Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje napajanja

[es] :: PC Konfiguracije :: Povezivanje napajanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6469 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Povezivanje napajanja13.01.2018. u 20:29 - pre 75 meseci
Sklapam neki komp za drugara i sad sam uzeo novu ploču i napajanje i pokušavam da spojim.

Ne radi.

Posle sam skapirao da sam napajanje ubo na pogrešno mesto! Naime, postoji napajanje od 20 pina i dodatak koji ide pored njega od 4 pina. E pa ja sam taj od 4 pina, koji treba da ide pored ovog od 20 puna ubo na mesto gde treba da ide napajanje za procesor, koje je takođe od 4 pina. Posle sam skapirao da ne treba tako pa sam stavio 20+4 a za procesor prikljčio poseban konektor koji je za njega ali opet neće da radi.

Jel moguće da sam sa ovom akrobacijom nešto zeznuo ili je problem na nekom drugom mestu, recimo pogrešno utaknut Power Switch? Mada sam i njega ubo prema uputstvu za ploču.

 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 20:44 - pre 75 meseci
Kako si uspeo da zabodes taj konektor kada se ne slazu one kockice? Jedino si mogao da gurnes na jednu stranu gde se samo jedan ne slaze, pa ako si jace gurnuo usao je, nazalost.

E na tu stranu gde je najlakse da se gurne si napravio najgori moguci scenario...Tamo gde treba da je +12 si doveo masu, a na minus +5V. Na druga dva pina +3 i 12V...

Ako ne radi sada kada si sve vratio kako treba ( probaj i sa drugim napajanjem ), najverovatnije je crkao kontroll phaze chip i mozda koji FET....Kresni komp bez CPU hladnjaka i stavi prst i javi da li se procesor uopste greje i da li imas ikakav Beep Code pri startu, naravno beeper mora da je skopcan na plocu...

Koja ploca je u pitanju?

P.S. Ako ce ti biti lakse, desava se to :D :D, samo sto si ti uspeo taj kablic da rastegnes cak do 4pin cpu konektora, a obicno su nesto udaljeniji nego sto je kabel dugacak da dohvati, naravno, ako su kablovi u mrezici ili stegnuti sa vezicom :)

http://www.elitesecurity.org/t...alio-pin-konektor-na-napajanju
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:00 - pre 75 meseci
Ploča je neka Medion ms-7728 v1.0. CPU je i7-2600.

I meni nije jasno kako sam uspeo da ubodem pogrešno ali je ušlo bez problema, ništa nisam gurao. Takođe se nije čuo nikakav zvuk kao da je nešto puklo niti gorelo. U najgorem slučaju, šta sam mogao da oštetim? Jel samo ploču ili i procesor i memoriju?
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:04 - pre 75 meseci
U najgorem slucaju ploca. Napajanje je najverovatnije prezivelo, a za CPU i MEM ne brini, nista im se nije moglo desiti.

Probaj sa drugim napajanjem i javi da li se greje CPU, naravno, kresni bez hladnjaka na njemu i pipni prstom.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:08 - pre 75 meseci
Neću da se previše petljam, ja sam primarno softveraš i reko da pomognem drugaru al ispalo sr****. Tako mi i treba kad se petljam u nešto što ne treba. Sutra ću ga odneti u servis da pogledaju.

Evo, upravo sam pogledao oba 4-pinska konektora i potpuno su ISTA. Dakle imaju dve rupe koje su kvadrati i dve koje su zaobljene. Onako dijagonalno poređano. Onaj drugi, potpuno isti.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:14 - pre 75 meseci
Ja sada probao sa jednom plocom i 20+4 pin i ne slazu se kockice. Hmmm. Ni na jednu stranu ne moze lepo bez sile da udje.

Nista, probajte sa drugim 100% provereno ispravnim napajanjem.

