Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 24728 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto14.03.2017. u 22:19 - pre 85 meseci
Bas to htedoh da napisem. Kazi.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 01:07 - pre 85 meseci
Evo ja moram da priznam , da samo na ovom forumu postujem 10-tak godina , ali da Nikada nisam nikome zamerio na Nepismenosti , ali ovo moram sada !

Posebno sto pokretacica teme zeli da nam Podigne svest Za pocetak bi bilo bolje da se Opismeni . Bar neke osnove da nauci jezika na kome pise , a za Dizanje , svesti i kojecega cemo lako .

Sceka ti je to ukazao u svom prvom postu , samo nisi Ukapirala !

Uvrženo , Ne znači Nista . Ta reč ne postoji , a ti je koristiš skoro u svakoj rečenici ! Ono što si htela , a nisi znala da napišeš je UVREŽENO . Kao što Lubenica ima Vrežu, eto od toga je nastala ta reč , a ovo što je u tvojoj glavi Ne postoji , Ne znači ništa .

Tako pre nego što nama Neukim Divljacima , Podigneš Svest , bar malo nauči ono što se uči u prvih par razreda Osnovne škole . Ovako ceo tvoj pokušaj je da najblaže se izrazim Smešan , ili Žalostan , zavisi ko posmatra sa koje strane . Uči i obrazuj se , nauči za početak da pišeš , promeni ono što možeš kod sebe jer ti se pogrešne misli, reči nalaze u svesti , pa kad se Opismeniš dodji opet da diskutujemo , makar i o Udomljavanju pasa .
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 08:29 - pre 85 meseci
Nakon jezičke ekskurzije u kojoj su me pojedinci duboko razočarali vratio bih se pitanju udomljavanja starijie štenadi i odraslih pasa.

Citat:
LepoPace:
@Savo, hvala za učesce u ovoj diskusiji. Naravno, imate pravo na svoje mišljenje.

Treće uvrženo mišljenje koje je daleko od istine jeste da je psa najbolje udomiti kad ima 2-3 meseca i sve ono što ste sa tim u vezi napisali.... Mislim da niste ni svesni koliki demant bi Vam uputili svi oni vlasnici (a, ima ih - srećom - veliki broj) koji su usvojili pse od ne samo vise od 5-6 meseci, vec i od 4,5, 6 ... godina. I, jos jednom, zbog ovako pogrešno uvrženog misljenja, ja sam pokrenula ovu temu.

Opet, apelujem na vlasnike budućih kućnih ljubimaca, istražite, istražite, istražite.... Ogroman broj primera i studija postoji objavljenih na Internetu, pogotovo na engleskom jeziku...

Savo, izvinite, ali ne bih mogla više da ulazim u to što ste napisali... Stojim iza svega onoga što sam rekla.

Napisao sam da nemam lično iskustvo sa uzimanjem pasa starijih od 2-3 meseca, ali sam se koječega nagledao u životu pa i lično učestvovao u tome.
Verujem da si shvatila kako nakon dosta decenija provedenih sa psima (a i sada mam psa, naravno) sam veliki ljubitelj te vrste životinja. Problem tvog pisanja je što sve što napišeš je generički, mehanički tako da to može da se nađe na bilo kom forumu ili sajtu koji govori o ovoj temi. Treba govoriti konkretno i davati konkretne primere kao što sam ja uradio.
Imanje psa je jako ozbiljna stvar! Pas nije igračka i ne traje tri dana već mnogo godina i za sve vreme moramo biti odgovorni vlasnici inače teško i psima i nama i okolini. Zato eventualnim budućim vlasnicima treba reći pravu istinu, treba ih na vreme upozoriti o mogućim problemima i teškoćama. Na moje ogromno iznenađenje mnogo puta u životu sam se sreo sa ljudima najvišeg stepena obrazovanja koji ništa ne znaju o psima, uzmu ih pa ubrzo ne znaju šta će sa njima.

