Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji programski jezik - za DETE?

[es] :: Vodič za učenje :: Koji programski jezik - za DETE?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15330 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 19:50 - pre 81 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja cu svoje dete kad nauci da cita i pise prvo uciti asembler.

1. Nema apstraktnih koncepata , decji mozak to mnogo lakse shvata nego neciji od 30+
2. Sintaksa je najjednostavnija
3. Dete odmah uci kako radi racunar
4. Sa nekoliko instrukcija moze da pise i najkomleksnije programe
5. Necemo dobiti It strucnjaka koji sa 40+ nikad nije cuo za siftovanje i maskiranje



Sta ces ga muciti sa slovima, nauci ga 0 i 1, i onda cepa sve binarno...

Mislim da ce mu tako sve biti jasnije, a i prirodnije je da sa racunarom komunicira binarno, posle mozes da mu ugradis neki port, da ne mora da koristi ruke kad kuca komande...

Pazi - ovo moze da izjavi samo neko, ko nije ucio dete da cita i pise :D


BTW - nema direktne veze sa temom ali ako hoces nekog dosta starijeg klinca - tipa kraj srednje skole, da naucis dobro osnove racunara postoji kurs na coursera.org - "Build a Modern Computer from First Principles: From Nand to Tetris (Project-Centered Course)" - kao sto ime kaze - pravis racunar od flip flopa do tetrisa http://www.nand2tetris.org/ je site od ljudi koji su napravili ovaj projekt.

 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 19:54 - pre 81 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Tebe treba banovati zbog takvih komentara, i svih gluposti kojima zatrpavas forum.


Osim toga nije u pravu, za HTML i PHP treba starije dete ;p
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 19:55 - pre 81 meseci
"Sta ces ga muciti sa slovima, nauci ga 0 i 1, i onda cepa sve binarno... "

Pa u svakom slucaju ti bih imao vise uspeha nego da je ucim HTML i PHP ;p
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 20:03 - pre 81 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Zlatni_bg:
Tebe treba banovati zbog takvih komentara, i svih gluposti kojima zatrpavas forum.


Osim toga nije u pravu, za HTML i PHP treba starije dete ;p


Pa da je ucio PHP i HTML na vreme (kao dete, bio debil ili ne kako on sam navodi) verovatno danas ne bi kupovao robu sa bubanj potoka i brikovao 5 krs rutera mesecno i u njima trazio spas.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 20:22 - pre 81 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja cu svoje dete kad nauci da cita i pise prvo uciti asembler.

1. Nema apstraktnih koncepata , decji mozak to mnogo lakse shvata nego neciji od 30+
2. Sintaksa je najjednostavnija
3. Dete odmah uci kako radi racunar
4. Sa nekoliko instrukcija moze da pise i najkomleksnije programe
5. Necemo dobiti It strucnjaka koji sa 40+ nikad nije cuo za siftovanje i maskiranje


Ako mu se barem malo ne bude sviđalo programiranje, ovo će tek definitivno da mu se zgadi.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 20:59 - pre 81 meseci
Pa necu nikog da silim. Naucicu je osnove pa ako je to ne zanima ne mora, izmedju ostalog smarace je 12 godina sa nastavom koja je ne zanima.
 
Odgovor na temu

goran_68

Član broj: 89012
Poruke: 932
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+81 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?10.08.2017. u 21:45 - pre 81 meseci
Ja sa detetom radim scratch. Ako hoćete da palite ledice, mrdate motore ... imaš scratch za arduino i micro:bit
Najlakše se dolazi do rezultata, detetu je zanimljivije a vizuelne kontrole lakše prolaze kod deteta nego apstraktne komande. Napredak može da bude neverovatan :). Sad smo malo stali, ipak je leto...
gorankg
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 02:53 - pre 81 meseci
Ja se nešto brinem da će schratch da olenji visualizaciju u glavi, odnosno da će se dete navići da mu ekran vizuelizuje program umesto da on to sam radi u svojoj glavi, pa će kasnije biti teže odlepljivanje od celog tog koncepta i prelazak u terminal.
Ja sam se inače posle bejzika odmah upustio u asembler (z80) sa svim registrima i šiftovanjima bez ikakvih problema, ali već sam bio matori osnovnoškolac.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 03:25 - pre 81 meseci
Kad imas koga da te poduci 10 puta je lakse.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 07:17 - pre 81 meseci
Citat:
pisac:
Ja se nešto brinem da će schratch da olenji visualizaciju u glavi, odnosno da će se dete navići da mu ekran vizuelizuje program umesto da on to sam radi u svojoj glavi, pa će kasnije biti teže odlepljivanje od celog tog koncepta i prelazak u terminal.
Ja sam se inače posle bejzika odmah upustio u asembler (z80) sa svim registrima i šiftovanjima bez ikakvih problema, ali već sam bio matori osnovnoškolac.


