Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako obični ljudi posmatraju programere?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74907 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:23 - pre 66 meseci
U početku beše reč, i reč beše u Boga, i reč beše Bog.

Q.E.D.
:)
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:51 - pre 66 meseci
Citat:
nkrgovic: Kako?

Ti mozes da zamisljas neke slike ali:

- To su opet apstrakcije
- Ti te apstrakcije ne bi mogao da zamislis da njima nisu prethodil reci kojima si pojmio ono sto je potrebno da bi dosao do te saznaje
- Ako hoces da razmisljas o kretanju a ne da zamisljas kretanje, ti moras da koristis matematiku. To su opet reci, samo neke druge reci.


Apsolutno netacno - kao kad bi rekao - zutu boju nije moguce zamisliti pre nego sto je izmesljena rec "zuto".

Matematicka intuicija (kao i mnoge druge) je ugradjena u dete, mnogo pre nego sto ono nauci jezik. Radili su eksperimente sa bebama, gde uzmu dve loptice ubace jednu za drugom u posudu, i onda okrenu posudu i ispadne jedna ili dve ili tri loptice. Onda su merili koliko su bebe gledale u nastalu situaciju. Kad got bi situacija bila matematicki nelogicna (ubacis dve a ispadne jedna ili tri loptice), bebe ni mnogo duze gledale i pokusavale da shvate situaciju koja se ne uklapa. Napominjem da se radi o jako malim bebama koje nemaju nikakvo znanje jezika ili matematike.


Citat:
Everx:
U početku beše reč, i reč beše u Boga, i reč beše Bog.

Q.E.D.
:)


U početku beše reč, i reč beše u Bradzorfa, i reč beše Bradzorf.

- ajde sad reci - kako da ne budem ateista?

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 10.11.2018. u 21:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 20:09 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone
Apsolutno netacno - kao kad bi rekao - zutu boju nije moguce zamisliti pre nego sto je izmesljena rec "zuto".

Matematicka intuicija (kao i mnoge druge) je ugradjena u dete, mnogo pre nego sto ono nauci jezik. Radili su eksperimente sa bebama, gde uzmu dve loptice ubace jednu za drugom u posudu, i onda okrenu posudu i ispadne jedna ili dve ili tri loptice. Onda su merili koliko su bebe gledale u nastalu situaciju. Kad got bi situacija bila matematicki nelogicna (ubacis dve a ispadne jedna ili tri loptice), bebe ni mnogo duze gledale i pokusavale da shvate situaciju koja se ne uklapa. Napominjem da se radi o jako malim bebama koje nemaju nikakvo znanje jezika ili matematike.
[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 10.11.2018. u 21:01 GMT+1]

Ti bez reci ne mozes da mislis. Niko ne kaze da ne mozes da pojmis. I kokoske znaju da prebroje pilice, pa ne znaju da misle. Nije to isto ;)

Reci su preduslov misljenja, viseg misljenja. Ne bilo kog brojanja ili bilo kog reagovanja....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 20:34 - pre 66 meseci
Vidim ja bice ovo bespostedna debata :D Aj naprimer kreni od ovog: https://www.psychologytoday.co...01602/new-look-visual-thinking
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 09:29 - pre 66 meseci
Apstraktno razmišljanje je aktivnost tokom koje se objekti/procesi obradjuju putem simbola ili suštinskih obeležja zajedničkih za klasu objekata/procesa.
Na primer izvodjenje zaključka putem hemijskih formula ili matematičkih simbola je tipično apstraktno razmišljanje.
Misaona obrada jednačine x = y + z je apstraktna i u odnosu na objekte (x,y,z) i u odnosu na operaciju (sabiranje).
Konkretno razmišljanje je proces u kome su objekti razmišljanja realni i odnose se na tačno odredjene instance. Na primer tri jabuke i dve jabuke su pet jabuka.
Jasno je da je konkretno razmišljanje moralo prvo da se razvije pa tek posle toga apstraktno.

Da li se prvo javlja govor ili razmišljanje?