Problem usvajanja odraslih pasa je mali ako se usvaja pas koji je imao vlasnika prethodno pa iz nekih razloga ne može više da ga ima. Međutim, može biti ozbiljan problem ako se usvaja već izgrađen pas koji je pokupljen sa ulice. Ne znamo kakve su sve traume ti psi preživeli i kako će to da se manifestuje. Najčešće su takvi psi zaplašeni i boje se mnogo čega, a neretko budu agresivni u svom strahu, uglavnom prema drugim psima, ređe prema ljudima.

Evo ti par primera na ovu temu.
Svojevremeno sam u obližnjoj šumi našao ostavljenog rasnog psa. Bio je u lošem stanju, izgladneo i neverovatno zaplašen. Bio je usamljen jer ga nijedan čopor nije prihvatio. Nije hteo da mi priđe čak ni na nuđenje hrane. Ostavio sam popriličnu količini hrane i kada sam se kasnije vratio sve je pojeo. Kasnije su ga uzeli poznanici koji su imali psa te rase. Od starta je pas pokazivao samostalnost time što je odlazio da lunja kada je on to hteo jer je na to navikao. Kako je stario približio se usvojiocima pa nije više odlazio od njih jer se plašio da ne izgubi to što je stekao. Sa druge strane bio je ozbiljno bolestan što se nije odmah znalo. Mnogo vremena i novca je potrošeno na njega i ostao je kod tih vlasnika do kraja života koji nije bio previše dug.

Drugi primer je žena koja je našla ženku i usvojila je. Ta keruša napada sve keruše koje sretne tako da mora da je drži vezanu, a psu je suština života u kretanju. Sama vlasnica kaže da su to traume života na ulici.

Treći primer je pozitivan pa ga zato i navodim. Momak je našao mladu rasnu kerušu koja se neverovatno brzo prilagodila. Naravno, ne sluša baš najbolje, ali je potpuno socijalizovana. Ovde se očigledno radi o psu koji je bio nečiji i koji nije zlostavljan i ko zna kako se našao na ulici. To je situacija koja nije prečesta ako se uzima pas iz azila.

Kod nas nažalost nema onoga što gledamo na USA tv kanalima gde sa tim psima u azilima rade sve do finalnog testa socijalizacije. Samo pas koji to prođe daje se na usvajanje, ostali se uspavaju.
Mogu još puno priemra da navedem, ali će moj tekst onda biti predugačak.

Znam da kod nas nema edukacije po pitanju pasa uopšte dok u nekim zemljama od tradicije to se radi po školama pa čak i u vrtićima. Da ne bude da govorimo samo o najrazvijenijim zemljama to se radi recimo i u Češkoj koja je do pre nešto više od dve decenije bila u dubokom pro ruskom socijalizmu, ali je to zemlja sa kulturološkom tradicijom.
Nemoj samo da ponavljaš ono "...istražite, istražite, istražite.... Ogroman broj primera i studija postoji objavljenih na Internetu, pogotovo na engleskom jeziku..." jer je to najbesmislenije što si mogla da napišeš pogotovu kada prethodno kažeš da ti je cilj da edukuješ ljude. Na internetu piše ko stigne pa tu ima svega i svačega i moraš biti dovoljno stručan da pronađeš pravu stvar. Citiraj ili opiši tekstove ljudi od autoriteta i navedi kako su stekli taj autoritet, to je sve jako bitno.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 08:31 - pre 85 meseci
@Darko Nedeljković
Aha, ti zapravo ne razumeš da nije isto želeti biti ptica, nositi naziv ptice, i stvarno biti ptica. Probaj da poletiš, videćeš razliku.
I opet grršiš: ako se Ustav pomeni, da li taj ko je po njemu dobio titulu Srbina izgubiti taj naziv? Ili će jedan pre promene Ustava dobiti dokument da je Srbin a drugi, koji ispunjava iste uslove, posle promene Ustava, taj dokument neće moći da dobije?
 
