Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prikazivanje navoja u draftingu-problem

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Prikazivanje navoja u draftingu-problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10121 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Prikazivanje navoja u draftingu-problem02.12.2015. u 20:02 - pre 100 meseci
Poštovani,
Radio sam nešto jednostavno i "naleteo" na problem: u modulu Part Design uradio sam ploču pravougaonog oblika i urezao četiri navoja komandom Hole. Prvi navoj je pozicioniran u okviru komande Hole, a ostala tri (navoji su raspoređeni u obliku pravougaonika) pomoću komande Rectangular Pattern. Pokrenuo sam Drafting modul i hteo da komandom Offset Section View prikažem dimenzije navoja. Međutim... U preseku se video samo otvor po dubini ploče a nigde navoja... probam da uradim presek drugog navoja - ista situacija. Tek treći pokušaj je dao tačan rezultat. Da paradoks bude veći u projekciji koja je gleda na površinu pravougaone ploče vide se regularno sva četiri navoja. Ono što sam "zaključio" iz ove situacije je sledeće: komandom Offset Section View može se dobiti ispravan presek (u kome se vidi da je reč o navoju) jedino ako se "preseče" originalni navoj i prvi sledeći navoj dobijen komandom Rectangular Pattern. Da li se neko od kolega sreo sa ovakvom situacijom i kako rešiti ovaj problem? Da, reč je o CATIA V5R21 (regularna instalacija i portabl verzija) i isto se dešava u obe verzije.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
5.134.105.*



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem02.12.2015. u 20:42 - pre 100 meseci
.

Probao sam to sto opisujes i desila mi se slicna stvar. Najnovija verzija, V5-6R2015


.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

NePitajteMene
MechEng,Project Engineer, CatiaV5 Design
Engineer for military vehicles
BG,Srbija...for now

Član broj: 244329
Poruke: 185



+21 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.12.2015. u 16:28 - pre 100 meseci
Bravo, aleksim, uspeo si da nadjes bug u softveru, i mene si pogubio ;)

Fora je da jadna catia nije ocekivala tvoj nacin razmisljanja za patternovanje, pa si je zbunio...mogao si u prvom patternu (Feature Pattern.1 u drvetu) da zadas drugi dodatni smer prostiranja po kojem zelis da rasporedis rupe-X.osa u ovom slucaju, izaberes da oces u drugom smeru 2 instance rupe u 1 vrsti, i voilla...navoji se prikazuju u preseku na crtezu :)

Opasni ste testeri softvera, ne uradite sta Catia (tj.njeni programeri) ocekuje i odma' se stvori problem

PS: fajlovi su u v5r21_SP6
The eye through which I see God is the same eye through which God sees me; my eye and God's eye are one eye, one seeing, one knowing, one love.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
5.134.105.*



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.12.2015. u 17:40 - pre 100 meseci
.


Pazi stvarno, ovako je dobro. Doduse, ovo bi trebalo da bude "regularan" nacin pattern-ovanja.

Mozda je stvarno bug...
.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
109.93.0.*



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.12.2015. u 19:30 - pre 100 meseci
Da, ovo bi trebalo da bude "regularan" način, kao što je Tex707 napisao. Međutim ono što sam ja pokušao takođe nije pogrešno - bar se meni tako čini :). Ovako "nerezonsko" razmišljanje je dovelo do otkrića propusta u DS. Još kad bi im neko javio da ovo isprave... :) Onda bi bilo sve ovo od neke koristi. Samo još jedna sitinica - da li se ovo javlja i u ranijim verzijama (V5R10 na primer) ili je ovo novijeg datuma?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
*.cpe.vektor.net.



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem18.12.2015. u 19:13 - pre 100 meseci
.

