Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344857 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mord
Home
Home
Serbija

Član broj: 320859
Poruke: 123
78.109.107.*

Sajt: teurgiamistica.blogspot.c..


+12 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 19:35 - pre 93 meseci
Citat:
Nedeljko:
SlobaBgd

Neću degradaciju. Prilagođavanje korisnicima i njihovim potrebama je nešto sasvim drugo. Ogromna većina ne koristi te sisteme zato što su im prilagođeni, već iz sasvim drugih razloga. Moj ćale ne koristi Windows zato što mu je prilagođen, nego zato što mu treba CorelDraw.


E pa u tome je poenta ćale ti ima na windowsu CorelDraw ali od tih miliuna programera za Linux nema ništa ni nalik na CorelDraw, Corel Video Studio X9,Fleš,Drimviver,Fotošop,Maya,3DSMax, itd programi komercijalnog kvaliteta koji su upotrebljivi. Čak i onaj VLC plejer bolje mi radi na windowsu nego na Linuxu. Go operativan sistem ne znači ništa već programi koji se na njemu mogu instalirati i njihova lakoća instalacije. Ubih se od silnog terminala i iščitavanja uputstava kako instalirati hebeni Chrom na linuxu dok na Winu to radim sa dva klika mišem. Windows je baš u tome u prednosti. Ti gore navedeni programi su od tri različita proizvođača koji poštuju istu proceduru instalacije na Winu dok Linux nema tu prednost već mora instalacija za svaku distribuciju posebno. Linuxsaši ulažu u silne distribucije mesto da ulažu u kvalitet programa koji mogu raditi na njemu zato se i nećete moći maći od 3% doveka. Hebidga lakše je napraviti Pepermint 10 nego Video Studio X10 ili Mayu.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 19:55 - pre 93 meseci
@Mord:

1) Maya za Linux ima i radi.
2) Poredis komercijalni softver i F/OSS. Da si platio Corel Draw i Adobe Creative ne bi ih instalirao tati da crtka. Da ih placas za posao, sa druge strane, sasvim normalno bi kupio Windows ili Mac.
3) Ne pricaj o onome sto ocigledno ne razumes. Nije nimalo lako napraviti novi distro, a napraviti OS od nule je MNOGO tezi posao nego napraviti Corel - jednostavno je u pitanju za sta je bilo volje i potrebe, a sta je vec pokriveno komercijalnim softverom.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 20:24 - pre 93 meseci
Hm meni chrome postoji na Manjaru u repo-u. Doduse chromium... Pogledah kolko kosta taj softver na Windows-u. Bruka. Tesko da ce neko u Americi a ne Srbiji imati para za bacanje...
Nego ;)
"
Myce.com has come across a number of updated terms regarding Windows Update, which specifically state that the updates that Microsoft might be releasing for your computer
at some point in the future could block you from playing pirated games and disable the use of unauthorized hardware.
"
http://news.softpedia.com/news...ing-pirated-games-488997.shtml
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 20:30 - pre 93 meseci
Ne koristim (bar ne dovoljno da bih znao) pomenute programe pa ne znam da li postoji neka alternativa koja je upotrebljiva. Ako uporedim ono što ja koristim, mada nije tako teška artiljerija, linux često ima kvalitetnije programe (koji u krugu onih tvrđih linuxovaca i nisu popularni) ali ostaje pitanje kompatibilnosti.

Uvek se setim svog CorelDraw iskustva kada sam ga neko vreme koristio (verzija 2 pa negde do ~5) i u to vreme pronašao drugi program koji mi je delovao mnogo kvalitetnije i sa mnogo više mogućnosti. U pitanju je ako se dobro sećam Micrografx Designer, program koji je radio sve što i CorelDraw pa i mnogo više ali ... nije bilo moguće koristiti onaj drugi, neko je tu ukinuo mogućnost da jedan čita fajlove koje pravi onaj drugi i koliko god hteo da ga koristim, nije mi vredelo ako moram da pošaljem .cdr i da od nekoga dobijem .cdr. Tako sam ni kriv ni dužan morao da koristim program koji mi se manje sviđao.

