Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 2%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 2%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340886 | Odgovora: 3052 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.02.2018. u 21:19 - pre 74 meseci
Koliko ja znam, vodeći distroi isporučuju kodeke uz obezbeđivanje kontrole instalacije vlasničkih komponenti od strane korisnika. A što se spremnosti Windows-a za rad po instalaciji tiče, ma idi begaj. Tek ima da instaliraš drajvere, programe i ostalo. Uz Windows dobiješ za office samo WordPad. Nijednu tabelu, ni bazu itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

gost12
Developer

Član broj: 333123
Poruke: 37
*.catv.net.mtnet.hr.



+30 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.02.2018. u 22:28 - pre 74 meseci
Citat:
Nedeljko: Koliko ja znam, vodeći distroi isporučuju kodeke uz obezbeđivanje kontrole instalacije vlasničkih komponenti od strane korisnika. A što se spremnosti Windows-a za rad po instalaciji tiče, ma idi begaj. Tek ima da instaliraš drajvere, programe i ostalo. Uz Windows dobiješ za office samo WordPad. Nijednu tabelu, ni bazu itd.


Nisi dugo bio na windowsima, drivere već 10 godina ne treba instaliravati, dođu automatski odmah, ili se povuku putem updatea, osim ako je u pitanju neki specifičan hardware, kojeg onda na linuxu ionako nije moguće koristiti jer vjerojatno neće biti nikakvih drivera baš zbog tih 2%.

Pokušat ću sad napisati jedan objektivan review. Na CentOS-u sam sad već 3-4 dana isforsirao sam se i uspio sam podesiti da to na nešto liči. Ovo su međutim stvari koje se MORAJU popraviti.
Prvo što ću napomenuti, UX je nekoliko razina ispod windowsa, bilo kako okreneš. Jako puno truda treba da dođeš na neku normalnu razinu.
Odabrao sam CentOS jer ga vrtim na nekoliko servera i imam najviše iskustva u njemu, ali stvar je više manje ista u svim distrama. Vrtio sam pred par mjeseci Mint, Fedoru i još neke na par sati...
Krenuo sam prvo s KDE-om koji djeluje ok, na prvu, malo trom i u nekim stvarima UX je zbilja loš, ali to je svuda na linux desktopu (probaš se spojiti na vpn ne dobijem nikakav error ništa, ali ne radi... Sve moraš ručno gledati logove i pokušavati debuggirati), na dosta djelova se neke stvari ne odrade kad pritisneš tipku, a ne dobiješ nikakav povratni error, to je ipak danas nedopustivo.
Prebacio sam se na gnome, koji mi nikako nije odgovarao. u standardnom meniju nema odmah mogućnost searcha, a da ne govorim o nebulozi kad s mišem dođem full gore lijevo pa onda dobijem onaj search, ono je još i ok, ali mjesto je loše jer je gore i meni pa onda ponekad slučajno to dobiješ. Kužim ja da se sve to može konfigurirati, ali običan korisnik se s time ne želi zamarati.
Na kraju sam uzeo cinnamon i on mi zaista djeluje najbolje i uz sve svoje mane je najupotrebljivi.

Sad da pobrojim mane koje sam vidio:

- u file manageru ako želiš u bilo koji direktorij koji zahtjeva neka druga prava dobiješ error. U današnje vrijeme normalno bi bilo da te samo upita za user/password i da normalno nastaviš dalje, a ne da moraš otvarati novi file manager kao root. Neka mogućnost lakšeg switchanja usera kroz GUI bi svakako trebala postojati

- spajanje na pptp vpn je bilo teško, kroz GUI ni ne postoji opcija, pa ručno editiraj config fajlove i pogađaj kombinacije dok konačno ne hitaš dobitnu. Na windowsu je to 3 klika par unosa kroz jasno definiranu formu i gotovo. Da ne govorim da prije spajanja sam morao još i modprobe modula dodatnog odraditi i nakon spajanja na vpn sam morao i ručno dodavati rute. Prosječni korisnik nema šanse da ovo odradi.

