Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neki online linux kurs?

[es] :: Linux :: Neki online linux kurs?

[ Pregleda: 5565 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Neki online linux kurs?14.03.2017. u 15:17 - pre 85 meseci
Iako mi posao nije primarno samo to da radim, stekao sam vec nekog odredjenog znanja.
Problem je sto se snadjem da namestim neke kompleksne stvari, a zapucam kod neke osnove.
OK, tu je gugl pa nadjem brzo nacin, ali nije to to...

Videh da CodeAcademy ima neki bash kurs, ali mi deluje bas skromno
https://www.codecademy.com/learn/learn-the-command-line

Dalje trazio i naidjem na
https://linuxacademy.com/courses
vidim da se pominju i neki sertifikati, mada mi je to totalno nebitno.

Kakvo je vase misljenje?
Znam da bi bilo najbolje lepo knjiga u ruke i virtualka, ali kupio sam neke knjige, pocinjem po deseti put i...

S obzirom da u toku dana vrlo malo vremena imam, kad legnem u krevet praksa mi je vec mesec dana da zaspim uz ovog lika
https://www.youtube.com/channe..._wgsX6eFAOXI8Rbg_WiQ/playlists
Pa ono, i kad sam mrtav umoran, uspem nekako bar jedan snimak od 15 minuta da pogledam, pa se onesvestim.

Mislim da bi me mozda zainteresovalo da klikam po netu i pratim neki online kurs, testovi i sl.... A ovde na linuxacademy mogu i da biram kurseve. Svidja mi se bash programing.

Vidim da je 29E mesecno, al jbg, bacam pare na vece gluposti.

Kakvo je vase misljenje?
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?14.03.2017. u 15:58 - pre 85 meseci
Citat:
Znam da bi bilo najbolje lepo knjiga u ruke i virtualka, ali kupio sam neke knjige, pocinjem po deseti put i
Pa ono, i kad sam mrtav umoran, uspem nekako bar jedan snimak od 15 minuta da pogledam, pa se onesvestim.


Ako mislis samo da gledas ili citas bez da primenjujes, tesko da ce ti bilo koja knjiga ili kurs pomoci.

Imas na internetu gomilu besplatnih knjiga i kurseva:

https://www.ibm.com/developerworks/linux/lpi/

https://www.edx.org/course/int...nux-linuxfoundationx-lfs101x-0

Citat:
Svidja mi se bash programing.


http://www.tldp.org/LDP/Bash-Beginners-Guide/html/
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+166 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?14.03.2017. u 18:45 - pre 85 meseci
Samo nemoj da odustaješ. Ima puno dana u godini. 15 minuta dnevno je dovoljno da stekneš novu veštinu.

Moj savet ti je da nabaviš sve knjige na neku temu. Sortiraš ih po kvalitetu. Posle toga ih čitaš od najbolje ka najlošijoj. Ne udubljuješ se previše, čitaš površno. Na taj način "razvodniš" učenje. Trik je da nakon određenog broja knjiga stvari počinju da budu jasne i već poznate. Ovaj metod je dosta nalik praksi, jednostavnim ponavljanjem dođeš do razumevanja. Kada knjige počnu previše da se ponavljaju tada si završio sa ovakvim učenjem.

Knjige podvlači. Nakon čitanja svake knjige, ono što si podvukao prepiši u svoju dokumentaciju. To treba da budu samo najvažnije stvari. Tu dokumentaciju ćeš često prelistavati kada počneš da primenjuješ znanje. Budi pedantan kod pravljenja ove dokumentacije, ona će ti puno koristiti.

Još par saveta:
- Preskači sve delove knjiga koji nisu najbitniji. Uvodno poglavlje, posvete, bibliografije, sumarni prikaz poglavlja, pitanja i odgovore. Preskači i čitava poglavlja ako proceniš da ti nisu bitna.
- Ne udubljuje se puno u neke složene primere i kompleksne metodologije. Takve stvari obično sadrže parcijalnu logiku, preferencije autora prema nekom načinu razmišljanja, gomilu nepotrebnih detalja. Traži u knjigama samo osnovne ideje. Ostalo možeš sam da izvedeš kada ti zatreba.



