Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-200

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-200

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15150 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 07:16 - pre 88 meseci
Pojacalo je za svoje vreme bilo natprosecno dobro uradjeno, sa jasnim idejama kako sve to treba da radi i u skladu sa tekucim trendovima, a da bude prihvatljivo za trziste.
Nije ni imalo tendencija da ide u neku ezoteriju, vec da bude izuzetno prostojno pojacalo.

O slusnim utiscima ne bih da komentarisem, psihoakustika je podlozna raznim fascinacijama, ali za ovo pojacalo ne postoje tehnicki preduslovi da lose radi, sem loseg i neagresivnog marketinga.

I pravljeno je da svira, a ne da proizvodi fascinantne izlozbene distorzije da privlaci paznju. A neobojen zvuk moze nekoga da razocara.
Ja ga cenim kao dobru koncepciju, odlican audio cip na ulazu, sa velekim PSRR i odlicnom linearnoscu, mali lokalni i jos manja globalni fidbek, pristojno ondasnjevremensko napajanje...
Ima tu mesta za poneki apgrejd, eventualno da se "ojacaju" izlazni tranzistori sa tranzistorima kojima ne pada pojacanje na 20KHz i koji mogu da guraju vise ampera na tom naponu napajanja...i eventualno veci kondovi u filteru. I rcimo preispitati potove, ali dobripotovi mogu da prevazidju razumnu svotu novca..

Predpojacalo je uradjeno u koncepciji kakva jeste, sa kolim koja su pojacvaci i preklopnici, limitiranog svinga npona(na 6V), sto nije problem, jedino bih napravio neku kciju na MM predpojacavacu sa nesto drugacijom koncepcijom, ili bih ga izbacio, odnosno ne koristio. Ima recimo odlican ispravljac, za razliku od mnogih tadasnjih izvikanih(a narocito anglosaksonskih) svetskih legendi
Pobornik sam, inace posebnog riaa preampa, posebna kutija, uparena za gramofonom, glavom i ruckom, izvan ostalih komponenti.

Nema tu sta da lose radi..
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 08:20 - pre 88 meseci
@vladd,

Korektno i iscrpno opisan uređaj iz doba pre četvrt veka.
Meni je neprihvatljivo u diskusiji o elektronici davati paušalne ocene zasnovane na....sve što ja kažem je 100% tačno?!
U tehničkom delu piše se argumentovano a ne zasnovano na ličnom ukusu ili egu.
S obzirom, već sam naveo da sam lično znao ekipu iz EU radio akustika, da su radili u vreme ooura i da su o mnogim projektima tada odlučivale i spremačice, najveći problem je bio uopše ideju pretočiti u finalni proizvod. Zbog nerazumevanja tadašnjeg sistema odlučivanja, cela ideja je menjana više puta ( finansijski je spuštena na minimum) nebi li dobila zeleno svetlo. I pored svih problema, uspeli su da izbace revolucionaran uređaj za ono vreme u Jugoslavija. Tada je Gorenje prodavalo Kerting a RIZ i Ei Unitru i svoj HSR 140 i 160.
Da su momci iz razvoja imali odrešene ruke, ne bi verovali kakve su ideje imali ali zbog sistema odlučivanja ruke su im bile vezane.
Taj i takav audio sistem je bio maksimum koji su jedva uspeli da proguraju na radničkom savetu.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 09:15 - pre 88 meseci
Citat:
perkom:  Tada je Gorenje prodavalo Kerting a RIZ i Ei Unitru i svoj HSR 140 i 160.

Mozda ti nije poznato, Kerting je i onda bio u vlasnistvu Gorenja- i u originalu iz "Nemčije" bili Iskrine pasivne komponente.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 10:11 - pre 88 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Moji komentari su uvek 100% tačni.

Ee, bre cika zeON,

-Jeste Vi tacni 100% ! ........ali ste ga Preterali 800%

Pa VI VIDITE; šta ćete ....sa tim "Overclocking" -om od 2000%

Svako Dobro,

pOz

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 10:22 - pre 88 meseci
Citat:
emiSAr: Mozda ti nije poznato, Kerting je i onda bio u vlasnistvu Gorenja..

Čika penzioneru, "apdejtuj" tastaturu na jos neki jezik (prosiri vidike),
to o cemu Vi pricate je ovo, ako se ne varam:

Körting-Radio; Leipzig,

A to sve, u stereo izvedbi, nekad je izgledalo ovako:



Izvor slike :
http://www.radiomuseum.org/r/korting_stereo_dynamic_20730.html

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 10:49 - pre 88 meseci
Citat:
emiSAr:
Citat:
perkom:  Tada je Gorenje prodavalo Kerting a RIZ i Ei Unitru i svoj HSR 140 i 160.