- SELINUX je loše odrađen, ali tu povlačim paralelu i sa windows UAT kojeg isto tako isključim. Da mi ne prepozna nginx, ili php-fpm automatski i odobri pristup čemu treba to je stvarno bezveze. Da ne govorim da smara konstantno za stvari koje bi trebale prolaziti.

- Gro software-a je bugovito. Npr instaliram PAC manager-a i uopće se ne pokreće, da bih se onda zezao pa dodavao dodatne perl pakete koje kod instalacije nije automatski tražio, pa opet pokrenui kroz terminal, čitaj greške instaliraj pokreni, koma. Na kraju uspijem pokrenuti, probam se spojiti, ali kod konektiranja se zamrzne nikakve povratne poruke o grešci ničemu, opet pokreni kroz terminal pa gledaj output, pa napokon nađem da mi fali još jedan perl paket...

- kod same instalacije nisam priključio punjač baterija se full ispraznila i laptop krepao, nikakvo upozorenje ništa. boot smrdan, ne mogu ni na jedan sustav. Pokrenem opet ispočetka instalaciju i onda opet ide sve od početka. Opet nedorađeno. Grub nije prepoznao NTFS particiju jer nije prije instalirao ntfs3g paket, pa onda opet se zezaj s tim nakon instalacije


- fontovi su posebna priča za sebe oduvijek. Čak i kad staviš sve microsoftove malo je drugačiji rendering pa treba neko vrijeme da se navikneš, ali ok ovo ne uzimam za zlo

- DE su jako često nesinkronizirani s programima, Cinnamon npr forsira tamne backgroundove u formama i onda dobiješ tamno sivu s crnim tekstom, riješeno naknadno odabirom drugačije teme, ali svejedno...

- Error handling je često nikakav

Predugo je svo to podešavanje trajalo da bi došao do nečeg iole upotrebljivog...
Koristim dalje CentOS sada još nekoliko tjedana, možda mi sve to i legne, koristim ga i više da spriječim neke cross platform issue u svojim projektima.
Ukoliko će mi docker raditi dobro to bi mogla biti kap koja će prelijeti na stranu linuxa, pošto linux containeri na windowsima rade očajno...
Volim ja linuxe oduvijek, ali treba biti realan, kao desktop distra je to miljama od Windowsa i OSX-a
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.02.2018. u 22:35 - pre 74 meseci
"- spajanje na pptp vpn je bilo teško, kroz GUI ni ne postoji opcija, pa ručno editiraj config fajlove i pogađaj kombinacije dok konačno ne hitaš dobitnu. Na windowsu je to 3 klika par unosa kroz jasno definiranu formu i gotovo. Da ne govorim da prije spajanja sam morao još i modprobe modula dodatnog odraditi i nakon spajanja na vpn sam morao i ručno dodavati rute. Prosječni korisnik nema šanse da ovo odradi."

Meni radi pptp godinama i nisam nikakav config file dirao....
 
Odgovor na temu

gost12
Developer

Član broj: 333123
Poruke: 37
*.catv.net.mtnet.hr.



+30 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.02.2018. u 23:09 - pre 74 meseci
radi i meni sad, pptp su frajeri maknuli iz GUI-a jer je kao nesiguran bio. Kao da klijent bira koji VPN server će mu firma vrtit ...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 03:30 - pre 74 meseci
Hm, meni nisu makli pptp, imam i u KDE i Gnome konfiguraciji.... cist GUI.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.65.135.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 04:16 - pre 74 meseci
Ma postoji gomila problema, ali većinu njih prosečan korisnik neće ni primetiti. Nije ni na prozorima sve glatko, ali ja ne znam nikoga ko npr. manualeno podešava VPN i da zbog toga ne bi da koristio Windows ako bi na linuxu bilo lakše