 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?14.03.2017. u 19:42 - pre 85 meseci
Citat:
Brodoplovac:
Moj savet ti je da nabaviš sve knjige na neku temu. Sortiraš ih po kvalitetu. Posle toga ih čitaš od najbolje ka najlošijoj. Ne udubljuješ se previše, čitaš površno. Na taj način "razvodniš" učenje.

Bravo, ovo je moj problem. Još i iz škole. Gde dok ne shvatim potpuno jednu stvar ne mogu da pređem na drugu. Previše budem detaljan. Tako mi je i kad uzmem da čitam neku stručnu literaturu. Čim zapucam negde, umesto da preskočim pa da se vratim, ja uglavnom pustim to. Nenamerno, nego izgubim volju

Citat:

Trik je da nakon određenog broja knjiga stvari počinju da budu jasne i već poznate. Ovaj metod je dosta nalik praksi, jednostavnim ponavljanjem dođeš do razumevanja. Kada knjige počnu previše da se ponavljaju tada si završio sa ovakvim učenjem.

I ovo je tačno, samo u mom slučaju nema veze sa knjigama, nego pre godinu i nešto sam se prvi put sreo sa linuxom, a nisam administrirao ni windows. U tom momentu u mojoj glavi je bila konfuzija i izgledalo je kao da mi kazes da u francuskoj budem pravnik, gde prvo treba da naucim francuski jezik... U pocetku je bilo tesko, ali kasnije sve lakse i lakse bas zbog ponavljanja. I ove neke online kurseve koje sam gledao, testove, to ispada da sve vec znam. Samo od sebe se skupilo. Ali opet jbg, zapucavam na nekim osnovama.

Citat:

Knjige podvlači. Nakon čitanja svake knjige, ono što si podvukao prepiši u svoju dokumentaciju. To treba da budu samo najvažnije stvari. Tu dokumentaciju ćeš često prelistavati kada počneš da primenjuješ znanje. Budi pedantan kod pravljenja ove dokumentacije, ona će ti puno koristiti.

Ovo gore što sam rekao, sve što rešavam, dosta čitam, i sve zapisujem u fajlove, korak po korak kako sam šta odradio. Desi se da treba opet nešto slično, pa za čas nađem da ne guglam ponovo. A i samo to pisanje mi pomogne da još dubolje izanaliziram.[/quote]

Ajd pokušaću sa knjigama, ali imam neku odbojnost. Ne drži me mesto, ono... da sedim i čitam. Plus zamara me čitanje knjiga, koliko god to neverovatno zvučalo, lakše mi je čitanje sa monitora.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+166 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?14.03.2017. u 19:47 - pre 85 meseci
Ja čitam sa tableta.
Koristim Acrobat reader. U njemu postoji opcija da mogu lako prstom da podvlačim.
Ne čitam iz papirnih knjiga nikada.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?15.03.2017. u 03:17 - pre 85 meseci
Hoćeš dobar linux kurs?

Evo jednog od najboljih.

Po koracima:

1) Otiđi ovde -> archlinux

2) Skini snapshot (64bit arch linux ISO image)

3) Napravi butabilnu flešku ili nareži CD/DVD od toga

4) Postaraj se da pored računara gde ćeš da instaliraš arch imaš i još jedan tablet ili notebook koji će da ti služi za -> Archwiki - dok instaliraš, ukoliko nećeš da se `arčiš` po vikiju iz tty2 kroz elinks.

5) Pokreni i uspešno završi arch instalaciju. Onako kako savetuju i preporučuju na njihovim Wiki stranicama. Pazi, BOLJEG i tačnijeg i preciznijeg objašnjenja za sve (u sitna crevca) nećeš naći. Primeri i objašnjenja se mogu primeniti i na drugim (recimo Debian) distribucijama.

6) Finiširana arch instalacija ne podrazumeva grafičko okruženje. To se dodaje kasnije.

7) Izaberi neko grafičko okruženje po želji i instaliraj. Pre toga, lepo napakuj drajvere i instaliraj X + wayland/weston.

