Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344775 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.180.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 12:32 - pre 66 meseci
@nkrgovic

OSX/macOS nije izbor sem u nisama koje tradicionalno zauzima. Mozda ce software developer ili ilustrator moci da ga koristi na radnom mestu, no prosecna radnica na salteru banke nece, i za to nije kriv niko drugi sem Apple-a koji se orijentise samo na high-end hardver i korisnike koji mogu da plate premium za sistem.
 
Odgovor na temu

stoprocentni

Član broj: 293015
Poruke: 111

Sajt: unicef.org


+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 13:19 - pre 66 meseci
Citat:
SlobaBgd:
S obzirom da se ništa nije promenlo u poslednje dve godine od kada postoji ova tema, i da ni napuštanje Windowsa XP od strane Microsofta i drugih softverskih (i hardverskih) kompanija nije dovelo do značanijeg priliva novih korisnika Linuxa, kao ni pojava one smejurije od Windowsa 10, na žalost ne očekujem ništa novo u pozitivnom smislu za Linux.


Glavne zasluge za to pripadaju Sedmici. Sa XP-a su ljudi masovno prelazili na Sedmicu koja je po tvrdnjama mnogih korisnika Windowsa kvalitetan OS (iz ličnog iskustva ne znam pa i ne mogu da tvrdim, Windows ne koristim od vremena XP-a). Ne tako mali broj je čak ostao na XP-u, bar u početku. Osmica je opet po tvrdnjama mnogih bila loša kada se pojavila pa su ljudi masovno ostajali na Sedmici i dalje, a to još uvek čine i činiće dok god bude moguće (čitaj: već pomenutih ~42%), pogotovu ako se uzme u obzir koje sve probleme donosi Desetka. Ni u jednom jedinom slučaju do sada nije se dešavao masovniji egzodus sa Windowsa pa je eto Linux zaobilažen. Ne, korisnici su jednostavno ostajali na Windows verziji koja im najviše odgovara (W7 najčešće). Međutim, sada nove Sedmice nema (tj. nove i kvalitetne alternative kao što je ona nekada bila) na koju bi se prešlo kada Sedmici prođe rok trajanja. Mnogi će nerado preći na Osmicu/Desetku (inercija je čudo!) i mislim da postoje realni uslovi da to nezadovoljstvo vremenom raste. Manji broj će preći na Linux, to je viđeno. Rekao bih da uopšte nije nerealno očekivati za cca. dve godine rast Linuxa od par procenata. Ne kažem ja da će Linux skočiti na 20% ali sve između 3% i 5% je domen verovatnoće. Dolazi situacija u svetu OS-a po nekim stvarima sasvim nekarakteristična tako da možda i nije najbolje zaključivati na osnovu dosadašnjeg iskustva.


[Ovu poruku je menjao stoprocentni dana 11.11.2018. u 16:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.191.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 16:35 - pre 66 meseci

Staviš na desetku programčić tipa W10 Privacy koji ti omogućava da potrebiš telemetriju i deinstaliraš gigabajte đubreta koje se više ne zove Microsoft Plus ali je podjednako beskorisno (Tablet mod, Internet Eksplorer, XBox integracija, Kortana), posle toga dodaš Classic meni i imaš sistem koji je na izgled veoma približan sedmici. Neće se ljudi maltretirati sa prelaskom na novi OS kada ima jednostavnijih rešenja.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 17:16 - pre 66 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
@nkrgovic

OSX/macOS nije izbor sem u nisama koje tradicionalno zauzima. Mozda ce software developer ili ilustrator moci da ga koristi na radnom mestu, no prosecna radnica na salteru banke nece, i za to nije kriv niko drugi sem Apple-a koji se orijentise samo na high-end hardver i korisnike koji mogu da plate premium za sistem.

Moje iskustvo je da je ono sto sam ja naveo (management i integracija) mnogo veca preporuka nego TCA.

Da Mac nudi savrsenu integraciju i mogucnosti za upravljanje, i da nudi dodatne prednosti u odnosu na windows razlika u ceni izmedju nekog HP ili Dell desktopa do Mac mini-ja uopste ne bi bila prepreka. Ovo drugo je mnogo veci problem.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

stoprocentni

Član broj: 293015
Poruke: 111

Sajt: unicef.org


+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 17:17 - pre 66 meseci
@bigvlada

I živeće happily ever after do sledećeg update-a koji im ubije licencu. :)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 17:25 - pre 66 meseci
To je najveci problem. Sta god uradio sa masinom uvek mogu ta te njukuju prilikom sledeceg apdejta. Pitaj me o piratskom ofisu ili tako nesto ;)
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 17:30 - pre 66 meseci
Bilo bi lepo da Lindža jednog dana ima 10 - 15% tržišta, jer to nije mali broj korisnika onda.


... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 17:48 - pre 66 meseci
Zaboravljas da iza Linux-a ne postoji komercijalni entitet koji bi brinuo o nekom procentu. Zapravo imao Linux vise od 2% mene ne dotice, a u stvari to mi ne bi odgovaralo jer onda bi bio ko Android - pun malware-a, reklama i nesiguran.
Zadovoljan sam sistemom koji me minimum smara i ne radi nista drugo od onog sto sam zamislio.
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.104.184.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 18:01 - pre 66 meseci
S obzirom na to koliko je MS unapredio prozore po tom pitanju, ne bi Linux bio nesiguran ni da ima 10% udela.

Inače, Canonical brine, ali problem je što je ostatk zajednice uglavnom protiv njih
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 18:42 - pre 66 meseci
Ma Canonical sa onim jadnim forama tipa provlace kroz amazon desktop search je mene definitivno odvojio od Ubuntua. Ali presudna stvar je bila to sto nisam mogao da deinstaliram Plymouth ;)
 
Odgovor na temu

stoprocentni

Član broj: 293015
Poruke: 111

Sajt: unicef.org


+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 20:45 - pre 66 meseci
Citat:
bachi:
Bilo bi lepo da Lindža jednog dana ima 10 - 15% tržišta, jer to nije mali broj korisnika onda.


Ma neee, Linux je underdog, to je deo njegovog šarma. :)

Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma Canonical sa onim jadnim forama tipa provlace kroz amazon desktop search je mene definitivno odvojio od Ubuntua.



Da, to je bio baš govnarski potez. Ipak su se opametili i očistili Ubuntu od tog đubreta.

Citat:
Ali presudna stvar je bila to sto nisam mogao da deinstaliram Plymouth ;)


Plymouth je narodski rečeno well-integrated u Ubuntu i njegovo uklanjanje može biti problematično. Na sreću, veoma lako se onesposobljava. Verovatno prva stvar koju uradim posle instalacije nekog Ubuntu distroa je ovo ispod...

Code:
sudo nano /etc/default/grub


GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" >> GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"

Ctrl-O, Ctrl-X.

Code:
sudo update-grub


Milina.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 21:14 - pre 66 meseci
Heh, ja imam malo drugaciju tu liniju ;)
Code:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="zswap.enabled=1 usbcore.autosuspend=-1 resume=UUID=27aa0780-97b9-42d6-806b-9cdd3998827a resume_offset=60751872 scsi_mod.use_blk_mq=1 bootsplash.enable=0 vsyscall=emulate nvme_load=YES l1tf=off spec_store_bypass_disable=off numa=off"
 
Odgovor na temu

stoprocentni

Član broj: 293015
Poruke: 111

Sajt: unicef.org


+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%11.11.2018. u 21:43 - pre 66 meseci
Show me yours and I'll show you mine! :D
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 05:53 - pre 66 meseci
Citat:
Bilo bi lepo da Lindža jednog dana ima 10 - 15% tržišta, jer to nije mali broj korisnika onda.

Kako da ima kada svi gledaju da mu stanu na put po tom pitanju.

Apple's New Hardware With The T2 Security Chip Will Currently Block Linux From Booting
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.104.184.*



+93 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 07:37 - pre 66 meseci
U, Linus Torvlads i još jedan čovek će morati da traže drugi hardver :D Ne znam šta je gore - kupiti Mac da bi stavio Linux na njega ili porizvoditi Mac i zabraniti da se stavi linux na njega

Inače, za one koji stalno kukaju kako linux ima problem sa hardverom - Nema. Za razliku od OS X-a koji ima samo jednog proizvođača, i pored toga ima svojih ~10%, za linux postoji mnogo više mogućnosti. Npr.
https://certification.ubuntu.com/desktop/
https://slimbook.es/en/
https://puri.sm/products/
https://system76.com

A ima i za radni narod :)
https://www8.hp.com/us/en/workstations/linux.html

Ima toga još. Tako da ni hardver sigurno nije problem male zastupljenosti. Pa da sumiramo:

- Nije hardver
- Nije (u značajnoj meri) dostpunan aplikativni softver
- Nije cena (zapravo to je prednost)
- Nije bezbezdnost/sigurnost platforme (to je možda prednost)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 08:39 - pre 66 meseci
Space Beer

Jeste nedostatak to sto manjka kvalitetnog softvera za poslove van IT. Ako je vama linuxasima tesko da zamislite zasto taj OS ne bi bio dobro resenje za dizajnera odece ili profesionalnog kompozitora, to nije moj problem. Svima ostalima kojima je kompjuter sluzio samo za Facebook i Youtube mogu to da obavljaju sa telefona, tako da tu Linux nece da dobije korisnike.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7173 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 08:52 - pre 66 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
Bilo bi lepo da Lindža jednog dana ima 10 - 15% tržišta, jer to nije mali broj korisnika onda.

Kako da ima kada svi gledaju da mu stanu na put po tom pitanju.

Apple's New Hardware With The T2 Security Chip Will Currently Block Linux From Booting


Tja, mislim da Apple zabole bas ona stvar za Linux ("svi gledaju da mu stanu na put'), verovatno nisu ni razmisljali niti testirali Linux bootovanje pa nije imao ko ni da primeti da firmware nema kljuc sa kojim su potpisani Linux bootloaderi. Na kraju krajeva, Linux se moze instalirati na Mac masinama sa T2 cipom samo je neophodno iskljuciti validaciju bootloadera od strane firmware-a.

Ne znam kako je danas ali pre par godina dok sam jos koristio rMBP Pro je Linux podrska bila vrlo limitirana, od trajanja baterije pa na dalje. Daleko jednostavnije i bolje je bilo trcati Linux kao VM pod macOS-om.

Uostalom ne znam ni zasto je Linux komuni Apple masina bitna. Apple je zatvoren sistem sa sve vecim brojem proprietary komponenti za koje ce neko morati da pise drajvere i da se za*bava svaki put kad Apple malo promeni specifikaciju. Apple svakako nece objavljivati a kamo li odrzavati Linux drajvere za svoj hardver tako da je sve to jedno veliko mucenje.

Ajde da ne postoji izbor, ali brate ima danas laptopova koji su u rangu a neki i bolji od skoro cele Apple ponude i native podrzavaju Linux.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 08:52 - pre 66 meseci
+1

Čak i kada je reč o komercijalnom softveru dostupnom za GNU/Linux sisteme (Matlab, Mathematica, Maple, Maya), za njih nema krekova i piratskih izdanja, tako da Windows ispada "jeftiniji".

Jednom davno, kada se piratski softver pazario na ulici, neko je ovde napisao da je Windows "jeftiniji" jer plaćaš jedan CD, a za GNU/Linux 3-4 u zavisnosti od distribucije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.adsl-surfen.hetnet.nl.



+7173 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 09:00 - pre 66 meseci
Citat:
Space Beer
Ne znam šta je gore - kupiti Mac da bi stavio Linux na njega ili porizvoditi Mac i zabraniti da se stavi linux na njega


Ali Apple nije zabranio da se stavi Linux na masine sa T2 cipom. Linux je moguce instalirati gasenjem kriptografske validacije OS bootloadera.

Nece moci da se instalira na glavni (interni) disk zato sto je Apple izbacio SSD kontroler i integrisao tu funkcionalnost u svoj proprietary (T2) cip ali to je onda problem nepostojecih drajvera za T2 cip i bojim se da ce Linux komuna imati malo veci problem sa tim posto Apple vrlo verovatno ne zanima da pisu i validiraju Linux drajvere za njihov hw.

U istom smislu ni jedan drugi OS koji nema adekvatne drajvere za T2 kontroler (posto se SSD ne vidi kao NVMe uredjaj) nece raditi, cela stvar nema veze specificno sa Linuxom vec sa faktom da Apple prodaje komplet sistem koji nije otvoren, a Windows podrska koju oni podrzavaju i za koju pisu drajvere postoji samo zato sto i dalje imaju merljivi komercijalni interes da to rade.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%12.11.2018. u 09:03 - pre 66 meseci
Zaista ne vidim razlog sto bi neko stavljao Linux na Apple. Mozda zato sto se zeznuo misleci da macOS/OSX valja ili zato sto voli da gleda jabuku na poklopcu ;p
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 344775 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.