Odgovor na temu

LepoPace

Član broj: 148798
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 08:55 - pre 85 meseci
@Savo,

Vazi, govoricu o konkretnim primerima... Sad trenutno nemam vremena, ali evo jedan clanak koji govori o tzv farmama stanadi za pocetak (vezno za ono sto sam napisala kako se drze zenke i stenici kod tzv. 'uzgajivaca' i zasto govorim da se ne kupuju psi po svaku cenu, vec da se razmilja o udomljavanju pre svega. Kupovinom kucnih ljubimaca od tih 'uzgajivaca' podrzavamo ovo...

http://www.bbc.com/news/magazine-36302556


[Ovu poruku je menjao LepoPace dana 15.03.2017. u 10:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 09:17 - pre 85 meseci
Citat:
Cek, cek, gde sam ja pisao nesto protiv Srbije ili Srba?

Ček, ček. a gde sam ja pisao da ti imaš nešto protiv Srbije i Srba? Ono što sam napisao je da antisrbenišeš. Neko bi rekao - trolovanje, i to vaše strašilo, taj straw man argument.
Citat:
Takodje, gde sam rekao da neko nema pravo da reaguje na nesto?

Rekao si da je reagovanje nekih - smeće, i da ga treba pobrisati:
Citat:
Shadowed:
Dzabe. Kad neko krene da srbenise na nekoj temi, tu nema kraja dok se tema ne zakljuca ili svo smece pobrise. Potvrdjeno u praksi :)


I da ponovim još jednom, valjda ćete svi vi vajni polemičari shvatiti: ne pišem protiv TEBE već protiv tvojih izjava, argumenata, onoga što napišeš ovde.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 09:26 - pre 85 meseci
Onda te molim da obrazlozis sta podrazumevas pod "antisrbenisanje".

Offtopic jeste smece na temi, nevezano za to o cemu se pisalo u offtopic-u.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 10:14 - pre 85 meseci
Citat:
LepoPace:
@Savo,

Vazi, govoricu o konkretnim primerima... Sad trenutno nemam vremena, ali evo jedan clanak koji govori o tzv farmama stanadi za pocetak (vezno za ono sto sam napisala kako se drze zenke i stenici kod tzv. 'uzgajivaca' i zasto govorim da se ne kupuju psi po svaku cenu, vec da se razmilja o udomljavanju pre svega. Kupovinom kucnih ljubimaca od tih 'uzgajivaca' podrzavamo ovo...

http://www.bbc.com/news/magazine-36302556


[Ovu poruku je menjao LepoPace dana 15.03.2017. u 10:28 GMT+1]

lepo Pace, pošto si verovatno vezana za neki azil dobro bi bilo da napraviš neku vrstu intervjua sa ljudima koji su uzeli psa iz azila ili sa ulice (ovde u Srbiji) pa da nam oni objasne koje su teškoće i prepreke na koje su nailazili. Ja nažalost ne umem ljudima da pričam u čemu je lepota imati psa već sam uvek okrenut onom problematičnom delu i teškoćama vlasništva. Ovo copy/paste sa interneta nema pravu težinu.

Uzgred, na per tu sam sa tobom ne samo zato što sam najverovatnije daleko stariji od tebe nego zato što je to uobičajni način komunikacije na domaćim forumima. Lično sam vaspitan da sa svim nepoznatim i starijim ljudima budem obavezno na per voi, ali eto usvojio sam to forumaško ponašanje da ne bi bolo oči čitaocima.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 14:37 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd:
... K'o kada bi izabrao da budeš Japanac. Verujem da bi se Japanci upišali od smeha.


