Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borin, 1OXB, ispravljac

[es] :: Elektronika :: Borin, 1OXB, ispravljac

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17508 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 11:25 - pre 93 meseci
Naravno, skonto sam da prvo izmjerim napon na krajevima serijski spojenih namotaja i da utvrdim da su u opoziciji (nema napona na tim krajevima) pa ih tek onda kratkospajam ...
 
Odgovor na temu

tomam
Tomislav Milicevic
Beograd

Član broj: 104895
Poruke: 163
188.117.192.*



+4 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 12:53 - pre 93 meseci
Stavi prvo opterecenje posle greca (ringle grejace za bojler ) pa onda meri :)

Da nema veze gde je + -
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 13:38 - pre 93 meseci
Posto su ovo kod mene fabricki namotani trafoi pa su im svaki pocetak i kraj namotaja obiljezeni bojama, tim ce mi biti lakse da ih postavim u opoziciju (spajam dva izvoda koji su u stvari krajevi namotaja a početci tih namotaja mi predstavljaju one izvode koje sam obiljezio sa upitnicima na shemi koju sam okacio) !
Ako ih tako spojim nebi trebalo da imam napon na krajnjim izvodima ?!
 
Odgovor na temu

tomam
Tomislav Milicevic
Beograd

Član broj: 104895
Poruke: 163
188.117.192.*



+4 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 15:34 - pre 93 meseci
Tako je , ali i ako pogresis nista strasno , samo ces izmeriti neki "visok napon" , a ako su u opoziciji mapom ce biti minimalan , jer nikad dva trafoa i ako su blizanci nisu indeticni
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 16:50 - pre 93 meseci
Jos mi nije jasan onaj dio sto ga je naveo Macola a radi se o struji kratkog spoja. Koliko kontam on je napisao da posle greca napravim kratak spoj i onda ide regulisanje struje, znaci ampermetar u seriju sa kratkim spojem posle greca ?! Ali dotle ce se i Macola javiti pa da rezimiram i taj dio ?!
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
188.124.222.170



+334 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 18:33 - pre 93 meseci
Dok se Macola ne javi, a da bi mogao mjeriti, mogu i ja odgovoriti.
Tebi treba izvor konstntne struje ( u principu ogranicenje struje ) pa i treba da simuliras kratak spoj.
Kad su elektroliti prazni to i jeste de fakto kratak spoj.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 19:08 - pre 93 meseci
Zdravo Veseli !
Kako ce se ponasati grec, hoce li biti ka-bum ?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3871
188.124.222.170



+334 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 19:36 - pre 93 meseci
Prvo zakaci neki otpor, sijalicu, grijac od bojlera...
Pa probaj nastimati struju na neku velicinu.
Sada kratko spoji izlaz iz greca i stimaj struju kolika ti treba.

PS Pkojni profesor Pavle Jovanovic je bio veliki strucnjak na tom polju. Nqas balavurdiju nije zanimalo to uopste, u eri tranzistora i mosfetova nismo
skontali prednosti. Sada mi zao, a mogli smo dobiti znanje.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 19:46 - pre 93 meseci
Mozes za svaki slucaj da postavis prvo sijalicu pa da vidis kolika struja prolazi. Sve do 20A je podnosljivo za nekoliko sekundi .... Cisto da proveris da li si sve dobro povezao.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 19:52 - pre 93 meseci
Citat:
veselinovic:

PS Pkojni profesor Pavle Jovanovic je bio veliki strucnjak na tom polju. Nqas balavurdiju nije zanimalo to uopste, u eri tranzistora i mosfetova nismo
skontali prednosti. Sada mi zao, a mogli smo dobiti znanje.


Bas tako, moderne poluprovodnicke komponente su nas totalno udaljili od te tehnologije koju jos uvek nije pregazilo vreme. Mada nikad nije kasno, evo jedan koristan primer (za CDW) koji ce sigurno proraditi i to vrlo dobro kao sto i mene to sve interesuje za potrebe predregulatora u linearnim stabilizatorima gde posle par godina raznih experimenata i diskusija oko prekidackih predregulatora nismo nasli optimalno resenje jos uvek (glavni fokus je bio na shum/smetnje koje prave prekidacki predregulatori). Isli smo dotle da kopiramo neka HP resenja sa tiristorima ali bar drustvo sa foruma diglo ruke od toga, trenutno nam je MagAmp nova nada ;)
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 20:11 - pre 93 meseci
Evo me Boro,

Da ti u startu razjasnim par nedoumica:

Odlično je baš tako kako si nacrtao šemu. Krajevi koji su kod tebe "?" sada su ti krajevi gde ćeš dovesti DC kontrolu, pošto proveriš da su stvarno u opoziciji (bez AC napona). Tebi je potrebna spora regulacija pa radije ćemo ići na serijsku vezu kontrolnih namotaja, radi manje upravljačke struje, a induktivitet nas ne brine za ovu aplikaciju.