@Nedeljko
Na ovakve stvari mislim
https://www.dedoimedo.com/computers/kubuntu-aardvark.html
https://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-aardvark.html
https://www.dedoimedo.com/computers/opensuse-42-3.html
https://www.dedoimedo.com/computers/system76-pop-os.html
Pogledaj delove o multimediji

Govoroio sam već ovde o gluposti koju openSUSE ima, gde moraš da dodaš VideoLAN repo ako hoćeš da sve radi kako treba, iako u software manageru već postoji VLC (u default repou), ali to neće raditi kako korisink očekuje

@Bachi
Ti radiš upravo što i svi ostali koji skaču na Canonical - Preuveličavaš i govoriš da rade ono što ne rade!
Ako ovo implementiraju, količina privatnih informacija koju će Canonical prikupiti o korisinku je nula. Ne zanima ih korisnik. Kada dobiju podatke prikupljene tokom instalacije, neće imati pojma da li taj računar koristi bachi, Nedeljko ili ja. Ne znaju tvoj puls, šta voliš da kupuješ, jedeš ili slično. Niti će bilo šta više tražiti od tebe i tvog računara. To je to. S druge strane, npr. Google sve to radi i zna sve. Pretpostavljam da ne koristiši apsolutno nijedan Google servis ili proizvod? Ne koristiš smartphone?

Takođe, Canonical ti nudi izbor. Ne moraš da im kažeš koji hardver koristiš. Kod Google i MS-a to nije opcija. Ok, možeš malo da smanjiš, ali ne i da se isključiš u potpunosti. Apple naravno sve zna i pre nego što uključiš njihov proizvod :D

Informacije koje Canonicalu trebaju nisu zbog marketinga. Oni sa tim informacijam neće moći ništa da zarade. I kad bi odlučili da ih prodaju, niko ih ne bi kupio. Pošto nikome osim njima ne vrede ni po lule duvana. I objasnio sam zašto je logično da bude opt-out. Ali mislim da većina linux korisnika jednostavno ili nema pojma šta zna i želi običan korisnik ili nikada nije radila u industriji gde se vidi koliko je važna povratna informacija od kupaca (ne IT sektor). Ili i jedno i drugo

Ali dobro, još jednom je potvrđeno da je linux osuđen na 2% i to pre svega zbog svojih korisnika
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 05:06 - pre 74 meseci
Space Beer

To 2% kad zanemaris silne Android uredjaje i embedded instalacije kojih ima vise nego svih desktop kompjutera zajedno. Govorimo samo o Linuxu kao kernelu, dakle ne GNU/Linuxu, zar ne?
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.65.135.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 05:18 - pre 74 meseci
Ovde pričamo isključivo o x86 desktop linuxu distribucijama koje su konkurencija Windows-u i OS X-u. Ne čak ni o ChromeOS-u koji ima linux kernel i koristi se na laptopovima i AiO računarima. Tj. radi se o računarima na koje mogu da instaliram npr. kršten CAD program kao što je ovaj
https://www.3ds.com/products-s...ht-cad-software/free-download/

Postoji razlog zašto je Android uspeo na moblinim uređajima a Windows nije, kao i što je Windows uspeo na desktop računarima a Linux nije. I kernel nema apsolutno nikakve veze sa tim
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 05:41 - pre 74 meseci
Mislis, razlog je sto Joe Sixpack ne ume da koristi komandnu liniju i procita HOWTO? Ja mu nisam kriv, jer sam sa linuxom prvi put dospeo u kontakt 2000. a sa komandnom linijom 1987.

U skladu s tim, OS X/macOS ima Darwin ispod sebe i pretpostavljam bash ili neki drugi unix shell, a ni Windows Powershell nije nista manje kompleksan. Skini neku distribuciju poput Fedore ili Sabayona, i neces ni videti komandnu liniju, to ti garantujem, a drugo, imas FOSS sistem u kome se na patch ne ceka mesecima, sto u proprietary sistemima moze cesto da bude slucaj.

