Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Borin, 1OXB, ispravljac

[es] :: Elektronika :: Borin, 1OXB, ispravljac

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17532 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac18.08.2016. u 18:09 - pre 93 meseci
Citat:
boro62promaja:
A kako bi bilo da pokusam sa sijalicama i otpornikom od 20-tak Wati (koju vrijednost da stavim) ?
Imam sijalice 24V/21W/6.7 Ohm pa sam mislio njih dvije u seriju i plus otpornik koji sam naveo.


Moze sa sijalicama na red, to ce usporiti punjenje i dobice se ista ona karakteristicna kriva (plava, Vcap) sa grafikona samo ce vremena da budu duza, relativno brzo ce doci do 50% (za nekih 4-5s) dok za pun napon na elektrolitima treba da se saceka nekih 20s (monotono raste napon kako se blizi max vrednosti).

Cak ti ne treba ni taj otpornik, samo dve 24V sijalice vezi na red sa elektrolitima.

Sa 4 takve sijalice (2 redno + 2 paralelno) bi skratio ova vremena na pola.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac18.08.2016. u 18:45 - pre 93 meseci
Onda cu da uradim bas tako, cetirir sijalice i to ce mi biti kao sto sam vec rekao privremeno resenje (dok ne namotam prigusnicu po Macolinim upustvima).
Hvala Miki, Zica i ostali na savjetima, a ja cu se oglasiti na ovom mjestu o tome kako funkcionise skalamerija !
Pozdrav, BP
P.S. @Zica49 gdje se nalaze ona pokvarena PC napajanja (hi) ?
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac18.08.2016. u 21:44 - pre 93 meseci
A da ti to probas direkt transformator +selenski ispravljac. On je zilaviji od silicijumskog.

P.S Fast Link potrazi Darka ili Zivotu pozovi se na mene.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac19.08.2016. u 07:26 - pre 93 meseci
Nemam selenski ispr.
Puno mi je jednostavnije ovo sa sijalicama jer kako sam vec naveo to je samo privremeno resenje !
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac19.08.2016. u 15:15 - pre 93 meseci
>>> Nemam selenski ispr.

Ako imas visak nekih MOS-FET u TO-247 (iz ATX i slicno) mozes upotrebiti kao diode, postavi se na hladnjak i znas sta si stavio (spoje se G i S nozice).

Grez od 25A da kupis valjan ili da imas nesto sa starog lagera pa da vredi, ovo sa Ebay ako ne stavljaju 1N4148 u kockasti grez nema nista :)

Mnogo je postalo kriticno nabaviti originalni tranzistor ili diodu a da nije fejk sa smanjenim chipom. Radi super samo kad poteras malo jace ona zasvetli. Skoro sam naleteo na fejk BD139/140, da ne verujes, na kraju sam ih otvorio a unutra minijaturni chip od 1mm^2.
Postao je toliko ozbiljan problem da kada kupim neku seriju tranzistora ja cu morati da ih prvo otvorim i vidim sta je unutra pa onda da ih probam u kolu, ne moze drugacije.



Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac19.08.2016. u 20:56 - pre 93 meseci
Kad već pominjete mag-amps i magnatu se sviđa, evo i literature orijentisane ka simulaciji mag-ams u LT Spice:

https://www.google.rs/url?sa=t...bv.129422649,d.d24&cad=rja

A evo malo i oko asimetričnog korišćenja kod SMPS:

https://www.google.rs/url?sa=t...CNFpfPzQ06aZFd9Hqk5fsZHB1w305Q

https://www.google.rs/url?sa=t...MmFFzoebLH06RlDSWw&cad=rja

Evo i praktičnog home-made primera, za 50Hz, veoma jednostavnog za izvođenje i za bilo koga (ne mora se biti stručan da bi radilo na keca):

http://sparkbangbuzz.com/mag-amp/mag-amp.htm

A evo i copy-paste nekog mog teksta o toj temi, sa par beznačajnih izmena, konkretnije oko mag-amp u ulozi predregulatora za analogni stabilizator:
--------------------------------------------------------------------


"Mag-amp je pronađen već na samom početku dvadesetog veka i jednu od prvih veoma ozbiljnih primena, u smislu odlične konstrukcije pojačavača, doživeo je u letećoj bombi V-2, koju su Nemci koristili u Drugom Svetskom ratu.

Mag-amp se i dan danas veoma uspešno koristi u mnogim aplikacijama.

Aplikacije gde je povoljno koristiti mag-amp:

- tamo gde aplikacija nije osetljiva na cenu mag-ampa, tj gde je ekonomski opravdana upotreba.
- gde nisu potrebne visoke frekvencije regulacije. Uglavnom nešto malo iznad audio učestanosti, maksimalno, i to zavisi najpre od noseće frekvencije.
- gde gabariti i težina nisu kritični a veoma je poželjno da nema jakog isijavanja toplote (neke vojne aplikacije).
- tamo gde je veoma važna ekstremno visoka pouzdanost uređaja, poput aerokosmičkih i vojnih borbenih aplikacija.

Imalo bi još mnogo mesta koja sam zaboravio spomenuti, ali ono ključno što treba reći o primeni mag-amps je sledeće:

- masivniji je i teži od njegove "braće" tranzistorskih i cevnih pojačavača, osim kad se radi o power delu gde je u upotrebi izlazni trafo, gde mag-amp može biti konkurentan težinom i gabaritima i visokim frekvencijama nosilaca gde takođe može biti malih gabarita.

