Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344327 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%18.07.2016. u 06:36 - pre 94 meseci
Da, sad sam pogledao, trial ima samo za enterprise izdanje, i traje 90 dana.

https://www.microsoft.com/en-u...evaluate-windows-10-enterprise
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%19.07.2016. u 09:08 - pre 94 meseci
Citat:

Pa dobro, sta Ubuntu ima s tim? To je do AMD-a i podrske za fglrx, a razlog je sto sad guraju amdgpu drajver:
Citat:
We are starting to wind down Catalyst Linux and focus on amdgpu-based stacks instead. That means the 16.04 release will ship with just the all-open stacks, but with hybrid stacks following soon. The intent is to give you all the things you like about the open source stack plus the gaming performance of Linux Catalyst.

We (AMD) are focusing our Linux graphics driver development on the amdgpu based open source and upcoming hybrid stacks; consequently, we are not supporting fglrx on Ubuntu 16.04 LTS. Users who require Pro-graphics or Workstation class features and performance can continue to use fglrx on Ubuntu 14.04 until the hybrid stack is available later this year.


https://www.phoronix.com/forum...rx-catalyst-in-16-04-lts/page6

Dakle, sada imas tri mogucnosti, da koristis podrazumevani open source radeon, ili nove amdgpu (open source) i amdgpu pro (vlasnicki).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%19.07.2016. u 16:42 - pre 94 meseci
Ljudi, samo da znate da se primiče prvi avgust (za nepune dve nedelje), kada ćemo videti novu cifru i uporediti je sa nekim komentarima. Ja mislim da će 1 avgusta cifra biti 20%, a prvog septembra 200%.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%19.07.2016. u 17:48 - pre 94 meseci
Nedeljkova mašta može svašta. :D

Šta se to epohalno događa u avgustu?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%19.07.2016. u 18:28 - pre 94 meseci
Ono što tebe ne zanima. ;)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 14:07 - pre 94 meseci
Citat:
Space Beer: Mogao bih sad da krenem sa spiskom stvari za koje mislim da su glupo rešene na Windows-u, OS X-u, BSD-u, ostalim radnim okruženjima za linux itd.
Da malo oftopikujem, *BSD je pomenut nekoliko puta i rešim da ga konačno probam. Dovučem PC-BSD, ajde njega za početak, ali nisam odmah smeo da probam u realnom okruženju. Iz nekih starih diskusija se sećam da BSD ima neki svoj poseban sistem particionisanja i da nema problema sa maksimalne 4 primarne. Počnem prvo virtuelnu instalaciju, negde zapne i rešim da ipak krenem sa normalnom. Kad ono tamo ... BSD ne može da se instalira na logičke particije. Samo na primarne ili na prazan prostor. Ajde, skratim malo ekstended, napravim prazan prostor ali opet ... BSD ima maksimum od 4 primarne particije (kao i svi ostali) i ništa i od toga.

Mislio sam da vidim šta tu može da bude bolje ali ovo ograničenje za logičke particije je loš početak. Plus ono što sam zapamtio sa particionisanjem ... moguće je da on sam može da pravi i više nekih svojih particija ali u svetu klasičnih se ne snalazi. Da li neko može da napiše da li *BSD ima neku prednost u odnosu na linux i da li da se igram tumbanjem particija da mu napravim prostor ili je to gubljenje vremena?? Ako je linux prešao 2% onda da vidim koliko može *BSD. ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 15:12 - pre 94 meseci
GNU/Linux je zakon svih FOSS sistema.

Za FreeBSD sam čuo da podržava ZFS datotečni sistem, koji je napredan za servere za skladištenje. Takođe, čuo sam da ima alate kao što je DTrace, koji je došetao i do GNU/Linux-a doduše, ali nema veze.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 15:26 - pre 94 meseci
Ne zanima me za serversku upotrebu ili nešto od takvih alata, mislio sam na klasično desktop korišćenje i prednosti i mane u odnosu na linux. Prvo što me dočekalo je da ne ide na logičke particije, probaću ipak nekako sa virtuelnom verzijom. E da, još nešto, probao sinoć i na laptopu ali je negde zapelo pa mi deluje da je i po pitanju drajvera i upotrebljivosti na raznom hardveru tanak. Ostaću ja za sada na Arčiju uz Kubuntu rezervu.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 15:40 - pre 94 meseci
DesktopBSD ili PC-BSD ili bilo koja druga "desktop" distribucija FreeBSD-a, nije namenjena za desktop upotrebu, vec da omoguci siroj narodnoj masi da instaliraju FreeBSD sistem, radi probe, testiranje itd itd.. U principu, te desktop varijante samo olaksavaju instalaciju i krati "muku" oko osnovnog podesavanja sistema (totalnom) pocetniku koji bi da se upusti u BSD svet.
Generalno moze se koristiti i kao desktop OS, ali to uopste nije prioritet FreeBSD developera. Niti se tako reklamira :)

Ukratko, ukoliko te ne zanima nikakva server/embedded upotreba doticnog sistema, nema ni jednog razloga da uopste instaliras FreeBSD ili uospte *BSD ;) Mozda jedino, ako ti je toliko dosadno u zivotu, pa da potrosis nekoliko sati/dana na igranje sa njim. Ili cista radoznalost.

BTW, Nedeljko cini mi se da i Gentoo ima podrsku za ZFS.. Ili ako me secanje ne vara, mislim da bio koji Linux distro moze da ima podrsku za ZFS, ali da je stvar oko licence, pa bi morao sam da kompajliras, ali mozda sam pomesao nesto, uzmi sa rezervom ovo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 15:48 - pre 94 meseci
Znam dva FreeBSD-ovca. Jedan je rekao da hoće retro DE, kao i da ima Apple-ov tooolchain kao podrazumevani, što se na klik instalira i na LinuxMint-u, a drugi je naveop DTrace i ZFS kao argumente.

