Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)

[es] :: Linux desktop okruženja :: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 83537 | Odgovora: 273 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 11:32 - pre 97 meseci
U Home verziji šalje ključ, u pro i enterprise je opciono.

Ako ne koristiš UEFI/GPT, možeš da ceo disk kriptuješ sa TrueCryptom.

[Ovu poruku je menjao bachi dana 13.03.2016. u 12:56 GMT+1]
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 11:44 - pre 97 meseci
Naravno da procenti nisu bitni, ako neko želi da Linux bude ezoterija. Ali ako neko želi da Linux bude značajno više prihvaćen nego što je sada slučaj (kažem ako želi), onda je procenat najbitniji. Jer, kako zamišljaš da bilo šta bude popularno i više korišćeno, a da procenat korisnika bude mali? Zvuči kao oksimoron, zar ne?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:00 - pre 97 meseci
Đavo mi je kriv što se uključujem...

Glavna stvar je šta je tačno pitanje. Da li je linux uspeo na desktopu? Jeste. Ja ga evo uspešno koristim na desktopu preko 10 godina, svakodnevno. Da li je masovno uspeo? Naravno da nije. Zašto? Zato što mu je konkurencija prejaka. Windows se pojavio ranije, dostupan je, lako se koristi i radi ljudima posao (otprilike nešto kao PHP).

Ono što ne treba zaboraviti, a lako se zaboravlja, je da je Linuks tu zauvek. Nigde neće otići. Kod je dostupan i slobodan i niko ne može jednostavno da ga, kao posledica neke ekonomske ili političke logike, uskrati ili promeni ako mi korisnici to ne želimo. Po meni je to ogromna prednost. Ja ne znam da li će ikad procenat Linuksa otići preko 1.5 ili 2 ili 20, ali znam da taj procenat nikad ne može da bude nula, sve dok je desktopa. :) Što se mene tiče, meni je to dovoljno.
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:04 - pre 97 meseci
lično ne žellim da Linux bude nešto preterano popularan. to što nije popularan mislim da smo ukazali na glavne razloge ranije, pa da ih sve sada ne pominjem. Windows kao razlog za nisku popularnost Linux-a nikada nisam pominjao.
Ko hoće može da koristi Linux, ko hoće može Windows.
Običan korisnik ne vidi tu razliku jer mu je sve isto, pogotovo ako ga neko lepo uputi na Linux, nego oni napredniji korisnici uvidjaju sve mane Linux-a, a koje su ama baš sve do jende čisto konfiguracijske prirode i onog razmišljanja "e na Windows-u je to 10 puta lakše i to znam tamo da uradim " . Ako bi takav korisnik krenuo u svet Linuxa sa time da je "tabula raza" odnosno da zaboravi na Windows i kako se na istome nešto podešava, konfiguriše i tome slično, uspeh Linux-a bi bio mnogo veći.
Meni je Windows (pored one analogije sa čašom koju sam pomenuo ranije) ona nes kafa 3 u 1. Linux je isto nes kafa ali nekada stavim više kafe, negada manje, nekada više mleka, nekada manje, nekad više šećera nekada manje, nekad ne stavim. Ja pravim nes kafu kakvu hoču. Ljudi ne vole da to to rade, da prave nes kafu. Vole jednostavno instant varijante. Lakše su im, bolje. I onda dodje takav iskusan uživalac nes kafe i napiše " ali ja nes kafu 3 u 1 napravim za 1 minut , a tebi treba 5 minuta." i šta takvom da odgoviriš? Ne možeš mu jednostavno objasniti da ti u toj napravljenoj kafi više uživaš nego on u toj instant varijanti. On veruje u to i tu je kraj svake priče.
I tako stalno idemo u krug oko iste priče.



 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:07 - pre 97 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
S tim, ti sto instaliraju xxx_boobs nastavljaju dalje da koriste racunar, a ovi sto su pokrenuli rm -rf / nastavljaju da koriste windows ako ga imaju na drugoj particiji.