Ma ne bi...ali bi odmah trazili da plati porez...税金を払います...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 15:32 - pre 85 meseci
Kako to rešavaju Japanci: jedan moj drugar, 3/4 Japanac, ima srpsko državljanstvo, i ne može da dobije japansko! Džaba mu i poreklo, i geni, i ime, i poznavanje jezika i pisma, i volja, i baba koja od svog rođenja živi u Japanu...
A Darko će doneti uverenje da je Japanac. Od koga? Od srpske institucije? Uuu je!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 16:41 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Aha, ti zapravo ne razumeš da nije isto želeti biti ptica, nositi naziv ptice, i stvarno biti ptica. Probaj da poletiš, videćeš razliku.
I opet grršiš: ako se Ustav pomeni, da li taj ko je po njemu dobio titulu Srbina izgubiti taj naziv?

Slobo, ti ne samo da ne znas ustav, nego ne znas ni biologiju - vecina zivih primeraka ptica uopste ne lete. Najbrojnije vrste ptica uopste ne lete. Ti se iz petnih zila upinjes da generalizujes, ali ti ne ide - niti je sve sto leti ptica, niti postoji problem da nesto bude ptica a ne leti.
Ti generalno mozes da se zalazes za promenu ustava ali onda nemoj mene da pitas nego sam smisli kriterijume po kojima ces odredjivati koja ce da bude cija nacionalnost. Ako ustav propise da ja moram biti pripadnik nacionalnosti X i da po ceo dan moram mahati zastavom te nacije, ja cu to raditi. U medjuvremenu ustav Srbije kao i ostatka civilizovanog dela planete to uredjuje tako da ono sto kazes da jesi to jesi i niko ne sme da ti brani da to budes, niti sme da te tera da budes nesto drugo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 16:48 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Kako to rešavaju Japanci: jedan moj drugar, 3/4 Japanac, ima srpsko državljanstvo, i ne može da dobije japansko! Džaba mu i poreklo, i geni, i ime, i poznavanje jezika i pisma, i volja, i baba koja od svog rođenja živi u Japanu...
A Darko će doneti uverenje da je Japanac. Od koga? Od srpske institucije? Uuu je! :)

Ti si ocigledno pobrkao pojmove drzavljanstva i nacionalnosti. Nacionalnost mozes da menjas 24 puta na dan i generalno je izvodljivo da do kraja tekuce godine budes neko vreme pripadnik svake nacije koja postoji. Sa druge strane, promena drzavljanstva je jedna od najkomplikovanijih birokratskih procedura i obicno taj proces traje vise godina.
Zamisli ali niti su svi koji imaju drzavljanstvo Srbije Srbi, niti svi Srbi imaju drzavljanstvo Srbije. Isto tako, niti su svi koji imaju drzavljanstvo Japana Japanci, niti svi Japanci imaju drzavljanstvo Japana.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 17:13 - pre 85 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:

... Po nacionalnosti si ono sto izjavis da hoces da budes, Ja sam ....Crnogorac,.... i ja sam sad to, dok ne izjavim drugacije.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto15.03.2017. u 18:50 - pre 85 meseci
Citat:
LepoPace:

3. Pre kupovine ili udomljavanje, upitajte se zasto se insistira na malom uzrastu psa. Ako je razlog: 'Nema prostora u stanu-, sto vecina govori, htela bih da vam kazem da pas srednje velicine zauzima svega 10-20cn kvadratnih vise od malog psa.


Pa nije pas komad nameštaja ili bele tehnike, pa mali frižider ovoliko cm, veliki frižider nešto malo više. Ogromna je razlika u karakteru, načinu ponašanja i potrebama ši-cua ili nekog terijera ili bigla, iako mogu da budu realtivno slične veličine. Za mešanca tek ne može niko pouzdano da tvrdi, budući da se ne zna ni poreklo ni navike. Ako već pričamo o uvreženim mišljenjima, u tvom postu ih takođe ima nekoliko.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto16.03.2017. u 18:27 - pre 85 meseci
Da, dobar ti je komentar. Ja sam gore već napisao ukratko šta fizički znači veličina psa i izuzeo sam one najmanje od 2 kgr i one najveće pse preko 50-60 kgr. Temperament i karakrter su suštinske karakteristike koje treba gledati kod izbora psa, veličina, boja, dlaka su u drugom stepenu odlučivanja. Masovno ljudi omanu kod odabira psa pa temperamentan čovek uzme previše mirnog psa i obratno i eto problema za ceo pseći život. Kod nepoznatih mešanaca još je teži i komplikovaniji izbor.

