Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 2%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 2%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340995 | Odgovora: 3052 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 09:16 - pre 65 meseci
Nemam pojma, ima nas raznih.

Ja sam dugo vozio Windows (native) na Macbook masini zato sto je u to vreme Macbook bio stvarno najbolji izbor za mene (kada je Sony ubio Z seriju).

Danas sumnjam da bi ih kupio, otisli su u nekom smeru koji je meni smetnja / iritiranje (ubijanje fizickih F tastera, izbacivanje NVIDIA grafike) a kvalitetnog izbora ima koliko hoces.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 09:51 - pre 65 meseci
Ivane,

po tome što si napisao, GNU/Linux i ne može na Apple-ov hardver. Baciti ceo kupljen disk, s tim da ostatak radi, znači upravo to što sam napisao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.104.184.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:12 - pre 65 meseci
@Nedeljko
Poslednji put kad sam koristio krekovan softver to su bili Matlab i AnyLogic na linuxu. Koliko znam, i BricsCAD se može naći. Ali svejedno, to su programi za profi upotrebu i licenca mora da se plati, tako da zaista ne vidim razliku. Jedino ako neke bitne opcije koje ima Win verzija fale na verziji za pingvine.

@bojan
Koji procenat PC korisnika se bavi dizajniranjem odeće ili profi komponovanjem? Ima li ih više od 50 miliona na celom svetu, pošto je to otrpilike 1% ukupnog broja desktop računara. Ili je broj znatno manji, možda 0,01% ?

Ja nisam rekao da je Linux egal sa Windows-om ili OS X-om po tom pitanju, ali gomila ozbiljnog posla (CAD, video, photo....) je odrađena u programima koji su dostupni na linuxu. I naravno, dostupnost igara je danas takva da je mnogo teže naći vreme nego kvalitetnu igru na linuxu, kojih zapravo ima gomila

Tj. moje pitanje je - zašto korisnici kojima je glavni program koji koriste Matlab, BricsCAD, AnyLogic, Lightworks, WPS Office... ili Dota, CS:GO... ne koriste OS koji je po vašem mišljenju bolji i/ili jeftiniji od alternativa koje se nude
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:19 - pre 65 meseci
Citat:
Space Beer: @Nedeljko
...licenca mora da se plati, tako da zaista ne vidim razliku. Jedino ako neke bitne opcije koje ima Win verzija fale na verziji za pingvine.


Ovaj deo ne stoji. Postoje krekovi, tako da nije baš da mora da se plati. Naprotiv, piraterija je vrlo masovna. Najbitnija "opcija" koju ima Win verzija je krek, tako da ja vidim razliku. Krekova za verzije za pingvine nema.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:22 - pre 65 meseci
Citat:
Nedeljko:
Ivane,

po tome što si napisao, GNU/Linux i ne može na Apple-ov hardver. Baciti ceo kupljen disk, s tim da ostatak radi, znači upravo to što sam napisao.


Za sada ne moze ako hoces na interni disk a mozda ce moci u buducnosti ako neko raspise drajver. Poenta mog posta je da sumnjam da je Apple namerno tu ogranicavao Linux, njih jednostavno drugi OS-evi >osim< Windowsa i ne zanimaju. A i Windows ih zanima iskljucivo zato sto dovoljno bitan % Macbook populacije dual-bootovanje u Windows smatra za bitan feature. Ostali OS-evi su Apple-u komercijalno apsolutno nebitni da bi se njima bavili i pisali drajvere za njih.

Takodje i pre ovog problema sa T2 cipom mislim da je bilo suludo kupovati Macbook kao masinu za native (ne VM) Linux rad posto ta firma, ocigledno, nema nameru da zvanicno podrzava svoj hardver kroz drajvere u Linux kernelu. Pogotovu danas u vreme kada postoje alternative koje su podjednako dobre, ako ne i bolje, sa hardverske strane od Macbooka.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:44 - pre 65 meseci
Citat:
Space Beer
@bojan
Koji procenat PC korisnika se bavi dizajniranjem odeće ili profi komponovanjem? Ima li ih više od 50 miliona na celom svetu, pošto je to otrpilike 1% ukupnog broja desktop računara. Ili je broj znatno manji, možda 0,01% ?

