Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SBB Beograd - lag spajkovi i dziter

[es] :: ISP :: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28592 | Odgovora: 167 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milan86
Beograd

Član broj: 67398
Poruke: 599
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter27.03.2017. u 19:05 - pre 85 meseci
Ovako kod mene izgleda ping na VDSL-u ka Google-u (Google cache serveru koji je kod nas):



A sto se tice rezervisanja staticke IP adrese po MAC adresi, pa to ima i najjeftiniji ruter cak...

Najbolja kombinacija ti je modem (Cisco EPC 3208 ili Cisco EPC 3212) + neki tvoj AC ruter.



 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter27.03.2017. u 19:09 - pre 85 meseci
Zato imam Cisko EPC3208 EMTA i zaseban ruter na kome može da se tera custom firmware pa mogu da radim IP 2 MAC binding i još dosta naprednih podešavanja što sa glupavim provajderskim HG-ovima ne bih mogao da radim... Nešto se kroz maglu sećam da je na Ciskovom HG-u postojala ta opcija, ali da nikako nije mogao da sačuva podešavanja
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter27.03.2017. u 23:09 - pre 85 meseci
Da, Cisco HGW ima te opcije za MAC->LAN/IP, to sam imao i na prvom tp linku 2.4b/g kupljenom 2007. godine :) Zato mi nije bilo jasno kako to ruter (HGW) ima opcije za printer/ftp/media server etc, 5GHz wifi, 2.4GHz wifi, 5 ili 6 gigabitnih portova, a najobicniji dodatak za DHCP nisu mogli da ubace u firmver. Da sam znao pre nego sto sam ga uzeo, razmislio bih dva puta. Elem, zgrada 90 stanova, 2.4GHz zagusen do bola, 5GHz ostala kao jedina opcija, i resih kad vec imam tu mogucnost da uzmem besplatan *bolji* ruter uzmem... Moram priznati da kad sam podneo zahtev za novi HGW sam se malo pitao "cekaj, menjas ciscov uredjaj za neku levu firmu?" al' reko SBB zna nesto sto ja ne znam...

Razmisljam sad sta cu i kako cu kad mi se jave terenci, s obzirom da sigurno nesto ne valja s ruterom (osim ako ubee ovako i ne funkcionise normalno?) da li da trazim Cisco opet, s obzirom da imam kucni server koji se vrti 24/7 zbog raznih stvari da na njemu cepim neki 5GHz AP i softverski bridzujem konekcije, cepim neku virtualnu masinu za squid ili neki router softver, igram se malo s tim, ili da opet uzmem budjavi Ubee... mislim da dok kucam ovo sam sebi odgovaram :) Jedino sto odbija je cena 5GHz AP/rutera trenutno, bar nekih boljih modela koje gledam. A kucna mreza mi je siroko rasprostranjena (preko 10 uredjaja), plus taj serv gde ima dosta VM-ova za razna testiranja, kriticna mi je LAN brzina i 2.4GHz jednostavno vise ne radi posao...

Pa i preporuke i saveti za 5GHz AP-ove ili rutere su dobrodosle, takodje i koriscenje tog racunara koji bi mogao sa nekom 5GHz kartom da simulira AP dolazi u obzir. Ako ima ista ispod 10k sto valja :) Najveci problem je gigabitni lan.

P.S. Binary, moze i iskren savet da li da uradim isto sto i ti, SBB modem + zaseban ruter u potpunosti.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 28.03.2017. u 01:25 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter28.03.2017. u 00:34 - pre 85 meseci
https://www.asus.com/Networking/RTAC55U/ - najjeftiniji sa 4 gigabitna porta, dual band 2x2, neki njihov nadrndani firmver... Najbolja kupovina ili ima nesto jeftinije sa 3+ gigabitna lan porta i dual bandom? Ne mora ovaj 2x2AC, zadovoljce me i 433Mb/s na 5GHz.