Oni koji pokrenu sudo rm -rf / dobiju poruku da je pokretanje navedene komande opasno i da ako zele da izvrse pomenutu komandu koriste opciju --no-preserve-root:
Citat:
rm: it is dangerous to operate recursively on '/'
rm: use --no-preserve-root to override this failsafe

Oni koji pokrenu boobs.exe nastavljaju i dalje da koriste racunar, ali po kojoj ceni? Sigurnije im je da su pokrenuli rm -rf /. Takodje, oni koji pokrenu rm -rf / u vecini slucajeva znaju zasto izvrsavaju bas tu komandu, dok kod ovih drugih to cesto nije slucaj.


Jeste, jer Linux ne koriste babe i dede. Zato i znaju. Zamisli da su obicni ljudi na Lindzi i onda im na fbuku stigne mesaz: Pokreni sudo rm -rf --no-preserve-root / u terminalu da __________(upisi razlog). Isti kao i oni sto instaliraju "viruse". Ili koju god "mocnu" komandu vec. Od ljudske gluposti nema zastite.

Sta hocu da kazem, ako ljude ucis/navikavas da koriste terminal, lakse ces ih sutra i ubediti da roknu kobasicu de picikato u isti i ako pojma nemaju sta kobasica radi, jer su isto tako izvrsili 100tina kobasica za koje pojma nemaju sta rade. Ali su im koristile (instalirali app/podesili nesto itd). Ako ocekujes da obicni korisnici barataju konzolom kao i sys admini i znaju sta izvrsavaju i sta ce se desiti nakon izvrsene komande, ha ha. Budi siguran da se to nece desiti.

Reci isto tako obicnom Windows korisniku da otvori cmd i izvrsi ping komandu, nece imati pojma sta je cmd. Zato sto mu za svakodnevni rad cmd nije potreban.

A sa velikom moci dolazi i velika odgovornost ;)
http://serverfault.com/questio...ke-sudo-rm-rf-no-preserve-root

Tako je burazer upucao server, jer je nepaznjom chmodovao / umesto /neki dir, jer nubac nije video da je napravio razmak posle /. Tako da price o lakoci koriscejna racunara kroz konzolu ne piju vodu. Sve je super dok se u jednom trenutku ne zaneses. "Sitna" greska, steta velika.

Kada Linux dostigne veci nivo ugodnosti i procenti market share ce poceti da rastu. Do tada ostaje administratorima i developerima i po nekom ladimudu da se hvali po komsiluku kako je haxor jer ima matrix terminal. Obicnih korisnika jedva i da ima u tih 1%.

@vladared,

Nema ljutnje druze, nisam zeleo da te uvredim, jutros sam bio zestoko pod gasom, pa mi se omaklo :). Izvini.

Ali ako toj babi das tablet isto tako nece imati problema. Ali da, i Androidi se posle nedelju dana koriscenja uspore, kao i Windows :P

Moja iskustva su drugacija sto se tice Lin/Win korisnika. Jos od vremena Asus EeePC, ljudi su bezali na XP, a na tom goncetu su svakako mogli samo muziku/fotkice/internet. I to radi na oba, pa su 99% korisnika ipak prebegla na Windows. Cudno. A da ne pominjemo kako je radio XP na tom hw. Ali i pored toga. Cao Lindzi :)
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:29 - pre 97 meseci
Citat:
vinted:
lično ne žellim da Linux bude nešto preterano popularan. to što nije popularan mislim da smo ukazali na glavne razloge ranije, pa da ih sve sada ne pominjem. Windows kao razlog za nisku popularnost Linux-a nikada nisam pominjao.
Ko hoće može da koristi Linux, ko hoće može Windows.

