Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta treba da ima dobar gramofon ?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Šta treba da ima dobar gramofon ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26976 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
109.92.0.*



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?26.12.2016. u 07:35 - pre 89 meseci
Nije ni bitna "uobicajenost", ali neke kvalitete koje jedna sprava poseduje, neadekvatan i neusaglasen preamp moze da ponisti.

U principu bi trebao da bude deo gramofona(spolja, odmah do rucke ili iznutra), naravno bez napajanja, koje bi trebalo izmestiti. Nema razloga da se tako malen i osetljiv signal razvlaci dugim kablovima i gramofonskoj glavi pravi dodatno opterecenje i devijaciju signala.
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?26.12.2016. u 08:28 - pre 89 meseci
Citat:
vladd: Nije ni bitna "uobicajenost", ali neke kvalitete koje jedna sprava poseduje, neadekvatan i neusaglasen preamp moze da ponisti.

U principu bi trebao da bude deo gramofona(spolja, odmah do rucke ili iznutra), naravno bez napajanja, koje bi trebalo izmestiti. Nema razloga da se tako malen i osetljiv signal razvlaci dugim kablovima i gramofonskoj glavi pravi dodatno opterecenje i devijaciju signala.

Vladd, ode ti u ezoteriju?
Pitanje je:"Šta treba da ima dobar gramofon?", i na to pitanje je već dobio odgovor.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
109.92.0.*



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?26.12.2016. u 18:05 - pre 89 meseci
Ne, ezoterija ima nekoliko grana razlistavanja, i neke su sulude ili besmislene.

A zavlacenje riaa preampa po nekim preampovima ke cisto stvar ekonomike i zgodnosti neke vrste. Pride je izvoriste neprekidnog audiofulskog isprobavanja i kombinovanja, naravno, pracenog velikom kolicinom isporucenih sredstava, i prakticno bez kraja.

I sa ovom logikom se iz svakog gramofona, sa nekim, malo sirim, potencijalom, moze izvuci maksimum. I to solidno prihvatljiv i zanimljiv.
Ne mislim na marketinski potencijal, tipa npr Linn sondeka, kojem treba sve promeniti, da bi i nesto radio osim sto je "cuven", vec na upotrebni, za normalne, sveprisutne ploce i za razuman novac.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?26.12.2016. u 18:37 - pre 89 meseci
Citat:
I naziv teme je pogresno definisan.Svaki gramofon ima sve sto mu treba a ako bi ti da ustelujes gramofon koji si kupio

i hoces da saznas kako ga kalibrisati na standard,e to je vec druga stvar.Gramofon izmedju ostalog je jedna ozbiljna spravica.
Da, slažem se. Najbolji gramofon koji sam imao je slovenački Stabi Audio Kuzma Komponente. Izuzeteno prosta stvar sa Papst motorom bez elektronike koji je tioliko tačan da je za neverovati. Pri tom ima beznačajno zavijanje i podrhtavanje pa je zbog toga korišćen u mnogim referentnim gramofonima. Disk je precizno strugan iz komada, znači nije liven kao kod većine. Kajiš je okrugao i ručno se prebacivao za promenu brzine. Kutija od punog drveta, gornja ploča pravo dimljeno staklo. Težina je bila 22 kgr i radio je savršeno. Ručica po sopstvenom izboru. Napravljene su dve serije (ja sam imao prvu), a onda je Kuzma otišao u Ameriku gde je napravio bum sa nekim besmisleno skupim projektima od mermera. Kasnije se više nisam interesovao za njega.

Deo moje opreme za podešavanje gramofona koju sam sačuvao do danas (uz Ortofon i RTB test ploče kao i neke direktno rezane):

 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?26.12.2016. u 18:41 - pre 89 meseci
Auuuu Savo, treba otvoriš muzej.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?27.12.2016. u 08:55 - pre 89 meseci
Da, to je sjajan dizajn iz nekih vremena. Sada Kuzma pravi ozbiljne butik igracke.

