Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prikazivanje navoja u draftingu-problem

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Prikazivanje navoja u draftingu-problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10119 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem18.12.2017. u 21:16 - pre 76 meseci
Mislim da sam pronašao razlog zašto se nekada u drafting-u ne pojavljuju centralne linije:

U prethodnoj poruci sam već pominjao projektovanu konturu u modulu Sketch. Ta projektovana kontura (neka bude to šlicovan otvor-Elongated Hole), dobijena komandom Project 3D Elements, predstavlja "jedinstvenu celinu žute boje" (nešto kao region u Acad-u). Ako se takva kontura iskoristi kao osnova za komandu Pocket, u draftingu se dobija šlicovani otvor bez generisanih centralnih linija.
E sad, ako se ta kontura ("žute boje") izoluje (Sketch modul, desni klik na konturu, i odabere komanda Isolate) ta kontura se pretvara u skup međusobno povezanih linija "bele boje". Ta i takva kontura (bele boje) ako se u part modulu iskoristi za komandu Pocket, rezultat je odgovarajući šlicovani otvor, a u drafting-u se dobije šlicovani otvor koji ima generisane centralne linije samo na jednom kraju...
Čak šta više, može se znati unapred (još u Sketch modulu) koji će kraj šlicovanog otvora imati generisane centralne linije... mada to i nije od nekog presudnog značaja...

Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem23.12.2017. u 21:07 - pre 75 meseci
Po rečima kolege Tex707, ovaj problem postoji i u novim verzijama CATIA-e. Ostaje nejasno zašto je to tako?
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
188.124.214.*



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem26.12.2017. u 18:34 - pre 75 meseci
Pretpostavljam da je razlog to što funkcija koja iscrtava centralne linije ne prepoznaje ivice kao kružne lukove, nego kao splajnove. U biti, sve linije u inženjerskim CAD sistemima su NURBS krive (splajnovi), pa tako i kružnica ili duž.
Gledano programerski, vjerovatno svaka linija ima jedno boolean svojstvo na osnovu kojeg funkcija za iscrtavanje centralnih linija prepoznaje da li je to kružnica/luk ili ne.

Probaj ovako: na User selection filter paleti, deaktiviraj alatku Intersection Edges activation. Tada pri projektovanju u skici CATIA ti neće hvatati cijeli lanac ivica/linija, pa moraš selektovati svaku ponaosob pri projektovanju.
Pogledaj razliku na screenshot-ovima:
http://prntscr.com/hsjzj0
http://prntscr.com/hsk0ia

Ja sam eksperimentisao na tom primjeru, pa u R26 ne dobijem generisane centralne linije ni nakon Isolate. Ako pri projektovanju konturu Pocket-a sastavim kako sam opisao onda uredno dobijem centralne linije automatski.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem27.12.2017. u 12:10 - pre 75 meseci
Možda je pitanje (konstatacija)trivijalno: kod mene u Sketch modulu u paleti "User selection filter" nema te opcije "Intersection Edges activation". Postoje alatke Point filter, Curve filter, Surface filter, Volume filter, Feature Element filter i Geometrical Element filter. Koristim V5R20 i V5R21. Tako da nisam mogao da isprobam navedeno. Što svakako ne znači da ne verujem da je tako... :).


Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

SlavishaT
Slaviša Todorović
konstruktor alata za obradu lima
Prijedor

Član broj: 41978
Poruke: 358
188.124.214.*



+5 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem27.12.2017. u 13:05 - pre 75 meseci
U pravu si, "Intersection Edges activation" je novotarija. Takođe je novo da prilikom aktiviranja ''Project 3D Elements'' u skici pojavi se dijalog, pa ne moraš tu alatku startovati dvoklikom ako želiš brzo odraditi uzastopno projektovanje više elemenata.
To sada u kombinaciji sa "Intersection Edges activation" radi slično kao ''Extract'' u GSD. Ja sam prije par mjeseci napravio skok sa R19 i R21 na R26, a ove promjene u skici su vjerovatno došle i ranije. Cijele 2016te gotovo da nisam ni koristio Katiju, pa nisam ni pratio šta ima novo. U zadnjih 6 godina, a možda i više, realno i nema ništa novo u V5, tako da se i ne isplati plaćati održavanje, osim ko mora da se prilagođava prema klijentima.

Isprobao sam sljedeće u R21:
Kada projektujem jednu po jednu liniju šlica klikanjem na grafičkom prikazu, onda uredno iscrta centralne linije u draftu.
http://prntscr.com/hsv9vx

E sad zanimljivo :) Kada se projektuje komplet skica pa odradi isolate to funkcioniše kao što si opisao i dobijem samo jednu centralnu liniju. Kada odradim ''Complement'' kružog luka na kom ne dobijem centralnu liniju onda je rezultat ovakav: http://prntscr.com/hsvlc3
Biće da funkcija koja automatski iscrtava centralne linije pri generisanju View-a provjerava i orjentaciju kružnog luka.
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem27.12.2017. u 13:35 - pre 75 meseci
Rešenje ipak postoji: Izbegavati projektovanje neke skice na neku ravan, već "originalnu skicu" koristiti za komandu Pocket (napraviti otvor "iz druge ravni"). Ako nije neophodno koristiti projekcije skica...Proverio sam na nekoliko primera i tada u draftingu nije bilo problema sa generisanjem centralnih linija.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

NePitajteMene
MechEng,Project Engineer, CatiaV5 Design
Engineer for military vehicles
BG,Srbija...for now

Član broj: 244329
Poruke: 185



+21 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem27.12.2017. u 23:18 - pre 75 meseci
Probajte preko podesavanja opcija, kod mene radi na matoroj v5r20
The eye through which I see God is the same eye through which God sees me; my eye and God's eye are one eye, one seeing, one knowing, one love.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aleksim
niko ne zna

Član broj: 30954
Poruke: 365
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Prikazivanje navoja u draftingu-problem28.12.2017. u 20:17 - pre 75 meseci
Za kolegu NePitajteMene: u tom jezičku je čekirana opcija za generisanje centralnih linija, ali se anomalija dešava ako se za komandu Pocket koristi projekcija neke konture... Da se ne ponavljam... Ako nešto nisam dobro razumeo na onim slikama-izvinjavam se.
Ako ne govorim, to ne znači da ne moraš da me slušaš
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Prikazivanje navoja u draftingu-problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10119 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.