Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8702 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice25.07.2017. u 12:22 - pre 81 meseci
Pozdrav svima,

Već godinama koristim laptop kao jedini računar iako za prenosom istog nemam ama skoro nikakve potrebe. Poučen iskustvom i videći da su u osrednjem rangu laptopova kakve ja kupujem same performanse prilično skalirane u odnosu na ono što bi takve komponente trebale dati u nekim svojim desktop varijantama, odlučio sam se da kupim desktop računar i to iz komponenti, a kako mi je ovo prvi računar koji nameravam sastaviti, iskustvo drugih bi mi bilo dragoceno.

Pre mesec dana kupio sam kućište Antec GX500 (ovo navodim samo iz razloga da znate da bilo koju komponentu u odnosu na dimenzije mogu spakovati i da ima dva USB 3.0 priključka na prednjoj strani), a sada bih kupio sledeće:

Prva kombinacija

Matična ASUS A68HM-PLUS (7590 din)
Procesor AMD Athlon X4 845 4 cores 3.5GHz (3.8GHz) Box (5920,00 din)
Grafička AMD Radeon R7 250 ASUS 1GB GDDR5, DP/DVI/HDMI/128bit/R7250-1GD5-V2 (9450,00 din)

Druga kombinacija

Matična i procesor isto
Grafička AMD Radeon R7 240 Powercolor 2GB DDR3, DVI/HDMI/VGA/AXR7 240 2GBK3-HV2E/OC (8290,00 din)

Svako mišljenje u smislu da li je ovo dobro uklopljeno, da li bi ovo dobro funkcionisalo (posebno važno da li pod Linuxom???) ili predlozi nečega boljeg u približno istom cenovnom rangu (zato navodim i cene)?

Jasno mi je naravno da ima puno boljih i naravno puno skupljih kombinacija ali ovo je ono što mislim da prvo mogu platiti, a drugo da nije tako loše.

Hvala unapred na odgovorima i konstruktivnim predlozima.

blaki



Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice25.07.2017. u 12:39 - pre 81 meseci
Pa uklopio si maticnu i CPU, soket FM2+, jel tako? Sta tu ima dalje da se prica. Svakako da ces za te pare dobiti quad kod AMD-a a kod Intela valjda dual? Izgleda da znas sta hoces ;)
Linux ce da ti radi ne brini, osim ako GPU nije bas iz tekuce godine pa drajver jos ne podrzava, ali mislim da ovo nije slucaj.
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice25.07.2017. u 12:49 - pre 81 meseci
R7 250 mnogo bolji za skoro iste pare. A i + što je Asus.
Mada razmislio bih i o GeForce GT1030.

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice26.07.2017. u 08:37 - pre 81 meseci
Ne bih ja ovo uzimao.

Trenutno za malo para mozes da uzmes Pentium G4560 sa Hyperthreadingom, dakle gotovo da imas i3 procesor.

Druga stvar, te graficke karte su u nivou integrisanih karata, a G4560 vec ima integrisanu kartu, pa nema potrebe da kupujes istu. Za taj novac nema bolje.

Ovo sto si ti naveo je hardver star preko 5 godina, i danas se ne isplati uzimati ga, nikako.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice26.07.2017. u 08:39 - pre 81 meseci
I realna vrednost tih grafickih, kada bismo poredili performanse GTX9xx serije ili GTX1xxx, ili da uzmemo RX4xxx od AMDa, bi bila 2-3 hiljade dinara. NIKAKO ne bacaj pare na te graficke karte, nikako!!! za 5000 dinara vise dobijes 3-4x bolje performanse. One nisu u mogucnosti da pokrenu bilo koju od novih igara, jedva na low mozes nesto da izvuces.

Imaj u vidu da ti treba i RAM memorija, napajanje...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice27.07.2017. u 08:42 - pre 81 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Ne bih ja ovo uzimao.

Trenutno za malo para mozes da uzmes Pentium G4560 sa Hyperthreadingom, dakle gotovo da imas i3 procesor.

Druga stvar, te graficke karte su u nivou integrisanih karata, a G4560 vec ima integrisanu kartu, pa nema potrebe da kupujes istu. Za taj novac nema bolje.

Ovo sto si ti naveo je hardver star preko 5 godina, i danas se ne isplati uzimati ga, nikako.


Toga sam se i bojao. Blejeći po internetu nalazio sam mnogo mišljenja o tome kako je naisplativije sastaviti sopstvenu konfiguraciju, gde ćeš za manje para dobiti kvalitet i bolje performanse? Ponukan time, ajd rekoh da i ja probam.
Sada već vidim da to nije nimalo jednostavno ni lako, a drugo od ove gotove konfiguracije, ja sigurno ne mogu ovo sastaviti ispod tih para, tako da ne znam šta da mislim i šta da radim.