Sta da ti kazem, jbg, desi se, sta da se radi, imao si dobru nameru...a i nije kraj sveta, ebes plocu, kupice se druga na kraju krajeva :) Ako se setis, napisi sta je bilo na kraju.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

electronic_fan

Član broj: 337836
Poruke: 104



+15 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:17 - pre 75 meseci
Ovaj izdvojeni 4-pina je ranije uvek imao plastičnu klik "bravicu", ovaj uz 20-pina nikada. Možda ona kod današnjih ili samo tog napajanja ne postoji ni kod jednog od njih, pa otud i zabuna
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:21 - pre 75 meseci
Da, onaj uz CPU ima klik bravicu a ovaj drugi nema. Međutim, u onoj šumi kablova nisam primetio da ih ima dva komada pa sam onaj bez bravice ubo u mesto za cpu i ušao je bez problema.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:22 - pre 75 meseci
Nema taj 4pin bravicu koji se nalazi pored 20pin, jer se bravica nalazi na sredini konektora. Obicno je vezan plasticnom vezicom uz taj 20-pin ili je u mrezici i tesko da moze kod 99% ploca i fizicki da dohvati do 4pin CPU.

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

electronic_fan

Član broj: 337836
Poruke: 104



+15 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja13.01.2018. u 21:36 - pre 75 meseci
Ma da, teško je sa tim uz 20-pina dohvatiti konektor uz CPU i na mini pločama, ali svejedno, može.

Ipak, i taj uz 20-pina bi trebalo da ima jasno vidljiv zarez, bar je bilo tako na starim napajanjima (bar Chieftec, koji ja imam)...

Može to napajanje da se testira multimetrom, mada, bolje da sve testiraju u servisu...

Opet, to je - šta je...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 00:15 - pre 75 meseci
Najbolje da ti to pogleda neki solidan serviser i da utvrdi , sta je eventualno crklo, a sta radi .

Onaj konektor za CPU 4 pina je samo iz 2 boje zica, tako treba pamtiti konektore . 2 zute od 12 Volti i 2 crne , to je masa .

Kod ovog od 20 + 4 pina glavni konektor , kod te neke generacije napajanja , postojale su ploce koje su trazile samo tih 20 pinova . To su ploce koje su imale AGP graficku karticu .

Kada su uvedene PCI-E javila se potreba da konektor na ploci isporucuje jacu struju za graficku nego sto je mogao onaj AGP , pa je uvedeno jos 4 pina ukupno 24 .

Tako da ima tih Univerzalnih napajanja , gde se od ta 24 pina moze odvojiti 4 pina posebno , vec prema potrebi .

Medjutim ti pinovi se razlikuju od onih za CPU i po boji . Umesto 2 oni imaju sve 4 boje zica. Tako se najlakse pamti po bojama . Ta 4 pina od osnovnog konektora , najcesce ako mogu da se odvajaju imaju zleb sa strane sa kojim se spajaju sa onih 20 pinova . I onda se ubodu u plocu kao komplet , svih 24 pina .

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 10:08 - pre 75 meseci
Dakle, bio sam kod servisera. Prvo je proverio napajanje sa nekim uređajem i dobro je. Ali ploča ne reaguje. Onda je priključio svoje napajanje ali ni onda nije htelo da radi. Sve potpuno mrtvo, nikakve reakcije. Onda je izvadio bateriju i uradio neki reset ploče, jebemliga, nešto preko nekog džampera. Posle toga je proradilo normalno. Po njegovim rečima, u pitanju je ploča iz nekog brand računara pa je izgleda od promene napajanja zabagovala. Dakle ništa nije oštećeno na svu sreću. Evo sad je koristim potpuno normalno i sve radi.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 11:02 - pre 75 meseci
Druze SAJO da pitam nesto.Ajde slikaj taj tvoj konektor sa napajanja.Nekako mi dodje kao zajjebancija ova tvoja greska

u koracima.Kako si uspeo da pin koji je pored konektora 20 pina i pored njega onaj sa 4 pina koji nije odvojen viseo od 5cm da razvuces,ubodes

na suprotnu stranu ploce.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 12:50 - pre 75 meseci
Naravno da je moguce razvuci taj dodatni 4 pinski konektor koji je u sklopu ovog 24 pinskog . Ali to naravno zavisi od napajanja .

Ako napajanje kao kod tebe L.J. ime tu gumiranu oblogu , neka imaju i pleteno pvc platno , onda nije moguce .

Ali postoje mnoga napajanja koja nemaju bas nista , gole zice , i takvo moze , jer taj dodatni 4 pinac ima istu duzinu zica kao i onaj 20 -pinac .