Mozda ti nije poznato, Kerting je i onda bio u vlasnistvu Gorenja- i u originalu iz "Nemčije" bili Iskrine pasivne komponente.-

pOz

Ja sam pisao u kontekstu sopstvenog razvoja a ne stranog. Ok, Gorenje je kupilo Kerting i time i njihova tehnička rešenja dok je predmetni sistem plod razvoja tadašnjeg tima u Nišu. Recimo, prvi HSR je bio kopija ili licenca Sabinog risivera.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 11:03 - pre 88 meseci
Vrlo moguce da je u trafou zveknuo termo osigurac, ako ga ima, naravno.

Neka ti drugar to prover, pa ako je tako, stavite novi i problem resen.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 11:32 - pre 88 meseci
Citat:
Da su momci iz razvoja imali odrešene ruke, ne bi verovali kakve su ideje imali ali zbog sistema odlučivanja ruke su im bile vezane.


Momcad ne znam, ali znam neke fidbeke, upravo u vezi problema koje su imali sa cost cuttungom, i tupljenjem sockomunistickog menadzmenta. I ne samo su oni imali muku...

Elem
http://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound9c.html

je kao mali, savremeni, tutorijal geneze elektronskih prekidaca, sto moze jasnije da pokaze kvalitet i inventivnost domaceg dizajna, uz odabir odlicnih komponenti iako ne naduvavanog po kojekakvim audiokarmama i aurama, ili bakalinskim mondenskim casopisima..

Resenje koje su momci odabrali je u samom vrhu, daleko iznad recimo Tehniksovih resenja.
A da Tehniks je..vec demokratski izabran za "ekstra"..ali na izborima gde nije bilo inteligencije

Ne bih u pojacavackom delu, da spominjem slicnost sa Quod-ovim LM301, oni su morali da rade pride current dumping, da bi mogli da guraju rodjene ESL kutije... ali sama ideja sjajna, ubaciti integralac, koji ima uparene diferencijalne pojacavace, umerene strujne izvore, raspregnute napone je prakticno i brzo resenje, jeftinoa odlicno u odnosu na uparivanje tranzistora, umeravanje..sto moze da se radi,ponekad, za po kuci(potrebni su resursi stotina tranzistora), ali za proizvodnju uredjaja za siroku potrosnju je neracionalno.
Tada je bilo i sramota biti bahat i ezotericno nastrojen...prakticno lud.

Ima u toj spravi jos nekoliko resenja, koja su zgodna za prezentovanje, i koja su poprilicno futuristicki nastorjena, iako u stegama vremena i okolnosti.

Recimo, nakon velikih diskusija i merenja, ispostavilo se da neke grupe deklarisano niskosumnih tranzistora i nisu bas toliko niskosumni pri uvecanim strujicama, pa snjur odnose BC337 i 2N2222, bas bih voleo da vidim merenja sa BC109C.

Iako mi nije po ukusu riaa, resenje je u slicnosti sa recimo modernom, simplifikovanom salasovom koncepcijom, ali za riaa treba previse ugadjanja prema gramofonu i to nije lak posaoni za ezotericne komponente..

Sve u svemu, nema se sta prigovoriti kompletu,moze se malo doraditi, i poboljsati izlazni stepen sa ne "domacim" komponentama, ali i tu nisam nacisto da li to uopste raditi ako su vec tranzistori ispravni. Ostaje vintage sound.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 12:09 - pre 88 meseci
Citat:
gilopile:
Vrlo moguce da je u trafou zveknuo termo osigurac, ako ga ima, naravno.


Taj transformator to nema.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20010.12.2016. u 16:44 - pre 88 meseci
Citat:
vladd:Ima u toj spravi jos nekoliko resenja, koja su zgodna za prezentovanje, i koja su poprilicno futuristicki nastorjena, iako u stegama vremena i okolnosti.

Citat:
zeoN_Rider:Šta vredi kad je zvuk katastrofa, imao sam ga i bio sam presrećan kad' sam ga se rešio.

Citat:
zeoN_Rider:Moji komentari su uvek 100% tačni.

Vladd, džabe se trudiš i pišeš, nemaš ti saznanja kao pravi stručnjak:
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
perkom
Posle nabrojanog, baš da čujem na osnovu čega tvrdiš da mu je zvuk bio katastrofalan?


Na osnovu poređenja.

Hebeš i ekipu i razvoj i sve, nisu uporedili uređaj i pustili krš u prodaju!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 08:43 - pre 88 meseci
Nije nemoguce da je negde lose zvucalo. Obicaji su da se prosto kaci pojacalo na postojece sprave u lancu, ili bilo koja komponenta, i to svaki put napravi drugaciji rezultat.

A i ko ce da se zamara sa detaljima, kakve su osobine komponenti, pozeljne impedanse i karakteristike...