Nadovezaću se komentarom o uzimanju odraslih pasa o čemu sam takođe pisao. Upravo danas sam sreo komšinicu koja ima ženku mešanca pit bula kojeg je našla na ulici u uzrastu od oko dve godine i zadržala je. Ja takođe imam ženku, ali nikakvih problema nije bilo kod kontakta, naprotiv obe su pokazale vidno prijateljstvo. Malo sam porazgovarao sa njom i saznao da je u početku odlazila nekuda, ali se vraćala što se poklapa sa iskustvom koje sam takođe pominjao. Dalje kaže da se jako teško i sporo navikla na povodac, ali na kraju je uspelo. Sada ume da ode daleko, malo proluta pa se vrati gazdarici da je veže pa da idu kući. Takođe mi je rekla da keruša ima neke strahove i da ne sme ni da vikne na nju. Sve se baš poklapa sa onim što sam prethodno pisao. Sve u svemu kaže da se tri meseca mučila dok nije postigla neke zadovoljavajuće rezultate. Svejedno, keruša joj je divna i u dobrim je rukama danas.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto17.03.2017. u 11:11 - pre 85 meseci
Citat:
Sava: Da, dobar ti je komentar. Ja sam gore već napisao ukratko šta fizički znači veličina psa i izuzeo sam one najmanje od 2 kgr i one najveće pse preko 50-60 kgr. Temperament i karakrter su suštinske karakteristike koje treba gledati kod izbora psa, veličina, boja, dlaka su u drugom stepenu odlučivanja. Masovno ljudi omanu kod odabira psa pa temperamentan čovek uzme previše mirnog psa i obratno i eto problema za ceo pseći život.


To je još i bož' pomozi, često bude mnogo veći problem kad neko uzme izuzetno aktivnog psa i onda mu ne obezbedi dovoljno vežbe i stimulacije, pas bude razdražljiv, nervozan, pravi haos po stanu i slično.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto17.03.2017. u 17:02 - pre 85 meseci
Govorio sam o ključnoj karakteristici kod izbora psa, sve ostalo dolazi posle toga pa tako i obezbeđivanje dovoljno aktivnosti, a nekim primercima treba mnogo više nego drugima. Napisao sam gore da je imanje psa ozbiljan posao, a to podrazumeva da budućim vlasnicima jasno treba staviti do znanja da ih čeka ozbiljan posao i mnogo truda i rada. Jedino na taj način se stvara pas sa kojim nećemo imati problema i to je preduslov takozvanog odgovornog vlasništva.


Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

AstralPro
NS

Član broj: 73891
Poruke: 901
62.193.158.*



+288 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto18.03.2017. u 19:32 - pre 85 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
SlobaBgd:
Tako da, ne tupite o izboru. Možete da se batrgate kako niste Srbi, kako je to prevaziđena kategorija, kako je loše, sramota, neprihvatljivo biti Srbin, ali vas geni demantuju. Jes', ti si, Darko, Crnogorac ili Rus. Ta izjava ima važnost prolećnog prdeža, ili još manju. Šta Rusi i Crnogorci misle o tome? K'o kada bi izabrao da budeš Japanac. Verujem da bi se Japanci upišali od smeha.

