (rev. A2) je vrlo sličan tom tvom Netgear-u što se tiče hardvera, sem što je AC1900 (malo brži). Ovaj Šaomi je u odnosu na tehničke specifikacije mnogo jeftin. Mene je izašao ~30 evra sa sve dažbinama, ali sam imao sreće jer je bio fri šiping i debeo popust na TomTop-u. Već su sad poskupeli i nije više fri shiping. Treba da skupim strpljenja da flešujem bilo šta, jer kao što rekoh, nema alternativnih firmvera koji mogu da se flešuju preko web-a, već sve mora ručno a to mi nikako ne odgovara. Nema finalizovanog (niti stabilne verzije) Openwrt-a (samo snapshotovi), niti bilo kog drugog alternativnog firmvera za njega tako da ako krenem u tom pravcu plašim se da se ne svede na ekperimentisanje koje može malo duže da potraje dok ne budem zadovoljan, ali moram priznati da me vuče da nešto flešnem od alternative.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink31.05.2018. u 18:24 - pre 70 meseci
Nervira me što su vezani za jedan wireless kanal i nikako ne mogu da ih razdvojim. Kad na Asusu podesim bilo koji wireless kanal, Šaomi se automatski promeni na isti bez moje intervencije. Rekao bih da se Šaomi automatski konfigurisao kao Repeater bridge pošto je desktop vezan za njega ethernet kablom, a znam da sam u Tomato-u morao da podesim isti kanal i na Asusu i na Tendi da bi Tenda radila u Wireless Ethernet Bridge režimu (to je inače režim rada gde je ruter samo bridge bez repeater funkcije). Šaomi inače ima mnogo jači signal nego Asus što objašnjavam tim vezivanjem preko istog wireless kanala. Isto tako me nervira to što na Šaomiju ne mogu na regularan način da ugasim WPS, nego moram da sakrijem SSID da bi se WPS ugasio, što mi ne odgovara. SSID je isti na oba rutera da bi uređaji automatski uvek mogli da biraju jači signal po stanu. Uglavnom sve za sad stabilno radi, bez prekida u vezi, pored tih manjih stvari koje mi bodu oči. Eksperimentisanje sa Šaomijem ostavljam za neki malo mirniji period kad budem imao vremena i živaca za to. Za sad važi ono: "If it works, don't fix it."
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink03.06.2018. u 00:19 - pre 70 meseci



Malo pre sam flešnuo Padavan na Xiaomi i prvi rezultati kad je stavljen u repeater bridge režim su jako dobri. Ipak sam se odlučio za Padavan jer je jednostavniji neko Openwrt (nemam živaca da se bakćem sa konfigurisanjem u CLI-u), a opet ima sve ono što mi treba. Biće repeater bridge i za to je Padavan savršen jer je sličan Asuswrt-u od koga je i potekao.

Ovo prvo je laptop koji se kači za Šaomi bežično:



a drugi rezultat je od desktop računara koji je kablom vezan za Šaomi:



Ovo je zadovoljavajuće za početak...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.06.2018. u 01:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink03.06.2018. u 01:54 - pre 70 meseci
Malo ti je jaci ping za tu daljinu, trebalo bi da bude oko 6ms, pogledaj da nemas neko lagovanje izmedju rutera.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.cgates.lt.



+536 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink03.06.2018. u 02:18 - pre 70 meseci


Ovo je Asus RT-AC68U proterao sa fabričkim firmverom.

Sve vreme mi je usko grlo WiFi kartica na laptopu tako da je ovaj test odrađen na Android Boxu.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink03.06.2018. u 10:15 - pre 70 meseci
@branimir

To je za moje uslove normalno čak i sa jednim ruterom. Već sam se naviko. Uvek je tako bilo od kako sam prešao na SBB. Kad mi je ping ispod 10ms samo znači da je izmerio najniži u trenutku inače mi je prosečan ping kad radim iz CMD-a uvek iznad 10ms. Ruterima sam Tx Power stavio na minimum da minimalizujem zračenje i to je to...
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink06.06.2018. u 18:24 - pre 70 meseci
Na žalost Padavan se baš i nije nešto pokazao sa ovim Šaomijem. Brzina pri kopiranju u lokalnoj LAN mreži nije kao sa Šaomijevim firmverom. Isto tako ne radi dobro kopiranje na USB hard disk, to jest sa stock firmverom je bolje. Wireless signal je takođe bolji sa stock firmverom nego što je to slučaj sa Padavanom pogotovu na 2.4 GHz. Vratio sam stock. Nekom drugom prilikom ću flešovati još neku alternativu da dalje eksperimetišem. Mislim da je sa stock bootloaderom jedino kao opcija preostao LEDE. Za sve ostalo ću morati da flešnem custom bootloader (Breed), da bi uopšte mogao da flešujem firmvere poput Pandorabox i Phoenix Tomato.

EDIT1: Takođe sam testirao ping sa laptopom direktno nakačenim na modem ethernet kablom. Ping takođe u proseku iznad 10ms što će reći da nisu krivci ruteri nego SBB-ove instalacije. Tu već nista ne mogu osim da ih zovem da menjaju koaksijalce u stanu. Za sad sa ovim mogu da živim. Sve radi dobro (meni je ovo dobro) i dok je tako neću da cepidlačim.

EDIT2: Evo slike mališe. nije mnogo veći od Tende koju je zamenio...




[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 06.06.2018. u 21:57 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Tomato, samo za liksys uredjaje ili i za tplink

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6295 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.