Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podudaranje vrednosti

[es] :: Office :: Excel :: Podudaranje vrednosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3650 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Podudaranje vrednosti04.11.2015. u 13:44 - pre 102 meseci
Kako da me excel obavesti da imam dva različita imena pod jednom šifrom?


Enco
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti04.11.2015. u 17:01 - pre 102 meseci
Da li zelis samo da te obavesti ili zelis i da ti onemoguci da pogresis.

Ako zelis samo da te obavesti koristis Conditional Formating (tada dobijes obavestenje u vidu bojenja celije kao sto si dao u primeru)

Ako zelis da te spreci da uneses duplu vrednost onda koristis Data Validation. (tada jednostavno ne mozes da uneses

Zavisno od toga sto ti treba dacu ti resenje problema.
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti04.11.2015. u 17:02 - pre 102 meseci
Postavi tablicu imena i šifri negdje na sheetu ili nekom drugom sheetu
U B3 koristi formulu sa funkcijom VLOOKUP
Code:
=VLOOKUP(A3;range_sifri_i_imena;2;FALSE)
kopiraj dolje

Na ovaj način dovoljno je da upišeš ime a Excel će automatski postaviit šifru.
Iako bi ja radio obrnuto, upisivao šifre a Excel neka automatski doda ime
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti04.11.2015. u 17:08 - pre 102 meseci
@Ivek33
Dobra ideja.
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti05.11.2015. u 15:17 - pre 102 meseci
Citat:
2012:
Da li zelis samo da te obavesti ili zelis i da ti onemoguci da pogresis.

Ako zelis samo da te obavesti koristis Conditional Formating (tada dobijes obavestenje u vidu bojenja celije kao sto si dao u primeru)

Ako zelis da te spreci da uneses duplu vrednost onda koristis Data Validation. (tada jednostavno ne mozes da uneses

Zavisno od toga sto ti treba dacu ti resenje problema.



E hvala na brzim i nadasve dobrim odgovorima. Da, treba mi da me spreči da unesem duplu vrednost.
Enco
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti05.11.2015. u 15:20 - pre 102 meseci
Citat:
Ivek33:
Postavi tablicu imena i šifri negdje na sheetu ili nekom drugom sheetu
U B3 koristi formulu sa funkcijom VLOOKUP
Code:
=VLOOKUP(A3;range_sifri_i_imena;2;FALSE)
kopiraj dolje

Na ovaj način dovoljno je da upišeš ime a Excel će automatski postaviit šifru.
Iako bi ja radio obrnuto, upisivao šifre a Excel neka automatski doda ime



Uh, ideja možda jeste dobra za druge stvari. Radi se o tome što ja upišem naziv kupca, artikal, komada, broj otpremnice, pa broj fakture. Na drugom sheetu kažem samo broj fakture, a on upiše naziv kupca, popiše artikle pomoću matričnih ćelija i zbroji ih na kraju i dobijem fakturu.
Enco
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti05.11.2015. u 19:16 - pre 102 meseci
Citat:
milenkos78:
Citat:
2012:
Da li zelis samo da te obavesti ili zelis i da ti onemoguci da pogresis.

Ako zelis samo da te obavesti koristis Conditional Formating (tada dobijes obavestenje u vidu bojenja celije kao sto si dao u primeru)

Ako zelis da te spreci da uneses duplu vrednost onda koristis Data Validation. (tada jednostavno ne mozes da uneses

Zavisno od toga sto ti treba dacu ti resenje problema.



E hvala na brzim i nadasve dobrim odgovorima. Da, treba mi da me spreči da unesem duplu vrednost.


Da ti ne bi prepricava sta trebas raditi evo ti link ka objasnjenju. Ako ti bude trebalo dodatna pomoc, onda slobodno pitaj.

http://www.excel-easy.com/examples/prevent-duplicate-entries.html

Kolonu u kojoj se nalaze brojevi faktura ili sta ti vec treba mozes i imenovati (definirati ime/Define Name)

Samo da dodam, mada verovatno znas u samoj opciji Data validation mozes da promenis sadrzaj upozorenja koji se pojavljuje kad se pokusa nedozvoljena radnja.

 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 11:49 - pre 102 meseci
Eh, opet belaj...
Bio kupac, kupio 5 jabuka i dve narandže, pišem sledeće:

kupac- artikal - kom.- br. fakture
pera - jabuke - 5 - 312
pera - narandže- 2 - 312
Enco
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 12:53 - pre 102 meseci
Belaj, i to ozbiljan.