Ili nesto drugo pa ddwrt i slicno? Ne znam kakav firmver imaju ovi dlinkovi i tplinkovi, nemam skorijeg iskustva s njima, asus mi deluje kao dosta kompletnije resenje, mada mozda je zbog imena i toga sto mi je sve sto je moglo od hardvera njihovo.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter28.03.2017. u 11:03 - pre 85 meseci
Jos jedna od stvari koja se potpuno pogresno posmatra. Ni jedan provajder, a narocito SBB, ne daje u vezi Internet-a opremu koja je namenjena bilo kakvom naprednom koriscenju - vec iskljucivo, i s k lj u c i v o, za najosnovnije korisnicke potrebe gde se podrazumeva jedan do dva kompjutera ili jedan kompjuter i TV ili bilo koja kombinacija bilo kakva ali samo dva uredjaja koja se zicom prikljucuju, samo dva uredjaja ukupno u kuci/stanu. Iz dva osnovna razloga, najjeftinija im je varijanta i ne zele da omoguce bilo kakavu varijantu za poslovno koriscenje sa standardnim korisnickim paketima jer dosta vise zaradjuju ako se za to koristi biznis varijanta paketa.

Same uredjaje nabavljaju u varijanti da korisnik ne moze da nadje i sam instalira/apdejtuje firmware vec to radi iskljucivo provajder - kako njemu odgovara. Svaki uredjaj koji SBB daje korisniku je odlican ali obogaljen (prilicno!) jer tako odgovara SBB-u (svakom provajderu). Pa tako i Ubee, odlican uredjaj i svakako bolji od svih dosadasnjih HG-a koji su davali korisnicima ali neke funkcije koje inace postoje ne mogu da se koriste jer tako odgovara SBB-u. Na primer, jedina funkcija koja mene interesuje van najosnovnijeg kucnog koriscenja je prikljucenje HDD-a i pristup kako sa lokalne mreze tako i van. Znaci, kad sam u Studiju da mogu da pristupim fajlovima iako je kod kuce kompjuter iskljucen. A to ne radi. Uredjaj podrzava i u stanju je da tako radi bez problema ali jednostavno ne radi. Iako ljudi iz SBB-a kazu da nemaju pojma zasto ne radi i rade na tome da se to omoguci provereno je da sam uredjaj moze to da tadi bez ikakvog problema ali je potrebno da ima odgovarajuci firmware - a SBB je ubacio firmware koji njima odgovara za koriscenje kako njima odgovara i ko zna iz kog razloga SBB-u ne odgovara ta funcija. Nema tu nikakve filozofije, tako je i nema tu pomoci ali ni nikakvih trikova da bi proradilo (osim najklasicnijeg hakovanja pa kome prodje, prodje...).

WiFi je posebna prica. To nekome radi odlicno, nekome 'nako a nekome lose. I to je tako sa bezicnom vezom pod uredjajima koje provajder daje na koriscenje ali i sam pojam je u svetu nesto za sta svi tvrde i u praksi je potvrdjeno nebrojeno puta da je dosta losije od veze zicom jer postoji mnogo cinilaca koji uticu na vezu. ... ...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter28.03.2017. u 16:39 - pre 85 meseci
@Zlatni

Ja sam jedno godinu dana imao Ciskov gejtvej dok se nije pokvario. Onda sam iskoristio priliku kad se Cisko gejtvej pokvario, i insistirao na modemu, jer sam imao svoj ruter. Inače imam Asus RT-AC68U vA2 ruter sa AsusWRT RMerlin firmverom. I obični AsusWRT je dobar. Nastao je od jedne starije varijante Tomato firmvera i stalno ga poboljšavaju dodavanjem funkcionalnosti i bug fikseva iz RMerlinove varijante AsusWRTa. Što se tiče pitanja da li SBB home gejtvej ili kablovski modem + tvoj ruter, druga varijanta je bolja (imaš više slobode), ali moraš da ih ubediš da ti je modem zaista potreban... Trenutni best buy (lično mišljenje) od novijih modela Asus-ovih AC rutera sa gigabitnim portovima je novi RT-AC1200G+.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter29.03.2017. u 07:04 - pre 85 meseci
@Sceka,

Toga sam i sam svestan, ali mi nikad nije bilo jasno zasto potencijalno dobar hardver dobije tako losu softversku podrsku. U ruter koji je "mini racunar" mogu da spakuju mnogo vise stvari, ne ocekujem torrente i download opcije, ali taj Ubee tako da osakate da nemam MAC binding je katastrofa. Cak ne spada u neke ekstremno napredne opcije. 2 masine moraju konstantno da budu vidljive s neta, dakle port forwarding ide za oredjenu od-do, i sta sad, podesim forwarding po IPu a on se promeni? Vise mi logike ima onda MAC forwarding portova nego po IPu.