Uz to, porediti fraj programe sa onima koji koštaju kao ko zna koliko puta skuplje nego sam windows mi nije OK.

A opet, nekako mi se pokazuje da se te animacije i slične egzibicije često prave na linux kompovima.

Da dodam, mada će opet da bude komentar o Arčiju, Chrome se instalira potpuno isto kao u Windows verziji, dvoklik na instalacioni fajl. U mom slučaju (Arči) ni to nije potrebno, izaberem ga u menadžeru ili otkucam nekoliko slova u terminalu i Chrome se instalira.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 20:33 - pre 93 meseci
Citat:
nkrgovic:
...
2) Poredis komercijalni softver i F/OSS. Da si platio Corel Draw i Adobe Creative ne bi ih instalirao tati da crtka. Da ih placas za posao, sa druge strane, sasvim normalno bi kupio Windows ili Mac.
...

Najzad dođosmo do trenutka istine.
Ako ti treba komp za posao, izaberi Windows ili Mac. Dalje ne bih elaborir'o, razumete poJentu!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 20:44 - pre 93 meseci
Mord


To što CorelDRAW nije prilagođen za GNU/Linux nema veze sa prilagođavanjem sistema korisnicima. Ako bude malo masovniji na desktopu, ti proizvođači softvera će se potruditi oko njega.

Na GNU/Linux sistemima se programi instaliraju kroz upravljač paketima i tamo imaš Chromium. Ako hoćeš baš Chrome, evo potpuno grafičke procedure koja mi je upravo prošla:

1. Guglao sam "chrome linux".
2. Otišao na link "Get Google Chrome".
3. Kliknuo na "Download Chrome".
4. Kliknuo na "Accept and install".
5. Kada je preuzimanje završeno, kliknuo sam na preuzeti paket u FireFox-ovom Download prozoru (isto kao što ti klikneš na preuzeti instaler).
6. Kliknuo sam na "Install".
7. Uneo lozinku.

Posle kraćeg vremena, Chrome je instaliran.

Dakle, procedura je praktično ista kao na Windows-u.

Što se "iste procedure instalacije" nisi pravilno obavešten. Ista takva procedura je moguća i na GNU/Linux sistemima i zove se agnostički instaler (jer je jedan za sve distribucije). Međutim, onda ne dolaze do izražaja prednosti upravljača paketima. Isto tako su i deb/rpm paketi samo načini pakovanja. Od autora/proizvođača zavisi za koji će se pristup opredeliti. Eto, agnostičke instalere imaš na primer za ORACLE, Matlab i Qt SDK. Pravljenje agnostičkog instalera je jeftinije jer je jedan za sve distribucije, dok pravljenje deb/rpm paketa koristi prednosti upravljača paketima, čega na Windows-u nema.

Dakle, proizvođačima nije problem da naprave agnostički instaler, koji je jedinstven za sve distribucije, ali se često opredeljuju za drugi pristup.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 20:49 - pre 93 meseci
SlobaBgd

Meni treba za posao i najviše mi odgovara LinuxMint. To zavisi od prirode posla. Neki su segmenti dobro pokriveni softverom, a neki nisu. Ako si kao moj ćale u grupi koja nije pokrivena, onda ništa. Ako jesi, onda je LinuxMint bolje rešenje.

Da, Maya postoji za GNU/Linux duže nego za Windows ili Mac, ali jedna lasta ne čini proleće. Umetnici nisu baš podržani.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%15.08.2016. u 22:18 - pre 93 meseci
Citat:
SlobaBgd:Najzad dođosmo do trenutka istine.
Ako ti treba komp za posao, izaberi Windows ili Mac. Dalje ne bih elaborir'o, razumete poJentu! ;)
A ne, pogrešan zaključak. ;) Ako su ti konkretno CorelDraw, Adobe Creative ili nešto slično potrebni za posao, onda naravno kupuješ Windows. Nemoj da kažeš da više od 2% njih koristi ove programe za posao ali da koristi, ne da crtka po kući.

