Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux distribucija za firmu

[es] :: Linux :: Linux distribucija za firmu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11900 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 12:37 - pre 102 meseci
Cisto sumnjam u neki napredak GUI alata za administraciju Linuxa u vremenu kad i Microsoft forsira konzolu (PowerShell).
 
Odgovor na temu

Fabolous
System Administrator
msca/ccna
Laktaši RS

Član broj: 317417
Poruke: 120

Sajt: gmarkovic.info


+8 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 12:49 - pre 102 meseci
Slazem se sa ovim, microsoft bas gura terminal u server 2012 a verovatno i za 2016
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 12:50 - pre 102 meseci
@bachi

Ima alata kao što su chef i puppet, npr. A ima ih još verovatno. Ali, ni ovo neće biti dovoljno, jel' da? Mora da bude baš, baš isto kao i gpedit.msc ili da drugačije rečeno mora da ima svaki bit iz (UnameIt *.msc kategorije) inkopiran i iskopiran i da `administrator` slučajno ne pomisli da nije kao u `native admin` okruženju, u suprotnom, aaaa bedak, ovo nije dobro, ne, ne...

Ja nisam u tim admin vodama, nekada sam imao tendenciju da postanem jedan od takvih, ali ipak sam se našao u web dev/coding svetu. A ono što se priča inače, jeste da su linux/bsd ili još bolje `opensource` sys/admini neuporedivo veće baje, samo iz tog razloga što im nije bitan UI već da li funkcioniše, na ovaj ili onaj način i znaju vrlo dobro šta treba da rade i tamo gde se uglavnom klikće i tamo gde se koristi vi/nano. Takođe, brzina prisvajanja novih načina/tehnologija kod ovih sertifikovanih i ovih opensource-ovanih jeste poprilično velika, na štetu ovih sertifikovanih.
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 13:15 - pre 102 meseci
Naravno da ne treba da bude klon MSa, ali da je slična filoSofija.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 13:33 - pre 102 meseci
Pa filoSofija i jeste slična. Deployment radi i ovde i onde.
about:networking
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 19:17 - pre 102 meseci
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.
 
Odgovor na temu

Joja82
Beograd

Član broj: 50336
Poruke: 346
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 20:42 - pre 102 meseci
konacno instalirah ovaj OpenSUSE. Na poslu sam ga podigao posto imam HYPER-V cluster na serveru 2012 i jako dobro radi, pa tako ujedno mogu da vidim kako radi na domenu na mojoj mrezi.

Instalirao sam KDE, mislim da je malo zahtevniji pa cu mozda probati i xfce posto mislim da je manje zahtevan. Ali me odmah na pocetku iritira sto mi ikonice na desktop izbacuje kao widgete :)

Cinnamon ili recimo mate okruzenje mi je nekako lakse za upotrebu nego ovo ali ok nije strasno. Ima u startu dosta aplikacija u sebi. Ima npr LibreOffice koji ja nesto ne volim, vise volim openoffice pa cu njega instalirati umesto ovog.

Dalje nisam stigao da vidim posto sam imao jos gomilu nekog posla ali nastavicu sutra i za vikend.

Taman mogu da istestiram sve sto mi treba. Mogu da testiram na domenu, file share pa cemo videti. :)

Kao sto je neko rekao treba probati sve varijenante.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu26.11.2015. u 21:07 - pre 102 meseci
Citat:
vladared:
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.

Tačno je da MS fura powershell, ali i dalje sve možeš da završiš preko GUI-a. Powershell omogućava napredniju administraciju i automatizaciju, podseća na *nix, :D ali se i bez toga može uspešno administrirati srednja mreža.

@Joja82, instaliraj xfce, svakako je manje grafički zahtevan, ne treba ti KDE.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 08:25 - pre 102 meseci
@bachi
kao što sam rekao pogledaj Novellov OES, a možeš da baciš pogled i na iPlanet, trenutno je licenciran pod RedHatom ako se ne varam... Oba alata imaju i te kakav GUI, a mogućnosti extremne.

