Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

E-bike, punjac ne puni dovoljno?

[es] :: Elektronika :: E-bike, punjac ne puni dovoljno?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15112 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?04.02.2016. u 17:31 - pre 99 meseci
Evo jos jednog primera iz zivota:

Tetka je kupila taj kineski Elektro-Bajs na 4 x 12V AKU pre par godina.
Sve je bilo lepo i dobro dok punjac nije poceo prerano da javlja da su Akumulatori puni u FULLu.

Tu pocinju muke i problemi...

Garancija istekla, a AKU paket koliko god da ga punis --Nema snage ni do centra naselja !

Obratila se lokalnom dileru (tamo gde je kupljen elektro bicikl) za narudjbu nova 4 akumulatora.
Posle 4 nedelje stigla 4 AKU komada, ugradjena, punjena, vozena--I to je sad kao OK.

Za 3 nedelje (21 dan) ispostavilo se da NEMA vise voznje sa tim NOVIM aku.

Ista dijagnoza: za par sati punjac prijavi da su akumulatori FULL puni.
Ali normalne voznje sa tako "Nakaradno" napunjenim AKU paketom -----Nema šanse!

Posle reklamacije: ---Reklamacija uvazena.

Stiglo novih 4 akumulatora, ugradjeno, punjeno do "Automatskog" isklucenja.
(punjeni, --posto ne mogu da voze motor tako novi )

Nije proslo 2 nedelje voznje, akumulatori : ISTA DIJAGNOZA ! _____nemaju snage,

Garancija i dalje traje na nove (crknute) akumulatore.
Posle puno prepucavanja, tel-razgovora i ubedjivanja, ---stigla nova 4 akumulatora.

Sad se ceka kad ce da se ponovi signalizacija na punjacu tipa:

-Akumulatori puni ! ---- "Al ces da se vozis samo na kratko" :)

Sve u svemu,..........MARKETING je cudo !

pOz





Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.static.stcable.net.



+12 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 08:33 - pre 99 meseci
Rekao bih kao i kod mobilnih, verujem da ce i ovde neko naci kvalitetne aku, makar i nesto skuplje, naravno jeftinije nego novi bajs
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.181.*



+356 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 09:54 - pre 99 meseci
Da kratko prokomentarisem oko gel akumulatora.
Nije reda radi navedena inicijalna struja punjenja na gel akumulatoru. To je granicna struja koju akumulator moze primiti kod
punjenja, a i isporuciti kod praznjenja, bez degradacije strukture celije- citaj degradacije kapaciteta.-
Gel akumulatori se koriste kod potrosaca koji imaju priblizno stalnu potrosnju, a koja je manja od inicijalne struje
punjenja.
Za ovo biciklo idealna baterija bi bila duplo veceg kapaciteta, a takva je itekako skupa.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 10:37 - pre 99 meseci
Treba da se prepravi punjač da prekida punjenje na 4 x 14,4V do 4 x 15V. Sada je podešen da puni do 4 x 14 V. Na bateriji piše "Cycle use: 14,4V - 15V".

Ili su akumulatori izgubili kapacitet. Ipak su kineski.
 
Odgovor na temu

Slobodan čovek

Član broj: 284736
Poruke: 1307
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 10:40 - pre 99 meseci
Citat:
Living Light: Evo jos jednog primera iz zivota:

Tetka je kupila taj kineski Elektro-Bajs na 4 x 12V AKU pre par godina.
Sve je bilo lepo i dobro dok punjac nije poceo prerano da javlja da su Akumulatori puni u FULLu.

Tu pocinju muke i problemi...

Garancija istekla, a AKU paket koliko god da ga punis --Nema snage ni do centra naselja !

Obratila se lokalnom dileru (tamo gde je kupljen elektro bicikl) za narudjbu nova 4 akumulatora.
Posle 4 nedelje stigla 4 AKU komada, ugradjena, punjena, vozena--I to je sad kao OK.

Za 3 nedelje (21 dan) ispostavilo se da NEMA vise voznje sa tim NOVIM aku.