Pozdrav,

blaki

[Mod Edit: Uklonjen nedozvoljeni link. Pročitati ES pravilnik.]

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 27.07.2017. u 13:27 GMT+1]
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice28.07.2017. u 01:09 - pre 81 meseci
Uzmi dobar CPU i maticnu i sto brzi RAM mozes ako si na DDR4. Graficku uzmes kad budes imao para, do tad igras malo manje zahtevne igrice ili koristis tu koju imas ako ti zavrsava posao. Ali GPU ispod GTX1050 ili RX560 ne bih uzimao. Mozda i ja malo preterujem, ali kad dajem pare, ne zelim da izadje igra ili da dam 20.000 i da dozivljavam seckanje u igrama i slicno. Jeste, mogu da se smanje detalji uvek. Ali po nasim cenama i tim mid-level kartama, performanse rastu eksponencijalno u poredjenju s cenom. Tek kada se dodje do GTX1070, cena drasticno raste, a performanse dosta manje.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice28.07.2017. u 01:28 - pre 81 meseci
Zlatni, nema covek para za dobar procesor i maticnu....

edit: osim toga gotove konfiguracije bi trebalo da budu povoljnije nego one gde ti biras delove po nekoj logici.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 28.07.2017. u 02:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nbvcxy

Član broj: 336522
Poruke: 1



+3 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 01:26 - pre 81 meseci
Gotove konfiguracije bi trebalo izbegavati jer trgovci u njih ugrađuju uglavnom komponente koje niko ne kupuje i plus neki se naprave pametni pa daju garnaciju od dve godine iako komponente koje su ugrađene imaju 3+ godine garanciju, da ne pričam o onima koji stave i nalepnicu pa onda uslove garanciju kupovinom i ugradnjom komponenti kod njih.

Ovo ne važi samo za sitne trgovce već i za velike trgovinske lance.

Gore navedeno važi za Srbiju, verovatno je slična situacija i u regionu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 02:22 - pre 81 meseci
Bas si ikljuciv. Evo pcpractic daje 5 godina garancije. Uporedi cene gotove konfiguracije i komponente po komponente. Ja sam kupio kod njih 2014 i izaslo me jedno 10k dinara jeftinije nego da sam kupovao komponente sam.
Necu sad da kazem da sam nesto u pravu, jednostavno treba staviti na papir pise koje su komponente, pa ko voli nek izvoli ;p
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 09:50 - pre 81 meseci
Verovatno je u pravu, gotove konfiguracije na prvi pogled deluju jeftinije ali detaljno poređenje pokazuje da nije baš tako. Pre nekoliko godina je sestričina kupovala komp a pošto su oni apsolutno nezahtevni korisnici (i dalje su) onda sam malo razgledao ponude i predložio neki gotov i3 komp za (mislim) oko 30k para. Pre toga sam pogledao koliko bi koštalo da se to kupi pojedinačno i nisam našao iste komponente. Problem je što je taj i3 bio par generacija star, ploča neka baš jeftina integruša, kućište najjeftinije generičko pa bi sa novijim i3 procesorom i pristojnijom pločom koštalo nekoliko kila para više.

Sve u svemu, deluje da su gotove konfiguracije OK za nezahtevne korisnike kojima nije bitno da li je procesor najnoviji i ploča opremljenija. Otprilike se tako prodaju zalihe koje su pretekle a nisu konkurentne.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 11:45 - pre 81 meseci
Pa i sada kad kupuješ, npr. i5-4460 ti košta maltene isto kao npr. i5-6200. Sad ponovo gledam kod jedne firme, nemaju na stajtu više 6. generaciju i5, ali imaju i5-7400 (na 3GHz, dok je 4460 na 3.2GHz), i cena u 300 dinara. Ali zato 14nm vs. 22nm...
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 11:57 - pre 81 meseci
Upravo je tako . Isplati se ko hoce nov komp, a zeli ofice masinu , za net , fejs itd . I upravo su sve ti razlozi , od starih prevazidjenih komponenti do resertifikovanih HD na primer , koji ko zna koliko ce da izdrze .

Tu je naravno garancija sve je to skrpljeno samo da radi . Kung fu napajanja, u kucistima od lima debelog kao papir , do skoro sam video da firme prodaju sisteme sa E2180 ? Gde li su samo nabavili te starine ? U sustini ispadne usteda od 1.000 - 2.000 din pod uslovom da se nadje to isto , sto nije uvek lako .

Tako na primer kad je pre neki dan krenula prica o tome , vidim da se najvise isplati kupiti Celeron J 1800 , kome tako nesto odgovara , jer nema sanse da se sastavi u Srbiji u delovima za taj novac . Naravno ne kod svih prodavaca , vec kod onih sto ubacuju 4 GB i DVD .