Pa to je 4-5g razlike, kao dupe i oko u tom uzrastu, bolje mu je da uci scratch nego basic - znas sta je rekao Dijkstra - "It is practically impossible to teach good programming to students that have had a prior exposure to BASIC: as potential programmers they are mentally mutilated beyond hope of regeneration." :D
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 09:16 - pre 81 meseci
Ne mogu da preporucim bas sta ali znam da treba izuzetno oprezno s tim pa mozda i pricekati neku godinicu jer kad jednom mozda uklikeri da "nije to za njega" ima veliku muku da imas da mu izbijes to iz glave. Ovo pricam iz iskustva jer su sinu mog ujaka u gimnaziji "Stevan Sremac" u Nisu pre nekih 7-8 godina dali zadatak u Delfiju kolko se secam za koji sam se ja dva dana mucio da nadjem kompajler (secam se mnogo godina star) i nakon svega dam mu ja sve to na flesh, uzo ga je i otrcao i NIKAD vise nije hteo da cuje za programiranje.
Znam da je bio na silu na Elektronici pa je preso na Ekonomiju ali i dalje nece da cuje za programiranje jer "to jednostavno nije za njega"..

Just my 2c
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 10:19 - pre 81 meseci
Kako je krenulo, na kraju ćemo mu preporučiti da prvo proba sa fudbalom, tu je perspektiva za mnogo veću zaradu i u trećoj nemačkoj ligi nego u vrhunskom programiranju ^^
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 11:35 - pre 81 meseci
Izvinjavam se ako sam povredio necija osecanja, skroz je dobronameran bio komentar i malo upozorenje koje moze da se ignorise bez problema...
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 11:46 - pre 81 meseci
@pl4stik :
Mislim da si potpuno u pravu.

Klinci ce da se uvate nekog programiranja ili prckanja po sistemu u glavnom iz dosade ili klinackog otpora ili revolta.
Jezik nije bitan, ja sam cepao assembler na c-64 u sedmom i osmom razredu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 11:47 - pre 81 meseci
@pl4stik - pa ovo sto si opisao je tipicna situacija sa decom. Jos ako se pojavi pritisak preambicioznog roditelja u kombinaciji sa previse komplikovanim zadatkom - detetu se zgadi cela stvar i stvori otpor koji posle moze da nosi ceo zivot... Pa znam odrasle osobe kojima kad krenes da objasnjavas neku stvar iz zivota uz pomoc proste matematike, odmah pada klapna, i okrecu temu na drugu stranu, smucila im se matematika za ceo zivot :D

Zato mislim da je najbolje krenuti sa pricom gde je to samo interesantna igra, gde ce dete najpre da se igra sa roditeljom, bez opterecivanja a posle ce i bez roditelja biti sposobno i hteti samo da se igra sa tim konceptom, pa posle dodavati gas - u zavisnosti koliko je dete sposobno i zeljno da gura (godiste, zrelost, znanje matematike itd)...

Posle kad se dete zapali za nesto, ne mozes da ga se otreses, moraces da se sakrijes negde u garazu, za 5min mira, ici ce za tobom i da te smara da mu pokazes jos malo kako da resi neki problem... E tu ga onda hvatas sa python-om ili sta bude aktuelno u tom momentu...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 13:15 - pre 81 meseci
Na stranu to što za učenje programiranja uopšte i ne treba računar.



 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 18:23 - pre 81 meseci
Koliko vidim opredelio se (za sada) za php umesto basha. Pretpostavljam da ga je prepala užasna bash skarabudževina tipa

broj=1; while [ $broj -lt 10 ]; do echo $broj; broj=$(($broj + 1)); done

i da mu mnogo lepše i logičinije izgleda

$broj=1; while ($broj<10) { echo "$broj\n"; $broj=$broj+1; }

doduše malo mu je nejasno zašto u php-u mora \n na kraju echoa a u bashu ne mora, ali jbg ništa nije savršeno

Ne znam za Pajton, nisam neki poseban poznavalac (mada sam žestoko budžio i nadograđivao neke tuđe programe za neke arduino senzore i slično), prilično sam ambivalentan prema njemu. Jeste da deluje čitko i logično sa svojim uvlačenjem kao sastavim delom sintakse, ali upravo to mu vidim i kao najveću manu. Meni ta njegova osobina plaši, naročito kombinacija tabova i razmaka, nikada ne znam da li će neki kod iskopiran sa weba ili odakle bilo da radi jer se upravo uvlačenja i tabovi menjaju od kompa do kompa i od editora do editora, razlika u tabulaciji i ode program u tri lepe. Nekako se plašim da pustim dete u Pajton pa da se navikne na uvlačenje kao sastavni deo sintakse.

Što se skreča tiče, to ću još da proučim. Prvo ja malo da se izigram pa da vidim

 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?11.08.2017. u 22:21 - pre 81 meseci
Može i echo , ako ga koristiš sa "-e" opcijom, onda možeš da koristiš i novi red, i vertikalni i horizontalni tab, i bekspejs, i svašta nešto.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Milan Kragujevic
Software Engineer

Član broj: 231903
Poruke: 2220
207.154.249.*

Sajt: https://milankragujevic.c..


+201 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?12.08.2017. u 02:29 - pre 81 meseci
Mislim da je javascript dosta lak za učenje. Eto moj predlog. Samo pazi da detetu ne dopustiš da ode na elitemadzone ili na elektroniku na elitesecurity jer će mu uništiti svu volju za programiranjem neki matorci koji nemaju pametnija posla nego eto da traže dlaku u jajetu - case in point - ja.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Koji programski jezik - za DETE?12.08.2017. u 02:42 - pre 81 meseci
Otkad to matorci na "Elektronici" programiraju ?

Nisam ih primetio, a ponekad sam tamo,


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Koji programski jezik - za DETE?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15330 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.