Naisao sam na donekle slican problem - centralne linije se negde generisu u draftingu, a negde ne.
.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

NePitajteMene
MechEng,Project Engineer, CatiaV5 Design
Engineer for military vehicles
BG,Srbija...for now

Član broj: 244329
Poruke: 185



+21 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem20.12.2015. u 00:15 - pre 100 meseci
Ljudi, potrudite se malo oko dress-up-a/uredjenja/doterivanja crteza, barem koliko se trudite i oko modelovanja...crtez je i dalje zakonski obavezujuci dokument, odnosite se prema njemu s ljubavlju i postovanjem i braneci cast profesije, crtez jos uvek umro nije i nadajmo se da nikad i nece ;)

Postoje lepe ikone za fino stelovanje i doterivanje crteza, ne moze samo da se fljusne pogled i presek i cao zdravo, autogenerisi zeljene elemente, i sto pre da se zavrsi, a posle fali ovo, fali ono...ako fali, ima komandi koje rucno dodaju centerline mnogo bolje nego automatski generisane u pogledu

Svi alati su tu, pa i ako nesto ne ide automatski i po ukusu i odmah iz prve, uvek moze da se dotera sa alatkama koje su na raspolaganju, samo trazi posvecenost, vezbu i strpljenje barem 50% koliko se vremena posvecuje i modelovanju :P




The eye through which I see God is the same eye through which God sees me; my eye and God's eye are one eye, one seeing, one knowing, one love.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
*.cpe.vektor.net.



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem20.12.2015. u 06:01 - pre 100 meseci
.


Naravno da se crtezi doradjuju, nije to pod znakom pitanja. Ono sto buni je zasto neki kruzni otvori dobijaju centerline automatski a neki ne, a potpuno su identicni i na istoj povrsini.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem30.01.2016. u 23:06 - pre 99 meseci
Da ne otvaram novu temu a novo pitanje na neki način je povezano sa naslovom teme:
Glavni sklop je A, a njegovi delovi su pozicija A1 i podsklop B (tim redosledom). Podsklop B ima dve pozicije, B1 i B2. Na poziciji B1 postoje kružni otvori (ili urezani navoji). Potrebno je u sklopu A, na poziciji A1 izbušiti otvor (urezati navoj) čiji se centar poklapa sa otvorom na poziciji B1, koristeći komandu Assembly Hole. Pozicije A1, B1 i B2 su ploče proizvoljnih dimenzija. DA, reč je o modulu Assembly Design.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem03.02.2016. u 23:51 - pre 98 meseci
Mislim da sam našao rešenje. Ukratko da objasnim zašto mi treba ovakva upotreba komande Assembly hole: Imam cev sa prirubnicom (podsklop B) koju čine prirubnica (poz. B1 sa otovorima) i cev (poz. B2). Takvu cev sa prirubnicom vezujem za jednu ploču (poz. A1) vijcima. Obzirom na tehnološki nivo u našim uslovima, jedino ispravno rešenje je da otvore na poz. A1 (i navoje) treba uraditi "prenošenjem" otvora sa prirubnice.
Da bih ovo uradio u CATIA V5, potrebno je kružnicu otvora na prirubnici "proglasiti" javnom, komandom Publication (padajući meni Tools). Tek nakon toga moguće je u sklopu A na poziciji A1 komandom Assembly hole poklopiti centre otvora sa prirubnice i novoformiranog otvora na ploči A1. Možda nekome i bude od koristi ovo podsećanje... :)

DA ne bude sve bez problema, pobrinuo se Drafting modul: pošto je otvor na poziciji A1 dobijen komandom Assembly Hole, za očekivati je da na radioničkom crtežu ploče A1 ne bude tog "sklopnog" otvora. Međutim... Dosije X je ponovo aktuelan...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

Tex707
CATIA designer
Belgrade

Član broj: 92914
Poruke: 380
*.cpe.vektor.net.



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.02.2016. u 06:33 - pre 98 meseci
.
Svaka cast druze, veoma je korisno!

Iskreno, ne razumem zasto mislis da ovako napravljen otvor ne bi trebaloda se pojavi an crtezu.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.02.2016. u 23:13 - pre 98 meseci
Onako kako ja shvatam bušenje otovra u sklopu jeste baš to da se otvor na ploči A1 vidi tek u crtežu sklopa A, ne i u radioničkom crtežu ploče A1. A i ime komande Assembly hole bi trebalo da mu znači to :).
Činjenica je da podsklop B (cev sa prirubnicom) može usled raznih drugih faktora da ima nezavisan položaj u odnosu na ploču A1 i onda jedino ima smisla upotreba komanda Assembly hole. U suprotnom ako se "unapred" izbuše otvori na ploči A1 postoji mogućnost da se zbog odstupanja položaja cevi sa prirubnicom otvori na prirubnici i na ploči A1 ne poklope.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem06.02.2016. u 23:23 - pre 98 meseci
Zaboravih da pitam još nešto u vezi Assembly hole: postoji li način da se u komandi reuse pattern kao objekat koji se više puta ponavlja iskoristi recimo rezultat komande Assembly hole?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem28.09.2017. u 12:55 - pre 78 meseci
Evo da ponovo oživim ovu temu: Da li je neko pronašao način da rezultat komande Assembly hole bude "vidljiv" samo u sklopu, a ne i u poziciji (govorim o drafting modulu)?

Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
188.124.214.*



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem30.09.2017. u 11:39 - pre 78 meseci
Citat:
aleksim:
Da ne otvaram novu temu a novo pitanje na neki način je povezano sa naslovom teme:
Glavni sklop je A, a njegovi delovi su pozicija A1 i podsklop B (tim redosledom). Podsklop B ima dve pozicije, B1 i B2. Na poziciji B1 postoje kružni otvori (ili urezani navoji). Potrebno je u sklopu A, na poziciji A1 izbušiti otvor (urezati navoj) čiji se centar poklapa sa otvorom na poziciji B1, koristeći komandu Assembly Hole. Pozicije A1, B1 i B2 su ploče proizvoljnih dimenzija. DA, reč je o modulu Assembly Design.


Na zadnje pitanje nemam odgovor, ali pogledaj primjer u prilogu vezano za ovu temu od renije.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem02.10.2017. u 09:31 - pre 78 meseci
Slaviša, hvala na poslatom primeru, ali nažalost to nije od pomoći za ono što mi treba. Prosto je neverovatno da DS nije uzeo u obzir tako jednostavnu ("tehnologičnu") stvar... da sve ono odrađeno u sklopu nema uticaje na delove i (ili) podsklopove. Prevashodno za 2D dokumentaciju.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem05.10.2017. u 13:27 - pre 78 meseci
Da li je možda ovaj problem prevaziđen u CATIA V6 (odnosno u prelaznim varijantama R25 ili koja je već aktuelna)?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem12.12.2017. u 17:49 - pre 76 meseci
Kako je već reč o drafting modulu, evo još jedne nelogičnosti:
Podesio sam da se dxf fajlovi otvaraju pomoću CATIA V5 R20. Dvoklik na odgovarajući fajl u TC, otvori se drafting modul i crtež dxf, hoću nešto da izmerim (kotiram) kad sa strane nema palete sa alatima Dimension. Proverim, u podešavanjima, taj toolbar je uključen, ali ga ne vidim. Iskključim sve toolbar-ove, ostavim samo Dimension uključen, ali nema ga opet... U padajućem meniju pronađem Dimension paletu- sve radi...
Varijanta2: pokrenem CATIA V5 R20, iz padajućeg menija Fajl otvorim taj dxf fajl i onda vidim da je paleta sa Dimension alatima vidljiva sa strane...
Ima li neko ideju o čemu se radi?


Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem14.12.2017. u 08:18 - pre 76 meseci
Poštovane kolege forumaši,
Moja prethodna poruka je bila "šum": najverovatnije je došlo do "kolizije" na relaciji CATIA V5 - operativni sistem, koja je trajala neko vreme, pa sam zato ja prijavio kao problem. Dan ili dva nije bilo potrebe da otvaram dxf fajlove, pa sam jutros probao i sada radi Drafting modul onako kako treba. Izvinjavam se kolegama zbog nepotrebne uzbune.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem17.12.2017. u 22:15 - pre 76 meseci
Citat:
Tex707:
.

Naisao sam na donekle slican problem - centralne linije se negde generisu u draftingu, a negde ne.
.

Nije baš odgovor u potpunosti, ali može da navede na razmišljanje: kada koristimo komande Hole ili Pocket, kružni otovri u drafting-u imaju generisane centralne ose, ali ako se u sketch-u izvrši projekcija kružnice (a koja ne pripada datom sketch-u) na neku ravan, pa potom ta novodobijena skica iskoristi za komandu Pocket, onda se kao rezultat u drafting-u dobije otvor ali bez centralnih linija... Zašto je to tako-treba pitati DS...
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Prikazivanje navoja u draftingu-problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10121 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.