Zato nije lose znati sve elemente sistema na kojima je pravljeno poredjenje, ja licno volim da znam uzroke i dobrog i loseg ponasanja.
Ovaj sistem, preamp i amp, imaju dobre predispozicije, ali nisu svakako savrseni. A i slabo ima "savrsenih" komponenti za razuman noac, mislim ih nema puno ni za nerazumne svote, ali u toj zoni vlada car dolar, pa se duboooko postuju nule u ceni. I primedbe gutaju.

Ali, posto je to sve sustinski prosta obrada, da ne kazem samo pojacanje signala, potrebno je malo ugoditi pojacalu, sa bar osrednje efikasnim i linearnim zvucnicima, bez problematicnih promena impedanse.

Zato ja vise volim ako treba i malo da tvikujem spravu, i ceo sistem, da izmenjam skretnicu u zvucnicima, da kompenzujem, koliko se moze mane svake komponente u lancu, prilagodim impedanse i izbegnem potencijalne nedace koje mogu da snadju pojacavac...ili zvucnike..

Ovaj ima par slabosti, izlazni tranzistori, koji nisu bas mocni(mada u to vreme sveprisutni, jeftini i "domaci"), tanusne karakteristike na kraju slusnog opsega, i sa pojacanjem i sa potrebnom strujom za to napajanje, a pride, NPN i PNP tranzistori imau "sitnu" razliku, da je kod PNP tranzistora baza na N supstratu, koji ima vecu pokretljivost naelektrisanja..i malo brze i lakse reaguje na signal od NPN..
I to su moje koncepcijske primedbe, a koncepcija je nastala kako je nastala, u mengelama glupavih zahteva poslovodstva.

Ali je i pitanje da li audio materijal ima bas tolike tranzijente, da bi se ta razlika uvela u primetne.

Ali je, po meni, sustina da se pojacalo radilo sa dobrim idejama, da je vesto izvucen maksimum iz okolnosti(odlican izbor kola, ispravljaca, sa minimumom "politickih" kompromisa, prezentovali su ustedu na najbezbolnijem mestu), da se nisu inzenjerski obrukali, i da ima preduslova za dobar zvuk.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 08:53 - pre 88 meseci
vladd, veruj ako napišem da je zvučao loše.

Prvo, imao je jako veliko pojačanje koje je toliko bilo da je i šum bio nesnosan i uvek je bio na granici iozobličenja.

Drugo, regulacija basova i visokih ne daj bože.

Treće, regulacija balansa kao i da ne postoji

Četvrto, pri promenama parametara bilo koje vrste u zvuku se čula digitalija.

Možda je on sobro zvučao sa pripadajućim snagašem ali nisam imao prilike da poslušam.

Sam za sebe sa nekim drugim je bio katastrofa u zvuku.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 09:32 - pre 88 meseci
Citat:
vladd:Ali je, po meni, sustina da se pojacalo radilo sa dobrim idejama, da je vesto izvucen maksimum iz okolnosti(odlican izbor kola, ispravljaca, sa minimumom "politickih" kompromisa, prezentovali su ustedu na najbezbolnijem mestu), da se nisu inzenjerski obrukali, i da ima preduslova za dobar zvuk.