Sa druge strane, svašta instaliraju kompajliranjem iz sorsa, zatim ima slabiju HW podršku. Užas!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 16:08 - pre 94 meseci
OK, u pitanju je bila čista radoznalost a i da potrošim neki sat da saznam još nešto. Inače sam koristio *BSD na serverima u jednoj firmi ali me zanimala desktop verzija. Nisam siguran ni da mi je zfs nešto potreban pa ću ja da ostanem na dosadašnjim kombinacijama koje rade. :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 17:20 - pre 94 meseci
Iskreno, desktop korisnike FreeBSD-a vidim kao korisnike Slackware-a. Jednostavno, nema smisla.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 19:02 - pre 94 meseci
Citat:
Da li neko može da napiše da li *BSD ima neku prednost u odnosu na linux

Razlika izmedju dva pomenuta OS-a ima, a da li su prednosti, zavisi ;). Neke si vec video u particionisanju i ogranicenju BSD-a na primarne particije. Mada, kada je u pitanju desktop, jedine razlike koje su bitne su hardverska i softverska podrska. BSD sistemi podrzavaju manje hardvera i imaju manji broj dostupnih softverskih paketa. Ostale razlike su manje znacajne za desktop upotrbu, ali evo nekih:

apt/pacman VS pkg install - instalacija kompajliranih paketa
ABS/portage (Arch, Gentoo) VS BSD ports - kompajliranje paketa
SysV/SystemD init VS BSD init - pokretanje servisa preko rc skripti (rc.conf)
rc.d/systemctl enable service_name VS echo "service_name" >> /etc/rc.conf
IPTables VS PF - firewall
LXC VS Jail containers - OS virtualizacija
Ext VS Ufs - file system (ext4 na BSD-u ima podrsku samo za citanje)
GPL VS BSD licenca
Linux = kernel VS BSD = kompletan OS (FreeBSD, OpenBSD, NetBSD...)

Da li BSD moze da se koristi kao desktop OS? Ono sto moze da predstavlja problem je slabija harderska podrska, ali ako je sve kompatibilno, ne vidim razlog zasto da ne!

Sto se tice softvera, moze da se omoguci podrska za instalaciju Linux paketa, tako da to ne treba da predstavlja veliki problem.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 20:01 - pre 94 meseci
Ako je sav HW koji sad imaš podržan, to ne znači da će sledeći uređaj ili komponenta koju kupiš biti kompatibilna. Ima Linux emulaciju, ali to ne znači da će da pije repoe neke distribucije. Ljudi koji koriste BSD na desktopu ga jednostavno ne koriste tako lako, nego kompajliraju svašta iz sorsa.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 20:45 - pre 94 meseci
'ajde?!?
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 21:09 - pre 94 meseci
Citat:
Ako je sav HW koji sad imaš podržan, to ne znači da će sledeći uređaj ili komponenta koju kupiš biti kompatibilna.

Isto vazi i za Linux, zar ne? Da se razumemo, veca je mogucnost za tako nesto na BSD-u zbog pomenute manje podrske, ali ista situacija je u slucaju Windows naspram Linux-a, sto ne znaci da Linux ne moze da bude dobar desktop OS.
Citat:
Ima Linux emulaciju, ali to ne znači da će da pije repoe neke distribucije. Ljudi koji koriste BSD na desktopu ga jednostavno ne koriste tako lako, nego kompajliraju svašta iz sorsa.

Imaju BSD-iji svoje repoe sa paketima. Kompajliranjem se dobija nesto sveziji softver sto moze da bude razlog za koriscenje istog, ali kome ne smetaju malo starije verzije paketa onda nema potrebe za kompajliranjem. FreeBSD ima alatku slicnu Linux-ovim distribucijama (apt, pacman, yum...) za upravljanje paketima:

Code:
pkg install
pkg upgrade
pkg clean...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 22:24 - pre 94 meseci
Linux ima vrlo dobru hw podršku, a BSD slabu. Naravno da je Windows tu u prednosti, ali ja sam rekao da je GNU/Linux najbolji FOSS OS za desktop, a složićeš se da Windows nije FOSS.

Što se repoa tiče, FreeBSD ima svoje repoe za koje sumnjam da su bogati kao za pristojne GNU/Linux distribucije, ali govorilo se o emulaciji GNU/Linux-a. Ta emulacija GNU/Linux-a ne znači da ćeš biti komotan kao na Linux-u jer ne možeš da koristiš repoe neke distribucije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 23:33 - pre 94 meseci
Ovo grožđe stvarno mora da je kiselo ...
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%20.07.2016. u 23:58 - pre 94 meseci
Ako nemaš šta da napišeš, nemoj to pisati ovde.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%21.07.2016. u 00:25 - pre 94 meseci
Ja sam hteo da probam pc-bsd jer jednostavno već godinama koristim pfsense koji je zasnovan na bsd platformi, ali na par različitih računara nisam uspeo ni da ga instaliram, pa sam batalio.

A ono što sam probao u vmware-u je kao radilo, desktop je kde i manje više postoji packet manager kao na linuxu i to kao radi. A i Linux aplikacije se mogu pokretati manje više bez problema.

Zaista mu ne vidim primenu u desktop okruženju, niti umesto windowsa, niti linuxa.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344327 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.