Kad ti neko odgovori i pokusa da ti resi problem prema zahtevu/pitanju koje si postavio onda procitas odgovor, kaze hvala i ako je odgovor zadovoljavajuci onda primenis ponudjeno resenje.
Ako dobijes odgovor koji iz nekog razloga ne mozes primeniti onda se opet zahvalis na necijem ulozenom radu/vremenu i postavis dodatno pitanje.
Ako dobijes odgovor koji ne mozes primeniti zbog svoje greske jer nisi dobro opisao projektni zadatak, opet se zahvalis ljudima/osobi koja je ponudila resenje i preformuliras pitanje.

Ti nisi uradio ni jedno od navedenog i sad imas dva problema.
Prvi, imas isti problem koji nisi resio i trazis resenje i dalje.
Drugi, trabas naci ko ce pokusati da ti pomogne, a video je kakav si.

Eto, toliko od mene po ovom pitanju.
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 13:00 - pre 102 meseci
2012 ijaooo, stvarno se veliko izvinjavam ako je došlo do nesporazuma, zahvaljujem i uvek ću to raditi. Ne znam čemu takva slika o meni, zahvalio sam se i zbog svoje greške sam ponovo preformulisao pitanje. Hvala na brzim i nadasve dobrim odgovorima.
Enco
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 14:00 - pre 102 meseci
Citat:
milenkos78:
Eh, opet belaj...
Bio kupac, kupio 5 jabuka i dve narandže, pišem sledeće:
Kad sam se već ukjljučio u rješavanje problema.
Nemoj nadalje komplicirati problem.
Postavi taj tvoj original file sa izmijenjenim podacima. Obriši višak nebitnih podataka.
Upiši 5 do 10-tak rezultata i označi što i kako želiš. Imaš komentare (komentar u Excelu 2013) pa dodatno pojasni. Budi kreativan.
Ovako nigdje nećeš stići.
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 14:32 - pre 102 meseci
Hvala Ivek, evo šaljem konkretan primer.
Enco
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 14:42 - pre 102 meseci
To što ti tražiš se zove normalizacija.

Imaš entitet "kupac" - za sad je to samo id i ime
Imaš entitet "roba" za sada samo naziv (jabuka, kruška,...)
Imaš entiter "faktura" - broj_fakture, id_kupca, datum, ...
Imaš entitet "stavka" (svaka faktura ima bar jednu stavku) sa atributima broj_fakture, redni_broj_stavke, roba, količina

Takvom dekompozicijom obezbeđuješ da se ne desi ono što ti predstavlja problem.
Svaki entitet ti je jedna tabela...
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 14:48 - pre 102 meseci
Hvala djoko, nisam baš najsigurniji da sam razumeo baš šta si mi napisao. Ako bi bio ljubazan, da kad stigneš pošalješ jedan primer bio bih te neizmerno zahvalan.
Enco
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 15:21 - pre 102 meseci
Veliki problem kod tvojih pitanja je to što ne postavljaš prava pitanja nego pokušavaš nešto da uradiš, pa onda parcijalno gledaš problem i postavljaš pitanja o tom problemu, a ne vidiš celinu.

Koliko ja mogu da vidim, ti pokušavaš da napraviš neku aplikaciju za fakturisanje, ali si na potpuno pogrešnom putu.
Evo ti jedne analogije:
Postaviš pitanje kako mešati malter. Onda dobiješ odgovor, pa je sledeće pitanje - kako da postavim red cigala a da mi budu u pravoj liniji. Pa onda, postavio sam redove cigala ali nemam rupu za prozor - kako da je napravim.
A u svemu tome, tvoje pitanje bi trebalo da bude - kako da napravim kuću.

Za ovo što ti radiš, prvo bi trebalo postaviti MODEL. To je ono što sam ti ja napisao.
Pa onda smisliš kakvi treba da budu POGLEDI na tvoj MODEL (podatke). Recimo treba ti nešto da možeš da vidiš pojedinačnu fakturu. Onda ti treba da vidiš sve fakture jednog kupca, pa sve fakture u kojem se pojavljuju jabuke, pa onda sumarni izveštaj prodaje robe po mesecima itd.
Onda ti trebaju kontrole - kako da obezbediš da podaci budu konzistentni, kako da ih uneseš, menjaš i brišeš.

Ja ne vidim da ti imaš znanje i veštinu da tako nešto napraviš. Koliko vidim, slabo se snalaziš i sa često korišćenim funkcijama u Excelu, a da ne pričamo o tome da ne znaš kako da napraviš formu, ili ubaciš neke kontrole i napišeš module.