Medjutim, malo je pregazena ta koncepcija, prost motor, nekakav rezani disk, nekoliko dasaka za okvir, par desetina kila sacme da se umasti sve, i naravno kupovina neke skupe rucke, da tome svemu napravi neki smisao.

Ipak su vazne vibracije, i doticne mase, ali ne u fensi formi nabijanja desetina kila za rotaciju ili u bazu. Krenu da se javljaju problemi, a onda to fensi audiofili zanemaruju. Naravno da se zavijanja i brumovi realno ne cuju ispod nekih 40dB, ali zasto ne raditi jos bolje..

A to ne bi trebalo da zanemarujemo, inace hajde sve da zanemarujemo.

Buka i podrhtavanje se uvecavaju, i plivajuca sasija je imperativ. Takodje, tezina diska(pozeljno livenog pod pritiskom) ne moze da ide u beskonacnost, posto se javljaju ekstremni pritisci u lezaju, ekvivalentni par hiljada bara, sto se vrlo gadno mehanicki odrazava na lezaj i generise sum.

Danas se sve manje koriste cisti sinhro motori, zbog velikog klizanja, obezbedjuju im se ac pobude, stabilisanih parametara...nekada je bila diskusija da li je bolji 16 pola ili 24 pola papst

Takodje kuciste, treba da ima odredjenu tezinu, ali ne beskonacnu, vec je znacajno bitnija podloga. Kuciste treba da bude netransparentno za zvukove i vibracije u maksimalno moogucoj meri. I da nema sklonost ka rezonovanju, sto automatski izbacuje recimo cisto drvo, koje je vise estetski detalj.


I kada se definisu detalji, preostaje dizajn, koji je cesto znacajniji kod fensi audiofila, nego neke zvucno elektricne osobine. Najverovatnije zbog predubedjenja i predtrimovanja sluha.

Ukratko, ne pretezak disk, na ne preteskom kucistu(ali dampiranom sa kompenzovanim cvoristima oscilacija-miksovanjem materijala ili dodavanjem opterecenja) i dobrom lezaju, pozeljno plivajuca sasija, ali podloga moze da bude znacajno teska, neki od novijih DC ili LDC motora, tipa Maxon, sa finom regulacijom brzine, i to je savrsena baza. I manji deo cele price.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
109.121.62.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?27.12.2016. u 10:42 - pre 89 meseci
Ako je pogon putem remena što veći broj polova ima motor to je bolje.

Nisam baš ljubitelj drmajućih šasija a li ako baš mora onda OK. Na primer Torens TD 160 u koga treba uložiti malo sredstava može da iznenani zvučanjem u stvari ne zvučanjem nego neutralnošću. Naravno originalna ručka nije nešto ali ako se zameni na primer sa Grace 707 ili nekom od starijih SME seije 3 dobiće se izuzetan rezultat.

Provereno od strane majti zeoN_Rider-a
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?27.12.2016. u 10:55 - pre 89 meseci
Citat:
vladd:
Da, to je sjajan dizajn iz nekih vremena. Sada Kuzma pravi ozbiljne butik igracke.

Medjutim, malo je pregazena ta koncepcija, prost motor, nekakav rezani disk, nekoliko dasaka za okvir, par desetina kila sacme da se umasti sve, i naravno kupovina neke skupe rucke, da tome svemu napravi neki smisao.
Kakav gramofon ti imaš i koristiš?

Ovo što sam te citirao nema mnogo veze sa realnošću.
Prvo, Franc Kuzma je od prvog trenutka radio ozbiljne butik gramofone i ručice, a sada je tome dodao fancy notu jer mu se može. Taj Stabi je koštao oko 2.500,00 DEM što je bilo skuplje od dva Thorensa, a pri tom su sve audio kritike bile u superlativima u bilo kojoj konkurenciji.
Drugo, ono što radi odlično zauvek će tako da radi i ne može vreme da ga pregazi jer nikada neće raditi lošije od toga. Gramofoni (izuzev DJ opreme) se više i ne razvijaju ozbiljno tako da su sve koncepcije odavno poznate. Koncepcije tipa Kuzma/Linn/Thorens i dalje su u većini reprezentativnih audio prezentacija u svetu što mnogo govori o njihovoj uspešnosti. Tako si opisao Stabi da ga verovatno nikada nisi ni video iznutra, a kamoli posedovao.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 11:10 - pre 88 meseci
Ja imam dva i po gramofona, a koristim trenutno lako modovani Philips 212.