Odavno se slabo bavim crtkanjem ili video obradama, zato i nisam u toku sa programima. Skoro mi je bilo potrebno nešto sitno, da odradim neki film ocu mog drugara pa sam prvo hteo windows a onda ukapirao da ti sitni programi tipa MKVToolNix ili neki editor titlova postoje i u linux verziji i to ili apsolutno isti ili možda i bolji. Zato i mislim da mnogo programa ima odgovarajuću linux verziju, samo što su svi naučili na jedno pa neće da koriste drugo. Ja i dalje teško koristim Gimp, iako 100% završava ono što mi je potrebno, ali navike su čudo i ako žurim, nema šanse da to radim u njemu.

Ono što koristi 99% prosečnih korisnika a to su internet i mlatimudija je skoro 100% isto. Ili bolje na linuxu. ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 09:38 - pre 93 meseci
Mord, SlobaBgd

Objasnite gigantima koji koriste FOSS za glavne poslove da to nije za posao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 10:14 - pre 93 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
nkrgovic:
...
2) Poredis komercijalni softver i F/OSS. Da si platio Corel Draw i Adobe Creative ne bi ih instalirao tati da crtka. Da ih placas za posao, sa druge strane, sasvim normalno bi kupio Windows ili Mac.
...

Najzad dođosmo do trenutka istine.
Ako ti treba komp za posao, izaberi Windows ili Mac. Dalje ne bih elaborir'o, razumete poJentu! ;)

Jok, ti spinujes.

Ako ti treba komp za video obradu i dizajn, da izaberi mac. Apsolutno se slazem. Za "posao" je siroka, ali siroka prica. Sve zavisi cime ces se baviti i koji alat je odgovarajuci. Uostalom, niko tebe ne tera da koristis bilo koji Linux.

Cilj je samo ovo: Linux desktop je dovoljno dobar za prosecnog desktop korisnika, da zadovolji neki minimalni set potreba. Sve ostalo zavisi od primene, ali sustina je da:

1) Imas izbor
2) Imas cak i besplatno resenje

Po meni Mac je odlican desktop i koristim ga. Windows mi je OK i mogu da radim i na njemu, ali pre bi izabrao Linux - a sasvim sigurno mislim da je ukradena kopija windowsa bez update-a najgora moguca stvar, koja ne samo da je losa za korisnika, vec je losa i za ostale, posto kao potencijalni izvor virusa, deo botneta i sl. predstavlja rizik i za druge ljude. Update-ovani Windows je ipak MNOGO ispred kradenih kopija bez update-a.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 10:46 - pre 93 meseci
nkrgovic

SlobaBgd je komentarisao upravo ono što si napisao, a ti se potrudi da se jasno i precizno izražavaš.

Da, "za posao" zavisi od oblasti tog posla.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 13:57 - pre 93 meseci
Citat:
nkrgovic:
Cilj je samo ovo: Linux desktop je dovoljno dobar za prosecnog desktop korisnika, da zadovolji neki minimalni set potreba.

Zapravo, Linux desktop je dovoljno dobar za prosecnog novog desktop korisnika.
Ako neko nije nikada koristio komp, da, mozes da mu namestis Linux, objasnis osnovne stvari i das da koristi i bice zadovoljan.
Kod postojecih to nije tako. Prelazak na Linux je preveliko cimanje i nerviranje zato sto nije Windows. I skroz nema veze sto cilj Linux-a nije da bude Windows. Za prosecnog postojeceg korisnika to jeste problem, bio cilj ili ne onima koji prave Linux(e).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 15:43 - pre 93 meseci
Nisu svi postojeći korisnici isti. Ima onih kojima to nije problem. Ima ih više od 2-3%.