U daljem tekstu ćemo ta dva kraja sa "?" zvati kao kontrolni namotaj i posmatraćemo ga kao jedan da ne komplikujemo, a ona dva paralelna od 45 ćemo zvati reaktor i posmatrati takođe kao jedan, tj. njegova dva završna kraja (baš kako jeste na šemi).

Kada to sve uključiš pod napon, a nemaš nikakvu DC pobudu na kontrolnom namotaju (nepriključena oba "?"), izlazna struja koju možeš dobiti u kratkom spoju iza greca je reda koju stotinu mA, tj. to je neminovna reaktivna "ler" struja magnetizacionog induktiviteta ta dva reaktora od 45Vac. Reaktivni otpor reaktora je maksimalan i ti na red sa grecom imaš taj otpor koji ograničava izlaznu struju na malenu za tvoj slučaj primene.

Eto da se ne bi plašio da staviš direktno ampermetar na izlaze greca, kao kratak spoj, za početak možeš staviti običnu automobilsku sijalicu od fara i poigrati se sa kontrolom na strani kontrolnog namotaja, eto da se uveriš koliko to fino radi i da je ler struja malena kad nemaš pobudu na kontrolnom.

Ta tvoj trafo od 492VA ima masivno jezgro i čini mi se da mu tih 48V nisu jedini sekundari, jer trebalo bi da po snazi može bar 10A na tih 48V? Moguće je da ima tu više nekih sekundara gde je raspodeljeno tih potencijalnih 492VA.

U svakom slučaju u konačnoj primeni ćeš pratiti temperature tog trafoa, kao i oba od mag-amp, i to će ti biti granica na koju smeš sve to da overiš.

---------------------------------
Kada se uveriš da to lepo radi sa sijalicom, onda lepo napraviš kratak spoj sa ampermetrom na + i - od greca, i počev od nulte pobude na kontrolnom namotaju polako dižeš struju na izlaznom ampermetru. Kad stigneš do dvostruke koju žica sekundara dozvoljava (naravno da i grec za to mora biti sposoban), ti zapišeš koliko struje ti ide u kontrolni namotaj i koji je pad napona između oba "?".

Onda to napišeš ovde pa ćemo videti kako ćemo pristupiti regulaciji. Tako ću bar imati osnovnu orijentaciju o potrebama, mada bi mi bio koristan i broj navoja tih primara, ali nije nužno za tvoj slučaj.

Tako ja imam uvid o potrebnoj kontrolnoj struji za duplu struju kratkog spoja (od nominalne za žicu sekundara), istovremeno znam potrebnu kontrolnu snagu, otpor kontrolnih namotaja, potreban minimalni upravljački naopon i tako to...

Pozz
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 20:20 - pre 93 meseci
Citat:
boro62promaja:
Naravno, skonto sam da prvo izmjerim napon na krajevima serijski spojenih namotaja i da utvrdim da su u opoziciji (nema napona na tim krajevima) pa ih tek onda kratkospajam ...



Ništa ne spajaš ta dva "?". To su ti krajevi gde ćeš dovoditi kontrolnu struju iz lab ispravljača, za početni test.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 20:21 - pre 93 meseci
Da li je za pocetak dovoljan grec 200V/15A ?
Jos jedno (mozda priglupo) pitanje: u slucaju kratkog spoja izmedju plusa i minusa na grecu, STA DISIPIRA, oliti sta tu u svemu tome TRPI taj kratak spoj. Na prvi mah bi rekao - GREC ali sam siuran da to nije tacno. Procitao sam macolin tutorijal i negdje nazirem da bi promjena permeabilnosti mogla da da odgovor (ili mozda promjena saturacije) na to pitanje ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 21:15 - pre 93 meseci
Ja bih radije stavio onaj klasičan "kocka" grec za 25A i ohladio ga dobro. Taj što piše 15A ne bih "terao" preko 8-9A i to sa dobrim hlađenjem.

Obično na njima piše ono što važi za temperaturu od 25*C u njemu, a to je malo sutra osim sa hlađenjem pomoću tečnog azota :-).

Vidi Boro, to sa saturacijom nije toliko teška filozofija, i tebi je sasvim dovoljno za lako i lepo razumevanje da to shvatiš kao promenu induktiviteta reaktora u zavisnosti od DC struje kroz kontrolni namotaj, odnosno kao varijabilni induktor ili variometar.

To radi sasvim isto kao prigušnica na red sa fluo cevi, dakle kao predotpor, samo reaktivnog tipa i podesiv je.
Ono što se discipira, to jednim delom završava u elektrani kao cos fi, a jednim delom se vrati (regeneriše) u mrežu.