Ja nisam rekao da je Linux egal sa Windows-om ili OS X-om po tom pitanju, ali gomila ozbiljnog posla (CAD, video, photo....) je odrađena u programima koji su dostupni na linuxu. I naravno, dostupnost igara je danas takva da je mnogo teže naći vreme nego kvalitetnu igru na linuxu, kojih zapravo ima gomila

Tj. moje pitanje je - zašto korisnici kojima je glavni program koji koriste Matlab, BricsCAD, AnyLogic, Lightworks, WPS Office... ili Dota, CS:GO... ne koriste OS koji je po vašem mišljenju bolji i/ili jeftiniji od alternativa koje se nude


Svako se bavi nekim poslom. Nije bitno da li je to dizajniranje odeće ili CAD ili obrada signala ili štagod. Saberi sve procente i stići ćeš do 100%.

Glavni CAD program nije BricsCAD, nego AutoCAD. Zašto korisnici navedenih programa ne koriste jeftiniji OS koji to može da tera? Pa, za većinu svi OS-evi "koštaju" isto, a aplikatrivni softver je "jeftiniji" za Windows jer za njega ima krekova, a za druge OS-eve nema.

Da zaređa jedna inspekcija, utvrdila bi razloge visoke zastupljenosti Windows-a iz odma'.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:46 - pre 65 meseci
@Space Beer

Linux nije i laksi za koriscenje nekome ko je vec navikao na Windows, i da bi ga koristili mora ponuditi vise. Pogledaj OSX/macOS, ne bi bio nigde da korisnici nemaju osecaj da su na boljem sistemu od Windowsa, bez obzira sto bi im mozda i on bio dovoljan.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 11:59 - pre 65 meseci
Ivane,

poenta moje poruke je da trenutno GNU/Linux ne radi na tom hardveru. Tako to izgleda iz perspektive korisnika.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 12:01 - pre 65 meseci
@bojan
Jbg, ja na OS X-u imam osećaj da sam u ratni zarobljenik i da hoće da me muče da izvuku tajne koje znam :D Srećom tu je GNOME Shell :d
Naravno da je lakši ili isti. Moji roditelji nisu imali nikakv problem da sa XP-a pređu na XFCE. Ali zato stric jeste kada je sa Win 7 prešao na Win 8 :d

@Nedeljko
Jbg, ja ti rekoh da postoje krekovane verzije za linux. Ako mi ne veruješ, potraži sam. Takođe, to su programi koji se najčešće koriste u firmama, gde je piraterija zastupljena znatno manje.

Saberi sve AutoCAD, Maya, CATIA, Adobe CC, Corel, MS Office... korisnike... i nećeš stići do 100% PC korisnika. Nećeš stići ni do 70%. BricsCAD, VariCAD, Draftsight, WPS, Matlab, Lightworks, Blender.. imaju svoje korisnike. Inače ne bi postojali. Posebno oni čija je cena nekoliko stotina evra, pa i preko hiljadu. Ako na to dodaš i PC korisnike koji ne koriste ništa od ozbiljnog softvera, već samo browser, skype i media player, njihov ukupan broj je daleko veći od 2%. I onda se pitam zašto ti ljudi ne koriste linux, već se pate sa virusima, lošim ažuriranjima, špijniranjem, skupom licencom za OS (ili hardver sa njim), radnim okruženjem koje ne mogu da menjaju, lošom distribucijom i ažuriranjem aplikativnog softvera itd.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 12:18 - pre 65 meseci
Kad sabereš procente svih struka (a ne korisnika programa), onda stižeš do 100%. Svako se bavi nekim poslom. Profesionalan softver se ne koristi samo u firmama. Običan korisnik će za najjednostavnije operacije sa slikama pre da uzme Photoshop, nego Krita-u na primer, bez obzira što ne koristi ništa od onoga što PhotoShop ima, a Krita nema.

Tako na primer, ogromna većina Windows korisnika ima MS Office, koga koriste i za kućne poslove. Još je veći procenat Windows korisnika koji imaju barem jedan komercijalan program na računaru.

Prema tome, argumentacija ti nije zasnovana na činjenicama.

Što se krekova za pingvinske verzije tiče, pokaži mi ih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.speed.planet.nl.



+7169 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 12:38 - pre 65 meseci
Citat:
Nedeljko:
Ivane,

poenta moje poruke je da trenutno GNU/Linux ne radi na tom hardveru. Tako to izgleda iz perspektive korisnika.


Slazem se.