Zasto je FOSS bolji od proprietary sistema? Ako finansiramo univerzitetske projekte i razvoj budzetom poreskih obveznika, logicno je sto ocekujem da taj software i hardware bude javno dostupan pod FOSS licencama. Nemam nista protiv proprietary softvera, koristim legalan Windows 10, ali reci da je vendor lock-in koji stalno neko pokusava pozitivna stvar je suludo.

UWP i NET software uporedi sa cistim Win32 API softverom pisanim u makojem jeziku za koji postoji dobar kompajler, i jasno je da sve tvrdnje MS da zbog trajanja baterije i performansi forsiraju 10 S ne piju vodu. Njima je samo stalo do toga da dodju do 30% procenta na prodaju preko Windows Store, uniste FOSS, i Steam/Origin platforme za distribuciju softvera.

Amerikanci imaju dobar zakon po kome je svaki rad javnih sluzbenika na poslu javno vlasnstvo, i to se odnosi ne samo na drzavna dokumenta, vec i podatke NASA i cak vojske koji nisu poverljivog karaktera. Gde smo tu mi?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 06:11 - pre 74 meseci
Citat:
Space Beer: S druge strane, npr. Google sve to radi i zna sve. Pretpostavljam da ne koristiši apsolutno nijedan Google servis ili proizvod? Ne koristiš smartphone?


Ja recimo ne koristim smartphone u tom smislu u kome si ga naveo (misleći da su jedini smartfoni android i ajfon). Ljubazni android ponudi da prihvatim uslove korišćenja google usluga, ali ja se sa tim uslovima ne slažem pa kliknem "ne slažem se" i završim sa androidom. Koristim smartphone symbian koji ne šalje moje podatke nigde, i neću preći ni na jedan android dok god ne bude očišćen od tog google špijuniranja (a to će biti nikad). Za neku ograničenu upotrebu kao sekundarni telefon (sa dobrom kamerom) nekada koristim android koji nije povezan za play store niti za internet i na kome je isključen GPS (jer uslove naravno ne prihvatam).
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 06:12 - pre 74 meseci
Citat:
Želim da me pita tokom instalacije želim li da delim bilo kakve informacije i tačka.

Dakle, tokom instalacije da ponude (neka bude "ON" podrazumevan izbor) da li hoćeš da šalješ statistiku zbog (ubaci marketing bulšit floskulu ovde) i gde ti možeš da kažeš NE i sve u redu.

Da si prociatao i preneo vest do kraja, video bi sledece:
Citat:
The company plans to add a checkbox to the installer, which would be checked by default. The option could be like: "Send diagnostics information to help improve Ubuntu." As per your convenience, you can opt-out during the installation.

As per your convenience, you can opt-out during the installation. An option to do the same will also be made available in the Privacy panel of GNOME Settings.

Dakle, imas mogucnost da iskljucis ovu opciju u toku same instalacije, kao i kasnije u Gnome settings->privacy.

https://fossbytes.com/ubuntu-data-collection/

Nesto slicno ima Debian za pakete.

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 06:47 - pre 74 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Mislis, razlog je sto Joe Sixpack ne ume da koristi komandnu liniju i procita HOWTO? Ja mu nisam kriv, jer sam sa linuxom prvi put dospeo u kontakt 2000. a sa komandnom linijom 1987.

Joe Sixpack je sasvim korektno koristio komandnu liniju na c-64 i zx spectrum-u. Znaci za odgovaraju nagradu(igrica), Joe je kucao i podebele kobaje koda.

Citat:
Govorimo samo o Linuxu kao kernelu, dakle ne GNU/Linuxu, zar ne?