....

Da kažemo da si SVE završio. Dakle, faza gde može bilo ko neuk povodom linuxa da se snađe i da konstatuje da imaš - operativni sistem...
.. ta faza, ukoliko se nisi susretao sa Arch (ne sa derivatima) distroom do sad, neće bez 3 dana - min. (ako ti je prvi put i ako nisi vičan slepom kucanju, inače traje znatno manje ;) )

Za ta 3 dana, ćeš proći kroz, boga mi, ama baš sve te osnovne sitnice koje te muče.
Fazon je u tome što se Arch linux instalira - step by step. Ručno. Sve. Konzola.
Debian netinstall podseća na Aero ako bi poredili. :)

Nakon svega, onda kada u Xorg logovima ne vidiš ni jedno EE, pa ni WW - bazične linux `sitnice` neće više da te muče.

Sve ima da ih - znaš.

about:networking
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?15.03.2017. u 12:36 - pre 85 meseci
Instalacijom Arch Linux-a naucice nista osim da instalira Arch Linux, a te "sitnice" ce i dalje nastaviti da ga muce.

Linux se po mom misljenju najbolje uci kada se koristi sto cesce. U tu svrhu moze da instalira i koristi bilo koju distribuciju, te osnove su na svima iste:

Od boot procesa (init, systemd) do koreiranja particija (fdisk, cfdisk, parted, mount, umount, mkfs), upravljanja korisnicima, grupama, dozvolama (adduser, useradd, userdel, groupadd, groupdel, chown, chmod, umask), upravljanje datotekama/direktorijumima (touch, mkdir, rm rmdir, cd, ls, ln, pwd, pushd, popd, dirs), upravljanje procesima (ps, pstree, top, vmstat, iostat, iotop, lsof, bg, fg, jobs, kill, pkill, pgrep), disk/particije (df, du, lsblk), mreze (ifconfig, ip, hostname, ping, netstat, tcpdump, traceroute, route, nc, nmap), itd...

Vecina ovih komandi je dostupna na svim Linux distribucijama, neke je mozda potrebno instalirati, ali su uglavnom u repo-ima svih distribucija.

Pored nabrojanih, postoji jos puno drugih komandi/alatki, ali su ovo manje vise neke najosnovnije potrebne za neko osnovno snalazenje na Linux sistemima. Linux komande se uglavnom nalaze u /bin, /sbin, /usr/bin, /usr/sbin, /usr/local/bin, /usr/local/sbin direktorijumima definisanim u $PATH promenljivoj razdvojeni sa (:), ili dolaze sa samim shell-om kao tzv. "shell builtin" komande. Lokaciju gde se komanda nalazi (izuzev builtin komandi) mozemo da vidimo pomocu whereis ili which komandi. Da vidimo da li je komanda builtin koristimo type komandu:

Code:
$ type cd
cd is a shell builtin

$ type rm
rm is /bin/rm


Sve shell builtin komande mozemo da prikazemo pomocu compgen -b ili enable komandi:

Code:
$ compgen -b | tr '\n' ' '
. : [ alias bg bind break builtin caller cd command compgen complete compopt continue declare dirs
disown echo enable eval exec exit export false fc fg getopts hash help history jobs kill let local
logout mapfile popd printf pushd pwd read readarray readonly return set shift shopt source suspend
test times trap true type typeset ulimit umask unalias unset wait


Razlika izmedju builtin i eksternih komandi je u tome sto shell prilikom izvrsavanja builtin komande ne mora da kreira nov proces. Prilikom pokretanja komande kreira se nov proces tzv. "child" proces, dok "parent" proces miruje i ceka da pokrenuti proces zavrsi i informise ga tzv. "exit" statusom (izuzev ako je proces pokrenut u pozadini).

Pored pomenutih rezervisanih shell komandi, bash shell sadrzi i rezervisane promenljive (environment variables), npr. pomenutu PATH, keywords i specijalne karaktere.