- relativno je skupa verzija (kod nižih frekvencija nosioca), jer je neminovna primena bakra i nekog feromagnetskog jezgra.

- ekstremno je pouzdana naprava, koju je teško uništiti i u najgorim šok uslovima. Potrebno je mehanički uništiti: jezgro, namotaje, ili sve to do te temperature zagrejati da počnu da se razaraju delovi strukture. Postoje primene mag-amps u uslovima do 600*C, gde su izolacije od metalnih oksida na žici i između, a određena jezgra to podnose. Dakle, može raditi u uslovima u kojima ne može ni jedan poluprovodnički pojačavač na svetu.

- minimalno discipira, lokalno na mestu primene, jer regulacija počiva na kontroli reaktanse, ali to kao "kaznu" povlači sa sobom unos reaktivne energije u glavni sistem napajanja (kosinus fi). Mag-amp regulator se greje približno kao običan i normalno opterećen trafo slične snage, tj. neuporedivo manje nego neki analogni power regulator sa hladnjakom. Zbog niske termičke emisije i mogućnosti kontrole velikih snaga, rado je primenjen u vojnim aplikacijama koje bi mogle biti potencijalna meta rakete sa samo navođenjem pomoću IR emisije objekta.

- mag-amp ima daleko niže granične frekvencije primene od poluprovodničkih pojačavača, što je logično jer je induktivitet niskopropusna reaktansa.

-mag-amp može biti veoma složeno upotrebljen, jer podleže primenama i pozitivne i negativne povratne veze, kako lokalne tako i globalne.

- kada frekvencije nosioca budu više, onda gabariti mag-amp regulatora mogu biti veoma konkurentni poluprovodničkim napravama, posebno danas kada su "nanocristaline" jezgra dostigla veoma visok kvalitet. Primer je korišćenje u većini borbenih aviona lovaca, za glavni regulaor napona u rangu od par desetina KW, gde alternator na turbomlaznom motoru neretko proizvodi trofazni napon sa frekvencijama iznad 5000Hz. Tada mag-amp regulator tog ranga snage bude manji i neuporedivo efikasniji od elektronskog, a pri tom nemerljivo pouzdaniji.

- i danas se primenjuju u forward konvertorima koji napajaju većinu svetskih personalnih kompjutera, kao sekundarni postregulatori za neke napone (npr. za 3,3V i mnogo ampera) i u tim aplikacijama se svode na uobičajeni spisak delova od: jednog mag-amp jezgra tipičnog prečnika 12.5mm, jednog tranzistora, nekoliko pasivnih elemenata i jednog TL431, i okupira prostor koji je tipične zapremine od jedne četvrtine kutije šibica.

--------------------------------------------
Feromagnetna jezga su poznata po tome što mogu koncentrisati magnetske linije sila i dobro ih propustiti kroz sebe. Ta osobina se zove magnetska permeabilnost i što je ona veća - to je sposobnost koncentracije silnica veća i veća je propustljivost za iste. Kada je permeabilnost na primer 5000, to znači da je magnetska propustljivost 5000 puta veća nego kroz vazduh ili vakuum.
Kada u namotaju imamo jezgro visokog permeabiliteta, onda se induktivitet (reaktivni otpor, reaktansa) jako uvećava u odnosu na taj isti namotaj bez jezgra.
Ako želimo menjati tu reaktansu, onda nam sledi ili da izvlačimo i uvlačimo neko jezgro u namotaj, ili da jezgru menjamo permeabilitet. Klasična kriva magnećenja je nalik latiničnom slovu "S" koje je malo ispravljeno i zakošeno na desno (da vam ne crtam, svi to sigurno znate), i možemo zapaziti nekoliko detalja: da je nelinearna, da ima oblast saturacije ili zasićenja, gde permeabilitet opada i konačno se svodi na nulu.
Magnetske osobine jezgra poseduju neku vrstu "mehaničke inercije" da se laički izrazim, i zbog toga ih je najlakše modifikovati vrlo niskim frekvencijama, a najlakše jednosmernim magnetskim poljem. Dakle, saturabilnost magnetskog jezga je obrnuto proporcionalna frekvenciji polja. Odnosno, isto jezgro će veoma lako biti zasićeno jednosmernim poljem, a daleko teže naizmeničnim poljem neke frekvencije.
To je upravo iskorišćeno kod mag-amp.

Mag-amp, u svoj svojoj magnetskoj složenosti, u stvari radi veoma jednostavno.
Glavni reaktor (radna reaktansa, induktivitet) vezuje se serijski sa potrošačem (isključivo napajanje AC strujom), poput serijskog otpornika, i onda utičemo na permeabilitet jezgra, pomoću jednosmernih ili sporo promenljivih polja, gde se reaktivna otpornost menja i posledično se menja i napon na potrošaču.
Pošto se na jezgro utiče kontrolnim namotajem, gde se indukuje ono iz glavne reaktanse u njega i može nam ometati upravljanje, neko je se dosetio da mag-amp razdeli na dva manja (ili dve nezavisne magnetske putanje) gde su namotaju električno u opoziciji i poništavaju AC komponentu u kontrolnom namotaju. Onda nema indukovanog AC napona u kontrolnom namotaju i naša DC regulacija će biti neometana.

