Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344602 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 20:05 - pre 93 meseci
Dobro, dobro, razumeo sam poentu, samo moram da vam kažem da na stvari gledate iz jednog ugla. Ništa od toga što navodite kao prednost Linuxa nije specifično samo za Linux. I na Windowsu možeš da instaliraš programe sa pouzdanih lokacija (počevši od matičnih stranica proizvođača programa do agregatora aplikacija kao što su FileHippo ili Softpedia). Lozinku odnosno administratorske restrikcije možeš da postaviš i na Windowsu. Niko to ne radi u kućnom okruženju ali u korporativnim uslovima to je redovna praksa. Isto kao što kućni korisnik na Linuxu želi da ima root pristup, tako i kućni korisnik Windowsa želi da bude Administrator. I ni jednog ni drgog ne možeš odgovoriti od toga, samo ako čuje da ta mogućnost postoji. I ako korisniku instaliram besplatne programe (a svi neophodni u svakodnevnom kućnom ili office okruženju su besplatni, osim ako neko insistira na MS Office paketu), nema razloga za korišćenjem piratskih programa.

Problemi koji dolaze sa Interneta i koji se pokazuju kao instaliranje neželjenih ekstenzija za browsere, hijacking home stranice, razni toolbarovi, sve je to vrlo moguće i na Linuxu jer napada browser a ne operativni sistem. Međutim, za Windows postoje pouzdani alati koji 98% takvih problema otklone uz malo skeniranja i dva-tri klika mišem. Ne znam kakvo je stanje na Linuxu, postoji li nešto analogno AdwCleaneru?
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 21:22 - pre 93 meseci
^^ Ja kad nešto ne znam, uzmem pa probam. Pa ako vidim da to nešto nije za mene ili ne razumem do kraja, ostavim ga po strani i ne dotiče me to `nešto` više. Šta te sprečava da probaš? Imaš flešku makar jednu slobodnu. Napravi jedan live linux pa probaj. Ako ti mi, koji ne koristimo spajver neoperativne sisteme kažemo kako radi, nećeš verovati bez obzira šta napisali, ukoliko iskustvo nije negativno. Eto zato.
about:networking
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 21:26 - pre 93 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:Da li neko moze da kaze koliki je procenat knjigovodstvenih programa,programa za maloprodaje,e banking, da radi na Linox-su.
Ne bi me čudilo da je većina rađena u dosu a to je uglavnom lakše da se podmetne na windows. Video sam u jednoj radnji Svis Lajona (verovatno i u ostatku lanca) linux na kasi ali je to ređe.
Citat:
SlobaBgd: I ako korisniku instaliram besplatne programe (a svi neophodni u svakodnevnom kućnom ili office okruženju su besplatni, osim ako neko insistira na MS Office paketu), nema razloga za korišćenjem piratskih programa.
Ovo je prvi korak za prelazak na linux, ako korisnika naučiš na fraj programe onda posle lakše prelazi. ;)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 21:49 - pre 93 meseci
Citat:
Nedeljko: Nisu svi postojeći korisnici isti. Ima onih kojima to nije problem. Ima ih više od 2-3%.

Vidim :)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 00:07 - pre 93 meseci
Citat:
SlobaBgd:

Problemi koji dolaze sa Interneta i koji se pokazuju kao instaliranje neželjenih ekstenzija za browsere, hijacking home stranice, razni toolbarovi, sve je to vrlo moguće i na Linuxu jer napada browser a ne operativni sistem. Međutim, za Windows postoje pouzdani alati koji 98% takvih problema otklone uz malo skeniranja i dva-tri klika mišem. Ne znam kakvo je stanje na Linuxu, postoji li nešto analogno AdwCleaneru?