Pretpostavimo da se prvo javlja govor. I neka treba nešto reći. Ups, šta reći? Aha, prvo da razmislim.

Iz toga sledi da se Mojsije zahebao jer je trebao uklesati "U početku beše misao i misao beše u bože".
Pošto se konkretno razmišljanje prvo razvija onda je božo prvo morao da razmišlja o konkretnim objektima.
Ali kako da razmišlja o konkretnim objektima kad ih još nije stvorio?
Što znači da su prvo morali da postoje konkretni objekti pa onda konkretno razmišljanje pa zatim apstraktno razmišljanje i tek posle toga da božo progovori.

A to povlači evoluciju. Odnosno bože i nema što znači da Moša izmišljahu.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 09:32 - pre 66 meseci
Naravno da boze kreatora univerzuma nema posto je ili ono oduvek postojalo ili je svet oduvek postojao. Zar postoji druga mogucnost? Ostaje mogucnost boze super bica, aka inteligentni stvor u kosmosu sa druge planete...
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 09:55 - pre 66 meseci
Kada malo bolje razmislimo, ništa ne bi trebalo da postoji. Ni mi sami ne bi trebalo da postojimo... pa ipak postojimo (bar ja znam za sebe, za vas ostale nisam siguran). Nešto postoji oduvek. To nema nikakve logike! To nešto se transformiše iz jednog oblika u drugi, pod uticajem nečega. Nebitno je, ono što je meni neshvatljivo da nešto može da postoji oduvek, samo od sebe, bez ikakvog uzroka. Nebitno je da li postoji Bog i u kom je obliku. Pitanje je kako je moguće da materija i energija (ili nešto iz čega su one nastale) postoje oduvek?

Molim samo Alija Imamnea da ne otkriva odgovore ukoliko ih zna, jer bi mogao da uruši celu galaksiju. Hvala!

Citat:
Iz toga sledi da se Mojsije zahebao


Da li si ti čitao u originalu ono što je Mojsije rekao ili si čitao prevod prevoda? Šta ako ti kažem da je Mojsije rekao "U početku beše Logos..."? Logos označava reč, ali ima šire značenje.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:00 - pre 66 meseci
Citat:
Everx:
Da li si ti čitao u originalu ono što je Mojsije rekao ili si čitao prevod prevoda? Šta ako ti kažem da je Mojsije rekao "U početku beše Logos..."? Logos označava reč, ali ima šire značenje.


@Everx - jesi li 100% siguran da je Mojsije koristio grcki jezik dok je pisao jevandjelje po Jovanu :D :D :D

Obozavam ovaj forum :D, a gde je Kleopatra u svemu tome?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:02 - pre 66 meseci
Bese tu jos mudrosti, tipa, "a zatim im dadoh broj, nauku najbolju...

No nije tema.
Programer je postalo zanimanje, a to nosi razne stepene i angazovanja i kvaliteta, srazmerno aktivnostima i nacin razmisljanja.

Bavljenje tim poslom nije nista posebno dramaticno ili slozeno od recimo lekarskog, gde odredjena znanja, kompleksnog i visokog nivoa, treba konkretno primeniti na specificnom primeru.
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:11 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Everx:
Da li si ti čitao u originalu ono što je Mojsije rekao ili si čitao prevod prevoda? Šta ako ti kažem da je Mojsije rekao "U početku beše Logos..."? Logos označava reč, ali ima šire značenje.


@Everx - jesi li 100% siguran da je Mojsije koristio grcki jezik dok je pisao jevandjelje po Jovanu :D :D :D

Obozavam ovaj forum :D


Siguran sam da nije koristio grčki. Koristio je verovatno hebrejski. Međutim, nisam siguran da je Mojsije zaista rekao išta slično. Rečenica je iz Jevanđelja po Jovanu, koje je originalno napisano na starom grčkom jeziku.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:25 - pre 66 meseci
:D :D :D

 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:36 - pre 66 meseci
^Everx(yz)

Ranije sam napisao da ja komentarišem ono što piše na forumu. A ako komentarišem nešto što nije na forumu onda postavim citat i link pa tada komentarišem isključivo ono što citiram.