Bio mag-amp na dva nezavisna jezgra, ili na jednom koje ima tri stuba, na kraju se ipak svodi na dva nezavisna magnetska kola (pa nema bitne razlike u korišćenju trostubnog ili dva posebna, osim fizičkog smeštaja).
Trostubno (EI) jezgro u stvari deli srednji stub sa oba kola, a pošto je srednji stub tačno dvostrukog preseka od bočnih stubova, fluks obe magnetske putanje će nezavisno teći kroz njega. Odnosno, bočni namotaji se motaju u opoziciji, da ne indukuju ništa u srednjem stubu, tj. da im pri zajedničkoj struji pojedinačna polja u srednjem stubu budu bezuslovno simetrična i suprotnog smera. Drugačije rečeno, fluks u srednjem stubu nikako nije nula, već sve vreme teku fluksevi od oba bočna stuba kroz srednji, samo su suprotnog smera, potpuno simetrični i ne tangiraju jedan drugog, a kao posledica toga se u namotaju na srednjem stubu ne indukuje ništa iz bočnih namotaja.
Međutim, centralni namotaj obuhvata oba magnetska kola i može zasititi oba.

Po pravilu se kontrolni namotaj, sa dosta navojaka i tankom žicom, mota na srednji stub, a power reaktori na bočne stubove, potom vezuju serijski ili paralelno, tako da im polja u srednjem stubu budu u opoziciji, i to je mag-amp.
Na potpuno istu stvar se svodi primena dva transformatora u ulozi mag-amp, gde su naponi u opoziciji, a deli se zajednička struja za power namotaje, kao i zajednička struja za kontrolne namotaje.

Power namotaji se potpuno klasično proračunavaju (za 50Hz), kao i za običan transformator. Na primer kod običnih EI jezgara će broj navoja po voltu biti klasičnih 45/S, samo što se uzima presek jednog bočnog stuba i napon na jednom bočnom stubu. Konačno imamo dva takva koja na primer možemo vezati na red i regulisati onaj opseg koji je zbir njihovih maksimalnih pojedinačnih napona.
Praktično, trostubnom mag-ampu proračunavamo power reaktore na bočnim stubovima, kao kada bi smo rasekli EI jezgro po sredini srednjeg stuba na dva simetrična O jezgra, što je u stvari i konačna istina sa aspekta njihovih magnetskih kola.
Kada imamo dva posebna transformatora i želimo da ih upotrebimo kao mag-amp, onda je maksimalni napon koji smemo regulisati (napon na power reaktorima) onoliko koliki je napon sekundara pojedinačnih trafoa (stvar maksimalne indukcije za konkretno jezgro, max. B).
E sad, ako sekundare vežemo serijski, onda možemo regulisati napon koji je jednak njihovom zbiru, a struju koja je nominalna za pojedinačni, a ako ih vežemo paralelno onda dvostruku struju sa nominalnim naponom jednog.

Primer: Imamo dva transformatora 230/12V i sa 1A kod svakog. Možemo regulisati 0-24Vac i 1A vezujući sekundare serijski, ili 0-12Vac i 2A vezujući ih paralelno, naravno u oba slučaja takvim smerom da se na krajevima kontrolnih namotaja ne indukuje nikakav AC napon.
Naravno, mag-amp nije idealna komponenta i regulacija neće biti od totalne nule do totalnog maksimuma, već malo uže od toga, zbog raznoraznih parazitnih osobina (rasipna induktivnost, otpornost žice...). Drugi razlog je nesimetričnost pojedinačnih magnetskih kola, gde će power namotaji biti asimetrično opterećeni i ipak neće savršeno poništiti indukciju u kontrolnim namotajima. No to su sve uobičajene priče o nesavršenosti bilo čega u elektronici.

Kada se pravi mag-amp sa dva transformatora, valja se potruditi da budu potpuno isti, tj. "braća blizanci", isti model, ista snaga isti naponi isti materijal jezgra... Dva ista komada. Onda će asimetrija biti minimalna i mag-amp najefkasniji (mada radi i kad nije tako efikasan :-).

Kontrolni namotaj je sasvim druga priča. Njegov uticaj na permeabilitet jezgra ili jezgara (u bilo kom slučaju se radi o uticaju na dva magnetska kola) je jako određen inicijalnom permeabilnošću jezgra (saturacionom krivom).
Uticaj na jezgra je određen sa magnetomotornom silom (MMF) koja se izražava umnoškom struje i broja navoja (ampernavoj).
Kada koristimo dva trafoa, sa već postojećim primarima za kontrolne namotaje, onda ne smemo preći dozvoljenu STRUJU za datu žicu primara. Na primer, imamo dva trafoa 230/12 od 230VA snage, što znači da je dozvoljena struja njihovih primara 230VA/230V=1A max.
Dakle u takvom primeru, kontrolna struja nam ne sme trajno biti veća od 1A ili njena osrednjena vrednost u desetominutnom intervalu veća od tih 1A (može na primer 2A u trajanju od na primer 1 minut, potom jedan minut hlađenja sa 0A, što opet daje osrednjen 1A u dužem periodu, i to je samo stvar termike, tj. konačne temperature žice).