Pre svega, procitaj Ustav Srbije, tamo sve lepo pise. Izjava o nacionalnoj pripadnosti je jedini zakonom priznat i dozvoljen način utvrdjivanja nacionalne pripadnosti, drugi jednostavno ne postoji. Drugo, ti mozes da budes mangup na forumu, pa da mi osporavas ustavno pravo, ali ako mi ugrozavas i ogranicavas pravo izbora nacionalne pripadnosti, a pritom dodjes pa to uradis pod punim imenom, prezimenom i brojem licne karte, ja cu naravno da te tuzim i neces se lepo provesti. Kazem ti cisto da znas gde to moze da ti prodje, a gde ne moze. Isto kao sto je Seselj svojevremeno dobio uverenje od suda da je Srbin, tako ja mogu vec koliko sutra imati uverenje da sam Rus, Crnogorac, Rom, Japanac, Zimbabveanac ili pripadnik bilo koje druge nacije po mom slobodnom izboru, ne postoje nikakve prepreke za to - treba ti uverenje, platis republicku administrativnu taksu i imas ga. Niko nema pravo da mi osporava pravo da budem Japanac ili Zimbabveanac zbog boje kože i izgleda očiju, to bi bila kaznjiva diskriminacija. Zakone ne dozvoljava mešanje genetike i nacionalne pripadnosti - isto kao što ja ne mogu tebi da kažem da si genetski komunista, radikal ili zvezdas, jer to se tako ne nasledjuje, tj. može a ne mora.
Sa druge strane, nema nista lose u tome da bilo ko na planeti izabere da bude Srbin. Znam jednog čoveka crne boje kože, rodjenog u Gvinei Bisao, verovatno smo svi nekad čuli za njega, zove se Raul Alberto Sosabi, svira i peva po beogradskim klubovima i on je zvanicno Srbin, jer se tako izjasnjava. Meni je to bilo interesantno krajem proslog veka, pitao sam se kako to može, crnac a srbin, ali tad podaci na internetu nisu bili tako lako dostupni pa nije bilo sramota ne znati i ne razumeti, ali danas jeste sramota nemati pojma o ustavu i ustavnim pravima, kad je tekst ustava na klik od tebe.


Kada sam bio student na PMF-u izjava o nacionalnoj pripadnosti je služila bosancima i crnogorcima da zauzimaju mesta na budžetu i domove.
Izjasne se kao Srbi i sve je ok.

Nije pošteno ni normalno da se osećaš kao Japanac i da dobiješ takvo uverenje jer bi time svima pokazao da nesto s tobom nije u redu
Ne branim nikome ništa ali treba da se zna red a ne "diskriminacija" , "prava"...

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto21.03.2017. u 16:45 - pre 85 meseci
Lepo Pace, šta bi, nije te valjda pojeo neki pas za udomljavanje ili te omeli naši komentari!?
Stvari treba reći kakve jesu, ne ulepšavati ih jer posle bude još gore.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

LepoPace

Član broj: 148798
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto24.03.2017. u 08:50 - pre 85 meseci
Dok su se ovde redjali komentari, Bambi (jedan od dva psa koje udomljavamo moj prijatelj i ja) je udomljena, nazvali su je Milica.
To je, kao i Tagan, jedan 'strasan' pas koji je nadjen na ulici promrzao i gladan, i koga je neko ko je razmisljao da kupi psa udomio. Dobili su izlecenog, cistog, vakcinisanog, sterilisanog, naucenog na kucu psa tj 'gotovog' kucnog ljubimca od oko 12 meseci, koji se slaze i sa mackom koju su Bambijevi novi vlasnici vec imali/imaju .. :)
(Ziva istina, bez ulepsavanja).

Pri udomljavanju, svakako se razmatraju i navike novih vlasnika i uporedjuju sa karakteristikama psa koji se udomljava, a sa kojim - dok je kod vas - radite u smislu da ga ucite osnovnim komandama (ako ne zna), izvodite ga i 'predstavljate' ga drugim psima, gledate njgovo ponasanje u kuci i napolju itd.