Mada mislim da je ceo koncept pravljenje fool-proof uredjaja gde korisnici nece moci nista da za*ebu.

@Binary,

Odmah pored rutera imam taj kucni ITX server. Radi gomilu poslova a ruter bi mogao da zameni neke od njih - network storage, downloade koje po difoltu skidam na isti, printer sharing (stampac nema LAN konektor), u sustini dosta stvari bi mogao da mi olaksa, do te mere da bih mozda taj racunar mogao i RPijem da zamenim. Moracu da odradim kalkulacije jos za treunutnu isplativost, imam stvarno trenutno dosta precih stvari za 100eur viska, fali mi i storidza, neki vec zapoceti projekti... ali sam gledao taj AsusWRT (ne-merlin verziju) i mnogo mi se svidja, bukvalno sve sto ruter treba da ima postoji na njemu. Mislis da ce imati veci delay modem/router postavka ili HGW na lokalu? Iskreno nisam nikad otvarao te HGW uredjaje, niti planiram, da vidim kako je to sve reseno.

P.S. poredio sam ove AC modele cenovnog ranga 11-14k RSD i bukvalno ne vidim nikakvu razliku u njima? Npr, ako ti nije problem da mi objasnis koje su moguce razlike izmedju tvog i preporucenog, ili ovog koji sam ja linkovao?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter29.03.2017. u 16:55 - pre 85 meseci
Uvek je dobar zaseban ruter bolja opcija nego residential/home gateway uređaj, isto tako kao što je i zaseban kablovski modem bolja opcija nego residential/home gateway uređaj koji vrši i funkciju kablovskog modema. Ako ni zbog čega drugog, onda zbog toga što je životni vek uređaja sa manje funkcija potencijalno veći nego životni vek uređaja koji je "multipraktik". Takođe firmveri zasebnih rutera poznatijih proizvođača su obično mnogo bogatiji sa opcijama nego firmveri "multipraktika".

E sad... Razlike između Asusovih rutera... Itekao postoje... Čak isti modeli se bitno razlikuju u zavisnosti od revizije, godišta itd. Evo na primer moj Asus RT-AC68U A2 se već malo razlikuje od starije A1 revizije, dok su razlike između njega i B1/C1 revizija još veće. Čak neke od ovih novijih revizija ne mogu isti firmver da koriste, kako zvanični AsusWRT tako i alternativne firmvere. :) Asus ga je stvarno preterao sa revizijama ovog AC1900 rutera. A1 i A2 se neznatno razlikuju, imaju iste BCM4708 @800MHz dual core ARM processore, dok od B1 revizije, su razlike veće... od jačih CPU-ova (BCM4709 dual core @1GHz ARM CPU) itd.

AC1200 ruter koji si ti zapazio Asus RT-AC55U ima Qualcomm-ov QCA9557 MIPS CPU koji radi na frekvenciji od 720MHz (Qualcomm Atheros chipset). Dobar je, ali se meni lično više dopadaju ruteri sa Broadcom-ovim čipovima. Prednost ovog rutera nad RT-AC1200G+ je USB3 port dok RT-AC1200G+ ima samo USB2 portove da bi cena bila niža jer se radi o novijem ruteru baziranom na novijoj Broadcom-ovoj platformi. Još jedna prednost RT-AC55U je pozamašna količina interne fleš memorije (128MB)...

AC1200 ruter koji sam ja predložio Asus RT-AC1200G+ je najnoviji od ovih nabrojanih, ima novi Broadcomov BCM47189 ARM CPU koji radi na frekvenciji od 900MHz, ima 4 fiksirane antene. Mane su mu mala količina fleš memorije (16MB), fiksne antene i USB2 portovi, ali zato mu je cena niža u odonosu na slične modele kojima nabrojano nije zakinuto...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 29.03.2017. u 23:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 06:16 - pre 85 meseci
Pokusavam da iskoristim izgovor da je dugorocna investicija :) Realno jos dugo cemo biti na 5GHz, ciljam bar 5 godina da se nece nista promeniti, jedino mozda kojim slucajem uredjaji uzmu 3x3 kao standard ili povecaju broj kanala(mada vidim da vecina AC klijenata i dalje ima 1x1), ali 2x2 sa pristojnim signalom (>60dB) bi trebalo da da solidne rezultate sa 2x2. 3x3 sa gigabitnim portovima bas dere po dzepu koliko mi se cini, a ne vidim preku potrebu za istim.

