Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koju maticnu plocu kupiti?

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Koju maticnu plocu kupiti?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20674 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.03.2017. u 00:56 - pre 86 meseci
zlatni, na mojoj masini sam merio razne programe. Doduse intel je u pitanju. Hyperthreading donosi od 10-20 %. Steti u performansama onda kada os ne provaljuje koji je core slobodan pa pusti 2 threada na isti a slobodan cuci prazan. Ja sam na Linux-u koji gleda dal je core hyperthread ili nije tako da.... A kolko sam video Ryzen ima bolje uradjen hyperthread od Intela....
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.03.2017. u 05:37 - pre 86 meseci
Nema. Svi se zale na SMT. Hyperthreading = Intel, SMT = AMD.

Od aplikacije do aplikacije SMT/HT moze da ponudi 0-100% poboljsanje performansi. Recimo, igricama je apsolutno svejedno da li imate nesto od ta dva, jer koriste gola jezgra (uglavnom). Zato se neke od AAA igara iz 2016/2017 godine i dalje bolje ponasaju na FX procesorima nego na Intel i5 racunarima koji su bili kraljevi igrackih konfiguracija, poput Battlefield 1.

Jednostavno, neke stvari nisu za poredjenje. Consumer-grade i7ice sa 4 jezgra su nekad bolje od FXa a nekad losije. A danas mozemo da biramo, Ryzen sa vise jezgara ili 7700K sa manje jezgara a bolesnim SC performansama. U zavisnosti od toga sta kome treba, uzece sebi odgovarajuci. FX i dalje moze da drzi tu sredinu, sa solidnim SC performansama i 8 jezgara, pogotovu ovako cenovno pozicioniran.

Neko ce reci da sam lud sto sam za kucni server uzeo 5350 procesor i AM1 platformu, ali eto, ona sa svoja 4 jezgra na 2.1GHz zavrsava posao uz 20W potrosnje struje (iz zida mereno). Racunar se sklapa po potrebi.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
+1

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.03.2017. u 05:53 - pre 86 meseci
Ademare, izvini, tvoj post je ostao na prethodnoj stranici, duzan sam ti odgovor. Deo se nalazi u prethodnom postu. FX nikako nije najbolja serija procesora ikada ali daleko od toga da je losa onako kako su je mnogi predstavljali. Za dosta ljudi ce jos godinama obavljati posao, dok neki Inteli, npr. Core 2 Duo i slicni nisu mogli da istraju 5 godina poput FX serije.

R7 je bolji od FX-a u svakom slucaju, ima 8 fizickih jezgara i bolji IPC, po testovima negde izmedju 40 i 50 procenata, mada je mala vecina uspela svoje R7ice da dogura i do 4GHz, vecina ide do 3.9GHz na svim jezgrima, i to na plocama od 40k RSD, poput Crosshair 6. Postoji na OCN baza podataka clanova sa komponentama i klokovima do kojih su dosli, nije bas perspektivna. Ali ljudi traze od R7ice nesto sto ona nije, a to je rad u standardnim aplikacijama koje zahtevaju dobar IPC i visok klok dobre performanse. Ciljna grupa R7ice je tesko radno okruzenje, rendering na koji se svi pozivaju. Obicnom korisniku ona nije potrebna.

R5 iako jos nije izasao, po arhitekturi se vidi da je identican R7ici i da ce imati samo iskljucene module koji su ili felericni ili ugaseni da bi se gadjala ta cenovna grupa. Po mom ukusu je taj 6/12 model, ali nazalost po svemu sudeci ni on nece prelaziti 4GHz. Dakle, mozemo ocekivati identicne rezultate u aplikacijama/igrama koje koriste 12 threadova kao i sa R7. Da je cena dobra, jeste, ali da su dobre ploce skupe, skupe su, kao i DDR4 memorija zbog nestasice 3D NAND-a i ostalih stvari zbog kojih i SSDovi poskupljuju, a cene ce ici samo na gore.

Moj zakljucak je da je Ryzen odlican produkt onima kojima je to potrebno. Ali isto kao i 7700K, kao i 7600K, kao i i3 procesori, kao i FXevi, imaju svoju ciljnu grupu.