Hm, nikad nisam iskusio da mi je nesto instaliralo toolbar u browseru na Linuxu ili nezeljenu ekstenziju. Jednostavno na Linux-u se to ne desava...(ne tvrdim da je nemoguce, nego jednostavno nema)
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 00:20 - pre 93 meseci
Nisi iskusio? Nisam ni ja na Windowsu. Ali sam svedok da su mnogi imali baš takvo iskustvo na Windowsu. To što je mnogo manje takvih slučajeva na Linuxu samo znači da su Linux korisnici upućeniji, verziraniji i kompjuterski pismeniji od prosečnog korisnika kompjutera. Što dalje vodi ka zaključku da svi vi koji ističete bezbednost Linuxa sa te strane, laku konfigurabilnost, i druge stvari, zapravo niste pozvani da se izjašnjavate o pomenutim stvarima, jer niste prosečni korisnici kompjutera. Zato vas i ima 2,33% u ukupnom udelu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 00:29 - pre 93 meseci
Iskusio sam na Windows-u itekako.... ne da je mnogo manje slucajeva na Linux-u nego ih nema.... moji roditelji koji su stari imaju Ubuntu koji sam im instalirao i nikad im se nije desio neki problem. A Ubuntu sam im stavio 2013.
Jedino im update-ujem po potrebi...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 06:05 - pre 93 meseci
SlobaBgd

Windows nema zamenu za Linux repoe. Na Windows-u prvo programi ne smeju da koriste zajedničke komponente, jer ako ih koriste, uticaće jedan na drugi ažuriranjem tih komponenti, a proizvođač programa može biti bilo ko sa čijim kvalitetom rada nismo baš upoznati. Stoga ne smeju imati zajedničke komponente, pa MS zapravo nema rešenje za korišćenje dll-vova (XXI vek)!

Ko ti kaže da je softpedia proveren izvor? Da li softpedia brine o kvalitetu programa koji su na njoj (za početak spajver/malver)? Šta ona garantuje korisnicima?

Repoima na Windows-u odgovara Windows update, pa vidi koliko tu ima programa i koliko su upotrebljivi.

No, šta se dešava sa Windows-om ako se update prekine?

Što se problema za koje kažeš da ih lako može biti na Linux-u, kako to da ih nema?

Dakle, ne radi se o tome da Linux koristi elita, pa da je razlog za odsustvo problema u tome, nego ga bez ikakvih problema koriste ljudi koji prvi put koriste računar, što sa Windows-om nije slučaj.


Shadowed

Korisnika Linux-a na desktopu nema više iz razloga što im fali poneki program, a ne zato što neće da se priviknu na bolje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 06:42 - pre 93 meseci
Citat:
calexx..Ne bi me čudilo da je većina rađena u dosu a to je uglavnom lakše da se podmetne na windows. Video sam u jednoj radnji Svis Lajona (verovatno i u ostatku lanca) linux na kasi ali je to ređe.

Ovo za dos je malo sarkaticno receno a ovo za jednu radnju ja ti mogu da licno navedem za primer bar stotinu radnji da sem mobilnog

nisu videli drugi os sem windowsa.Kada zagovornici,programeri,budu poceli da masovno prave aplikacije koje biznis korisnik upotrebljava

moze se povecati i koriscenje Linux-a.Sve ostalo je inat i netrpeljivost Win. kao OS-a.

Mada moj programer koristi bas Linux zbog Drupala.U to mu se ne masam,a aplikacija je web pa me i nije briga,ali pominjem

zbog toga jer sam ga pitao zasto a on mi rekao zbog stabilnosti i alata koje koristi.

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 07:46 - pre 93 meseci
Lavlja_Jazbina


Opet mešanje pojmova. Da li se tvoj drupal drugar inati? Ne, nego mu je zgodniji za ono što radi. To što fale programi za A, ne znači da nije podesan za B.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 10:14 - pre 93 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:Ovo za dos je malo sarkaticno receno a ovo za jednu radnju ja ti mogu da licno navedem za primer bar stotinu radnji da sem mobilnog nisu videli drugi os sem windowsa.
Pa nije sarkastično nego i dalje u firmama (obično manjim) povremeno vidim knjigovodstvene programe koji su u dos prozoru. Možda nisam skoro obraćao pažnju pa se nešto promenilo.

Radnje su nebitan primer jer često koriste posebne varijante kompova a ionako se ne radi na OS-u nego posebnoj aplikaciji pa su oni koji to koriste nebitni za procente i jedne i druge strane. Kao da koriste običnu fiskalnu kasu. Ipak, nije u pitanju jedna jer oni to ne bi mogli sami nego verovatno ceo lanac Svis Lajon prodavnica a njih ima ko zna koliko. Nebitno za priču.