@Joja82
Što se iskorišćennja memorije tiče imaš nekoliko članaka koji se bave ovim. Evo npr jedan (onako n abrzinu, znam da je star 2 godine) https://l3net.wordpress.com/20...rison-of-light-linux-desktops/

Imaš ovde malo o okruženjima http://beebom.com/2015/03/best-linux-desktop-environments . Probaj i odaberi. Najbiliskiji će im biti Windows like, mada recimo Francuska policija kada je prelazila na Linux bez problema su prešli koristeći standardni Ubuntu sa Unity okruženjem. LXDE je lepo rešenje, Cinnamon takođe (mada malo bagovito), ja sam išao na nekim krševima sam instalirao čak i Trinity, koje je KDE ali "staro" 3.5 okruženje, urađeno i modernizovano i izuzetno lagano.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 08:33 - pre 102 meseci
E da, da ne zaboravim. Za starije računare su se izuzetno lepo pokazali i Antix http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page i Mempis MX serija http://www.mepiscommunity.org/mx . U pitanju je kastomizovan Debijan, mepis postoji i u "full" varijanti (KDE npr), jedino dalje zavisi od tebe.
 
Odgovor na temu

Fabolous
System Administrator
msca/ccna
Laktaši RS

Član broj: 317417
Poruke: 120

Sajt: gmarkovic.info


+8 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 10:42 - pre 102 meseci
Citat:
bachi:
Citat:
vladared:
@bachi
nije free ali baci malo pogled na novell open enterprise server, pa ćeš dobiti malo ideje šta sve može linux. Postoje razne varijante, ali ne znam šta tačno očekuješ, pogotovu kada M$ počinje da fura fazon powershella.

Tačno je da MS fura powershell, ali i dalje sve možeš da završiš preko GUI-a. Powershell omogućava napredniju administraciju i automatizaciju, podseća na *nix, :D ali se i bez toga može uspešno administrirati srednja mreža.

@Joja82, instaliraj xfce, svakako je manje grafički zahtevan, ne treba ti KDE.

7

KDE bas opterecuje, ni sam nisam vjerovao, xfce puno bolja opcija ako se opensuse instalira na virutalci
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 12:48 - pre 102 meseci
Bolje Mate nego Xfce.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 13:37 - pre 102 meseci
Imaj na umu da ipak imaš manji izbor podrške za raznorazni hardver na Linuxu. Doooobro popiši šta radne stanice koriste od hardvera i da li postoje drajveri za n distribuciju Linuxa. Tu najviše mislim na bajate grafičke, neki specijalizovani hardver, skenere, štampače, čitače kartica, da li online servisi poput euprave, etrezora i ebankinga uopšte podržavaju Linux.

Nije samo do Emaila, weba i openofficea.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Joja82
Beograd

Član broj: 50336
Poruke: 346
212.200.75.*



+5 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 13:51 - pre 102 meseci
Pa znam to. To su uglavnom racunari sa Intel procesorom i integrisanom grafikom koja nema problema sa linuxom. E sad na neke od tih racunara ce biti povezana i fiskalna kasa e to ne znam kako ce raditi posto je ona povezana serijskim portom i za nju postoje odredjeni programi koji se instaliraju. neke kase koriste metalink program neke neki drugi eto to mi je nepoznanica...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 14:50 - pre 102 meseci
Obicno ne postoji potreba da se sav softver promeni odjednom, kao veceras zavrsavamo sa windows-om a ujutro krecemo sa linuksom, vec mozes da ides po 1-2 racunara nedeljno kod kojih nista ne pravi problem, a posle za ono sto preostane vidis sta ces - kazes imas nekoliko racunara sa legalnim windows-om, pa eto prilike za rokade na najproblematicnija mesta.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 17:05 - pre 102 meseci
Citat:
Joja82:
Pa znam to. To su uglavnom racunari sa Intel procesorom i integrisanom grafikom koja nema problema sa linuxom. E sad na neke od tih racunara ce biti povezana i fiskalna kasa e to ne znam kako ce raditi posto je ona povezana serijskim portom i za nju postoje odredjeni programi koji se instaliraju. neke kase koriste metalink program neke neki drugi eto to mi je nepoznanica...

Pa eto... Verovatno su ti programi Windows only ili drajveri Windows only, pa ćeš to morati da budžiš kroz Wine, pa onda nešto krene da zeza i ne radi i eto glavobolje za tebe.

Vidiš kako smo došlo do toga da nikada u firmi računari ne služe samo za Office, web i mail. Onda firma treba da se širi, pa se gleda neki domaći paket za računovodstvo, tj. ERP i tu su domaća rešenja uglavnom za Windows.

Jednostavno je Windows bolje rešenje, pogotovo kod nas, pogotovo sa jednim adminom (tvoja malenkost) koja nije ipak vrhunski stručnjak u Linux svetu, a ako nisi vrhunski stručnjak u Windows svetu, lakše se savladaju osnove dovoljne za početnu administraciju firme, nego da se savlada Linux.

