Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)

[es] :: Windows mreže :: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)

[ Pregleda: 3211 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milan030
NSZ
R.Srbija

Član broj: 269550
Poruke: 15
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)30.04.2016. u 16:45 - pre 96 meseci
Postovani clanovi,

Moze mala pomoc. Naime bio sam na razgovoru za posao (pomalo neobicnom) za system admin-a i covek mi je postavio problem a ja treba da kroz korake da dodjem do resenja-odgovora. I nisam uspeo da odgovorim na ono sto je on hteo, jer verovatno nemam dovoljno iskustva da zamislim takav scenario u glavi. Jer u svom radnom iskustvu koje nije bas veliko, nikada nisam imao slican problem.

Situacija je ovakva:
Kao postoje tri racunara u mrezi koji su povezani na istom svicu, svic povezan na neki recimo adsl modem za internet itd. Na svicu takodje postoji DNS server, koji racunari u mrezi koriste kao DNS. Dakle windows domensko okruzenje.

Zadatak je bio da okrijem zasto ne radi Internet na samo jednom racunaru. Na druga dva radi io sve je ok, sva tri racunara su u istoj mrezi sa istim podesavanjima itd.

Takodje problem nije na samom racunaru i nije na svicu, nego na nekoj visoj instanci. Na kraju mi je covek pominjao nesto DHCP ali mi nije rekao na sta je ciljao do samog kraja intervjua.

E sada da mi je je dao realan problem u praksi i malo vise vremena verovatno bih se snasao i otkrio problem. Ovako sa nagadjanjem mi je bilo bezveze. Iz tog razloga mozda bi mogao neko iskusniji da mi pomogne ako imate ideju na sta je zapravo ciljao???

Sve ideje su dobrodosle.

Hvala unapred!
MP
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)30.04.2016. u 18:47 - pre 96 meseci
ponestalo adresa u poolu? blacklistovan mac?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)30.04.2016. u 19:07 - pre 96 meseci
Otkud na sviču DHCP? Pričamo o Cisco switchevima, ili? Možda je greškom taj komp upao u drugi VLAN? Možda preko DHCPa valja koji je proxy, pa taj računar nije dobio adresu proxyja, pa ne može da je konfiguriše? mac adresa nije na allow listi? Dodeljuje drugačiji class id?

Možda je ruter konfigurisan da samo određene ip adrese mogu na net, pa treba izvršiti dhcp rezervaciju? Mislim, može biti 100 stvari.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

milan030
NSZ
R.Srbija

Član broj: 269550
Poruke: 15
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)02.05.2016. u 18:25 - pre 96 meseci
Hvala na svim idejama, kao sto rekoh ceovek mi nije rekao resenje, tako da moze biti sto stvari. Mislim da je pretpostavljao da su racunari na DHCP-Windows servera, kao i DNS-u, klasicno domensko okruzenje... Ako moze malo objasnjenje cemu najcesce sluzi proxy u lan mrezi?
MP
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)02.05.2016. u 18:30 - pre 96 meseci
Keširanju podataka
Zabrani određenih URL-ova
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)02.05.2016. u 20:06 - pre 96 meseci
Rešenje verovatno ni ne postoji, već je poenta da proveri znaš li šta može da bude problem i kako bi došao do problema i rešenja
Ja bih prvo proverio IP adresu računara, koji subnet, da li ima podešen DNS i koji je, pingovao DNS, pingovao google.com, pingovao ostale račune u mreži ... U zavisnosti od rezultata možeš ili da rešiš problem ili da suziš listu za dalju proveru.
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

dsivic

Član broj: 188446
Poruke: 105



+2 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)03.05.2016. u 10:21 - pre 96 meseci
 
Odgovor na temu

citizenx
System & Network Administrator
United States of America

Član broj: 270900
Poruke: 443



+68 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)03.05.2016. u 14:39 - pre 96 meseci
Ovo sto je vujke rekao je tacno. Poenta je u tome da izneses moguce razloge zasto na tom racunaru nema mreze. Opste pravilo je da krenes od prvog nivoa OSI Modela, a to je physical.

Dakle ovo bi otprilike bio redosled kojim bi ja isao na razgovoru za posao:

1.Proveriti fizicku konekciju, dakle da li je racunar uopste na mrezi (wired, wireless)
2.Da li je TCP/IP stack u redu, odnosno da li su instalirani drajveri za mrezu
3.Proveriti da li pinguje loopback (127.0.0.1)
4.Sta kaze ipconfig /all komanda (da li dobija adresu kroz DHCP, ili ima staticku).Sta je gateway, sta je DNS, a onda proverio kako su ostali racunari konfigurisani.

Nedavno sam imao slucaj prilikom migracije DNS servera da je 1 racunar imao staticku adresu i staticki DNS koji je gadjao stari server koji je iskljucen. Tako da je najverovatnije ovo uzrok tog problema, staticka adresa i staticki DNS koji su gadjali server koji vise nije u mrezi.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)03.05.2016. u 14:41 - pre 96 meseci
Ja da te intervjuisem odgovor koji bi hteo da cujem je "Krenuo sam po OSI nivoima". Prvo physical (uboden kabl), onda ethernet (rade lampice, proveriti brzinu interfejsa i duplex, proveriti arp je za visu ocenu), pa onda IP (adresa, loopback), i dalje, redom. Testiras npr. http, s'tim da obratis paznju na ceo proces, otvaranje konekcije, 3-way handshake, DNS resolving....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Zadatak sa razgovora posao (Ne radi internet na racunaru)

[ Pregleda: 3211 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.