Ne znam za toolbarove i razne ekstenzije, meni je browser podešen isto kao i windows varijanta (isti profil) a neki dodaci često dolaze uz instalacije shareware programa i to onda eventualno može da ode u wine varijantu. Tačnije, par puta mi je kod instalacije nekih (windows) programa ponudio da ubaci toolbar pa sam jednom prihvatio da vidim šta će da se desi i instalirao ga je na firefox koji je bio u wine delu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 11:40 - pre 93 meseci
Da li je iko na Linux-u pazario na primer Ask.com? Meni se lično dešavalo na Windows-u.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 12:16 - pre 93 meseci
Kažu da jesu:
https://productforums.google.com/forum/#!topic/chrome/2GGpXx59o9M
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1704788

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 12:40 - pre 93 meseci
Pa, vidi, ja sam pitao da li ovde ima ikoga kome se to desilo. Od Windows korisnika je skoro svako to iskusio. Od Linux korisnika skoro niko, ali eto, nađe se poneko da je imao problem, pa pitao na forumu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 13:36 - pre 93 meseci
Pa vidi, nisi to pitao, Nedeljko, ne pravi se blesav. pitao si, citiram:
Citat:
Da li je iko na Linux-u pazario na primer Ask.com?

Dakle, ni reči o "ovde". I zašto je bitno da li je "ovde" na forumu neko pazario ask.com? Šta, ovo je kao neki etalon za Linux forum, i vi ste kao etalon za Linux korisnike?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 15:44 - pre 93 meseci
Izvini, formalno si u pravu oko formulacije mog pitanja.

Međutim, itekako je bitno koliko se nešto često dešava. Ako na netu nađeš dokumentovan problem, to može da bude nešto što se ispoljava jednom od milion korisnika, a može i da se ispoljava kod 10% korisnika i to nikako nije isto.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 15:56 - pre 93 meseci
Da, ako je cilj dokazati da je Linux manje ranjiv od zlonamernih dodataka browseru, bitno je što je to retka pojava. Gore sam objasnio i zašto je tako. Ali ako pričamo o mogućnosti da neki browser fasuje toolbar, onda svakako nije krucijalno na kojoj platformi se to događa. Takođe, vidi kakvi su saveti po pitanju uklanjanja toolbarova dati na linkovima koje sam postavio. Reinstaliraj browser?!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 16:09 - pre 93 meseci
Slobo na ona dva linka nisi pokazao da je ask.com dosao kao rezlutat nekog malware-a. U firefox slucaju je dosao sa instalacijom OS-a a u slucaju Chrome-a nije jasno specificirano kako ali pretpostavljam da je isto Canonical to odradio.
Naime, Canonical je od kako je usao u business sa reklamama 2011 postao malo dosadan ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 16:21 - pre 93 meseci
SlobaBgd


Ako misliš da se to dešava zato što su Linux korisnici iskusniji, to ne stoji. Istom korisniku se dešava na Windowsu, a ne dešava na Linux-u. Razlog je u proverenom izvoru paketa. Da li si siguran da Ask.com nećeš da pazariš kao adware nečega što je na softpediji?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%17.08.2016. u 16:23 - pre 93 meseci
Citat:
plus_minus:
^^

Misliš, tekst se neće videti i neće videti ni reklame, dakle, neće raditi `normalno`, što u ovom slučaju i treba da se desi, ako koristi Ublock Origin (što i ja inače koristim) .. ?

@bigVlada

adblock mu dođe i kategorija ujedno. Ne mora da se odnosi na istoimenu ekstenziju.


Uf, ovo je tek široko i kompleksno pitanje, bez jasnog odgovora, tj. stabilan način finansiranja medija. Neki su iza paywall-a poput Financial Times-a, neki traže da pauziraš adblock kako bi ti pokazali reklame (Forbes) a neki se oslanjaju na affiliate marketing.

http://marketingland.com/affil...ble-business-model-2016-159804
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344602 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.