Moj komentar se odnosio na poruku korisnika "Space Beer", tj. ovaj citirani deo:

Citat:

Space Beer
Ne znam šta je gore - kupiti Mac da bi stavio Linux na njega ili porizvoditi Mac i zabraniti da se stavi linux na njega


Gde mislim da Apple nije >zabranio< stavljanje Linuxa vec ih je jednostavno briga za Linux ili druge OS-eve do te mere (osim Windowsa, iz vec prezvakanih razloga) da nisu gubili vreme sa stavljanjem drugih kljuceva i validacijom firmware-a. Primeti da Apple nece zabraniti instalaciju Linuxa ako kriptografska validacija bootloadera nije ukljucena, ali apsolutno nece ni pomoci sa drajverima :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 12:57 - pre 65 meseci
@Nedeljko
Imaš na rutracker-u matlab 2018, kažu da radi na Ubuntu 18.04, Debian 9.5 i Mint 19 distribucijama. Registruj se ako hoćeš linkove, ovo nije mesto za pirateriju

Moji koriste Libreoffice za SOHO potrebe. Koristili su ga i dok je na računaru bio XP. Nijedan komercijalni program nije bio ni tada ni sada. Znam još ljudi koji na svom kućnom računaru ne drže komercijalne programe. A koriste Windows. Kao i ljude koji koriste Windows i multi-platform programe. Kao što rekoh, više puta sam video da neko koristi LibreOffice ili WPS Office, BricsCAD ili Draftsigth, ali (skoro) nikada na Linuxu. Običan korisnik ne koristi ni Photoshop ni GIMP, ni AutoCAD ni Draftsight, ni 3ds Max ni Blender. Koristi samo browser, skype i media plejer. I to na Windowsu.

Znam i ja da će mnogi skinuti MS Office, Photshop, AutoCAD i nikada ih neće koristiti, ali to, sa stvarnim korisnicima, nije 88% PC korisnika, ili koliki je već udeo Windowsa. Kod mene u firmi ne možemo bez WIn-only programa i to je u redu, takav je posao. Ali npr. jedan od naših kooperanata koristi i Windows i Linux (Ubuntu), jer žele da smanje troškove licenci. Problem je što IT firme ne reklamiraju Linux jer nemaju nikakvu korist od toga. Tj bolje im je da prodaju Win, možda dobiju prcenat od MS-a. I dokle god nema marketinga, neće biti ni većeg broja korisnika
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 13:18 - pre 65 meseci
@Space Beer

Citat:
@bojan
Jbg, ja na OS X-u imam osećaj da sam u ratni zarobljenik i da hoće da me muče da izvuku tajne koje znam :D Srećom tu je GNOME Shell :d
Naravno da je lakši ili isti. Moji roditelji nisu imali nikakv problem da sa XP-a pređu na XFCE. Ali zato stric jeste kada je sa Win 7 prešao na Win 8 :d


To vazi samo za dva posto korisnika koji koriste Linux na desktopu, tako da nema sta vise da se doda, posto ovde raspravljamo o tome da li Linux moze, i kako, to prevazici. Resenje svakako nije kao do sada da developeri prave za sebe onako kako se njima svidja.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
*.



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 13:21 - pre 65 meseci
Nije ni okruženje problema, baš zato što postoji izbor za one koji neće GNOME (KDE, Cinnamon, Mate, XFCE, i3...)
 
Odgovor na temu

yaelo
Rajko Vojnović
Beograd

Član broj: 78087
Poruke: 153
178.79.38.*



+9 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 15:13 - pre 65 meseci
Verovali ili ne, većina korisnika ne koristi Linux zato što i ne znaju da postoji. Dobar deo ne koristi zato što Linux ima reputaciju "teškog" os-a za korišćenje. I na kraju mali procenat koji je probao Linux, ali se vratio na Windows. Tu su razlozi igrice, lakše rukovanje, više softvera...

Inaće Windows ima ponekad probleme sa virusima i đubretom. Ali to se sredi za pola sata. Koliko se vremena potroši na kobaje na Linuxu?

Mada ja mislim da je glavni problem sa Linuxom, nedostatak centralne distribucije. Jedna a ne 1000 distribucija, odmah bi bilo lakše za softver. Dobra reklama i možda bude 10%.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 15:23 - pre 65 meseci
Citat:
Space Beer
Imaš na rutracker-u matlab 2018, kažu da radi na Ubuntu 18.04, Debian 9.5 i Mint 19 distribucijama.