Primer za praksu: potrebno nam je recimo da imamo predregulator za neki stabilizator napona, čiji je izlaz 0-50VDC i 5A maksimalno. Snaga na izlazu nam može biti max. 250W.
Glavni trafo ćemo napraviti sa izvesnom rezervom (naravno da nije pametno opterećivati bilo koju komponentu sa 100%, posebno u kontinualnom opterećenju) od na primer 300VA, a imamo sa mag-amp iza i reaktivnu komponentu.
Želimo da glavnom analognom regulatoru održimo korak od na primer 5V između krajeva, što produkuje maksimalnu discipaciju na njemu od 5V x 5A = 25W. Znači da nam preostaje 225W discipacije koju mora preuzeti mag-amp.
Potrebno nam je dva trafoa snage po 120-tak W za mag amp i glavni trafo od 300VA.

Kroz njihove primare možemo propustiti po: 120W/230V=0.53A. Ako ih vežemo serijski (i njih možemo kombinovati takođe) onda ukupno 0.53A, a ako ih vežemo paralelno onda 1,06A.
Sekundar našeg glavnog trafoa će biti na primer 50Vac za naših 50VDC na izlazu, a sekundari mag-amps mogu biti na primer za (50-5=45V) ili po 22,5Vac za 5A ili po 45Vac za 2,5A, u prvom slučaju serijska veza, u drugom paralelna, kako god...

Brzina odziva mag-amp će nam veoma zavisiti od induktivitet primara, a discipacija kontrolnog dela od željene brzine odziva i termogenih otpora primara one strukture koja nam sada formira mag-amp. Da potsetim: dva trafoa, čiji su primari u ulozi kontrolnih namotaja, a sekudari u ulozi power reaktora.
Brzina narastanja struje u kontrolnom namotaju će biti određena klasičnim zakonom dU/L x dt = dI, i varijabilna je zato što se jezgro kontrolom zasićuje i induktivnost kontrolnih namotaja takođe opada.
Srećna i nama povoljna okolnost je da mag-amp pri većim izlaznim strujama ima manju induktivnost kontrolnog namotaja, tj. što je veća snaga na izlazu - to brži odziv.
To nam ide na ruku, jer kod malih "trzaja" u potrošnji na izlazu, to pokrije elko ispred glavnog regulatora (posle mag-amp) a pri većim strujama mag-ampu već sve više raste brzina odziva.

Ako nam je na primer otpornost namotaja primara ona dva trafoa (sada kontrolni namotaji) recimo po 10 oma, znači da ćemo moći da razvijemo kontrolnu struju sa: minimalno 10,6V ako su vezani serijski, ili sa 5,3V ako su paralelno.
Bolji je izbor ako se upotrebe paralelno jer je tad induktivitet jedna četvrtina od onog kada bi bili serijski, što znači 4 puta brži odziv mag-ampa.
Povećanje brzine odziva se može značajno pospešiti upotrebom strujnog izvora za kontrolu, sa dosta većim naponom napajanja od ovih zamišljenih 5,3V, na primer 15V. U tom slučaju će brzina naknadno biti utrostručena uz "kaznu" maksimalnih 15W discipacije za kontrolu (u teoretskom slučaju). U praksi stvari nisu tako loše jer mag-amp čak i bez povratne veze ima solidno pojačanje, i ono je veće ako jezgro ima veći inicijalni permeabilitet (što manje vazdušnih procepa). Vrlo zatvorena jezgra poput torusnih imaju veće pojačanje kada se upotrebe kao mag-amp, jer imaju strmiju histerezisnu krivu i veći inicijalni permeabilitet.

Naravno, oko pojačanja mag-amp stoji nam na raspolaganju masa korisnih trikova.
Mag-amp, poput bilo kog pojačavača apsolutno podleže upotrebi povratnih veza. Mi na primer možemo preko kontrolnog namotaja namotati neki navojak debele žice i kroz njega pustiti izlaznu struju regulatora.
Na taj način možemo imati ili negativnu ili pozitivnu povratnu vezu po izlaznoj struji, a u našem slučaju je potrebna blaga pozitivna povratna veza po izlaznoj struji.
Ako je ta naša pozitivna povratna veza po struji manja od neke veličine, odziv mag ampa će se ubrzati i pojačanje će mu biti veliko, gde nam sada treba daleko manja kontrolna struja za upravljanje, a ako preteramo onda će zalečovati na maksimum (interesantna moguća primena kao power RS flip-flop, promenom polariteta okidnog impulsa u kontrolnom naponskom namotaju). Veličinu povratne veze će odrediti broj navoja tih nekoliko navojaka, namotanih preko kontrolnog namotaja (MMF, broja ampernavoja).

Koliko kontrolne struje će nam biti potrebno to niko ne može da vam kaže, jer to veoma zavisi od permeabilnosti i ostalih osobina upotrebljenih jezgara za mag amp, a to može biti bilo šta čega se dohvatite oko te priče.
Najbolje će biti da snimite karakteristiku mag-amp, što je veoma lepa zanimacija i slatko ćete se poigrati a pri tom naučiti neke nove stvari.

Uzećemo našu hipotetičku kombinaciju od glavnog trafoa, ili nešto slično što vama odgovara, jer ovo je samo primer koja logika važi (300VA, 230/50Vac, 5A) i dva komada na primer od 120VA, 22,5Vac i 5A. Vezaćemo glavni trafo na 230Vac iz mreže, ona dva sekundara od mag-amp para, na red kao za 45Vac, potom dobijeni power reaktor na red sa sekundarom glavnog trafoa, ovako:

(vidi pdf u prilogu)


Ponavljam da vam neće ni malo pomoći poznavanje sve matematike ovog sveta ukoliko nemate SVE podatke konkretnih jezgara, a u taj spisak ide poveliki broj podataka.
Eksperimentalni put je u home-made sučaju neuporedivo brži postupak sa veoma zadovoljavajućim rezulatom.