Code:
$ compgen -v | tr '\n' ' '
BASH BASHOPTS BASHPID BASH_ALIASES BASH_ARGC BASH_ARGV BASH_CMDS BASH_COMMAND BASH_COMPLETION_COMPAT_DIR
BASH_LINENO BASH_SOURCE BASH_SUBSHELL BASH_VERSINFO BASH_VERSION COLUMNS HISTCMD HISTCONTROL HISTFILE
HISTFILESIZE HISTSIZE HOME HOSTNAME HOSTTYPE IFS LANG LC_CTYPE LESS LINENO LINES LOGNAME LSCOLORS
LS_COLORS MACHTYPE MAILCHECK OPTERR OPTIND OSTYPE PAGER PATH PIPESTATUS PPID PS1 PS2 PS4 PWD RANDOM
SECONDS SESSION_MANAGER SHELL SHELLOPTS SHLVL SSH_AGENT_PID SSH_AUTH_SOCK TERM UID USER USERNAME


Code:
$ compgen -k | tr '\n' ' '
if then else elif fi case esac for select while until do done in function time { } ! [[ ]] coproc


Takodje, mozemo da kreiramo i sopstvene komande pomocu alias komande:

Code:
$ alias ll='ls -l'


Za vecinu pomenutih komandi postoji uputstvo u obliku tzv. man ili info stranica, man ime-komande, koje dolaze na svim Linux distribucijama. Takodje, vecina komandi ima --help opciju sa kojom mozes da vidis nesto sazetije uputstvo. Da vidis cemu koja komanda sluzi mozes da koristis whatis ime-komande. Istorija pokrenutih komandi se nalazi u .bash_history datoteci definisanoj u $HISTFILE promenljivoj, man history.

Takodje, pored pomenutih pogledaj i tzv. "text filter" komande: cat, less, more, head, tail, tr, wc, nl, sort, pr, uniq, diff, comm, cut, paste, join, split...

Zatim pogledaj kao da pokrenes komande u subshell-u pomocu (ime-komanda), kako da razdvojis vise komandi sa komanda;druga-komanda;treca-komanda, kako da preusmeris izlaz jedne komande na ulaz druge komanda|druga-komanda, kako da preusmeris izlaz komande u neku datoteku komanda >ime-datoteke, kako da preusmeris kao ulaz komande sadrzaj neke datoteke komanda <ime-datoteke, kako da sacuvas izlaz komande/i name=`whoami` ili sa $(whoami).

Code:
$ pwd;(cd /tmp;pwd);pwd
/home/panta
/tmp
/home/panta
$ echo hello `whoami`
hello panta


Zatim, nauci neku osnovnu upotrebu vi editor-a. Kako je na Linux-u sve moguce konfigurisati/podesiti kroz "file", neko osnovno znanje vi-a ce ti sigurno trebati. A i podrazumevano dolazi na gotovo svim distribucijama, a nekada je i jedini, pa ga nije lose znati. ;)

Zatim, pogledaj neku osnovnu upotrebu regularnih izraza (regular expression) ^, $, ., *, [], {} i alatke kao sto su grep, sed i awk.

Zatim, iskoristi pomenute komande i napravi skript da automatizujes neki posao koji cesto obavljas.

Kada na kraju sve navedeno savladas, onda vise te "sitnice" nece da ti predstavljaju problem.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?15.03.2017. u 13:02 - pre 85 meseci
Hvala Panto na odvojenom vremenom :).

Veći deo svega što si napisao poznajem, usputno sam naučio, ali ne znam šta sve ne znam i taj "mrak" mi govori da sam tek na početku.
I zbog toga sam razmišljao o nekom kursu misleći da ću tada imati to neko samopouzdanje da "znam".

Hvala još jednom, vidim da si iz KG, ako si raspoložen za pivo javi se :)
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?17.03.2017. u 12:58 - pre 85 meseci
Citat:
Instalacijom Arch Linux-a naucice nista osim da instalira Arch Linux, a te "sitnice" ce i dalje nastaviti da ga muce.