Inace zahvalio bih ti se na stvarno iscrpnom postu, pogodio si u centar mog pitanja. Takodje imam dosta Atheros i Broadcom klijenata okolo (skupilo se godinama dosta rashodovanih lap topova i ostalih komponenata), cini mi se da sam ili imao stvarno low-end Atheros komponente ili da im je generalno to ciljna grupa :) Sto se klijenata tice preferiram killer ili intel sto i koristim za LAN na svemu sto imam (i wifi, 5100 kartice gde god sam mogao da stavim), wifi mi nije toliko bitan sto se tice kasnjenja, vise odrzavanje konstantne brzine sto je vise moguce (80%+).

Pogledacu jos sta cu i kako cu, i dalje mi dusa place kakve HGW nam daju u poredjenju s ovim ruterima :) Kapiram da ceo taj hardver kosta koji provajderi nabave (gigabitni portovi, 3x3 APovi...), a ceo manjak je u softverskoj realizaciji, nista drugo. Gre'ota i sto ne moze da se flesuje nista drugo sem standardnog firmvera. I dalje cekam da mi se jave iz SBBa (sinoc dobih poziv od tehnicke podrske kako sam zadovoljan uslugom s obzirom da sam dobio taj Ubee, pitah zenu da li je svesna da postoji otvoren nalog za servis, kaze jeste, "a sem toga?"...), do tad cu verovatno videti da li ce ici ruter + modem ili jos jedna sansa za Ubee.

Sve ove opcije na Asusu su extra, ali kada imam server sa izlazom na WAN... najradije bih nabavio par gigabitnih PCI(E) kartica i wifi AP, digao neki ruter OS kao virtualnu masinu, ali to ce da prevazidje cenu i 2 ova asusa o kojima pricamo...

P.S. Sto se tice kolicine flash memorije, ima li ikakvih ogranicenja sem velicine firmvera koji stoji na ruteru?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 10:30 - pre 85 meseci
Pa lepo je napisano - nema sanse da HG radi bolje od modema plus tvoj neki (ma bilo koji) ruter. I to je provereno u praksi. HG je uredjaj koji savrseno radi za najklasicniju kucnu upotrebu, bilo koji HG a Ubee radi i bolji je od prethodnih modela koje je davao SBB. Obzirom na tvoje potrebe i broj uredjaja nema portrebe da gubis vreme dajuci sansu Ubee-u jer neces nikada dobiti to sto tebi treba.

Jos jedna stvar koju ponavljam kao papagaj. Te zene/devojke koje se javljaju na SBB 19900 treba izbegavati i/ili preskociti u bilo kakvom pokusaju razgovora/resavanja bilo cega. One sluze za naglabanje sa korisnicima koji su potpuni laici i za ubedjivanje istih ili da potpisu novu ugovornu obavezu ili da uzmu skuplji paket a sto se strucnosti tice uocena je i proverena potpuna odsutnost istog. Ukucanima kazes da ako neko zove iz SBB-a da ga upute na tebe i daju broj mobilnog a ti u razgovoru ignorisi sve sto pricaju osim razgovora o tome da ti zamene uredjaj tako sto ce ti dati modem, nista drugo ni ne prihvataj ni razgovaraj o tome necemu drugome. (imaju obicaj da zovu pre podne pa u razgovoru sa ukucanima naprave s*anje bilo koje vrste, od UO do promene paketa, ukljucivanje neke usluge...)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 10:40 - pre 85 meseci
Ne preteruj, kod mene je HG radio bez greške, imao sam u drugoj sobi ~75Mbps bez problema a osim toga je gigabitni što mnogi od starijih ili jeftinijih nisu. Najveći problem je neslaganje sa nekim tipovima mobilnih pa ume da puca veza, kod mene se to nije dešavalo pa je neka kombinacija dobitna, neka nije.
Naravno, modem i pravilno izabran ruter su u svakom slučaju bolji ... i skuplji izbor.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 13:41 - pre 85 meseci
To je kod tebe bio izdvojeni slucaj a ne pravilo. Retko kome je bezicno radilo dobro kad je rec o SBB varijanti HG-a. (meni je do Ubee-a bilo katastrofalna brzicna veza sa mobilnim telefonima a sa laptopom odlicno radilo. sa ubee telefoni ne idu manje od 40/8Mbps ali i to je lose obzirom da mi je paket 150/8, laptop isto tadi kao i ranije oko 75/5Mbps)

