Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 7104 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
188.127.122.*



+356 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !18.12.2017. u 14:11 - pre 76 meseci
Citat:


@emiSar

Taj broj obicno znaci vreme za koje intenzitet LE dioda opadne na 50% prvobitne vrednosti..

Znam da je to "vrijeme poluraspada"...
Za kucu koristim zvanicno 3000*K (krece se do 3200*K)- dnevna svijetlost je oko 5500*K kao svijetlo blica-bljeskalice-sve iznad toga-hladnije boje me
iritira.
Sa percepcijom boje svaki covjek je individua za sebe-vjestacko svijetlo svako dozivljava na svoj nacin.meni odgovara ovo 3000-3200*K.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

AwesomeP
fejsbuk

Član broj: 337772
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !18.12.2017. u 17:57 - pre 76 meseci
Koliko ja znam, za kancelarije je preporučljivo 3000-4000K, ali nije to jedini parametar koji ti je bitan. Sledi ti "colour rendering index", pa blještanje, itd. Možeš da se poigraš svime time u Dijaluksu ili Reluksu. Skineš bazu podataka gde imaš taj tip koji ugradjujete i pogledaš sve parametre. Delimično to imaš i u katalogu proizvodjača, verovatno.

Malo da proširim priču
Bitna stvar u proračunu osvetljenja je faktor održavanja (maintenance factor). Oprostićete mi na engleskom, većina projekata koje sad radim su na engleskom.
MF = LLMF x LMF x RSMF x LSF
LLMF (Lamp Lumen Maintenance Factor)
LMF (Luminaire Maintenance Factor)
RSMF (Room Surface Maintenance Factor)
LSF (Lamp Survival Factor)
Do skora je dobra praksa bila da se za taj faktor stavi 0,8 i sve bude ok, na strani sigurnosti. Medjutim... nivo srednje horizontalne osvetljenosti (lux) opada mnogo brže kod LED svetiljki. Dakle, što se tiče veka svetiljke i postojanosti nivoa osvetljenosti u luksevima, sa LED svetiljkama se priča promenila malo. Za LED svetiljku se definiše tzv. LpBp faktor. Na primer, neka je taj faktor L80B50. To znači da je:
- Srednja horizontalna osveljenost na kraju radnog veka 80%.
- Broj svetiljki u procentima (50%) čiji je nivo osvetljenosti u tom trenutku manji od 80%.
Na osnovu L80B50, moguće je proceniti LLMF i LSF parametre koji su obično dati u tablicama proizvodjača. Tako se dobija MF za LED svetiljke, koji je uvek manji od 0,8, što nije slučaj kod svetiljkama sa fluo cevima kod kojih je uvek veći od 0,8, pa se uvek može uzeti u obzir baš taj broj na strani sigurnosti.
Itd. itd. ima toga dosta, napravila se nauka :-)

PS:Nešto na čemu se insistira poslednjih godina je i "efficacy" svetiljke, tj. odnos Lum/W za pojedinačni tip svetiljke. Mi to obično ubacujemo u energetski model, pa "vagamo" koeficijente i vidimo dal zadovoljavamo razne kriterijume efikasnosti objekta koji projektujemo, al to je druga priča.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !18.12.2017. u 18:26 - pre 76 meseci
Dzaba kada direktor 'oce da svetli ko u bolnici.
 
Odgovor na temu

AwesomeP
fejsbuk

Član broj: 337772
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !18.12.2017. u 19:40 - pre 76 meseci
Kod nas u firmi je osvetljenost tretirana kao bitna stavka kod bezbednosti na radu. Možda bi vašem direktoru trebalo skrenuti na posledice po "očinji" vid :-)
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !18.12.2017. u 20:31 - pre 76 meseci
Bojim se da zakon ne ide u te detalje. Ako neko zna vise, neka me ispravi.
Definisana je, ili postoje preporuke za, osvetljenost [lux] radnih povrsina, zavisno od operacije,
ali ne i temperatura boje, niti CRI faktor, niti sadrzaj energija u spektru.

 
Odgovor na temu

zeljkoa
Zeljko Arnautovic
Smederevska Palanka

Član broj: 10941
Poruke: 38
93.87.55.*

Sajt: www.networkit.rs


Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !19.12.2017. u 07:38 - pre 76 meseci
Većina LED sijalica koje sam kupio za kućnu upotrebu pocrkala je u roku od godinu dana. One spiralne štedljivke su na tim pozicijama radile po 5+ godina pre nego što sam ih zamenio LED sijalicama ( i pokajao se ).
Ne znam koliko su LED sijalice osetljive na varijacije napona u mreži, ali čini mi se da neko solidno "šteluje" napon "po potrebi"?!
Željko Arnautović
-----------------------------------------------------------------------------
www.berzavozila.com | www.lisica.rs | www.networkit.rs | www.pcberza.rs
 
Odgovor na temu

gmhans
KI

Član broj: 81337
Poruke: 510



+11 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !22.12.2017. u 09:52 - pre 76 meseci
Citat:
dvp:
Evo kod mene u firmi baš trenutno menjaju fluo 4x18 (60x60) sa LED panelima...

I da vam kažem na prvi pogled deluju fino ... ima dosta svetla, žuti se hodnik ... deluju mnogo ''toplije'' od postojećih fluo.
Sad da su prejake i da blješte ... jesu poprilično, al ne može sve da bude idealno.

Kod mene u firmi sam predložio zamenu klasičnih neonki - led-neonkama(cevima). E, sad, imam dilemu, da li ipak led paneli 60x60? Da li umesto jednog panela sa po 4 neoke 36W treba staviti jedan ili dva led panela 60x60cm?
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !24.12.2017. u 07:20 - pre 76 meseci
Citat:
Kod mene u firmi sam predložio zamenu klasičnih neonki - led-neonkama(cevima). E, sad, imam dilemu, da li ipak led paneli 60x60? Da li umesto jednog panela sa po 4 neoke 36W treba staviti jedan ili dva led panela 60x60cm?


Bolje paneli nego LED neonke. Manje problema. Difuzna povrsina koja emituje svetlost je veca, nema tacaka sa vecim intenzitetom, koje mogu da smetaju ocima.

Jedan panel je sasvim dovoljan. Ako imate armstrong plafon, samo zamenite svaku armaturu sa 4 x 36W neonke sa jednim LED panelom 595x595mm.

Mi smo to uradili. Ja sam prvobitno za jednu kancelariju uzeo panele 40W 3600lm 4200K CRI>80, ali im se nije svidelo, pa su u ostalim kancelarijama postavili panele 40W 2700lm 6400K CRI?.
Ima dovoljno svetla. Mnogo vise nego sa neonkama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Problem sa LED "sijalicom" - pomoc !

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 7104 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.