Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baza za galeriju slika -problem!!!

[es] :: Baze podataka :: Baza za galeriju slika -problem!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6751 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

itf
Zagreb

Član broj: 59794
Poruke: 993
*.adsl.net.t-com.hr.



+9 Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!24.05.2017. u 16:19 - pre 84 meseci
Upravo to je problem jer nije napravljen konceptualni ER koji opisuje ovaj scenarij, sve njegove entitete i veze, već se odmah skočilo na fizički ER i implementaciju.
 
Odgovor na temu

bakasoka
student

Član broj: 192522
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!26.05.2017. u 11:12 - pre 83 meseci
Evo mene, opet...nisam stigla ranije da se javim, ali evo...

Poslušala sam sugestije (hvala Predragu, djoka_l-u i ostalima) i promenila bazu:
Svuda mi je ID autoicrement (ćao JMBG-u!), Tehnike sam stavila u posebnu tabelu (delo može biti izvedeno samo jednom tehnikom:Ulje, Akvarel, Pastel, Crtež, Grafika (a ukoliko je upotrebljavano više, zove se Kombinovana tehnika), koju sam povezala sa tabelom Dela (i tu slušam Predraga i koristim množinu) i napravila sam tabelu Klijenti, gde sam stavila logička polja-Kupac i Prodavac (više vrsta klijenata se neće pojaviti u ovoj bazi)_ako je kupac ili prodavac pravno lice, unosi se naziv, ako je fizičko- ime i prezime...
U tabelu Dela sam stavila polje za prikaz dela...
Delo_ID sam u tabel Nabavka_dela i Prodaja_dela proglasila za unique i tako obezbedila da se jedno delo može samo jednom kupiti i prodati. Ova galerija kupuje i prodaje samo originalna dela i kopija NEMA (što se grafika tiče, one se računaju kao originali-iako ima više otisaka, otiske može uraditi samo autor (jedino što se gleda kvalitet otiska(prvi otisci su kvalitetniji od poslednjeg, tako da i cena oscilira,ali ne mnogo)), moraju se voditi kao zasebna dela.

Nabavka i prodaja su mi ostale u zasebnim tabelama, baš iz tog unique svojstva dela.

Evo kačim dijagram i čekam komentare. Molim vas da komentarišete, mnogo mi znači za razumevanje funkcionisanja baze.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakasoka
student

Član broj: 192522
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!26.05.2017. u 11:15 - pre 83 meseci
Trebala bih, možda i da ubacim nešto kao Račun_otpremnica i Račun_prijemnica, gde bih specificirala način plaćanja i način isporuke ili preuzimanja...
 
Odgovor na temu

captPicard
programer
more i planine

Član broj: 216084
Poruke: 1119



+19 Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!31.05.2017. u 11:36 - pre 83 meseci
Moj savjet ti je da ne radiš 2 tabele, napravi ovako:

tblRACUN
Broj PK
Vrsta PK
Godina PK

ili

tblRACUN
ID PK
Broj
Vrsta
Godina

s time da onda napraviš unique constraint.

Ovako je puno fleksibilnije, jer ako jednog dana imaš potrebu dodati npr. Izdatnicu, samo dodaš novu vrstu, npr. "IZ"...
F
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!31.05.2017. u 12:55 - pre 83 meseci
Ako autor može da bude i dobavljač (klijent) onda bi tabela autora i klijenata mogle da se spoje u jednu.

Što se tiče id polja dobro je da se ta polja, ako su PK, uvek zovu ID bez obzira o kojoj se tabeli radi.

Tek u drugim tabelama koja se povezuju sa osnovnom tabelom po ID, taj id svakako terba da ima u nazivu i identifikaciju na sta se odnosi.

Na primer u tabeli Autori polje Autor_ID može da bude samo ID, isto tako u tabeli Klijenti polej Klijent_ID može da bude samo ID, ali u tabeli Intereosvanja_klijenata terba da sotanu Autor_ID i Klijent_ID.
 
Odgovor na temu

ddragan04
profesor, elekroinzinjer
-

Član broj: 191836
Poruke: 2
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Baza za galeriju slika -problem!!!01.06.2017. u 10:01 - pre 83 meseci
>
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Baza za galeriju slika -problem!!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6751 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.