Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako obični ljudi posmatraju programere?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74318 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 12:01 - pre 65 meseci
Citat:
Everx

Ma da, potpuno si u pravu jer programiranje prožima sve pore našeg društva!

Pa jeste, zamisli situaciju nekoga ko radi u vezi elektro-distribucije a ne radi u vezi sa elektro-distribucijom .
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 12:40 - pre 65 meseci
Citat:
Everx:
Razmišljanje predstavlja kreiranje mreže apstraktnih pojmova. Apstrakcije se koriste i za opis konkretnih stvari.


Kazem ti apstraktno razmisljanje je fasistoidna izmisljotina, jezicka konstrukcija koja je posluzila diktaturi jezika i njegovog nametanja kao osnove razmisljanja. Muziku ne mozes da dozivis kroz graficki prikaz, notni zapis ili jezicki opis, posto oni ne prenose istu poruku :)
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 14:11 - pre 65 meseci
Muzika može da izazove osećanja kod slušaoca, ali osećanje != razmišljanje. Takođe, poruka koju nosi muzika nije nešto što komunicira direktno sa razumom, već deluje na nekom podsvesnom nivou.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 15:39 - pre 65 meseci
Citat:
Everx: Muzika može da izazove osećanja kod slušaoca, ali osećanje != razmišljanje. Takođe, poruka koju nosi muzika nije nešto što komunicira direktno sa razumom, već deluje na nekom podsvesnom nivou.


Onda i proces stvaranja muzike nije razmisljanje nego osecanje?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 15:52 - pre 65 meseci
Sve zavisi ko stvara, kako stvara i iz kog razloga stvara :)
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 16:19 - pre 65 meseci
Proces stvaranja muzike ima sličnosti sa razmišljanjem. Na osnovu mreže pravila osmišljavaju se nizovi tonova. Upravo pokušavam da komponujem svoje prvo remek-delo "Taština praznine" i u mislima ređam neke tonove, koji nisu pravi, već sam to zamislio. Znači ponovo se radi o nečemu apstraktnom. Taj moj zamišljeni, apstraktni ton može kasnije da se odsvira na violini, klaviru ili nekom drugom instrumentu. Čak i ako ja kao kompozitor naznačim na kom instrumentu treba da se odsvira, konkretni zvuk neće biti uvek isti. Zavisiće od umešnosti izvođača, akustičnosti prostorije, vlažnosti vazduha i još bezbroj nekih faktora. Bez obzira na to, ja kao kompozitor zamišljam savršeni ton, koji dolazi direktno iz sveta ideja. Druga živa bića sa naše planete bi možda rekla da je ova sposobnost precenjena, ali s obzirom da nemaju tu sposobnost, za sada se ne oglašavaju.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 16:32 - pre 65 meseci
Citat:
Everx: Proces stvaranja muzike ima sličnosti sa razmišljanjem. Na osnovu mreže pravila osmišljavaju se nizovi tonova. Upravo pokušavam da komponujem svoje prvo remek-delo "Taština praznine" i u mislima ređam neke tonove, koji nisu pravi, već sam to zamislio. Znači ponovo se radi o nečemu apstraktnom. Taj moj zamišljeni, apstraktni ton može kasnije da se odsvira na violini, klaviru ili nekom drugom instrumentu. Čak i ako ja kao kompozitor naznačim na kom instrumentu treba da se odsvira, konkretni zvuk neće biti uvek isti. Zavisiće od umešnosti izvođača, akustičnosti prostorije, vlažnosti vazduha i još bezbroj nekih faktora. Bez obzira na to, ja kao kompozitor zamišljam savršeni ton, koji dolazi direktno iz sveta ideja. Druga živa bića sa naše planete bi možda rekla da je ova sposobnost precenjena, ali s obzirom da nemaju tu sposobnost, za sada se ne oglašavaju.


I gde je tu jezik? EDIT: I gde je tu apstrakcija? To je definitivno razmisljanje i stvaranje, i koja bi bila razlika izmedju apstraktnog ili ne apstraktnog stvaranja muzike?

Dobijem proliv kad procitav vest "pad nivoa apstraktnog razmisljanja kod adolescenata", pa sa cim ste merili nivo apstraktnog razmisljanja - apstraktometrom???