Pa ja to pišem od početka: Linux zajednica generalno ne želi da Linux bude popularniji. Nisi ti izuzetak, mnogo je ljudi sa takvim mišljenjem. I to je sasvm OK, za svakoga ima po nešto, svako može da bira šta hoće i šta mu odgovara.
Samo, čemu onda diskusije o tome zašto Linux nije uspeo, kada Linuxsaši ni ne žele da procenat Linux korisnika poraste u značajnoj meri? Ako je razlog otvaranja ovakvih tema želja da se lepo družimo i pristojno proćaskamo, onda moram priznati da je to uspelo. Jedna od retkih diskusija gde nisu pale teške reči.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:36 - pre 97 meseci
Citat:
vladared:
... Čak imam dva korisnika koja savršeno odgovaraju ovom primeru, dve babe, koja jedna radi pod Windowsom, druga pod Ubuntuom. Ova sa ubuntua me je zvala samo jednaput i to da joj prikačim računar na mrežu, pošto joj je sin (čini mi se) u Nemačkoj.
Posle toga sme sa vremena na vreme zove na kafu.
...

Najiskrenije se izvinjavam ali na ovo sam se nasmejao od sveg srca, onako iskreno bez ikakvih misli pozitivnih ili negativnih - jer je bas smesno u "smeh" varijanti raspolozenja.

Dve babe navoditi kao primer koriscenja necega, dve babe koje su naucile da to zovu kompjuter inace bi radije koristile logicniji, njihov izraz. Dobro se ne javi neko sa tvrdnjom da je Samsung televizor najbolji, najjednostavniji, najkvalitetniji, najprilagodljiviji... zato sto njegova baba i jos dve u komsiluku naucise da menjaju kanale bez po' muke. To sto bi isto radile i na bilo kom drugom televizoru je nebitno, ... to sto bi to isto radile i na Windows-u je nebitno... I jedno i drugo im je neko setovao, prilagodio njima... i sad je to razlog/cinjenica za nesto, kvalitet, bolje, brze...?

Da se i ja pridruzim tim "mudrovanjima". Ja sam namestio pretprosle godine zeni koja ce biti baba za nekih desetak godina (kevi jednog pevaca) da cim ukljuci kompjuter odmah se startuje Skype i samo to je na ekranu monitora. Kad se startuje zove sina, zavrsi razgovor i klikne na taskbar koji se ne sakriva, na mesto gde pise "Sad Iskljuci", ustane i dalje zivi zivot. Srecna je i zadovoljna samo tako - jadna i ne zna da "radi" na Windows-u. Windows je zakon za desktop, a naveo sam i neoboriv razlog.

I necu vise, obecavam.


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.customer.telenor.rs.



+253 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 13:56 - pre 97 meseci
Ja sam se vise puta uverio da usporavanje vindousa vremenom, nije mit.

Nemam nista u start-up, osim anti virusa.
Samo 17 procesa mi radi, svi nepotrebni su poiskljucivani.
Cist od virusa i malvera.
Ociscen od prasine.

I opet, ogromna je razlika u brzini, u odnosu kada sam instalirao prvi put windows. Najvise se oseti pri ucitavanju desktopa, kada se ukljuci.
To se desavalo i pre, sa drugim racunarom, jednako ociscenim i olaksanim.
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 14:14 - pre 97 meseci
Citat:
SlobaBgd
Ako je razlog otvaranja ovakvih tema želja da se lepo družimo i pristojno proćaskamo, onda moram priznati da je to uspelo. Jedna od retkih diskusija gde nisu pale teške reči.

to bi i trebao da bude glavni razlog za ovu temu, uz svakako argumentovano ukazivanje i mana i vrlina oba sistema.
a sada da se bacim na drugi deo moje rečenice

Citat:
Zoran Milovanovic: Jeste, jer Linux ne koriste babe i dede. Zato i znaju. Zamisli da su obicni ljudi na Lindzi i onda im na fbuku stigne mesaz: Pokreni sudo rm -rf --no-preserve-root / u terminalu da __________(upisi razlog). Isti kao i oni sto instaliraju "viruse". Ili koju god "mocnu" komandu vec. Od ljudske gluposti nema zastite.

potpuno isto bi bilo i na Windows-u ili na bilo kom drugom sistemu.