Nemas ti Savo jasnu sliku, zbog teske propagande i folirantskih pisanija kojegde. Koncepcija dasaka, motora, mesinganog lezaja i nekog tanjira od par kila je prevazidjena koncepcija. Jeste bazicna, ali je krajnje prosecna, ma kolike cifre ispaljivali.

To su vintage dizajni, i sluze vise emocijama, nego radu. Kao i meni moj studentski filips..

Ali, valjda sam tada bio pametniji, pa sam za svaku komponentu pravio spisak osobina koje mora da ima. Pa je filips imao uljno dampirani lift, plivajucu sasiju sa oprugama na istezanje, plus opruga za horizontalnu ravan, naspram belta, elektronsku regulaciju brzine, senzorske komande, i oslanjanje na tri tacke-tri nozice na donjemm poklopcu, a ne klackajuce cetiri. I jednu lepu stvar, koje mnogi drugi nisu imali, frikcioni sloj na pogonskom disku.

Ono sto nije bilo zadovoljavajuce je sama rucka, lezajevi rucke, iako lake, plasticni donji poklopac, i nedampirana subsasija...sto je naravno i bilo predmet doterivanja..


Pa se uz prilicno truda moze doraditi i udaviti taj deo konfekcije, dampirati, otezati, zameniti ono sto je uradjeno na jedan nacin, a moze i bolje.
I nema torensa ili gramofona te klase koji moze da se istakne pored takvog filipsa.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 11:18 - pre 88 meseci
Ali nije sustina krpiti nedorecenosti, vec je sustina u elementima koji su neophodni da gramofon bude sprava.

Pa sada, ni jedan ozbiljan gramofon nema integrisano napajanje u sebi, preamp je odmah pored rucke, lezajevi vise srednje klase su bar u uljnom bazencicu, motori odvojeni..a disk, kako je kome volja, plivajuci ili na cvrstoj bazi.

Bitno je izboriti se sa frekvencijama ispod 20Hz, koje mogu da uticu na rad gramofona, rucke, a to je prica oko mase i rezonance, pa kako ko ustimuje sistem.

Naravno, merenjem se konstatuje kakve je situacija, a posle slusanjem definise da li to prija ili ne, ili treba nesto napraviti da vise zvoni, ili da vise prigusuje. To je stvar ukusa, a tehnika je samo pripomoc.
Kljucanje na slepo igrqa bez rezona i granica.
Elem, koliko je to sve slozeno, pokazuje detalj pritiska, kada se izracuna koliki je pritisak, koji recimo pravi tanjir tezine 4 kg na povrsinu 0,2mm2 oslonca lezaja doticne arhaicne koncepcije..
Koliko to utice na stanje povrsine, generisanja razne buke...
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
109.121.62.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 11:25 - pre 88 meseci
Očigledno je da su baš zbog takvih tehničko/mehaničkih anomalija Japanci napravili DD pogon tanjira.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 16:40 - pre 88 meseci
Citat:
vladd:
Nemas ti Savo jasnu sliku, zbog teske propagande i folirantskih pisanija kojegde. Koncepcija dasaka, motora, mesinganog lezaja i nekog tanjira od par kila je prevazidjena koncepcija. Jeste bazicna, ali je krajnje prosecna, ma kolike cifre ispaljivali.