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 10.11.2018. u 18:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 17:08 - pre 65 meseci
Proces stvaranja muzike ima sličnosti sa razmišljanjem, ali proces stvaranja muzike nije potpuno isto što i razmišljanje. Bilo kako bilo, jezik postoji, samo što je različit od govornog jezika. Prvo bismo morali da razgraničimo šta smatraš kompozicijom? Ja volim zvuk motora i kad škripe gume i ptice pevaju lepo, al uvek istu pesmu... nije svaki zvuk kompozicija. Ono što kompoziciju razlikuje od proizvoljnog zvuka je to što je pravljena po nekim pravilima. Pravila su takva da je kompoziciju moguće zapisati, odnosno moguće je zapisati uputstva za njeno izvođenje. Ta uputstva se u praksi predstavljaju putem formalnog jezika. Govorni jezik nije jedini jezik, uostalom ovo je tema o programerima, a oni koriste programske jezike.

Citat:
To je definitivno razmisljanje i stvaranje, i koja bi bila razlika izmedju apstraktnog ili ne apstraktnog stvaranja muzike?


Jesam li ja pomenuo negde apstraktno mišljenje? Ako jesam moja greška, mislim da je to pleonazam. Mišljenje je mišljenje i kao takvo je proces u kojem se koriste postojeće i na osnovu njih kreiraju nove apstrakcije. Neapstraktno mišljenje je nemoguće. Izvođenje muzike nije apstraktni proces, dok komponovanje jeste.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 17:30 - pre 65 meseci
@Everx - da li si siguran da izvodjenje muzike nije apstraktan proces? Onda bi najbolji izvodjac muzike bio racunar, posto bi najpreciznije reprodukovao zapisane note. Medjutim to nije slucaj najbolji izvodjaci su oni koji samo precizno izvode note, nego koji unose svoje tumacenje tih nota, sto opet publika prepoznaje. Ocigleno postoji i druga komponenta same muzike koja nije zapisana na notnom papiru a koja daje izvodjacu slobodu da je interpretira.

A muzika i komponovanje svakako postoji mnogo duze nego sto postoji notni sistem zapisivanja muzike. Ono sto ti govorim je da je "apstraktno razmisljanje" pleonazam generalno. Postoji samo razmisljanje, i razmisljanje nije strogo vezano za razvoj jezika, tako da tvoja konstatacija da je za programera bitno poznavanje jezika, jer bez jezika apstraktno razmisljenje nije moguce, je diktatura jezika. Apstraktno razmisljanje - odnosno razmisljanje je postojalo i postoji i danas PRE jezika, jezik je posledica razmisljanja, a nije razmisljanje posledica jezika, prema tome za bilo kog coveka - a onda i programera bitno je da misli, a posle toga, ako zeli da podeli svoje misli, moze da koristi razne medije - poput muzike, filma, jezika i 100 drugih nacina uz pomoc kojih covek izrazava svoje misli i osecanja.
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 17:50 - pre 65 meseci
Kompjuter i jeste najbolji izvođač muzike. Problem je samo što ljudi vole da vide druge ljude kako to rade. Nije stvar u zvuku, već potreba ljudi da se porede i da se dive drugim ljudima. Nisam siguran da izvođenje muzike nije apstraktan proces.

Razmišljanje bez jezika nije moguće. Ako odgovarajući jezi ne postoji, čovekov razum prvo razvije jezik, pa onda razmišlja o domenskom problemu. Pre razmišljanja je proces opažanja, koji se odvija na podsvesnom nivou. Životinje imaju mogućnost opažanja i prepoznavanja, ali ne mogu da klasifikuju opažanja i da stvore odgovarajuće simbole. Baratanje simbolima je razmišljanje. Jedan simbol obuhvata više konkretnih pojava, pa se zato radi o apstrakciji. Skup simbola čini jedan jezik. Pokušaj da razmišljaš o nečemu, ali da ne koristiš nikakve simbole, pa zatim pokušaj to da saopštiš nekome takođe bez korišćenja ikakvih simbola. Nemoguće je zar ne?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 17:59 - pre 65 meseci
Citat:
Everx: Kompjuter i jeste najbolji izvođač muzike. Problem je samo što ljudi vole da vide druge ljude kako to rade. Nije stvar u zvuku, već potreba ljudi da se porede i da se dive drugim ljudima. Nisam siguran da izvođenje muzike nije apstraktan proces.