Pa ja sam u firmi sa 100 računara podigao server, mrežne servise, domen i klijente tako što sam pročitao jednu jedinu knjigu, Mastering windows server 2000 od Mark Minasija... Zašto? Zato što me autor nije gušio sa kobajama od komandi i .config linijama, već mmc konzola, neka dobra logika i sve sam lepo završio, a pritom nisam nikakav vunderkid bio, prosečan pajser koji je toliko inteligentan da i dalje ne može subnetovanje da shvati do kraja bez subnet calculatora.

Linux je jednostavno skuplje rešenje za firmu, jer je održavanje takvih sistema dosta skuplje. Linux admina nema mnogo, pogotovo u Srbiji, dok Windows admina i kvazi admina ipak ima za izvoz.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 17:28 - pre 102 meseci
^^

A šta ako gazda bude bio voljan pa sabere ukupan novčani utrošak na m$ licence, ako se ustanovi da nema opensource softvera za to fiskalno 5ranye, pa izračuna da će taman toliko novca da mu treba da plati jednu osobu za izradu softvera za GNU/linux.. pa onda dobije svoje rešenje koje će da funkcioniše? Izrada jednog takvog programa, ne košta koliko jedan audi iz prošle godine.. 3 do 5 radnih dana - u vrh glave nedeju dana, jedan senior programer, rešava.

Osim toga, bachi bre.. :)) šta te je toliko istresao iz cipela onaj debiluntu? Do pre par nedelja si bio toliko oran da se tranzicionišeš, kad ono..
about:networking
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 17:38 - pre 102 meseci
Pa realno gledam na stvari, tj. nadam se da sam realan. Ali mislim da nije realno da gazda plati jednog programera da mu pravi drajver za kasu, program za kasu, a onda posle da se takva kasa poveže i na maloprodaju, pa maloprodaja i veleprodaja, pa onda sve to na komercijalu, pa na plan i analizu, pa onda i obračun zarada, pa da se malo vode i osnovna sredstva i sitan inventar, pa zalihe, pa delovodstvo, pa kadrovi... Ne mere to sa jednim čovekom.

Reč je o firmi koja ima par udaljenih objekata i sasvim je realno da ako krene posao da će mu stizati takvi zahtevi...

Ne kažem da je to nemoguće na Linuxu, vrlo je moguće, ali ne sa Bachijem ili Jojom kao adminom takvog sistema. A po ceni jednog Linux admina, gazda, odnosno poslodavac može da zaposli 2 Windows admina + plaća mesečno održavanje firmi koja mu je prodala knjigovodstveni paket. Ovaj jedan glavni da sedi u direkciji i bude tehnička podrška korisnicima, a ovaj drugi da bleji po terenu kada nešto zabode.

Da li grešim?

Što se tranzicije tiče, valjda će Xfce da sredi taj desktop composition do kraja do 2020. godine kada prestaje podrška za Windows 7 i 8.x i ako MS nastavi sa spyware komponentama, neću imati drugog izbora nego da koristim Linux, bar kod kuće.

Shvatio sam ovom avanturom da sam sposoban da ga koristim i neke stvari naučio, tako da sam sada sposoban da u nekoj mini firmi sa ograničenim budžetom podignem dns, dhcp, sambu i openvpn i da to radi ko zmaj. Dobro, uslovno rečeno sposoban, jer bez Webmina ne mogu da prdnem. :D Ostalo mi je još da prostudiram malo oko Linux grupa, kao i kako da to sve integrišem u MS AD, da prostudiram osnove bezbednosti Linuxa i za početak mi je to sasvim dovoljno.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 17:51 - pre 102 meseci
Problem Linux-a (bar meni tako deluje) je to sto je i za te osrednje stvari dosta konfuzan i nekonzistentan.
Ispadne lakse instalirati i podesiti Windows 8/10 (znaci poiskljucivati i izmeniti gomilu stvari) nego podesiti Linux.
Kasnije se to preokrene pa je lakse odrzavati Linux nego Windows ali u startu je ludnica.

@ bachi : Stvarno ne znam sto si toliko zapeo za taj Xfce kad ti stalno pravi probleme ; imas Mate , Cinnamon , Gnome 3 , KDE sa tim openbox-om i sl. pa probaj
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Linux distribucija za firmu27.11.2015. u 17:56 - pre 102 meseci
Ma hoću, nego nemam trenutno nedelju dana neprospavanih noći na raspolaganju. Čim to bude, eto mene ponovo sa pitanjima. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux distribucija za firmu

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11900 | Odgovora: 68 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.