To su vintage dizajni, i sluze vise emocijama, nego radu. Kao i meni moj studentski filips..
Ajde vladd pošto tako dobro vladaš hi-fi materijom odgovori mi na jedno prosto pitanje, ali bez tvog uobičajnog filozofiranja već konkretno i precizno. Da li se slažeš da je Korato hi-fi vrh na ovim prostorima pa i šire? Naravno da se slažeš jer tako i jeste. E sada nam samo kratko i konkretno odgovori koji gramofon oni koriste na prezentacijama?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 17:52 - pre 88 meseci
Ne, i nije bitno sta koriste na prezentacijama. Prezentacije se uvek prave fascinantno i sladunjavo, da zavaraju a ne da priuste kvalitet.

Vrh hifija na ovim prostorima je u rukama pojedinaca, koji su ulozili znanje i novac u svoj sistem i prostor za slusanje, a ne neka etiketa na proizvodu.


I tu je sustinska razlika, zovi je filozofiranjem, ali ETIKETA ne svira, vec uredjaj(i) u prostoru. Etiketu pravi marketing i nebuloze po casopisima...

To sto je nekima lakse da se vezu za etiketu i casopis pisanija, to je laksa varijanta resavanja problematike, ali sam ja zainteresovaniji za tehniku(idetalje oko iste) nego za marketing.

Doticni "vrhovi hifija" se ne nalaze u vrhovima cenovnog ranga komponenti, niti u 95% brendiranih uredjaja.

Procitaj intervju Vladimira Susurina, mnoge stvari ce biti jasnije...bar malo..
Ili pisanija Bruna Putzey-a


Ali, odlazimo od teme, sto nece valjati. Ne sporim ja Kuzmu, cak mislim da ima sjajan razvoj kroz decenije, ali treba malo realnije sagledati neke stvari. Retke su ploce koje su pandan takvih uredjaja, ja recimo imam samo par rezanih, ostale klasicne, presovane..i nisam se dugo bavio hifijem i uzivanjem u istom..

Tako da, tema je presiroka, ja bih ostao na elementima dobrog gramofona...a ne na elementima snaznog marketinga
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 18:07 - pre 88 meseci
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
109.121.62.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 18:46 - pre 88 meseci
Iskren da budem meni više ništa nije jasno.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 18:59 - pre 88 meseci
http://www.enjoythemusic.com/magazine/manufacture/0208/

Ja kada pokusam neki stav da pojasnim, a los sam u tome, ispadne izgleda naopako.

Predlazem ovaj tekst, pa recimo ponovno citanje mojih postova.

A ko misli da se ukratko mogu objasniti neke stvari, svaka cast, ja to ne znam.

Uglavnom, duboko se ne slazem sa audiofilskim prenemaganjima, koliko god imali licnog zadovoljstva i srece u tome.

Obozavam dobru tehniku, gadim se prevara u tehnici, postujem fiziku i inzenjering, povracam na foliranja..
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 19:02 - pre 88 meseci
Uzgred, moja falinka je sto sam propustio jedno cetvrt veka hifija, pa sam ladna zaba ubacena u vrelu vodu, i nesto se bunim i koprcam..

Da sam lagano podgrevan sve vreme, mozda bih i bio pristalica nekih stvari
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 22:16 - pre 88 meseci
Ukratko, da se razumemo, gramofon koji nema invertovani lezaj diska se ne moze svrstavati u neku visu ili ozbiljniju klasu, kakvo god ime ili cenu imao.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
109.121.62.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?29.12.2016. u 22:31 - pre 88 meseci
Kako izgleda taj ležaj?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šta treba da ima dobar gramofon ?30.12.2016. u 07:32 - pre 88 meseci
Nisi citao tekst sa linka, a evo jos jedan
http://www.stereoforum.nl/index.php?topic=5.0

Jasna slika, pride lezaj sa uljnim bazenomi sa spiralom koja zahvata ulje.
Oslonac se gadja da je u tezistu plinta, maksimalno moguce. Sto blize to bolje, i rade se sa kliznom tolerancijomdve stote po precniku, za ultrafina ulja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Šta treba da ima dobar gramofon ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26976 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.