Citat:
Zoran Milovanovic
Tako je burazer upucao server, jer je nepaznjom chmodovao / umesto /neki dir, jer nubac nije video da je napravio razmak posle /. Tako da price o lakoci koriscejna racunara kroz konzolu ne piju vodu. Sve je super dok se u jednom trenutku ne zaneses. "Sitna" greska, steta velika.

ovo bih pripisao onome "Od ljudske gluposti nema zastite"

Citat:
Zoran Milovanovic
Sta hocu da kazem, ako ljude ucis/navikavas da koriste terminal, lakse ces ih sutra i ubediti da roknu kobasicu de picikato u isti i ako pojma nemaju sta kobasica radi, jer su isto tako izvrsili 100tina kobasica za koje pojma nemaju sta rade.

isto je i na Windowsu i daj mi samo jedan jedini primer te kobasice, a ja ću tebi u znak dobre volje ovde uplodovati dva,tri
mala fajlića da ti Windows 7 mnogo brže radi, a ti ih samo instaliraj i ignoriši ona sigurnosna upozorenja, veruj mi da su "false positive"



[Ovu poruku je menjao vinted dana 13.03.2016. u 15:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vinted dana 13.03.2016. u 15:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.03.2016. u 14:50 - pre 97 meseci
Citat:
Sta hocu da kazem, ako ljude ucis/navikavas da koriste terminal, lakse ces ih sutra i ubediti da roknu kobasicu de picikato u isti i ako pojma nemaju sta kobasica radi, jer su isto tako izvrsili 100tina kobasica za koje pojma nemaju sta rade. Ali su im koristile (instalirali app/podesili nesto itd). Ako ocekujes da obicni korisnici barataju konzolom kao i sys admini i znaju sta izvrsavaju i sta ce se desiti nakon izvrsene komande, ha ha. Budi siguran da se to nece desiti.

Koga to Linux tera da koristi terminal? Zbog cega se Windows korisnici kada predju na Linux odmah uhvate za terminal? Terminal na Linux-u, kao i na Windows-u, nije obavezan.
Citat:
Reci isto tako obicnom Windows korisniku da otvori cmd i izvrsi ping komandu, nece imati pojma sta je cmd. Zato sto mu za svakodnevni rad cmd nije potreban.

Ali zato kada prdje na Linux, isti taj korisnik prvo startuje terminal iako mu isti nije neophodan, a i pojma nema sta bi s njim, pa onda ode na neki forum i pljuje po Linux-u kako nista ne radi.
Citat:
A sa velikom moci dolazi i velika odgovornost ;)
http://serverfault.com/questio...ke-sudo-rm-rf-no-preserve-root

Tako je burazer upucao server, jer je nepaznjom chmodovao / umesto /neki dir, jer nubac nije video da je napravio razmak posle /. Tako da price o lakoci koriscejna racunara kroz konzolu ne piju vodu. Sve je super dok se u jednom trenutku ne zaneses. "Sitna" greska, steta velika.

Zbog cega na pomenutom linku koristi --no-preserve-root opciju kada pokusava a ukloni /mnt/hetznerbackup? To isto moze i sa rm -r. Klasican trol. A i zbog cega bi obican desktop korisnik pokretao ove komande? Da li mu one trebaju da gleda film, slusa muziku, salje mail, pretrazuje net, igra igrice, koliko ja znam ne.
 
Odgovor na temu

jolemisa

Član broj: 242013
Poruke: 888
185.34.93.*



+29 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.04.2016. u 23:29 - pre 96 meseci
Skoro sve sto treba ima u komandi software center.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)12.06.2016. u 17:03 - pre 94 meseci
Citat:
Panta_:
Citat:
Sta hocu da kazem, ako ljude ucis/navikavas da koriste terminal, lakse ces ih sutra i ubediti da roknu kobasicu de picikato u isti i ako pojma nemaju sta kobasica radi, jer su isto tako izvrsili 100tina kobasica za koje pojma nemaju sta rade. Ali su im koristile (instalirali app/podesili nesto itd). Ako ocekujes da obicni korisnici barataju konzolom kao i sys admini i znaju sta izvrsavaju i sta ce se desiti nakon izvrsene komande, ha ha. Budi siguran da se to nece desiti.