Eh, pa nije baš da će svaki distro za evri dej juz da tera svoje korisnike da prilikom instalacije chroot-uju u svoj, prethodno podešeni deo hard diska za instalaciju, npr.
Isto tako neće svaki distro da ga potera da se počeška po glavi onda kada treba da proradi pkexec u pozadini, a on `kliknuo` na gparted i sve se zamrzne.. dok ne doinstalira, a pre toga da pročita i da se informiše o polikit-u, ovom, onom i onom trećem itd. I napisao sam - kada SVE - završi tako da laik sedne za računar i snađe se za čas. ;)

Za sve ostalo se u potpunosti slažem.
about:networking
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?17.03.2017. u 15:49 - pre 85 meseci
Arch se instalira na nekoliko načina. Jedan je pominjani gde se sve radi peške a za to vreme se na nekom drugom kompu prate uputstva i mehanički kuckaju komande. Ne vidim da bi tu neko morao da nauči šta je i zašto radio, samo prekuca i to prođe, onda se kuca sledeće i zaboravlja urađeno. Kada završi tu osnovnu instalaciju, nastavlja da traži uputstva kako da instalira ovo i ono, kako da podesi bilo šta, to ponekad iznervira početnika i odustane a u najboljem slučaju će i tu da prepiše rešenje i kako-tako odradi posao.

Drugi način je onaj koji ja koristim na preporuku kolege Pante ;) a to je Helmutova skripta. Tip je napravio skriptu koja odradi komplet osnovnu instalaciju i usput ponudi gomilu programa i dodataka, posle toga je sistem skoro pa dovoljno funkcionalan za svakodnevni rad. Ko hoće može da doda još neki program. Sve u svemu, potrebno je da se nauči prvih par komandi i posle sve ide preko menija.

Ako neko hoće baš da nauči, onda će da se igra instalacijom i proba da ukapira šta i zašto radi. Ko hoće da instalira sistem za rad a planira da to radi povremeno, na više kompova, u više varijanti ... nemam pojma zašto bi radio peške a ne preko skripte. Naravno, ima i onih koji hoće da imaju sve pod kontrolom i da im skripta ne instalira recimo i alsu i pulse ali mene briga za sve to, 99% ostalih linuxa instalira nešto što su autori ubacili u instalaciju i nikome ne smeta.

Postoje još neki automatizovani načini instalacije ali mi se ne sviđaju jer ubacuju neke gluposti koje mi ne leže.

Za učenje linuxa je potrebno stalno korišćenje i samostalno rešavanje problema pretragom i čitanjem iskustava drugih, ne verujem da bilo kakav kurs može da pruži neko znanje. Možda neki specijalizovani.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?17.03.2017. u 16:39 - pre 85 meseci
Citat:
Ne vidim da bi tu neko morao da nauči šta je i zašto radio, samo prekuca i to prođe, onda se kuca sledeće i zaboravlja urađeno.


Pa upravo u tome i jeste fora... Ako Coyote hoće zaista da nauči da koristi linux, a vidim da hoće, vidim da već ima i za lebac od toga, dakle, ako je ON zaista zagrejan, vrlo verovatno da će ga više kopkati (nego tebe recimo) šta se sve još krije iza tih komandi i možda neće tek tako da pozaboravlja šta je sve kuckao i prošao .. recimo, ako nikada nije koristio mkfs.ext4 ... pretpostavljam da će da mu bude i zanimljivo da otom potom prostudira sve vezano za mkfs .... itd.. td.. a bukvalno sve su izbiflovali na tom wikiju i to na najzaebaniji mogući način koji se zove Don'tRepeatYourself. Nigde nećeš naći jedno te isto objašnjenje ili rečenicu da se ponavlja. :D

Ustvari, najbolji način da se nauči linux jeste - LFS. Pa, ko ima vremena...

Pazi, ono što Panta_ savetuje je idealno. Ali, onda kada sve to prođe i sažvaće, to onda više nije ni samo malo ozbiljniji korisnik, nego poprilično sposoban skripting arhitekta.. i to neće za mesec dana.