Onih koji odgovaraju stereotipu "prosečnog desktop korisnika" je jako malo. Svako se nečim bavi i hoće da koristi računar za to ili želi da se igra ili štagod. Nađite mi te koji koriste računar samo za internet.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 17:08 - pre 93 meseci
Kad drzavne firme predju sa piratskog Windows-a, na Linux onda cemo da pricamo ;p
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 17:44 - pre 93 meseci
Citat:
Shadowed:Zapravo, Linux desktop je dovoljno dobar za prosecnog novog desktop korisnika.
Ako neko nije nikada koristio komp, da, mozes da mu namestis Linux, objasnis osnovne stvari i das da koristi i bice zadovoljan.
Velika većina "prosečnih" korisnika je otprilike na tom nivou, znanje se završava time da im neko sve instalira, podesi, izbaci par ikona da ima gde da klikne i kasnije pomaže kad zabrlja. Onda bi bilo najbolje da im neko instalira linux i da ih prilično oslobodi raznih problema.
Ostaju igrice kao problem.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 18:15 - pre 93 meseci
Zašto misliš da će prosečni korisnici lakše zabrljai na Windowsu nego na Linuxu? Osim melvera, sve drugo je jednako podložno brljanju na Java telefonu, Android tabletu, na Linux desktopu i Windows laptopu.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 18:18 - pre 93 meseci
Ode linux na 2.33%. Mic po mic, presisace mi mog XP-jca :D

Inace, pre ce da unisti OS kvazi `expert` koji 99% vremena provodi cackajuci u nadi da ce da ga prilagodi da radi sto bolje, nego li onaj ko pojma nema o OS-u.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 19:37 - pre 93 meseci
Citat:
SlobaBgd:Zašto misliš da će prosečni korisnici lakše zabrljai na Windowsu nego na Linuxu? Osim melvera, sve drugo je jednako podložno brljanju na Java telefonu, Android tabletu, na Linux desktopu i Windows laptopu.
Nema krekovanja i instalacije programa sa sumnjivih mesta, ne mora da se vodi računa o ažuriranju (jer je tada uobičajeno da je i Windows piratski a i mnogi programi) a za svaku ozbiljniju promenu nečega je potrebna root lozinka koju ne moraju da znaju.

Internet deo je skoro pa totalno isti, osim onih koji nisu mrdnuli dalje od IE i OE. Mlatimudija je totalno pokrivena i valjda sve radi. Sve ovo je iz ličnog iskustva sa nekim prijateljima koji nisu neki (nisu nikakvi) poznavaoci rada. Kliknu šta im se kaže i toliko nauče. Od kako je dobio linux na kompu u radnji, drugar me neuporedivo manje zove za pomoć. On niti instalira niti ažurira niti ga zanima kako šta radi, niti gde je šta, nazvao sam mu stare ntfs particije disk c i disk d da se ne zbuni (bar na početku) i sada zna gde mu je šta. Delfin koga koristi mu je isti kao nekada windows explorer, koristi firefox i thunderbird a K3b mu je zamenio nekoliko programa za ripovanje, konverziju muzike a i rezanje.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 19:47 - pre 93 meseci
SlobaBgd


Kao da ne čitaš, pa treba stalno da se ponavlja jedno isto.


1. Paketi se preuzimaju iz proverenih izvora.

2. Komponente ne utiču jedna na drugu čak i ako dele nešto zajedničko.

3. Za kritične stvari traži lozinku, tako da i ako je znaš, nećeš tek tako da klikneš na OK i odradiš posao, nego ćeš biti mnogo svesniji.

4. Ažuriranja su transaktivna, pa neće ništa da se desi ako se prekinu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%16.08.2016. u 20:03 - pre 93 meseci
Ovde koliko vidim vodi se polemika sta koristi fizicko lice.

Da li neko moze da kaze koliki je procenat knjigovodstvenih programa,programa za maloprodaje,e banking, da

radi na Linox-su.Koliko tek pomocnih programa kataloga koji se koristi jednostavno nisu pisani za drugi os sem za windows.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344857 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.