Razmišljanje bez jezika nije moguće. Ako odgovarajući jezi ne postoji, čovekov razum prvo razvije jezik, pa onda razmišlja o domenskom problemu. Pre razmišljanja je proces opažanja, koji se odvija na podsvesnom nivou. Životinje imaju mogućnost opažanja i prepoznavanja, ali ne mogu da klasifikuju opažanja i da stvore odgovarajuće simbole. Baratanje simbolima je razmišljanje. Jedan simbol obuhvata više konkretnih pojava, pa se zato radi o apstrakciji. Skup simbola čini jedan jezik. Pokušaj da razmišljaš o nečemu, ali da ne koristiš nikakve simbole, pa zatim pokušaj to da saopštiš nekome takođe bez korišćenja ikakvih simbola. Nemoguće je zar ne?

Gledaj, Everx, ti razumes filosofiju ali ne razumes muziku. :)

Note moraju da se "citaju", i to citanje zavisi od izvodjaca. Vecina kompozicija nije zapisana na nacin koji omogucava jednozacanu reprodukciju, vec je dosta ostavljeno tome kako ce umetnik "citati" notni text. Evo ti jedan jako lep video:



U pravu si da mi ne mozemo da mislimo bez jezika, tj. da mi mislimo u jeziku. Jedino sto je diskutabilno je da li jezik mora biti govorni i sta je sve jezik - jer neke zivotinje, tipa simpanzi i delfina (koji su najizrazeniji primeri) imaju neki oblik apstraknog misljenja i generalizacija, a pokazuju i nesto nalik jeziku. Inace si dao lep opis epistemologije, ovo bi trebalo da zna svako sa klasicnim obrazovanjem ko nije spavao na casovima filosofije. :D
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 18:10 - pre 65 meseci
Citat:
Everx:
Kompjuter i jeste najbolji izvođač muzike. Problem je samo što ljudi vole da vide druge ljude kako to rade. Nije stvar u zvuku, već potreba ljudi da se porede i da se dive drugim ljudima. Nisam siguran da izvođenje muzike nije apstraktan proces.

Razmišljanje bez jezika nije moguće. Ako odgovarajući jezi ne postoji, čovekov razum prvo razvije jezik, pa onda razmišlja o domenskom problemu. Pre razmišljanja je proces opažanja, koji se odvija na podsvesnom nivou. Životinje imaju mogućnost opažanja i prepoznavanja, ali ne mogu da klasifikuju opažanja i da stvore odgovarajuće simbole. Baratanje simbolima je razmišljanje. Jedan simbol obuhvata više konkretnih pojava, pa se zato radi o apstrakciji. Skup simbola čini jedan jezik. Pokušaj da razmišljaš o nečemu, ali da ne koristiš nikakve simbole, pa zatim pokušaj to da saopštiš nekome takođe bez korišćenja ikakvih simbola. Nemoguće je zar ne?


Pa imas autiste. Oni razmisljaju u slikama...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 18:21 - pre 65 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa imas autiste. Oni razmisljaju u slikama...

Sa koliko si sedeo i probao da komuniciras? Ja sa bar 4-5 i niko od njih nije "razmisljao u slikama". Nije autizam nesto tako jednostavno, da mozes samo da tako plasticno promenis nesto.... Ako te zapravo zanima kako razmislja neko sa autizmom, mogu da ti preporucim ovu knjigu - ali opet, to je samo ... aproksimacija. Licni utisak nekog ko ima autizam a uspeva da pise na specifican nacin. I to "misljenje u slikama", ako mislis na ono sto je Templ Grendin pisala je samo metafora, ne tacan opis.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 18:37 - pre 65 meseci
@nkrgovic

U pravu si, nemam pojma o muzici. Odgledao sam video koji si postavio i povlačim reč, kompjuter ne može da bude bolji izvođač od čoveka. Bio bi da je moja pretpostavka tačna da je notnim zapisom kompozicija jednoznačno definisana.

Za jezike se slažem, u misaonom procesu se ne mora obavezno koristiti govorni jezik. Mislim da sam nešto slično i napisao iznad kada sam pomenuo programske jezike.