Za hipotetički primer našeg ispravljača sa mag-amp predregulatorom, od 0-50Vdc i 5A max. gde nam je korak na regulatoru oko 5V. Biće nam zadovoljavajući ispravljen napon na elkos od nekih 60-65Vdc, uzevši u obzir i kolebanje mreže kod nas.

Kombinacijom sa slike se otprilike postiže baš to.

Za eksperiment će nam biti potreban potrošač koji može crpsti 5A pri 65Vdc (R1 na slici) 65/5=13 oma, odnosno dva grejača od bojlera ili rerne, vezana paralelno :-). Nije kritično ako nije baš tačno 13 oma.

Polako ćemo povećavati napon na kontrolnim namotajima od nule, prateći pri tom napon i struju na našem R1.
U nekoliko tačaka ćemo snimiti krivu upravljačke struje vs izlazna struja i napon. To ćemo negde zapisati ili nacrtati...

Za mag-amp je veoma povoljno koristiti toroidne transformatore iz više razloga: prvo se jako lepo mogu smestiti jedan na drugi, postiže se veliko pojačanje zbog velikog Al i konačno lako se mogu provući novi namotaji za povratnu spregu.

Sada, kad imamo snimljenu krivu bez FB, provučemo po par navojaka (strogo isti broj na oba) kroz pojedinačna jezgra i pustimo izlaznu DC struju kroz to.
Normalno, orijentacija smerova tih navojaka treba da je takva da se polje sabira sa pojedinačnim poljima koje uzrokuju kontrolni namotaji, tj. da postoji dejstvo samopojačavanja od toka izlazne struje (a da pritom nema indukovanog AC napona na krajevima, međusobno opozicioni).

Snimićemo ponovo upravljačku karakteristiku i iterativnim postupkom uvećavati broj navojaka povratne veze dok ne dobijemo veliko pojačanje (relativno malu promenu upravljačke struje za punu promenu izlaza).
Granica će biti ona gde se javlja sklonost ka oscilovanju, tj. kada nam pri povećanju kontrolne struje ceo mag-amp iznenada zalečuje na maksimum.
To znači da nam je povratna veza prejaka i da treba smanjiti broj navoja FB.

Izbor je vaš. Tako se može dobiti da malenom upravljačkom snagom kontrolišemo veliku izlaznu snagu.
Nadam se da ste poentu shvatil i da ćete uživati u eksperimentu.

Integrisani trafo sa mag ampom nije ništa drugo do jedno dugačko jezgro, gde međugvožđe potpuno odvaja magnetsko kolo glavnog trafoa (koje se ne sme saturirati) od mag amp kola koje se saturira. Ta struktura je takođe glomazna i možete videti nešto veoma slično u starim ferorezonantnim stailizatorima koji su se nekad koristili za crno-bele TV prijemnike. Jezgro za integrisanu strukturu mag-amp - trafo isto izgleda samo ima motane i bočne stubove na jednom delu.

Mislim da je za home made najjednostavniji put da se upotrebi glavni trafo, kojeg god tipa, a za mag amp dva manja toroida smeštenih jedan na drugi. Sve prednosti su tu, posebno za motanje dodatnih povratnih veza.

Svakako, mag-amp može imati i povratnu vezu po naponu i to obe, pozitivnu i(ili) negativnu, tj. namotaj sa dosta navoja tanke žice, i može se sa mag-amp vršiti dosta ozbiljna direktna stabilizacija napona i bez eksterne elektronike.

Na primer, može se vratiti jedan namotaj koji očitava korak napona na izlaznom regulatoru i koji desaturira osnovno kontrolno polje, tj. da aktivno učestvuje u kontroli razlike napona na regulatoru, uz malo truda bez ijednog tranzistora okolo :-)
Jednostavno, radi se o tome da se kontrolna polja pojedinačnih namotaj sabiraju ili oduzimaju jedna od drugih, čineći jedno rezultantno polje u magnetskom kolu koje konačno određuje saturaciju.

Kod nekih primena se koristi i permanentni magnet za predbias mag-ampa, obično okrugao sa razrezom za šrafciger, i smešten je u otvor na jezgru, izbušen za te namene. Tim se proširuju mogućnosti primene mag-amp, tj. moguće mu je permanentnim magnetom namestiti radnu tačku.

Naravno, o tome svemu se može reći još neograničeno mnogo toga, jer čitava jedna "elektronska era" od nekolilko zlatnih decenija je bila posvećena razvoju mag-amps, a ja sam se samo potrudio da vam približim tu veoma zanimljivu oblast..."
------------------------------------------------

Naravno, iz svega prethodno rečenog se može zaključiti da je mag-amp, iako glomazan za 50Hz izuzetno robustan i nepokvariv kandidat za regulaciju teških opterećenja poput onog od kondenzatora za CDW, gde ispravljač maltene sve vreme radi u kratkom spoju.
Pošto je mag-amp uglavnom skoro čista reaktansa, što se tiče njegovih power, reaktorskih namotaja, sledi da će termički gubici takve regulacije za CDW biti bliski termičkim gubicima transformatora sa sličnom ukupnom veličinom jezgra, tj. glomazan ali ne greje...