Znači, da bi došao do piratske verzije matlaba 2018, moraš da znaš ruski i da se registruješ. Na koji način je dostupna krekovana verzija za Windows? Imaš TPB koji ne zahteva registraciju i sve je dostupno na engleskom.

Citat:
Space Beer
Moji koriste Libreoffice za SOHO potrebe. Koristili su ga i dok je na računaru bio XP. Nijedan komercijalni program nije bio ni tada ni sada. Znam još ljudi koji na svom kućnom računaru ne drže komercijalne programe. A koriste Windows. Kao i ljude koji koriste Windows i multi-platform programe. Kao što rekoh, više puta sam video da neko koristi LibreOffice ili WPS Office, BricsCAD ili Draftsigth, ali (skoro) nikada na Linuxu. Običan korisnik ne koristi ni Photoshop ni GIMP, ni AutoCAD ni Draftsight, ni 3ds Max ni Blender. Koristi samo browser, skype i media plejer. I to na Windowsu.

Ja lično poznajem ne tako mali broj ljudi koji imaju na desktopu GNU/Linux single boot, kao i dvojicu FreeBSD single boot desktopaša. Međutim, krug ljudi u kojima se krećem je daleko od reprezentativnog.

Da jedna inspekcija zaređa po kućama, na skoro svakoj Windows mašini bi našla MS Office.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.104.184.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 15:49 - pre 65 meseci
Haha, šta je sledeće? Moraš da znaš da čitaš i pišeš da bi mogao da korsitiš Linux, Win možeš i bez toga? Ja ne znam ruski. A imaš i na drugim mestim, između ostalog i na TPB-u, mada 2017. Uostalom, onaj ko koristi Matlab ili drugi profi softver, zna da se snađe. S druge strane, prosečan korisnik uglavnom torentuje filmove i muziku, a tu nema razlike.

@yaelo
Ubuntu se nametnuo kao centralna distribucija, te je mnogi neupućeni korisnici misle da je Linux = Ubuntu. Što je ok, jer je zaista dobar distro. Lak je za rukovanje, sav softver ti je na jednom mestu, ima brdo (Steam) i tako dalje. Aplikativni softver nije ograničenje za 2%. Za 20% možda jeste, ali za 2 sigurno nije. Baš kao ni “kobaje”, prošlo je i to vreme. Posebno ako se koristi neki od računara koji dolaze sa Linuxom, a takvih ima dosta.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 16:30 - pre 65 meseci
Ja po milioniti put ponavljam, apsolutno opravdanje za one koji moraju da koriste određeni softver (nije opravdanje i za one koji su ih to obavezali) a ostalo su oni koji se ne razumeju i zavise od nekoga ko će da im pokaže i sutra pomogne. Ja sam izabrao lakši način, kad nekome uvalim linux, kasnije imam manje problema. U startu, nikakvih antivirus problema, aktivacije windowsa i krekovanja. Ako ima 20% onih koji baš moraju, ostali (do 98%) spadaju u ove druge, mada ima i neki promil inadžija. Sigurno nije njih 98% u obavezi da koristi autocad ili corel .... mada za privatne potrebe ima još manji procenat onih koji moraju da koriste windows.

Neki ovde znaju da sam i sam bio takav i da sam ismevao neke detalje ... sve dok nisam našao vremena da probam i priučim. Ko nije probao, ne zna kako izgleda kada se OS ne zaglavi zbog svake sitnice i kada sve tečno radi ako nemate aždaha makinu koja se lako izbori sa opterećenjem.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 17:13 - pre 65 meseci
Citat:
yaelo:Koliko se vremena potroši na kobaje na Linuxu?


Ne trosim nikakvo vreme na sistem. Prosla su vremena od pre 10 godina kada je svaki apdejt karabasio nesto pa si morao
da trazis resenja za ovo ono. Naravno, uvek postoji mogucnost za tako nesto pogotovo na rolling distribucijama ali recimo
Manjaro ima forum pa prvo proveris da li je neko imao problema i kako je to reseno.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 19:06 - pre 65 meseci
Space Beer

Ne znam u čemu je stvar, ali link https://thepiratebay.org/ kod mene ne radi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 2%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340995 | Odgovora: 3052 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.