Ti li napisao ovo:
Citat:
Everx

U početku beše reč, i reč beše u Boga, i reč beše Bog.

Ili neki od (yz)?
To sam komentarisao, nisam komentarisao "original onog što je Mojsije rekao" inače bih citirao.

No, kad već odosmo u "original". Ako prevodi nisu verni originalu o čemu onda uopšte možemo diskutovati? Odnosno na čemu se može bazirati Mojsijev božo van plemenske zajednice kojoj je Mošo pripadao? Jer (pretpostavljam) da samo Mošina plemenska zajednica i njegovi genetski naslednici mogu razumeti original, zar ne?

Posmatrano iz programerskog ugla imamo Mošin zapis koji se ne može transformisati iz jednog jezika u neki drugi!
Da li je to moguće?
Mošin zapis nije rekurzivan?
A božo jeste rekurzivan! Kako to?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:57 - pre 66 meseci
Pa vi ste ljudi cirkus :D :D :D

Kakav bre Mojsije u jevanjdjlju po Jovanu :D :D :D.

Mojsije je 1000+ godina rahmetli u momentu kad je nastalo jevandjelje po Jovanu, koje se ne zove jevandjelje po Jovanu zato sto ga je pisao Mojsije :D :D :D

Ajde ukratko i ugrubo:

Mojsije -> Tora -> Stari Zavet

Prodje bar 1000 godina.

Isus -> jevandjelja -> Novi Zavet
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 10:58 - pre 66 meseci
@Ali Imane
Ja sam napisao, ali nije to bilo upućeno tebi. Ne sekiraj se, ne može to svako da razume, ipak se tu radi o logosu. Pokušao sam i da ti na šaljiv način kažem da si smarač koji se uhvati kao krpelj za nešto i ne ume da pusti, ali izgleda da nije bilo dovoljno.

Citat:
Everx(yz): Molim samo Alija Imamnea da ne otkriva odgovore ukoliko ih zna, jer bi mogao da uruši celu galaksiju. Hvala!


Zato: brate, smarač si koji se kao krpelj uhvati za nešto i ne ume da pusti!

Zadovoljan?

@bananaphone

U pravu si. Mada, postoji veza. Novi Zavet je peč za Stari Zavet, tako da su mnoge stvari preuzete iz Starog. Sada, šta je tačno rekao Mojsije, ja to ne znam, ali se uloga reči u stvaranju pominje u Starom Zavetu. I reče Bog: Neka bude svetlost. I bi svetlost. Nije Jovan tek tako izmislio U početku beše reč, i reč beše u Boga, i reč beše Bog.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 11:33 - pre 66 meseci
^Everx(yz)

Nemoj zaboraviti da je forum otvoren za sve članove tako da svi mogu komentarisati.


Citat:
Everx

I reče Bog: Neka bude svetlost. I bi svetlost.

To valjda znači da svetlost nije postojala do pre nekih 5000 godina ili tako nešto.
Pošto je božo sveprisutan tada je prisutan i u toj svetlosti koju je stvorio.

Postoje dve mogućnosti:
1. božo je stvorio sebe u stvorenoj svetlosti.
2. božo je preneo deo sebe u stvorenu svetlost.

Ono pod 1. povlači jedan deo bože u nekom momentu nije postojao. Odnosno stvoren je pa je i božo stvoren (jer možemo ići unazad analogno sa stvaranjem svetlosti) tj. nije odvajkada postojao.

Ono pod 2. bi moglo da znači da se božo pomalo troši pa bi u nekom momentu ponestalo mogućnosti stvaranja novih objekata što znači da je božo konačan. A ako se ne troši onda je deo bože koji je prešao u novostvorenu svetlost već postojao pa ako je postojao zašto je čamio, tj i svetlost mora da je već postojala, odnosno boža nije ni stvorio svetlost.