Koga to Linux tera da koristi terminal? Zbog cega se Windows korisnici kada predju na Linux odmah uhvate za terminal? Terminal na Linux-u, kao i na Windows-u, nije obavezan.
Citat:
Reci isto tako obicnom Windows korisniku da otvori cmd i izvrsi ping komandu, nece imati pojma sta je cmd. Zato sto mu za svakodnevni rad cmd nije potreban.

Ali zato kada prdje na Linux, isti taj korisnik prvo startuje terminal iako mu isti nije neophodan, a i pojma nema sta bi s njim, pa onda ode na neki forum i pljuje po Linux-u kako nista ne radi.
Citat:
A sa velikom moci dolazi i velika odgovornost ;)
http://serverfault.com/questio...ke-sudo-rm-rf-no-preserve-root

Tako je burazer upucao server, jer je nepaznjom chmodovao / umesto /neki dir, jer nubac nije video da je napravio razmak posle /. Tako da price o lakoci koriscejna racunara kroz konzolu ne piju vodu. Sve je super dok se u jednom trenutku ne zaneses. "Sitna" greska, steta velika.

Zbog cega na pomenutom linku koristi --no-preserve-root opciju kada pokusava a ukloni /mnt/hetznerbackup? To isto moze i sa rm -r. Klasican trol. A i zbog cega bi obican desktop korisnik pokretao ove komande? Da li mu one trebaju da gleda film, slusa muziku, salje mail, pretrazuje net, igra igrice, koliko ja znam ne.


Vidi komercijanlne *NIX-e (OSX, Android). Na Androidu nije ni moguće dobiti root privilegije (bez otključavanja telefona) upravo zato što će neuki baš u terminal (normalna ljudska radoznalost!). Ti onda objasni studentu književnosti ili filozofije da treba da pročita jednu knjigu pre no što počne da prčka po sistemu kao root (davne 2000 kad sam se prvi put susreo sa Linuxom sa SUSE 6.4 dolazilaje i knjiga na par stotina strana u kojoj su do u sitna crevca opisali administraciju linuxa i koju sam čitao). To je upravo i razlog zašto Linux nije uspeo na desktopu, i zašto i ne treba da "uspe". EDIT: Iz prvog posta u temi (http://itvision.altervista.org...y.for.the.desktop.current.html) citat

Citat:
I want to make one thing crystal clear - Windows, in some regards, is even worse than Linux and it has its own share of critical problems. Off the top of my head I want to name the following quite devastating issues with Windows: ... • the user as a system administrator (thus viruses/​malware - most users don't and won't understand UAC warnings)


Pozdrav.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.06.2016. u 08:55 - pre 94 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Na Androidu nije ni moguće dobiti root privilegije (bez otključavanja telefona) upravo zato što će neuki baš u terminal (normalna ljudska radoznalost!).


Ne, već zato što će skinuti i pokrenuti aplikacije koja koristi root privilegije. Eskalacija privilegija nema veze sa komandnom linijom.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)13.06.2016. u 14:10 - pre 94 meseci
Znam da eskalacija privilegija nema veze sa tim, već da čoveku treba samo dati Android tablet i reći mu to je to što tražiš. Ako misliš da može jedan OS i za tablet i za HPC klaster, ne može, svi programeri bi odmah prešli na bsd na klasterima. A o remote administraciji po firmama i koliko to treba da ne pričam. Ovo nije trolovanje, ako nećete da budete root rešenje je zaista Android a ko god je napisao taj članak gore je trolčina! Ne može i jare i pare!
Još da dodam, ovaj Android mi ne daje ćiriličnu tastaturu koja mi sigurno treba, a ni kineski,japanski,arapski,devanagari itd što svaki kršteni OS ima danas jer operater određuje koji su jezici dostupni. Smešno, ali kad je Android kao matrixć šta ćeš? Crvenu ili plavu pilulu?


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 13.06.2016. u 15:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Zašto Linux nikada nije uspio na desktop-u (detaljna i objektivna analiza)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14

[ Pregleda: 83537 | Odgovora: 273 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.