Primer: Za Tagana su se ljudi javljali koji su ili na socijalnoj pomoci ili im neko od ukucana ne zeli psa ili (kako kazu) uzimaju psa za decu ili za dvoriste sa lancem... Sve je to jedno veliko NE za imanje psa. Ono sto je za alarm jeste sto su skoro svi od reda, kada smo im rekli da ne mozemo da im damo Tagana, jer ili nemju uslove za psa ili su pogresni razlozi za udomljavanje, odgovorili: 'Pa, nista, mi cemo da kupimo psa'.

Retoricko pitanje: Da li mislite da ti, kako ih ja zovem, nelicencirani uzgajivaci vode racuna kome daju psa?! Naravno da ne.

Pas ce tako otici u ruke nekom iz pogresnih razloga, taj ce - velika verovatnoca - napustiti psa, pas ce se - velika verovatnoca - naci na ulici i to nesterilisan i dobija se visestruka steta: jedno zivo bice ostaje na ulici, ako je zenka i nesterilisana, postace skotna, na ulici se povecava broj mesanaca i napustenih pasa i sve u krug.

Pri tome, kada je zenka na ulici u teranju, ako nije dovoljno snazna (a, vecina nije) dozivljava veliku torturu od vecih i jacih muzjaka koji se (da tako kazem) na silu spajaju sa njom. Pri takvom spajanju, muzjak hvata zenku za vrat, dok se ona otima. Mogucnost davljenja je velika.

Takodje, pri pokusaju da se spoji sa zenkom koja ne zeli da se pari sa tim muzjakom, zenka moze biti i zaklana tokom borbe sa muzjakom.

Ako zenka ostane skotna sa neadekvatnim muzjakom, preti opasnost da zacne mlade vece od svojih bioloskih mogucnosti da ih iznese na svet. Pri takvim slucajevima, kao kod ljudske populacije, bez adekvatne pomoci (a, psi na ulici je svakako nemaju) zenka ne moze sama da se 'porodi' i nastaje sigurna smrt izazvana sepsom, koja svakako nosi sa sobom lagano i mucno umiranje.

I, ove gorenavedene informacije, nisu sa Interneta, vec cinjenice kojima sam svedocila 'sa terena' dok sam pomagala/volontirala godinama u nekoliko udruzenja za zastitu zivotinja i kod nas i u inostranstvu.

Zato, kao rezultat mog terenskog iskustva koje nije malo, u svom prvom postu (bez ulazenja u detalje) dala sam razloge zasto udomiti, a ne kupiti kucnog ljubimca. A, ako se neko odluci da kupi kucnog ljubimca, neka to uradi od registrovanih uzgajicacnica.

Takodje, tvrdanja koja kaze da se sa mesancima nikad ne zna na cemu ste po pitanju karaktera, a kod rasnih pasa jeste, definitivno nije tacna, pogotovo ako se radi o stenicima od nekoliko meseci.Ovu svoju poslednju recenicu necu elaborirati, vec samo reci da je to fakat/cinjenica zasnovana na visegosisnjem radu sa (u mom slucaju) psima.

Ljudi koji ove cinjenice nisu svesni, prave ogromnu gresku pri uzimanju/kupovini/usvajanju psa. Tako se desava da stariji ljudi kupe stene od 2-3 meseca, pa posle se ispostavi da je zivahno, a njima treba neki mirniji karakter. Pored ovoga, uzasna greska koju prave jeste sto ne razmisljaju da pas moze da zivi i 15+ godina, dok oni npr. imaju 55,60 i vise godina.
Ne shvataju da udomljavanjem starijeg psa (kazem, udomljavanje, jer ovde niko ne prodaje odraslog psa), spasavaju jedan zivot, dobijaju kucnog ljubimca kome se vec zna karakter, kucnog ljubimca koji je vec - velika verovatnoca - prethodno bio vlasnicki pas i koji ce - shodno svojim godinama - ispratiti i 'starenje' svojih vlasnika.

Toliko za sada...




 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: UDOMITE, NE KUPUJTE kucne ljubimce, a evo i zasto

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 24728 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.