Ista dijagnoza: za par sati punjac prijavi da su akumulatori FULL puni.
Ali normalne voznje sa tako "Nakaradno" napunjenim AKU paketom -----Nema šanse!

Posle reklamacije: ---Reklamacija uvazena.

Stiglo novih 4 akumulatora, ugradjeno, punjeno do "Automatskog" isklucenja.
(punjeni, --posto ne mogu da voze motor tako novi )

Nije proslo 2 nedelje voznje, akumulatori : ISTA DIJAGNOZA ! _____nemaju snage,

Garancija i dalje traje na nove (crknute) akumulatore.
Posle puno prepucavanja, tel-razgovora i ubedjivanja, ---stigla nova 4 akumulatora.

Sad se ceka kad ce da se ponovi signalizacija na punjacu tipa:

-Akumulatori puni ! ---- "Al ces da se vozis samo na kratko" :)

Sve u svemu,..........MARKETING je cudo !

pOz


A punjač nisu ni proveravali...
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 10:44 - pre 99 meseci
Jasno je da su SLA baterije kompromis zbog cene.

A medju kod nas dostupnim baterijama svakako su Ultracell i Triax bolje od ovih "Kung Long", a neznatno su skuplje. Mislim da imamo i uvoznika za Panasonic, ali one su skoro pa duplo skuplje.

Osetljive su one na mnogo sta:
1. datum proizvodnje - od kada su proizvedene u tamo negde u Kini, stigle brodom u kontejnerima, uvoznik uvezao kontejner, u kom roku moze na ovom jadnom trzistu rasprodati kontejner?
2. uslove cuvanja - U kojim uslovima su transportovane, kako ih uvoznik cuva? Recimo na 30 stepeni C, storage life im je manji od 12 meseci, za to vreme padnu na oko 40% kapaciteta, na 40 stepeni (a transportuju se limenim kontejnerom po ekvatoru) je jos drasticnije.
3. uslovi eksploatacije, opet uslovi cuvanja, kvalitet punjaca, dubina praznjenja.

Da sam napravi li-ion bateriju od industrijskih 18650 celija treba mu 30 komada za kapacitet od oko 7Ah ili 40 kom za oko 9Ah ili oko 80-100e, plus punjac. To je malo vise od dva kompleta olovnih. Sa druge strane imao bi visestruko manju masu, bolje karakteristike i duzi vek
Edit: sad vidim da je 48v baterija, ne 36, pa mu treba 40-50 celija i druge su cifre u pitanju.



[Ovu poruku je menjao dlalic dana 05.02.2016. u 12:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
46.174.96.*

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 12:23 - pre 99 meseci
Pala je i meni na pamet li-ion baterija. Pa sam malo kopao po netu i nadjem je od 48v 20ah, sa lhnjacem za smao 630$. Biciklo i po kupim za te novce. Ali bi verovatno nadzivela 10 kompleta akumulatora po 120e. A kapacitet joj je znatno veci. Videcemo, mozda se proda pa u potragu za nekim firmiranim bajsom sa li-ion baterijom, ali i oni uglavnom ne mogu sami da idu, mora da se pedala. Ili ako idu sami onda prelaze 20-ak km...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 13:24 - pre 99 meseci
Za malo para http://www.ebay.com/itm/Digita...m2ee5132f78:g:JE4AAOSw~gRV1pcD i http://www.ebay.com/itm/Voltag...m4872856383:g:WY8AAOSw~1FUVvpT
jos sijalica,sastavi se postrojenje sa kojim se izmjeri kapacitet akumulatora. Ovi linkovi su prvi na koje sam naisao ali moze se obadvoje kupiti za 15 USD (treba malo istraziti).