Jos jedna stvar,razlika - covek ima najmanje 10 uredjaja koje treba povezati na Internet...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 17:18 - pre 85 meseci
@Zlatni

Ne isplati se praviti DIY ruter kad ima dosta dobrih gotovih rešenja (i rutera, i raznih drugih kombinacija kao na primer neki POE switch + neki besni Ubiquiti AP... ili više njih itd.), osim ako nisi entuzijasta sa viškom vremena i nerava. Inače što je veća interna fleš memorija rutera, to ima više mesta za na primer neki alternativni AIO firmver sa mnoštvom ekstra opcija, JFFS particije, CFE, razne skripte po želji itd... 16MB je skromno, ali dovoljno za neke verzije DD-WRTa ili Tomatoa na primer... Za Meriln je malo i sam developer je rekao da nema nameru da pravi AsusWRT RMerlin za Asus RT-AC1200G+.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 17:23 - pre 85 meseci
Pa ako racunamo VMove, istina, dodje desetak... fizickih uredjaja je konstantnih 6-7 samo mojih (2 telefona, tablet, 2 laptopa, 1/2 desktopa, server) ali opet rutiranje paketa ide po IPju a ne fizickom uredjaju pa komplikuje stvar :)

Inace... pakao se nastavio danas. Zovu me iz napredne tehnicke podrske (!!!) i kazu da postoji nalog za njih i da resimo danas to. Ja reko vazi, kad cete da dodjete, dobijam odgovor "pa mi smo podrska iz centra, ne izlazimo na teren"... 45 minuta ISTE price "resetuj ruter", "kakav je speedtest", "mi pingujemo ruter sve je ok", "evo pingujemo ruter, ipak nesto zaista jeste problem"... pa jbt ljudi, koliko nivoa podrske vi imate, jel treba kao papagaj svima da objasnjavam kad sam vec poslao slike i slusao i pricao istu pricu 5x?! Peti put objasnjavam da smatram da je hardverski kvar jer postoji problem na lokalnoj mrezi i da sam probao sve ethernet portove na HGWu, 3 razlicita kabla, 3 razlicita racunara... sve poslato i mailom dokumentovano, zasto mora da se komplikuje prica sa podrskom, je l' toliko tesko proslediti mail nadleznoj podrsci i zavrsiti pricu?

Inace pitao sam za modem, jer sam rekao da imam "lose iskustvo" s njihovim uredjajem i da bih najradije uzeo modem i koristio sam svoj ruter na sta dobijam odgovor "pa vi mozete da koristite svoj ruter, zakacite ga na HGW"... I kazem lepo, ne, modeme ste ranije imali, ubedjivali me da probam HGW i ako mi se ne svidi da mogu da se vratim na Ciscov modem, odgovor je "vec duze vreme u ponudi nemamo te uredjaje, imamo samo HGW".

Pre kraja razgovora je recenica "u najgorem slucaju, AKO ruter nije u redu, zamenicemo vam ga...". Imam osecaj kao da sam satima pricao sa zidom.

Meni npr. speedtestovi i brzine sa Ubeejem funkcionisu sasvim normalno, 5GHz i LAN rade punom brzinom, 2.4GHz zakuca cesto iz nekog razloga, ali mi se najobicnije veb stranice (b92, mondo) ucitavaju po 20-30 sekundi.