Već sam pisao da sam poznavao tadašnju ekipu iz OUR-a Radio akustika, na čelu sa magistom elektronike u to vreme, Stavretom, inžinjerom Čupkom (koji je bio idejni tvorac tog sistema), inžinjera Žike (i odličan inžinjer i takav i harmonikaš) i ostala ekipa (imena sam zaboravio, beše to baš davno).
Ljudi su imali znanje, ideje ali ne i uslove za pretvaranje ideja u dela.
Mlađi forumaši ne znaju kako se nekada odlučivalo u u sistemu SOUR-a i OUR-a.
Da ne ulazim previše u taj segment priče, ekipa je napravila taj sistem od onoga što im je bilo na raspolaganju, a to su na prvom mestu bila sredstva.
Navešću vam samo jedan primer. Tih 80-ih, ti momci su rešili da naprave vrhunsku studijsku miksetu. Znanje su imali, ideje i želju takođe i krenuli su u projektovanje iste. Zamislili su je tako da bude modularna sa visokokvalitetnim komponentama. Prva prepreka bila je služba za nabavku, koja je poslovala kao drugi OUR u sistemu. I umesto da im nabave tražene kondezatore, tantal, keramičke i ostale novije tehnologije, služba nabavke isporučila im je stare papirne sa zaliha iz 60-tih godina.
Šta reći, kondezator je bio veći od celog projektovanog modula?
Iste probleme imali su i pri izradi predmetnog sistema. Kao što je Vladd primetio, izlazni stepen je bio slaba karika ali izbora nisu imali jer su im sa zaliha dali te tranzistore (BDX18 i 2N3055). Čak ih u proizvodnji nisu ni uparivali nego što ti padne pod ruku, kači, šrafi, lemi!
Završilo se kako se završilo.
Još jedna informacija za kraj, koju malo ko zna. Krajem 80-tih, Akio Morita, bio je u poseti fabrici Ei sa namerom da u Nišu pokrene proizvodnju brenda SONY.
Bio je oduševljen lokacijom (položaj Niša koji je bio podjednako udaljen i od Evrope i od bliskog istoka) i inženjerskim kadrom. Ponuda je bila fantastična, pokretanje proizvodnje najsavremenijih sonijevih uređaja (znači, tehnologija i tržište na poklon) ali uz uslov da fabriku vodi japanski menadžment.
U to vreme, Ei je imala preko 10.000 zaposlenih u sistemu SOR-a. Od tog broja, negde oko 30% su bili proizvodni kapacitet a 70% administracija?!
Rukovodstvo fabrike ga je maltene najurilo po sistemu, ti će nam uništavaš samoupravni socijalizam?
Završilo se tako što je fabrika završila u Španiji a Ei više ne postoji.
Još jedan detalj, koji je nepouzdan ali vrlo moguć. Govorilo se da je Toyota čekala ishod toga šta će uraditi SONY a Toyota je imala nameru da dođe u Kragujevac?!
Koliko je to tačno, stvarno ne mogu da tvrdim ali vrlo je verovatno da je to bilo moguće.
Možda nesrećnog rata ne bi ni bilo da smo gigantu elektronike dozvolili da pokrene proizvodnju u Nišu?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 09:34 - pre 88 meseci
Pa pazi, i QUAD405 ima jezivo pojacanje, 26-28dB, nabija punu snagu sa 0,775V na ulazu. Probaj da mu zakacis neki mladji izvor, tipa CD-a, i spremi se da lovis membrane po sobi..
Takav je bio standard, DIN 45500, iz 60 i neke, tih godina vazeci(fabrikentine su skupo placale i standarde i licence, koji je trazio stotinak mV na ulazu, na izlazu puni sving za taj ulaz, ne secam se da li na 47koma ili na 100koma..

I pojacanje je bar lako smanjiti, kada su cipovi u pitanju,smanjiti otpronik povratne sprege i omoguciti mu da radi opustenije.

Sve ostalo mi lici da je posledica bas tog velikog pojacanja..

Sada se ionako barata sa skoro baferima, vise se boji zvuk nego sto se pojacava, preampovi su vise selektori ulaza nego predpojacavaci, cak ni transformacija impedanse nije neophodna.

Posto je te stare pojacavace tesko slusati s savremenim izvorima, dac, komp ili cd, tako se ne treba snebivati da se odradi prerada.
Ja imam vintage sprave za vintage zvuk, prastare za zvukove detinjtva, a savremenije ampove(trenutno TDA7294) za "digitalne" izvore, pa nemam te izlete u nesaglasje ulaza-izlaza.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 09:42 - pre 88 meseci
Citat:
vladd
I pojacanje je bar lako smanjiti, kada su cipovi u pitanju,smanjiti otpronik povratne sprege i omoguciti mu da radi opustenije.


Sve je to tačni slažem se ali ako Ja kupim nov uređaj i moram da ga prepravljam onda ..................................
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 09:49 - pre 88 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Sve je to tačni slažem se ali ako Ja kupim nov uređaj i moram da ga prepravljam onda ..................................

A uzgred nemaš pojma onda ne čudi što pišeš besmislice!
Taj uređaj, kada je bio nov, digitalije nije gotovo ni bilo. To predpojačalo u paru sa izlaznim pojačalom, radilo je odlično.
Svako ko se i malo bavio elektronikom, taj sistem je mogao da preradi sa malo para i da dobije mnogo kvalitetniji zvuk.
Koncepcijski, taj uređaj za to vreme bio je odličan!
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
109.121.57.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 10:07 - pre 88 meseci
Ma u redu je, okani me se.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 10:13 - pre 88 meseci
Citat:
zeoN_Rider: Ma u redu je, okani me se.

Kada prestaneš da dovodiš ljude u zabludu tvojim savetima!


 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 10:13 - pre 88 meseci
Ko neka deca ste :)
Ajd slozite se jednom :D
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
109.121.57.*

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-20011.12.2016. u 10:16 - pre 88 meseci
Citat:
gilopile: Ko neka deca ste :)
Ajd slozite se jednom :D


Ma šta da se složim ili ne čovek je rođen sa genetskom greškom. Njega njegovi vole samo kad' u kuću dođu gosti.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Problem sa predpojacalom EI Radio Akustika SP-200

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15150 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.