U principu se za CDW može upotrebiti mag-amp polovine očekivane snage kada se kondovi pune konstantnom strujom (stvar povratne veze na mag-amp) jer je onda proizvod discipacije nalik trouglu čija je vrednost polovina amplitude snage.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac19.08.2016. u 21:29 - pre 93 meseci
Evo za magnata (a iza ostale zainteresovane) još malo izvrsne literature o modernoj primeni mag-amps u borbenom avionu Saab JAS-39 Gripen:

https://www.google.rs/url?sa=t...djHJL-Tc6igC2KMJAw&cad=rja
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.rs.



+23 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 08:59 - pre 93 meseci
Zamolio bih ovde prisutne da me kontaktiraju kad su u BGD vodim na Beer.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 11:54 - pre 93 meseci
Jedan zanimljiv primer kako bi mogli da izvucemo maksimum iz linearnog regulatora, ThermalTrack tranzistori, oni se nameste da kontrolisu temperaturu na tranzistoru, koliku temperaturu postavimo toliko ce snage da se upumpava i to u intervalima izmedju ON/OFF stanja. Odlicna opcija jer ne mozemo da ostetimo tranzistor pri bilo kojim uslovima rada, limitirali smo temperaturu na chipu i kada to imamo pod kontrolom sve ostalo je pod kontrolom ;)
Niko nam ne brani ni da temperaturu ubacimo u PID i da radi sprava kao bombonica, nas samo temperatura brine, ostalo napon/struja su samo cifre iz DS :)

Pravio sam to i radi dobro, kazem vam samo temperatura da se drzi pod kontrolom i sve je na mestu.




[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.08.2016. u 13:21 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 20:55 - pre 93 meseci
Imam dva identicna, fabricki namotana mrezna transformatora ali su im primari motani za 115VAC a sekundar 45VAC/3A.
Da li su upotrebljivi za MagAmp ?
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 21:21 - pre 93 meseci
Citat:
boro62promaja: Imam dva identicna, fabricki namotana mrezna transformatora ali su im primari motani za 115VAC a sekundar 45VAC/3A.
Da li su upotrebljivi za MagAmp ?


Moze, pogledaj shemu:

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 21:50 - pre 93 meseci
Sa ovom materijom se susrecem po prvi put pa jos uvijek "varim" i iscitavam macolin tutorijal nebili mi nesto bilo jasnije !
Trudim se ali se ne mogu pohvaliti da bas nesto napredujem. Za sada imam materijal za experimentisanje (navedena dva trafoa i plus jos jedan mrezni 220VAC/2X24VAC/4A).
U mom slucaju bi trebao sekundare na magamp trafoima da povezem paralelno ?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 22:36 - pre 93 meseci
Naravno Boro,

Sasvim su upotrebljivi za 4 moguće opcije:

Za regulaciju 0-90Vc 3A, ako im sekundare vežeš serijski, za regulaciju 0-45Vac 6A, ako im sekundare vežeš paralelno.

Tu se sekundari npr. mogu koristiti kao AC reaktori, a to što su primari na 115Vac ne pravi neki poseban problem, jedino što treba eksperimentom da nađeš MMF kao iz onog teksta koji sam napisao u nekom od postova iznad. Tu bi bivši primari bili kontrolni namotaji. Vežeš ih na red tako da im se poništavaju AC naponi, pošto kod tebe ne treba brza reakcija mag-amp, a tako ti treba manja struja kontrole.

Svakako da se mogu i primari koristiti kao reaktori, i to opet na dva načina: za 115Vac i 2,4A paralelno, ili za 230Vac 1.2A serijski, a u tom slučaju bi ti ona dva sekundara bili kao kontrolni namotaji, samo ti sad treba niži upravljački napon a veća upravljačka struja.

Kako god okreneš, red upravljačke snage će ti biti najmanje 1/100 od izlazne, i to bez ikakvog pomoćnog namotaja, a kad dodamo pomoćni onda možda i 1/1000...

U bilo kom od ta dva slučaja biće ti potrebna ista MMF (ampernavojaka) za opseg saturacije jezgra od struje predmagnetizacije (laički rečeno, minimalna "ler" struja koja mora "cureti" kroz mag-amp reaktore, pri nultoj pobudi kontrolnih namotaja) pa do struje kratkog spoja istih tih reaktora (praktično struja koju određuje zbir reaktanse rasipnog induktiviteta reaktora i termogene otpornosti istog, pri teoretski maksimalnoj pobudi kontrolnog namotaja).

Za CDW bi bilo interesantno upotrebiti primare od 115Vac, vezane serijski, kao power reaktor mag-ampa, i njih takođe serijski sa primarom trafoa za CDW, praktično u ulozi serijskog reaktivnog otpornika za primar, koji je za razliku od običnog otpornika nediscipativan i upravljiv veoma.

Pojedinačni trafoi ti imaju 135VA. Mag-amp sa njima može regulisati kontinualnih 270VA. U CDW opciji ti je to dovoljno za oko 300VA trafoa za punjenje, pod uslovom da opaljuješ zavarivanje svaki put čim se kondovi napune na maksimum (ako ti već treba maksimum).