Elem, ako ne uspe prica sa modemom, da li HGW mogu da koristim kao obican modem? Da mi ne radi rutiranje podataka, jednostavno kao klasican modem da daje izlaz na WAN i to je to? Teska prica? Iskreno ne radi mi se duplo rutiranje paketa (dodatni hop) ako zaista nemaju modeme. Mozda odlazak do Kralja Petra pomaze?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 17:24 - pre 85 meseci
@Binary,

Hijack :) Ubiquiti sam dosta gledao i razmisljao da ga zakacim na stari Cisco HGW kad jos nisam znao da SBB ima svoje 5GHz uredjaje, mada me je cena jaceg (srednjeg valjda) modela malo odbijala. Za AP, mnogo, iako je extra fensi, pogotovu kad se ima racunar koji je 24/7 online.

Inace, i AsusWRT mi zadovoljava bukvalno sve potrebe, pogotovu ako onaj download master radi kako treba :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 17:48 - pre 85 meseci
Ako stvarno nemaju modeme (u šta sumnjam BTW), onda možeš svoj ruter da zakačiš na LAN port gejtveja (LAN u LAN), ali onda imaš double NAT. Isto tako, u tom slučaju, moraš da ubiješ DHCP na ruteru. Ja sam jedno vreme tako radio dok nije crkao gejtvej pa sam dobio modem jer sam im dosađivao i preko telefona, i na SBB forumu, i direktno u poslovnici u Ustaničkoj...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 17:57 - pre 85 meseci
Ma nije samo dupli NAT problem, ispeglacu to softverski da dobijem izlaz odredjenih portova na uredjajima na WAN, nego me brine sto ce njihov hgw i dalje da radi rutiranje u tom slucaju koliko se razumem (naravno ispravi me ako gresim, imao sam mrezne tehnologije kao predmet ali naravno reci nije bilo o HGW uredjajima a malo me zbunjuju i mogucnosti uredjaja), znaci prvo Ubee mora da dobije paket pa onda treba da vidi na koju adresu treba da ide, iako je samo jedna aktivna, a to je IP drugog rutera (posao za Ubee CPU i dodavanje delaya). Ako mu ugasim DHCP ne dobijam to da funkcionise kao modem i dalje, brine me to dodavanje hopa kao sto sam rekao, ne znam da li se onda on zaobilazi? Ili je jedini nacin da to dobijem ipak koriscenje samo modema?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 18:02 - pre 85 meseci
Jedini način da Ubee funkcioniše kao modem bi bio da ima "bridge mode" opciju. U svakom drugom slučaju je u pitanju teška budževina. Inače u scenariju da kačiš svoj ruter na Ubee, ili na bilo koji drugi gejtvej, ne isključuješ DHCP na HGu, već na svom ruteru...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 18:26 - pre 85 meseci
Au, to nikako ne odgovara i gubi mi celu poentu. Hteo sam da zakucam neku IP adresu "modema" koji bi bio HGW i da to bude adresa za izlaz na internet, a DHCP da preuzme ruter i da gleda HGW kao izlaz na internet i nista drugo, jednu mac adresu u nizu koja ima funkciju modema ili nesto najslicnije tome. Opcija otpada onda, hvala na informaciji, natezacu se jos sa SBBom pa sta bude, bude. Kapiram da ce me isforsirati da uzmem Ubee i verovatno "poneti jedan za usput" kad budu dolazili, ali uvek mogu da kazem da mi "ne zavrsava posao" i da insistiram na modemu ako cela ta prica da vise nemaju iste nije tacna. Ipak sam deset i kusur godina kod njih, toliko mogu da ispostuju. Sto je najgore imam u steku neki modem za kablovsku od perioda kad sam bio na AVcomu, ali kapiram da je 100Mbps WAN/LAN i pitanje da li bi mogao da radi posao kako treba. Thompson je firma koliko me secanje sluzi :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter30.03.2017. u 18:33 - pre 85 meseci
Taj Thompson, čak i da se radi o modernom EURODOCSIS 3.x uređaju, bi opet morao da osposobiš u dogovoru sa SBB-om to jest da konfigurišu CMTS za taj Thompson, ali sumnjam da bi ti izašli u susret. Bolje da ih ubediš da ti je zaista potreban njihov kablovski modem a ne home gateway...
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: SBB Beograd - lag spajkovi i dziter

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28592 | Odgovora: 167 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.