 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 11:39 - pre 66 meseci
Ma sve si u pravu! Svaka ti je ka' Tome Akvinskog!
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 11:44 - pre 66 meseci
Pih - oteraste mi nkrgovic-a sa teme (sokiran sam sto se uopste i ukljucio :)), postideo se svog nepoznavanja biblijskih tekstova, taman kad sam hteo da cujem sta misli o linku koji sam mu poslao :D
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 12:09 - pre 66 meseci
Link o vizeulnom razmišljanju? Šta ima da se kaže u vezi sa tim? Simboli jezika mogu biti različiti, već rečeno više puta u okviru teme. Vizuelno razmišljanje je otkrivanje tople vode. Moguće je da to što ti nazivaš vizuelnim razmišljanjem starije od govornog jezika. Pećinski ljudi su crtali različite prikaze po pećinama. Ti simboli su imali određeno značenje i činili su neku vrstu jezika. Kako god okreneš, simbole, odnosno apstrakcije ne možeš da izbegneš. Bez toga nema razmišljanja. Inače, slažem se, tema je postala baš zanimljiva dok je nkrgovic bio tu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 12:22 - pre 66 meseci
@Everx - kao sto rekoh - mozes da zamislis u glavi nebeska tela kako rotiraju oko neke zvezde udaljene 100.000 svetlosnih godina - dakle potpuna apstrakcija a da ne upotrebis ni jednu rec. Odnosno da budemo precizniji - ja mogu, jezik je potreban samo ako treba ono sto vidim u glavi da donekle opisem tebi, ali za samo apstraktno razmisljanje - meni nije potreban.

Dakle stop diktaturi jezika kao osnove razmisljanja :D
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?11.11.2018. u 12:23 - pre 66 meseci
Citat:
bananaphone:
Pih - oteraste mi nkrgovic-a sa teme (sokiran sam sto se uopste i ukljucio :)), postideo se svog nepoznavanja biblijskih tekstova, taman kad sam hteo da cujem sta misli o linku koji sam mu poslao :D

Ma samo je vikend, pa hocu malo da budem i sa porodicom ;)

Jeste zanimljiv tekst, ali mislim da ne pricamo o istoj stvari. Jedno je filozofija, koja govori o misljenju, kao misljenju u jeziku, kao apstraktnom i sebi dovoljnom. Drugo je vizuelizacija. Vizuelizacija je naravno sveprisuta i predstavlja neophodnu pomoc u poimanju apstraktnog, ali sustina apstraktnog i jeste u tome da cemo svi pokusati da ga vizualizujemo, ali cemo ga svi razlicito vizualizovati. Ako bi ja i ti hteli da razmisljamo o nekoj apstraktnoj kategoriji, kao sto je "kocka" mi cemo obojica vizualizovati neku kocku, ali ne ISTU kocku. Razlikovace se u velicini, boji, pozadini....

Sustina razmisljanja u jeziku jeste u tome da je jezik osnova razmisljanja. Vizuelizacija nekad moze biti nezavisna od toga, ali vizualizacija nikad nije apstraktna vec samo konkretna. Ima vizuelizacije bez apstrakcije, ali nema vizualizacije same apstrakcije. Samim tim, ti mozes da zamisljas bilo sta, ali ne mozes da imas apstraktnu misao samo zato sto imas vizuelizaciju.

Sto se tice religioznih, ja se prisecam raznih stavova, od rano-hriscanskih teologa kao spomenuti Toma, pa do Hegela koji probaju da objasne da je moguce da postoji "svemoguci bog", tako sto je zapravo "bozja misao delatna", tako sto je "bog iza logike" i objasnjavajuci da je paradoksalnost koncepta svemoguceg bica (paradoks: Da li svemoguci bog moze da stavi burito u mikrotalasnu i zagreje ga da bude toliko vredo da on ne moze da ga pojede ;) ), kao nedostatak logike.... Ja imam stav da je koncpet svemouceg deus pantokrator-a nelogican i da je cist konstrukt ljudske maste. Samim tim, ne razmisljam o tome. Ako mi iko ponudi dokaz da isti postoji procitacu ga.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74907 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.