To znači da iz tog trafoa od 300VA smeš na početku punjenja dozvoliti dvostruku struju sekundara (kao da je 600VA), tj tako fiksno našteluješ pobudu mag-amp.
Na početku je razlika napona maksimalna, na kraju punjenja nulta, to produkuje srednju vrednost snage =1.

To je najgori slučaj gde punktuješ uzastopce maksimalno što možeš, tj. odmah po završetku punjenja kondova. Odnosno to je maksimum koji možeš izvući iz takve opreme za neprestano punktovanje, odnosno isto što bi mogao iz nekog DC regulatora sa potencijalom od 600W. Svi ostali slučajevi su "odmor" za trafo i mag-amp. Dakle, ako ne žuriš baš previše, nema zagrevanja trafoa i mag-amp.

Tu ti na ruku jako ide to što su sekundari tih trafoa 115/45Vac spolja, i mogu se po potrebi lako razmotati delom ili potpuno bez rasklapanja jezgra (moraš priznati da je to zgodno kad te mrzi da rasklapaš jezgro :-).

Provereno najjevtinija opcija su grupa elkos od 1000uF/63V (jevtinija od bilo kakve druge kombinacije kondova), a može se puniti komotno do 60-62VDC, što je solidan napon za CDW tog tipa.

Tu ti treba za punjenje elkos nekakav trafo od 230/48-50Vac, 300VA, a može i jači, gde pomoću mag-amps namestiš struju kratkog spoja sekundara (iza greca) na oko 12-13A. Na taj način ćeš obezbediti da srednja snaga mag-amp ne pređe dozvoljenu kod maksimalne brzine punktovanja.

Najlakše ti je da povežeš lepo sve to, kratko spojiš iza greca, onda iz nekog lab ispravljača dovodiš struju u ona dva namotaja od 45Vac koje vežeš na red u opoziciji kao kontrolni namotaj i podesiš struju kratkog spoja na 12-13A ako misliš uzastopce punktovati u nekom dugom periodu.

Ako ne punktuješ nešto mnogo dugo, na primer punktuješ 5 minuta a odmaraš deset minuta posle toga, onda smeš dozvoliti struju kratkog spoja i oko 20A.

U suštini će ti samo temperatura trafoa i mag-amp odrediti maksimalnu brzinu rada i pauze između.
To ti je isto kao kod aparata za npr. REL zavarivanje, gde na primer piše na tablici 180A pri ED=60% i 100A pri ED=100%.
I kod njih je trafo daleko manji nego što bi bilo potrebno za maksimalnu struju koja je navedena na deklaraciji aparata, ali se zato računa na vreme pauza između zavara (dok se očisti komad, zameni elektroda...).

Razjasniću ti malo tu ED deklaraciju. Kada se na nekoj napravi napiše ED=xxx% misli se ciklus od deset minuta. Ako na primer piše neka osobina, recimo struja, pri na primer ED=40%, to znači da istu možeš koristiti 4 minuta, a preostalih 6 minuta do tih 10 minuta od ukupnog ciklusa moraš hladiti mašinu bez opterećenja, potom opet ,možeš tih 4 minuta i td... To je na mašini napisano za uslove hlađenja koji su na konkretnoj mašini predviđeni (ventilator, voda, prirodno strujanje i td.)

Ako uglaviš neki termodavač u namotaje glavnog trafoa i mag-amp, koji bi isključili napravu u slučaju da pregreje preko 100*C, onda možeš komotno da "naduješ" i trafo i mag-amp na preko 300% od normalne snage, a temperatura istih će ti reći kad si preterao "gustinom" punktovanja. Na kraju, niko te ne sprečava da dodaš i ventiltor ako treba, za još više snage.

Za početak dok, se poigraš sa mag-amp i dođeš do nekih početnih vrednosti za struju kontrolnih namotaja, najlakše ti je da kao opterećenje upotrebiš neku jaču sijalicu ili reflektor reda 300-500W, a posle zakačiš trafo sa kratkim spojem na grecu i našeluješ struju kratkog spoja prema brzini kojom misliš da ćeš maksimalno raditi.

Javi mi kad dođeš do rezultata potrebne kontrolne struje na mag-amp, da bih ti pomogao posle kako da napraviš sklop za generisanje konstantne struje punjenja (najbrže punjenje) pomoću upravljanja tim mag-ampom.
Neophodan mi je taj podatak da bih ti predvideo lokalne povatne veze (self bias) kojim možeš uštedeti upravljačku snagu ili je iskoristiti u okviru samog CDW uređaja. Do tog trenutka ti ne mogu dalje pomoći jer nemam osećaj o tipu i permeabilnosti tih jezgara (verovatno su američka, možda i hipersil limovi).

Ako ti u međuvremenu nešto nije najjasnije, pitaj ovde pa ću razjasniti.

Pozdrav Boro druže,
Macola



[Ovu poruku je menjao macolakg dana 20.08.2016. u 23:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao macolakg dana 21.08.2016. u 00:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 22:39 - pre 93 meseci
Nisam video da već imaš trafo od 2 x 24Vac 4A jer smo pisali istovremeno. Da li je to 2 x 24V i 2x4A, tj. koliko VA ima taj trafo?
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
82.208.219.*



+1095 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac20.08.2016. u 22:48 - pre 93 meseci
U svakom slučaju bi bilo dobro da pročitaš prethodni dugačak post jer ima korisnih stvari za to što hoćeš.