Da skroz si u pravu sa ovim pitanjem, lindza je OS za linux kernelom koju je izdao Linus Torvards, dok je ovo ostalo nesto drugo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 08:25 - pre 74 meseci
dejanet: "Joe Sixpack je sasvim korektno koristio komandnu liniju na c-64 i zx spectrum-u."

To je bilo vreme kada su retki imali kompjuter.

bojan:"Skini neku distribuciju poput Fedore ili Sabayona, i neces ni videti komandnu liniju, to ti garantujem,"

Fedora trazi komandnu liniju za eksterne repoe i instalacije kodeka i ostalog...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 08:38 - pre 74 meseci
Branimire, Joe Sixpack koristi Spotify i Netflix, i sem H264 i H265/HEVC ne trebaju mu nikakvi kodeci. To sve hardver podrzava.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 11:41 - pre 74 meseci
Videćemo kada izađe da li će moći lako da se isključi prilikom setupa i da li će biti ta opcija podrazumevano uključena ili neće.

Inače se tako počinje, malo po malo - kuvanje žabe, po receptu Microsofta.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.65.135.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 12:36 - pre 74 meseci
Znači sad smo došli dotle da ih kritikujemo za nešto što će možda u budnoćnosti hteti da urade? Sjajan način da popularizujemo Linux
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 12:43 - pre 74 meseci
M'jok, samo navodim najverovatniji scenario po uzorku na mnoge druge slične koji su krenuli malo po malo.

Drugo, da li se ti podaci šalju serveru kriptovani ili ne? Ako su kriptovani, kako/čime ja mogu imati uvid u to da li se zaista šalju samo uopšteni podaci bez da postanem stručnjak u kodiranju i bauljam u izvornom kodu?

I nije meni cilj da (de)popularizujem Linux, posmatram stvari isključivo kao korisnik operativnog sistema, isti hejt bacam prema Microsoftu za Windows 10 i ne sviđa mi se u kom pravcu sve ovo ide.

Danas su to samo osnovni podaci, za par godina ko zna šta će im sve pasti na pamet ako se ne saseče u korenu.

FiloSofska je stvar u pitanju, tebi je sve jedno da te nadgledaju, meni nije.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 12:58 - pre 74 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Branimire, Joe Sixpack koristi Spotify i Netflix, i sem H264 i H265/HEVC ne trebaju mu nikakvi kodeci. To sve hardver podrzava.

Ovo je greška. Pravljenje korisnika budalom i soljenje pameti šta mu treba, a šta ne. Treba mu ponuditi što više mogućnosti, pa neka koristi šta hoće.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.65.135.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 13:18 - pre 74 meseci
Da. I baš zato treba korisniku koji koristi PC za netflix i spotify ponuditi sistem koji ima sve što treaba za to. Nama koji nešto više znamo nije problem da otkačimo vlasničke kodeke, drajvere ili dosadne ankete.

@bachi
Ako im ne veruješ, onda nemoj da šalješ ništa. Prosto je. Ako počnu da preteruju opet imaš izbor - drugi distro.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.02.2018. u 13:20 - pre 74 meseci
Nedeljko

Hmm... Priznajem grešku, a Fedoru nisam dugo koristio, pa je moguće da je sad drugačija nego što je bila, ipak, distribucija sa potpuno grafičkim package management-om ima, tako da to ne može biti razlog da se Linux odbacuje, kad ni OS X ni Windows nisu ništa lakši za korišćenje iz komandne linije. Može razlog da se nadje u tome što je većina kvalitetnih FOSS programa dostupna i na Windows-u, a još uvek piratski OS može da se koristi. Ljudi kukaju zato što Linux podržava manje hardvera od Windowsa, a ne kukaju zato što OS X podržava još manje hardvera, smeju se jer je na 2 posto, a ne primećuju da su Apple Mac i iPhone/iPad takođe tu tek uzgred, što se udela na tržištu tiče.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 2%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340886 | Odgovora: 3052 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.