Tebi sasvim nebitno.
Bitno ti je da možeš malom kontrolnom strujom i malom kontrolnom snagom upravljati daleko veću izlaznu snagu, gde ti je reaktor nalik nekom zamišljenom AC tranzistoru, a kontrolni namotaj nalik njegovoj bazi (samo galvanski rastavljenoj).
Eto tako nekako i jako pojednostavljeno.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 21:34 - pre 93 meseci
Da još malo dopunim ono što tebe laički zanima.

Ta induktivnost reaktora, ne discipira tu na licu mesta, odnosno samo malo kao i bilo koji trafo sličnih gabarita.

Kalemovi po pravilu jedan (veći) deo akumulirane energije vrate nazad u mrežu, jedan deo te energije pokvari cos fi elektrani i smanji joj efikasnost, a ono malo što se pojavi od toplote na licu mesta kod tebe je svedeno na termogene gubitke u žici reaktora (jednako kao i kod bilo kog trafoa slične veličine) i malo gubitaka u jezgru (opet kao kod trafoa slične veličine).

Da se ne bi previše brinuo oko tog cos fi, znaj da ga imaju svi redom trafoi, elektormotori i da ta tvoja napravica predstavlja jedno zrnce peska u okeanu gomile motora koji nisu reaktivno kompenzovani u tvom gradu. Imaš već cos fi na svakom trafou koji koristiš u svojoj kući pa se do sad nisi sekirao :-)

Ono što ćeš morati da hladiš je grec, i to ništa više od normalne upotrebe pri toj struji.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 21:46 - pre 93 meseci
E sad, pošto javno pišem ove tekstove, red je da preporučim da ko želi da bude "green power" sa mag-amp regulatorom, može da stavi reaktivnu kompenzaciju na primar trafoa.

Treba mu jedan analizator reaktivne energije i odgovarajući polipropilenski kondenzator paralelno primaru glavnog trafoa, stavljen posle merenja reaktivne komponente.

Ono sad, stvarno sam retko gde video da to ljudi imaju na svojim: pojačalima, muzičkim stubovima, lab ispravljačima, aparatima za zavarivanje i slično, te mi je mirna savest oko kućnog green power, bar kod nas...

Još mnogo vode će proteći Drinom dok svi kućni uređaji budu imali PFC.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 21:49 - pre 93 meseci
OK, sve mi je jasnije i jasnije. Nisam ni imao namjeru da duboko studiram ovu materiju ali zelim bar da imam predstavu o cemu se radi. Za glavni trafo si u pravu jer na njemu ima jos jedan dupli sekundar i to 2X14V. Nadam se da to nije smetnja. Na krajeve kontrolnog namotaja dovodim dc iz stabilisanog ispravljaca na kome imam regulaciju napona i struje.
Koliki napon da podesim i na koliko da ogranicim struju (jacinu struje cu podesiti sa nekim termogenim otporom prije nego ispravljac prikljucim na kontrolni namotaj) ?
Znaci da sekundari koji cine reaktor ostaju u paralelnom spoju ?
Ovaj moj glavni trafo ima na primaru paralelno spojen kond 0.1uF/250V/UL1283 jel mu to kompenzacija ili neka blokada protiv smetnji ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 22:03 - pre 93 meseci
Počni upravo od nultog napona i sve vreme pažljivo prati struju ispravljača i izlaznu struju.

Stvarno odavde ne mogu da procenim ni efektivnu dužinu jezgara u tvom mag-amp, niti broj navoja oba primara.
Nemam pojma ni na koliko da ograničiš lab ispravljač, možda do 0.5A.

Odokativno bi možda ta jezgra imala neku Ie možda 20-tak cm, možda oko 500-tinak navoja na primarima, možda nekih nekoliko oma po primaru...

Možda oko 20-100 ampernavoja, ili ti nekih možda stotinak dvestotinak miliampera kontrolnog namotaja za punu saturaciju.

Rekoh da je jako teško odavde da procenim jer nisam vidovit. Izmeri pa napiši ovde.
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 22:04 - pre 93 meseci
Taj 100n na primaru je blokada varnice kod isključenja primara, a za kompenzaciju bi za taj trafo trebao koji mikrofarad.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 22:41 - pre 93 meseci
Spojio sam skalameriju i - radi !
Evo prvih mjerenja:
Kontrolne namotaje sam ubo iz prve u opoziciju, napon na krajevima kontrolnih namotaja iznosi 1.4265VAC,
na krajeve kontrolnih namotaja nisam doveo nikakav DC a na izlaz greca sam spojio u seriju dvije sijalice od po 24VDC/21W i one "vuku" ovako u leru (bez DC pobude) 0.62A (ali samo dok je DVM prikljucen na krajeve kontrolnog namotaja, cim iskopcam DVM struja posle greca padne na nulu, ugase se sijalice)
Da li je ovo dobro za pocetak ?

[Ovu poruku je menjao boro62promaja dana 22.08.2016. u 00:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Borin, 1OXB, ispravljac

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17508 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.