Sa tom kominacijom koju imaš, možeš vezati paralelno sekundare od 45Vac, njih serijski sa naponom od 48Vac glavnog trafoa (od kraja do kraja), iza toga grec, i napraviš kratak spoj iza greca sa ampermetrom.

Ona dva namotaja od 115Vac vežeš serijski i uključiš primar od onog 2 x 24 u struju. Onda izmeriš na krajevima kontrolnog namotaja (sada 2 x 115) da li ima naizmeničnog napona od 230Vac. Ako ima samo zameniš krajeve jednog od tih 115V namotaja tako da dobiješ 0 ili nešto vrlo malo vac na krajevima. Posle toga ti je mag-amp spreman za dovođenje kontrolne struje iz nekog lab ispravljača za test. Ostalo oko struja kratkog spoja imaš u postovima iznad.

Smeš da "overiš" taj trafo od 2 x 24 na dvostruku struju (kao da je dvostruke snage), samo nemoj da ti merenje traje preko par minuta.

Javi rezultate.
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 09:56 - pre 93 meseci
Hvala Macola za sve ove sazete informacije, treba ih samo redom i pazljivo citati i polako spremati gvozdje i zicu pa da vidimo kako radi.

Ne moze da ne radi samo ce da se malo naponi i struje "pomesaju", zato test setup koji si postavio odlicno moze da okarakterise rad jezgra i tacno da znamo sta nam je dalje ciniti, da li vise navoja na jednom ili drugom stubu samo da bi dosli do opsega od interesa a tek tu onda krece prica sa FB koja daje tek neverovatne mogucnosti. Celu regulaciju za CDW je moguce napraviti na nivou reaktorskog jezgra bez dodatne aktivne elektronike! Kao sa sheme samo ima jos dodatne navoje sa kojim uticemo na FB i tu mozemo da napravimo i slope sa jednim manjim kondenzatorom i to ispada sve.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 10:02 - pre 93 meseci
Polako nadolazim !
Da bi bilo jasnije i preglednije (a i lakse ces mi pomoci kad znas sa cim raspolazem) okacicu fotke od transformatora koje posjedujem.
Sva tri tfafoa su motana tako da im se primar nalazi PORED sekundara na srednjem stubu EI limova, da li to nesto mijenja u koncepciji magamp-a ?
Inace glavni trafo 230VAC/2X24VAC ima sledece izmjerene karakteristike:
-napo sekundara 2X24VAC (ili da gledam kao 1X48VAC)/4A
-povrsina srednjeg stuba je 37X60mm=2220mm kvadratnih a to je P=492W
-zica Cul u sekundaru je fi=1.3mm tj. mogu racunati na struju sekundara oko 4A

Kod ova druga dva, ciji su primari motani za napon od 115VAC, presjek srednjeg stuba je 56X33mm=1848mm kvadratnih tj P=341.5W a zica Cul u sekundaru je fi=1mm tj. mogu da racunam da je struja sekundara kod njih oko 2A. Napon na sekundarima je 1x45VAC.

Evo dole na kraju sam okacio shemu onako kako sam je shvatio iz tvog poslednjeg posta. Ono sto mi nije jasno je; da li ove 115V primare, koje sam vec spojio u seriju, vezem sa primarom glavnog trafoa takodje u seriju ili paralelno sa tim primarom (na shemi koju sam nacrtao stavio sam upitnike na ta dva mjesta koja ne znam kako da vezem sa primarom glavnog trafoa). Da li sam dobro shvatio kako vezem grec i da li sam uopste to shvatio jer gledam i shemu koju je @mikikg postavio (kod njega su sekundari vezani serijski a kod mene paralelno).

















[Ovu poruku je menjao boro62promaja dana 21.08.2016. u 11:14 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

magnat
Dragan Stefanovic
Nezaposlen
Beograd

Član broj: 55338
Poruke: 418
*.dynamic.sbb.rs.



+23 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 11:03 - pre 93 meseci
Treba da spojiš i tačke sa ? kratko a ondak dc na spojene krajeve. Ustvari dobro si povezao ako je 0 VAC.
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 11:06 - pre 93 meseci
Jos i ovo: na ovim mojim trafoima nema mjesta ni za jedan dodatni namotaj (ne moze ni igla da stane !) tako da jos ne razmisljam o FB i o tome kako to izvesti (ali o tom po tom) !
 
Odgovor na temu

boro62promaja
borislav babic
nezaposlen
doboj, BiH, RS

Član broj: 284763
Poruke: 2249
62.68.108.*



+52 Profil

icon Re: Borin, 1OXB, ispravljac21.08.2016. u 11:14 - pre 93 meseci
Citat:
magnat: Treba da spojiš i tačke sa ? kratko a ondak dc na spojene krajeve. Ustvari dobro si povezao ako je 0 VAC.


Znaci 115V namotaji u seriju (onako kako sam vec nacrtao) pa onda slobodne krajeve (one sa upitnicima) spojim kratko pa onda dovedem DC na spojne tacke (1.spojna tacka izmedju dva 115V namotaja a 2.spojna tacka ona sa upitnicima) ?
U te dvije tacke dovodim DC iz regulisanog izvora ?
Pretpostavljam da nije bitno kako spojim plus i minus tog izvora ?!

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Borin, 1OXB, ispravljac

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 17532 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.