Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prelazak sa Workgroup na Domain, i serverska virtualizacija

[es] :: Enterprise Networking :: Prelazak sa Workgroup na Domain, i serverska virtualizacija

[ Pregleda: 1573 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

msway1
Beograd

Član broj: 52433
Poruke: 73
109.122.122.*



Profil

icon Prelazak sa Workgroup na Domain, i serverska virtualizacija13.04.2016. u 20:47 - pre 96 meseci
Zdravo,

Imam 50 racunara u LAN-u, WorkGroup.
Stari server za poslovni program.
Racunar pod Linux-om na kome je Asterisk (VoIP).
30 udaljenih lokacija sa po jednim racunarom.

Zelim da uvedem Aktivni Direktorijum (domensku strukturu).
Odradio bih serversku virtualizaciju na novom serveru, koji bi sadrzao sledeca 3 virtualna servera:
Domain Controller
File server
Baza - Poslovni program

Zadrzao bih na "obicnom" racunaru Linux-Asterisk (VoIP).
Treba mi VPN da bih povezao ovih 30 udaljenih racunara u Domain.
Smatram da je neophodan jos jedan Domain Controller.
I Backup Server.

Moja pitanja:
Da li je moje razmisljanje i plan u redu?
Da li je ok sto zelim da stavim na nov server 3 pomenuta virtualna servera?
Smatram da je pod obavezno da se ima jos jedan Domain Controller, ali ne znam kako njega resiti? Da li mora da bude dobar drugi server na kome ce biti
ovaj drugi Domain Controller?

Kako obezbediti Virtualne servere od kraha?
Da li je neophodno da postoji jos jedan isti takav server koji ce zapravo biti klon glavnog virtualnog servera, kako bi u slucaju pada glavnog servera, klon preuzeo sve funkcije?

Kako resiti VPN? Da li hardverski, preko odgovarajucih rutera, ili postaviti OpenVPN server?

Backup Server bi trebalo da backupuje sve podatke sa File Servera.
Kako da resim Backup Server?

Sada pravim plan i strategiju.

Dobro su dosle sve sugestije i saveti.
Hvala u napred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
87.116.180.*



+638 Profil

icon Re: Prelazak sa Workgroup na Domain, i serverska virtualizacija13.04.2016. u 21:09 - pre 96 meseci
Po meni ides u dobrom smeru. S tim da razumes da ako crkne taj fizicki server padaju sve virtualne masine. To mozes resiti, ali ako ides na vmware za HA (ili FT) treba licenca tj. dobra suma za istu. Ako ides na KVM, ili XEN, moras ih imati u nekom klasteru sa "shared" storage (a za to FC ili iSCSI).

Ako smatras da je rizik prihvatljiv, mozes samo bekapovati te virtualne masine.

Dva AD-a je pametno imati ako je drugi (bekap) na fizickom serveru. Jos sam negde procitao da AD nije bas pametno stavljati na virtualizaciju.

Ovo te nisam razumeo, drugi server za drugi AD. Jel mislis drugi AD kao bekap, ili da imas forest sa 2 aktivna AD DC-a? Zasto dva?

VPN bih ja terminisao na firewall-u, ili ruteru. Verovatno je najbolje ono sto znas da dobro uradis.
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Prelazak sa Workgroup na Domain, i serverska virtualizacija

[ Pregleda: 1573 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.