Sve u svemu, ne mora da korsti Arč ič. :) Jednostavno treba da ga proba i da ga zavoli. :p

Na kraju krajeva, neka opali konzolu i neka ukuca

$ help


Ja sam - tako krenuo. Pa gde zapne ili mi nije bilo jasno šta veli ovaj deo priručnika -> duckduck, google.. etc.
about:networking
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?17.03.2017. u 18:18 - pre 85 meseci
dabome... pre mnogo godina sam postavio naivno pitanje Od kog Linuxa da pocnem? Sta preporucujete? i to je tada stvarno bilo neozbiljno. Cuo sam za neki Linux i kako je kul... I nisam se preterano zainteresovao.
Onda je dosao kod mene kolega koji je zagrizeni linuxas i sa kojim sam instalirao slackware, odnosno on je instalirao ja gledao bledo. Pa je otisao kuci.
I onda ajd da instaliram skajp. Pa saznam da za skajp treba da instaliram 30 dependencies sta god da je to. Pa ajd da pocnem jedno po jedno, pa onda ispade da i za njih treba da instaliram po jos gomilu (tako je u mojoj glavi sad), i posto mi je bio dual boot ja se vratim na windows i nikad vise ne ukljucim linux.
Onda neki poznanik moj "pa gde slack naravno da ti je to ubilo volju za linuxom, trebao si neki mint" ili tako nesto... ali kasno.

E sad kako +- kaze, vremena su se malo promenila, postao mi je jedan deo posla.
Ne vuce me linux okruzenje uopste da imam na kucnom racunaru, nego samo SSH pristup i terminal.
Cak i sad kad odem kod drugara koji me pita da mu namestim extended view da moze da pusta filmove na TV, pojma nemam kako se to radi niti me zanima u ovom momentu.

Dakle strasno me zanima kako funkcionise linux, i kad samo citam da je sve u fajlovima, odusevljen sam, jer do sada koristim windows milion godina i pojma nemam kako to izgleda "iza". samo click click, next finish. Kad ne valja, reinstaliram opet click click next finish. Zbog toga sam u pocetku imao mnogo problema da nastelujem mozak da kad nesto ne valja da brljam po logovima. Cak i sada...

Kao sto rekoh par puta sam uleteo u vatru, guglao i sve naopako ucio. Odnosno resavajuci neke vece probleme, usput sam naucio sta je rsync, tail, blabla...

Evo sad kad mi napises sta je mkfs.ext4, osim da ima neke veze sa particijom i da je ovo mk mozda neka skracenica od make, a fs mozda file system :). Ako sam pogodio onda je strava osmisljeno ime za komandu :D

Dakle to nisam koristio jer sam servere uglavnom instalirao sa gotovim skriptama negde u cloudu. I pojma nemam cemu sluzi ta funkcija.
U jednoj temi sam postavio neko pitanje i dobio samo hint "LVM", i gde sam skontao kako bez restarta da povecavam particiju po potrebi (jer u tom nekom cloudu kosta svaki GB).
I citao ceo dan o LVM, skontao sve, do jaja se osecao kako je strava smisljeno, i onda zabodem kako sad "prebaciti" VAR na tu LV. nisam imao pojma kako da mountujem. Ni sad ne znam, izguglacu ponovo.
Razmisljam da uskoro pokusam da namestim loadbalanced apache cluster, ili CDN, a ne znam sta je mkfs.ext4 :)

Dakle, zaista me ne interesuje preterano kako Linux izgleda u grafickom okruzenju, i za sada nemam nameru privatno da koristim linux za svakodnevne potrebe, mogu ako je bas potrebno da bih ga skontao.
Ono sto me interesuje jeste administracija i pisanje skripti. A da bih to naucio mislio sam da mi treba neki kurs koji ce da mi drzi paznju jer me obicno druge obaveze odvlace od toga. No Panta mi se cini da mi je fenomenalno sazeo sta mi treba.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Neki online linux kurs?17.03.2017. u 18:23 - pre 85 meseci
Citat:
Evo sad kad mi napises sta je mkfs.ext4, osim da ima neke veze sa particijom i da je ovo mk mozda neka skracenica od make, a fs mozda file system :).


Precisely. :)
about:networking
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Neki online linux kurs?

[ Pregleda: 5565 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.