Citat:
Inace si dao lep opis epistemologije, ovo bi trebalo da zna svako sa klasicnim obrazovanjem ko nije spavao na casovima filosofije. :D


Filosofiju sam imao u srednjoj školi i tu je profesor uglavnom pričao o nekim svojim (izmišljenim) dogodovštinama. Ovo o jeziku su verovatno neka moja razmišljanja, mada je moguće da sam to pokupio negde usput, pa zaboravio izvor. Za značenje reči epistemologija sam morao da guglam :)

Što se tiče programera, mislim da je većini zajedničko da imaju dara za jezike i/ili matematiku.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 18:39 - pre 65 meseci
@nkrgovic - svakako da razmisljanje dok slusamo neko muzicko delo, ili dok ga izvodimo ili komponujemo reci ni jezik nisu potrebni :)

Svakako da saopstavas nekom nesto putem muzike a da nisi rekao ni jednu jedinu rec :)
 
Odgovor na temu

Everx

Član broj: 339181
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 18:44 - pre 65 meseci
^Nisu potrebne reči govornog jezika, ali reči i pravila po kojima se nižu te reči postoje. Bez njih svaki zvuk bi bio muzika.

@nkrgovic je pomenuo delfine. Poznato je da su delfini druga po inteligenciji vrsta na Zemlji, odmah posle miševa. Ljudi su na trećem mestu.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:04 - pre 65 meseci
Citat:
bananaphone:
@nkrgovic - svakako da razmisljanje dok slusamo neko muzicko delo, ili dok ga izvodimo ili komponujemo reci ni jezik nisu potrebni :)

Svakako da saopstavas nekom nesto putem muzike a da nisi rekao ni jednu jedinu rec :)

To da mozes da komponujes delo bez reci, tesko. Da bi komponovao delo moras da znas jako puno o muzici, od skala do kontrapunkta - mnogo vise nego sto ja znam. To je sve znanje koje je vrlo racionalno i koje moras da usvojis u jeziku. Ovo znanje ti je potrebno i za razumevanje muzike, ako hoces da je razumes na neki dublji nacin - kao i da uzivas u njoj.

Ono sto mozes da saopstis muzikom bez da razumes na racionalnom nivou je, najcesce, emocija - a ne misao. Samim tim ne mozes da mislis u muzici, mozda mozes da imas emocije vezane za muziku. I to je sustina: Ti mozes da imas emocije, kao osnovnu reakciju na muziku, i to jeste van jezika, ali za dublje razumevanje muzike treba ti racionalno misljenje, steceno znanje i - reci.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:06 - pre 65 meseci
Citat:
Everx:
@nkrgovic je pomenuo delfine. Poznato je da su delfini druga po inteligenciji vrsta na Zemlji, odmah posle miševa. Ljudi su na trećem mestu.

Misevi se ne racunaju, oni su dosli tek kad je zemlja napravljena, cisto da prate kako im ide projekat. :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:08 - pre 65 meseci
@Everx - postoje pravila po kojima se krecu nebeska tela u svemiru - ali to nebeski objekti nisu reci i pravila nisu pravila gramatike - mi mozemo da razmisljamo o kretanju nebeskih tela bez da upotrebimo tokom razmisljanja reci, ako zelimo nekom drugom da opisemo ono o cemu razmisljamo - potrebne su reci :)

Dakle za razmisljanje (koje ti pogresno nazivas apstraktnim) nisu potrebne reci, ali to znamo samo mi misevi, ljudima je i dalje potreban jezik da bi razmisljali...

Stop diktaturi jezika, stop podeli razmisljanja na ona niza i visa - apstraktna!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako obični ljudi posmatraju programere?10.11.2018. u 19:11 - pre 65 meseci
Citat:
bananaphone: @Everx - postoje pravila po kojima se krecu nebeska tela u svemiru - ali to nebeski objekti nisu reci i pravila nisu pravila gramatike - mi mozemo da razmisljamo o kretanju nebeskih tela bez da upotrebimo tokom razmisljanja reci, ako zelimo nekom drugom da opisemo ono o cemu razmisljamo - potrebne su reci :)

Kako?

Ti mozes da zamisljas neke slike ali:

- To su opet apstrakcije
- Ti te apstrakcije ne bi mogao da zamislis da njima nisu prethodil reci kojima si pojmio ono sto je potrebno da bi dosao do te saznaje
- Ako hoces da razmisljas o kretanju a ne da zamisljas kretanje, ti moras da koristis matematiku. To su opet reci, samo neke druge reci.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako obični ljudi posmatraju programere?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74318 | Odgovora: 474 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.