U wattmeter ono plavo sa LCD-om se uvodi akumulator na izlazu ceka ono kino sa led display.Na istom se podesi donji prag 10,8V i spoji na napunjen aku.Sijalica prazni akumulator do 10.8V. Moze se otici i spavat i ujutru procitati podatke.
Radi posao i u poredjenju sa nekim skupim spravama za mjerenje kapaciteta rezultat je tu negdje u par deka :)
[img][/img]
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 15:54 - pre 99 meseci
Citat:
ludidzora28:
Pala je i meni na pamet li-ion baterija. Pa sam malo kopao po netu i nadjem je od 48v 20ah, sa lhnjacem za smao 630$. Biciklo i po kupim za te novce. Ali bi verovatno nadzivela 10 kompleta akumulatora po 120e. A kapacitet joj je znatno veci. Videcemo, mozda se proda pa u potragu za nekim firmiranim bajsom sa li-ion baterijom, ali i oni uglavnom ne mogu sami da idu, mora da se pedala. Ili ako idu sami onda prelaze 20-ak km...

Vidi, ja imam ovaj, gde mora da se pedala (tzv asistent). Nije to uopste lose, biras nivo asistencije, i to vrlo lepo radi. A i taj senzor okretanja pedala se da prevariti. Uglavnom svi firmirani, sa EU trzista su ovakvi zbog zakonske regulative. Naime za ove sto mogu da idu 100% na struju treba polaganje neko, tj dozvola, kaciga itd. Dok su ovi asistent i dalje bicikli.

Ovi sto se kod nas po oglasima prodaju su ako ne svi, onda velikim delom kradeni u EU i kao takvi bez baterije i punjaca. Pa opet moras nesto improvizovati.
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 17:47 - pre 99 meseci
Pa da, to i ja gledam. 90% njih nema punjac i kljuc, po koji ima bateriju i pitanje je kakvu. A traze lepe cene, nasao sam jednog blizu mene, fali samo pujac, a kad sam video akumulator, jedan komad 12V 1.3Ah, taj bi isao cele 2 sekunde. A meni bas treba varijanta bez pedala, jer sam ga uzeo kevi, posto nema polozeno, kazne su nenormalno velike, sad tesko moze i da polaze pa se sve svelo na biciklo da se ne voza na skuteru i rizikuje. A treba da ima autonomiju od 30km da moze da ode do grada i nazad. I za to ispade kinez na kraju najbolji.

Gledao sam i za baterije, jedna celija je 330 din, traba mi 13 komada za 48V i to sve puta jedno 5-6 da dobijem 11-13.2Ah, dodje mu oko 200e + punjac + da ih neko spoji jer ih ja mogu samo lemiti a nije preporucljivo. Pitanje je koliko ce one trajati? Da se tera sa akumulatorima a kad riknu skroz da uzmem baterije i teraj...
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?05.02.2016. u 20:06 - pre 99 meseci
I ja sam moj uzeo sa slicnom namerom, za stariju, slabije pokretnu osobu, koja ce uskoro ostati bez dozvole. Ja sam birao prednji pogon sa namerom da zadnji tocak zamenim osovinom za tricikl. Posto ta osoba jos ima dozvolu, i bike je jos kod mene, neprepravljen.
Meni, posto je tricikl u planu, prostor za baterije i masa nisu (prevelik) problem. Autonomija je dovoljna 15-20km po ravnici i mene i SLA zadovoljavaju. Ali sam dosta eksperimentisao, i definitivno SLA imaju probleme o kojima sam pricao. U startu nemaju deklarisani kapacitet (mozda kad izadju iz fabrike), duboko praznjenje ih urnise, velike struje ih urnisu, losi punjaci i redno punjenje ih urnisu.

Sto se broja ciklusa tice, SLA bi po datasheet-u trebalo da izdrze oko 200 dubokih praznjenja (80-100%) i oko 600-800 plicih ciklusa (30%). Po mom iskustvu, nema sanse. Narocito ona prva cifra je nerealna. Liion bi trebalo da traju bar 500-600 ciklusa. Nisam ih koristio u ebike-u, ali iskustvo iz ostalih uredjaja to potvrdjuje
Pod dubokim praznjenjem se racuna do 10.8 po bateriji. Ako padne ispod, ugasio si sa baterijom. A ti imas cetiri baterije na red. Vec naslucujes problem, isti kao i sa punjacem. Elektronika gleda ukupan napon i kada padne ispod 4x10.8v iskljucuje, tj daj boze da uopste iskljucuje. A u tom trenutku je sasvim sigurno neka od baterija vec duboko podpraznjena.