To bi svakako bio i neki komp za Nezahtevne korisnike, sta ce takvima i3 , nije mi bas jasno ? Valjda za vec sam nabrojao , ofice, fejs , youtube

Nekada davno kada je net bio retka i skupa zanimacija , jos uvek su papirnati casopisi bili primarni izvor informacija . Kupis ga jednom pa traje I tako negde 2001 , 2002 , 2003 , citam i svakih 4-6 meseci predstavljaju nove platforme sto od Intela sto od AMD-a . Tako predstave integrisani Celeron Tualatin 1,2 Ghz sa konstatacijom za ofice itd, da ne ponavljam , posle pola godine integrisani P4 na 1,6 Ghz za isto to , posle tada novi Nortwood sa plocom bez AGP od 2 Ghz za net itd .

I razmisljam ja tada jel su oni Normalni ?! Net je tada bio zbog dialup-a mahom tekstualni i nista se godinama nije menjalo, ofice takodje , Xp sam po sebi radi i na P3 kao munja .

I sta je poenta , svakih 6 meseci su Preporucivali onima koji se ne razumeju sve jace kompjutere , bez ikakve potrebe , iako bi to za sta su oni preporucivali ove kompove od 1.000 DEM , kasnije priblizno toliko Evrica, jer su uvedeni Porezi , mogao je svako da uradi sa na primer tada vec starim P3 na 500 Mhz .
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 13:34 - pre 81 meseci
Recimo BCGroup daje 5 godina garancije na njihove sklopljene konfiguracije. End of story.

Inače Celeron J1800 i N3* procesori na Mini-ITX i ATX pločama su keva!

Za office računare samo to kupujem. Idealno i za fiskalne kase, i slično.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 13:47 - pre 81 meseci
+ ne treba ti UPS, jer rade satima crpeci struju koja je ostala po kondenzatorima u napajanju.

Necujni, malo se greju, jako mali potrosaci, jeftini...
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 14:09 - pre 81 meseci
calexx napisa:
Citat:

Otprilike se tako prodaju zalihe koje su pretekle a nisu konkurentne.


Znas kako ja sam kupovao konfu od 120k dinara i trazio da dodaju jos 16GB rama pa me izaslo 138k dinara. Sve komponente su bile iz 2014 tad kad sam i kupio.
Stavio sam na papir komponentu po komponentu kao da kupujem sam u delovima i racunica mi je bila negde 148k dinara.

edit:
mada izgleda da se sada situacija promenila, jer ne vidim konfu koju bih sada kupio da moram sada. Pre svega zato sto forsiraju skupe graficke a stavljaju do maks 16GB rama
i stekuju na SSD-u i velicini HDD-a ;p
Isto tako samo na jednu Ryzen konfu sam naisao, a danas kupovati Intela pored Ryzena, je pomalo blesavo ;p

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 29.07.2017. u 15:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 15:46 - pre 81 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Uzmi dobar CPU i maticnu i sto brzi RAM mozes ako si na DDR4. Graficku uzmes kad budes imao para, do tad igras malo manje zahtevne igrice ili koristis tu koju imas ako ti zavrsava posao. Ali GPU ispod GTX1050 ili RX560 ne bih uzimao. Mozda i ja malo preterujem, ali kad dajem pare, ne zelim da izadje igra ili da dam 20.000 i da dozivljavam seckanje u igrama i slicno. Jeste, mogu da se smanje detalji uvek. Ali po nasim cenama i tim mid-level kartama, performanse rastu eksponencijalno u poredjenju s cenom. Tek kada se dodje do GTX1070, cena drasticno raste, a performanse dosta manje.


Evo slušajući savete ovde pokušao sam neku kombinaciju naći sa pomenutim Intel procesorom jeste malo skuplja;

INTEL Pentium G4560 2-Core 3.5GHz Box (7.182,00)
ASUS B150-PLUS (12.933,00)

ali podržava memoriju DDR4 na 2.133 Mhz i to maksimalno 64 GB (nisam još utvrdio i koliko je ova memorija verovatno skuplja od DDR3) i za sada bez grafičke kartice;

ILI

AMD Athlon X4 845 4 cores 3.5GHz (3.8GHz) Box (5.679,00)
ASUS A88XM-A/USB 3.1 (7.947,00)

Kako taj Athlon ne podržava grafiku, tu me zbunjuje opis matične u smislu multicard podrška za AMD Radeon™ Dual Graphics??? Znači li ovo da se mora kupiti grafička da bi ovo uopšte radilo i da ista mora biti AMD Radeon? Ako mora, predlog koja?

Inače AMD matična podržava DDR3 ali na 2.400 MHz isto do 64 GB maksimalno.

Molim za odgovore i naravno mišljenja.

Hvala.