Nemoj da te uvredi moje pisanje o deci, nije se odnosilo na tebe vec samo kao prevencija takvih postova ovde, jer znas i sam da se pojavi gomila "znalaca" koji su procitali par postova po netu i gledali razne leakove i doneli svoje zakljucke.

Moj savet je da ljudi ne zure. Pojavice se jeftine R5ice, R7 ce sigurno drzati cenu neki period, ploce ce biti skupe kao i DDR4. Isto tako, intel se ceka sa sledecim korakom koji ce najverovatnije biti smanjivanje cena. FX danas ima poente uzimati za male pare jer ima i dalje sta da pruzi. Ali isto tako treba uzeti komponente prema onome za sta su potrebne i po budzetu.

Moze zvucati smesno, ali po meni je trenutni najbolji izbor intelov 5820K overklokovan na nekih 4.6-4.7GHz. Imate jak IPC, 6/12 threadova. Cena je od madjara oko 370EUR, nekih 50ak evra vise od 7700K. Pruza dobre performanse na svim linijama, jaka jezgra i dobar broj jezgara. Ali je skuplji od R5ice nekih 100-120 evra (tj. bice). Po meni pruza najbolje od dva sveta i x99 platforma podrzava sve nove procesore koje Intel i dalje izbacuje pa je jednostavan apgrejd.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
+1

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.03.2017. u 09:38 - pre 86 meseci
Zlatni, igre nikad ne koriste 8 threadova tako da kod njih nema poboljsanja. Zapravo jos nisam video igru da koristi vise od 3 threada u fullu. Dakle kod igara hyperthreading ne znaci nista. Sto se tice poboljsanja je fora u tome da je memorija spora, tako da se skriva latency memorije , tj dok jedan ceka na memoriju drugi se izvrsava. Poboljsanje ne moze nikako da bude 100% jer se dva procesa vrte na istom core-u. Ubrzanje je i u tome sto OS ne mora da radi context switch posto vidi dva procesa na dva kora. Ono sto sam video da donosi 0% je kad oba procesa imaju podatke u L1 cache pa nema latencije koja se moze maskirati.
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.03.2017. u 19:54 - pre 86 meseci
Igrao GTA V ili Battlefield 1, Crysis 3? E oni poteraju sva jezgra pa osetis.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?17.04.2017. u 12:41 - pre 85 meseci
Zlatni_bg da li i dalje vazi dogovor oko overklokovanja? Ako si raspolozen javi, samo mi reci koji bi mi kuler preporucio posto ne verujem da bi ovaj stari izdrzao temperature overklokovanog procesora. Pozdrav.
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 07:55 - pre 85 meseci
Naravno!

Reci mi, koji ti je budzet i do kog kloka bi isao otprilike? Moja preporuka ti je 4.5GHz, uglavnom se tu nadje najbolji odnos temperatura/performanse. Ja imam letnji i zimski profil, leti 4.55GHz, zimi 4.8GHz.

P.S. Ne znaci da cemo uspedi da dodjemo do 4.5GHz, svaki cip je drugaciji, ali od odredjenog hladjenja cemo pokusati da izvucemo najvise sto mozemo :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 14:50 - pre 85 meseci
Ako ti kazes 4.5 ghz onda toliko, samo mi reci koji kuler da kupim, ja sam nasao ovaj http://www.gigatronshop.com/hl...cooler_-_rr-212e-16pk-r1-31599 , sta mislis o njemu? Cim kupim kuler krecemo da mu podizemo takt. Inace spreman sam da platim do 7 000 din. za hladnjak.
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 15:13 - pre 85 meseci
To sam i mislio da ti predlozim za budzetsku varijantu, najpopularniji na svetu odnos cena/kvalitet. Mada sada imas i Cooler Master 612 po slicnoj ceni: http://www.duocom.rs/sr/katego...ladjenje-i-kuleri/139/strana/6

Par stotina dinara razlike, a duplo veci hladnjak. Samo sto je slabiji ventilator, ja bih zakacio 2 ili jedan sa dobrim statickim pritiskom i resio problem. Pozovi emmi, duocom, viphouse, pogledaj cene gde je najjeftinije.

I jos jedna stvar, skini HWinfo program, instaliraj i startuj u sensor modu.

Posle toga, startuj program koji sam prilozio uz poruku. To je IBT AVX, najjaci test opterecenja koji postoji za AMD FX procesore. Mozes i sada na stocku da ga pokrenes, pa kad zavrsi da slikas HWinfo da vidimo temperature i napon.


THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
+1

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 15:17 - pre 85 meseci
Ne znam kako ide upload fajla na ES, evo ti link, sada sam okacio:

https://files.fm/u/e3r55srv
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 15:18 - pre 85 meseci
P.S. ako nadjes negde jeftino NH-D14 noktuu, ona je bolji izbor ali dosta skuplji.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 15:28 - pre 85 meseci
Jos jedna bitna stvar, pogledaj da li moze 16.5CM da stane u kuciste od maticne mereno do stranice kucista pre nego sto uzmes bilo koji 120mm heatsink

Edit:

Imas varijantu i da doplatis malo i da ides na vodeno hladjenje. Trenutno NAJBOLJE sto moze da se uzme je Arctic Liquid Freezer 240, sa 4 ventilatora, kod madjara je ~90EUR. Znam da je izvan budzeta, ali s tim imas gotovo garantovano 4.7GHz+. Da ne pricam o niskim temperaturama na sporijim klokovima, i to sto ce biti hladjenje koje ces koristiti dugo godina. Pa ako pozelis, imas i tu opciju koja je bar 2x bolja. Arctic Freezer je dobio najbolje ocene na svim sajtovima.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 18.04.2017. u 19:20 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?18.04.2017. u 22:50 - pre 85 meseci
Zlatni reci mi molim te kako se zovu kuleri koji se ukljucuju direktno u plocu, poput procesorovog kulera, kupio bih dva ali ne znam kako se zovu?
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?19.04.2017. u 04:09 - pre 85 meseci
Pa to su stock kuleri, ali sta ce ti to? OEM kuleri. To je djubre, to nemoj ni da gledas :) Cela poenta ovih masivnih kulera je da im treba potpora i sa zadnje strane, dakle menja se bekplejt na maticnoj da se ne bi opteretila i pukla.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?19.04.2017. u 04:10 - pre 85 meseci
Inace HWinfo vec imam, tako da cu ovih dana da uradim test i saljem ti screen shot ekrana.
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?19.04.2017. u 04:12 - pre 85 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Pa to su stock kuleri, ali sta ce ti to? OEM kuleri. To je djubre, to nemoj ni da gledas :) Cela poenta ovih masivnih kulera je da im treba potpora i sa zadnje strane, dakle menja se bekplejt na maticnoj da se ne bi opteretila i pukla.


Hteo sam da koristim kulere za hladjenje kucista koje bih mogao da ukljucim u plocu, da mi ne bi mnogo kablova pravilo guzvu u kucistu. Mozda ni sam ne znam zapravo sta trazim.
 
0

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6609
*.static.sbb.rs.



+536 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?19.04.2017. u 04:22 - pre 85 meseci
Onda počni da razlikuješ kuler od ventilatora. :)
 
0

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?19.04.2017. u 04:31 - pre 85 meseci
Sve te kablove koje imas po kucistu sprovedi pozadi kroz "routing" rupe, pa onda do najblizeg prikljucka na Auri. Ali evo za pocetak, reci mi koje kuciste imas i da li bi isao na ovu pricu sa vodenim hladnjenjem ili bi uzimao CM 612. Po tome cemo da vidimo koji je najbolji raspored ventilatora za tvoje kuciste. Takodje, pomoglo bi kad bi rekao koju graficku imas. I nemoj ventilatore tek tako da uzimas, za jedno 2-3 god ima da ti se nakupi fioka raznih ventilatora koje si izvadio iz kucista.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.04.2017. u 20:24 - pre 85 meseci
Zlatni izvini sto nisam odgovorio ranije, bio sam odsutan od kuce,inace kuciste je MS Industrial Winston.
 
0

zoxkika2

Član broj: 270298
Poruke: 128
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Koju maticnu plocu kupiti?22.04.2017. u 21:26 - pre 85 meseci
Nasao sam u vezi coolera, to su PWM cooleri, njih kontrolise ploca, dok oni klasicni su muleks, barem sam ja tako razumeo. Inace evo linka sa PWM kulerom https://www.youtube.com/watch?v=d_Nx4Szpi9c .
 
0

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: Koju maticnu plocu kupiti?
(Zaključana tema (lock), by Miroslav Cvejić)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20674 | Odgovora: 133 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.