[Ovu poruku je menjao dlalic dana 05.02.2016. u 21:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 08:02 - pre 99 meseci
Evo i jos malo informacija od mene. Merio sam jutros struju, i sa vozacem od 70 i od 110kg u svim slycajevima, kretanje/voznja, se krece od 9 do 10A, a napon sa polupraznim baterijama pod maksimalnim opterecenjem (kretanjem) ne pada ispod 46V. E sad, kad se u obzir uzme ova struja, ispadne da bi mozda presao 30km pri brzini 30km/h. Cekam malo toplije vreme pa cu ga ja testirati dok ne stane, ili dok napon ne dodje do 10.8V po akumulatoru pod opterecenjem ako sam ne stane. Pa ce to biti prava slika koliko moze da predje...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 08:57 - pre 99 meseci
Milane,......ostajes "ludidzora28 " ----do kraja ovog Veka !

Kakva Ti merenja izvodis , pa TO svet nije video

Drago mi je .....da neko tako vodi racuna o podacima, o merenju i o Arhiviranju!

Ma, SJAJNO !!!


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
212.200.247.*

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 11:57 - pre 99 meseci
Pa jbg... da vidim koliko struje izlazi iz njih. :D Sad sam uzeo digitalni instrument pa mi se moze... merio sam i akumulatore sad dok su se opet punili, u pocwtku su svi bili jednaki a na kraju je situacija, 14V-13.5V-13.6V-13.6V, ukupno kad merim 55V i tu pubjac iskljucuje. Da li je o a razlika u akumulatorima od 0.5V velika?
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 11:59 - pre 99 meseci
Da i taj od 14V je krivac!
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 13:52 - pre 99 meseci
Pu, majku mu... a kad ih iskljucim sa punjaca, koji je zavrsio punjenje, napon na svakom akumulatoru je ravo 13V. Kako stavim punjac, krene da puni na sekund i odma se ugasi i opet su naponi kao u prethodnom postu. E sad, ajmo dalje. Moram da pitam, ne zamerite. Da li bi znacila informacija od kojih IC kola je punjac napravljen, pa da neko da neku ideju kako ga prepeaviti da gasi na 60V, ako uopste moze da dostigne taj napon a rekao bi da moze jer kada ga prikopcam i krene da se puni na taj sekund napon dodje do 58-59V pa dok se ne ugasi.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.181.*



+356 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 15:13 - pre 99 meseci
Ne znam kako je izvedena signalizacija zavrsetka punjenja, ali kad punjac kaze da su puni recimo navece-ostavi ga do ujutro ukljucenog.
Kad signalizira da su baterije pune ostaje i dalje punjenje malom strujom, nece baterijama skoditi ali ima sanse da se preko noci
baterije napune. Taj sa neznatno povisenim naponom ima manji kapacitet i on zeza cijelu kombinaciju.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 21:10 - pre 99 meseci
na taj kraj punjaca jedino ima LM358, jel moze kako preko njega? Da ja njega ipak malo operisem... :D
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.181.*



+356 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?06.02.2016. u 21:28 - pre 99 meseci
Koliki je napon praznog hoda punjaca-baz prikljucenih akumulatora?

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

ludidzora28
Milan Najerica
Mladenovac

Član broj: 159215
Poruke: 556
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.ludidzora.co.nr


+20 Profil

icon Re: E-bike, punjac ne puni dovoljno?07.02.2016. u 06:58 - pre 99 meseci
na dzeku sto ide na bajs imam ravno 55v

[Ovu poruku je menjao ludidzora28 dana 07.02.2016. u 08:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: E-bike, punjac ne puni dovoljno?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15112 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.