Eventualno ako imaju obicni plasticni zatezac, mada ja prvi volim , da taj zatezac , skinem , kada radim, jer cesto smeta .

Inace Super sto u sustini nista nije crklo , sledeci put ces da pazis
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 12:50 - pre 75 meseci
Evo našao sam fotku napajanja sa neta pa ne moram da slikam :) Dakle, napajanje je Thermal Master 420W i kod njega nema tog "creva" koje služi da grupiše konektore već ima samo jednu vezicu (označio sam na slici) koja može da pobegne i malo dalje pa tako da može da dobaci.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 15:17 - pre 75 meseci
Imas srece :)

Sto se razvlacenja konektora tice, rekao sam vec, ili su u mrezicii kablovi ili stegnuti jedan za drugi vezicom, ali ta vezica moze lako da se pomeri na gore i da da veci `luft` kablu i na taj nacin ce dohvatiti.

Jbg, greska koja se nije smela desiti, manjak iskustva...Ali na svu srecu bez posledica :)
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 15:47 - pre 75 meseci
Ljudi ajmo biti ozbiljni.Kakve labave vezice kakvi bakraci.Nije mi 10 napajanja za zivota proslo kroz ruke nego stotine pa da prihvatim pricu

pa ni od tebe gile,koliko bese ono rece,milion komada kroz ruke.

Gurati konektor na silu,ne gledati oblik itd nije za diskusiju.Bolje se ne petljati sa takvim stvarima nego prepustiti onima kojima je to poznato ili su

usko specijalizovani za taj posao.Pa vec je bila tema sa reklamacijom za winwin po pitanju napajanja.I tamo je bilo zavlacenje kako je doslo

do kvara. I ovde se nije pomerila vezica nego je neko,pametan,presekao.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 16:46 - pre 75 meseci
Ja sam prvi PC , i to tada jos Eh , XT nabavio 1990 godine .

Moram priznati da mi je od svega bilo najzanimljivije da ga rasturam i sastavljam Nije bio kod mene vise od 6 meseci , nazalost nemam ga vise , tek kasnije sam poceo da skupljam kompjutere , ali za tih 6 meseci sam ga rasturio i sklopio bar 100-nak puta

I to ne ono obicno skines kartice itd , nego sve , svaki sraf sto postoji . KO kad vojnik rasklapa pusku , pa prvi put lagano , pazi , zagleda, a posle moze i zmureci brzo kao munja .

Tada napajanja nisu bila ovakva , ova su sada laganica . Ranije su napajanja imala samo 12 konektora za plocu a pinovi slicni kao sto je sadasnji za ventilator samo veliki . Znaci ko ne pazi okrene za cas , plus nema cele vodjice oko zica , pa se lako omasi jedna levo desno .

Ona se nisu palila preko maticne i te fore , vec direkt , prekidac na struju . Zato je bio dobro izolovan .

A i tada su se pamtile boje , to je najvaznije . Isle su sa oba , bilo je dva konektora po 6 pinova , osnovno je bilo okrenuti tako da dve crne idu u sredinu jedna do druge i nema greske .

Tako da meni plasticni mali stezac nije nikako potreban. Kome jeste naka ga cuva i koristi .
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 16:52 - pre 75 meseci
Lav, pa ozbiljni smo, ebaga.

Na pitanje kako je mogao razvuci taj konektor do 4pin CPU-a sam odgovorio kako je moguce, jer da nije na posebnom kablu, naravno da nije mogao. A to sto je vezicom prikacen za 20-pin isto nema veze, jer moze da dohvati ako vezicu povuce malo na gore :)

Rekao sam:

Citat:
Jbg, greska koja se nije smela desiti, manjak iskustva...Ali na svu srecu bez posledica :)


Covjek je pogresio, jer nema iskustva sa tim, prosto i jednostavno, a i nije kraj sveta. Sta sada treba, da ga napljujemo ovde i zahebavamo zbog toga? Ne, naravno. Svi mi gresimo...
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Povezivanje napajanja14.01.2018. u 19:19 - pre 75 meseci
Ne ne,sve je ok,samo da kaze kako je pogresio da bi drugi pocetnici izbegli isto.
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Povezivanje napajanja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6469 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.