Pozdrav svima,

blaki
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 20:17 - pre 81 meseci
@ blaki

Napisi za sta ti treba kompjuter . Ako je za igranje , obicno ljudi naravno zele najnovije hitove da igraju, onda zna se , glavna stvar su Graficka i procesor , ali ovim redosledom kojim pise . Trebali bi naravno da budu donekle uravnotezeni , da graficka ne bi bila " overkill " . Sa ovim grafickim sto si pisao neces se bas naigrati novih naslova .

Ako je primena neki mix , onda je ovaj AMD , APU bez grafike sasvim dobar . Za te pare sigurno neces naci bolji . To sto se Zlatnom taj ne dopada , to je zasto sto on u Skladu sa Nickom ima visoke standarde inace procesoru nista ne fali . Ploca iz prvog posta je sasvim dovoljna za njega , graficka ako imas malo vise novca uzmi neku jos bolju , ako nemas onda uzmi sta mozes . Ako ti je do brzine , brzu sa 1 GB iz prvog posta , a ne sporiju sa 2 GB.

Memorija DDR3 ili novija DDR4 , razliku u nekom normalnom radu tesko da ces da osetis , tako da nije problem danas kupiti i koristiti DDR3 memoriju . Memorije uzmi min. 8 GB . Ako nemas novca za 8 Gb odjednom , uzmi jedan modul sa 4 GB da bi kasnije kada ustedis uzeo jos jedan takav.

HD mozda imas , to ipak mozes da uzmes i kasnije ako imas neki u funkciji .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice29.07.2017. u 21:33 - pre 81 meseci
To sto je ademare rekao, i da dodam Intel ti je brzi u single core-u ali i skuplji dok je ovaj AMD quad pa ce ti na integer operacijama u multithreadu biti brzi. Ne pominjem floating point koji je na AMD-u do Ryzena katastrofa ;)
E sad uz Intela mozes valjda da nadjes neku jeftiniju maticnu plocu? Nekako da das za CPU 7k dinara a za maticnu 13k dinara ne ide. I vidi jel prvo treba BIOS update za Intela.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice31.07.2017. u 04:03 - pre 81 meseci
Mislim da malo ko obraca paznju na te "striktno numericke operacije" vec performanse po programima i igrama. AMD X4 nikako u 2017 ljudi. Ne znam kako drugacije da vam opisem, ali ako vam se svidja, uzmite ga vi sebi pa ga koristite.

Nemam uopste visoke standarde, da imam, ne bih cepao 8370E sa overklokom, vec bih bio na i7 ili ryzenu do sada. Imam i GTX970 trenutno. Poucen iskustvom, za skroz opusten rad na racunaru "da ne stuca", i5 4. generacije ili noviji i3, pa i cak ovaj pentium koji sam ponudio je neophodan. Ako se igraju igrice, za 1080p, medium-high podesavanja, GTX970 je minimum. Nemam ja visoke standarde vec sam dosta racunara probao u praksi, nisam samo gledao u brojeve. Opet kako kaze ademare, zavisi sve za sta kome treba racunar.

I imajte u vidu da danas brzina RAM memorije ima veze itekako. DDR4 pogotovu, a na DDR3, na FX procesorima, kada se predje 4.7GHz, ja sa 1866MHz overklokovan na 2200MHz imam gotovo dodatnih 100MHz na procesoru samo zbog brzeg RAMa. I to bez ikakvog cackanja tajminga, vec samo DDR napon na 1.65V i frekvencija.

Intel je itekako brzi u single coreu. To ja najbolje mogu da posvedocim s obzirom da mi je "dnevni" racunar FX. Na 5GHz otprilike tek stizem single core 6700K. A manje od 5% ljudi moze da dovede FX na 24/7 stabilnih 5GHz. Najveci problem temperatura, treba ohladiti gotovo 400W koje CPU disipira tada.

Zato i savetujem G4560 za izbor procesora. Prvo, ima Kabylake IPC koji je trenutno najjaci na svetu. Drugo, ne placa se premium cena i3 procesora a dobija se hyperthreading. Otprilike dobijate najbolje od dva sveta, i jezgra i SC performanse. Tesko da imam visoke standarde kad ovaj CPU preporucujem :) A imam iskustva sa Pentiumima sa HT, i na lap topovima i na desktopovima, i odusevljen sam brzinom.

I DDR3 je tek od skoro krenuo da ide na 2666MHz kao apsolutni maksimum. DDR4 ide dosta dalje. Ali DDR3 te frekvencije kosta par puta vise nego obican na 1866MHz.

Prednost uzimanja G4560 je takodje sto imate upgrade-path. Mozete ga zameniti Kabylake ili Skylake i3, i5 ili i7. Sa AMDom ne postoji taj luksuz i tu ste gde ste.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Mišljenje o kombinaciji matične ploče, procesora i video kartice

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8702 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.