Moj ti je savet da uzmeš neku dobru knjigu o Excelu i temeljno je iščitaš, prođeš kroz primere i onda vidiš za šta je Excel dobar, a za šta nije.
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 15:31 - pre 102 meseci
Hahahahaha, djoko posle ovog tvog posta osećam se kao da sam rođen za čuvanje ovaca i to samo ako su vezane ))
Ja koristim ovo moje excelovanje već ovo godinu dana i imam preko 5000 redova unosa i preko toga fakturišem i izdajem otpremnice. Što naravno ne znači da znam koristiti excel u toj meri u kojoj ti smatraš da trebam znati da bi se koristio njime. Problem je što sve ručno moram kontrolisati. Voleo bih kada bi ti nekako mogao poslati da vidiš to moje excelovanje na šta liči
Ja pretpostavljam da bi se tu Access bolje snalazio, a sa Accessom nisam ništa posebno do sada radio, tj ne znam ga uopšte koristiti.

Hvala u svakom slučaju na trudu i pomoći!!!
Enco
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti06.11.2015. u 15:50 - pre 102 meseci
Nisam imao namere da vređam, ali sam pogledao i tvoja prethodna pitanja pa sam na osnovu toga doneo (možda) pogrešan sud.

Kažeš da si za godinu dana uneo 5000 redova u neku excel tabelu. OK, ja svaki dan radim sa Excel izveštajima koji imaju preko 10000 novih stavki mesečno, pa mislim da sam dovoljno kvalifikovan da ocenim kompleksnost problema. Takođe, svaki dan imam prilike da vidim šta drugi ljudi u rade u excelu (a knjigovođe mogu da naprave takve izveštaje da i meni pamet stane). Međutim, čim im zatreba makar najjednostavniji makro, odmah zovu mene da pomažem.

Ovde se uopšte ne radi o tome da ja mislim da si ti jedino dobar da čuvaš ovce, ali vidim da nemaš znanja za kompleksne poslove sa excelom koji zahtevaju programersku pozadinu.

Ajde, recimo, za vežbu, napravi excel fajl koji na jednoj stranici ima formular za upis fakture, taster za prepisivanje fakture u redove na drugoj stranici i drugi taster koji, nakon unosa broja postojeće fakture popuni formular fakture ranije unetim podacima...
 
Odgovor na temu

milenkos78
Milenko Kovačević
CTP Studio
ctpzrenjanin.rs
Novi Sad

Član broj: 325046
Poruke: 60
212.200.81.*



Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti07.11.2015. u 08:34 - pre 102 meseci
Pozdravljam tvoje dobre namere i ukazivanje na neznanje. Ja iskreno ne znam koliko velika livada je excel. Do određenog dela sam stigao sa znanjem, što ne znači da većinu znam. Dobar deo poznavanja excela sam upravo stekao ovde na forumu, tj. kada krenem nešto raditi, pretpostavim kako funkcioniše, tako radim i kada mi zapne, kontaktiram Vas, moje drugare koji nesebično pomognete u najkraćem mogućem roku. Nema potrebe da obavljamo testiranje znanja kako bi se ti uverio da li znam ili ne znam raditi u excelu, programersku pozadinu nemam. Ovo što sam napravio do sada u excelu i što svakodnevno koristim radi odlično i za moj pojam je kompleksno (jer su se neke stvari verovatno na lakši način mogle uraditi), jedina stvar koju sam vas zamolio da mi pomognete je da je rešim i ja ono što meni treba mogu da koristim, bez izlaganja riziku.
Enco
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti07.11.2015. u 12:21 - pre 102 meseci
Moj prethodni predlog (pravljenje forme za unos fakture) nije nikakav izazov ili test znanja već ukazivanje na pravi put rešavanja.

Da obrazložim:
Poslednji postavljeni problem je bio kako sprečiti da se unese isti broj fakture u stavke koje ne pripadaju jednoj fakturi. Rešenje je NE DOZVOLITI RUČNI UNOS BROJA.

Zamisli jednu papirnu fakturu. Na njoj je samo na jednom mestu broj. Onaj ko unosi stavke u fakturu ne unosi uz svaku stavku i broj. On je jedan na vrhu strane, a stavke su vezane samim tim što su na istom listu papira.

Dakle, obrađeni podaci sa fakture treba da se generišu iz obrasca fakture i njih niko ni ne treba da vidi. Mogu da stoje na skrivenom radnom listu. Sama forma fakture koja stoji na drugoj strani treba iza sebe da nosi neku logiku za validaciju podataka i upis tih novih podataka u tabele koje se ne ažuriraju ručno.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Podudaranje vrednosti07.11.2015. u 16:48 - pre 102 meseci
@djoka_l

nije moguce, pocetniku u koriscenju Excela (na nivo krajnjeg korisnika) pokusavas da objasnis sta je primarni kljuc, sta je indeksiranje i sta su relacije. A jos na sve to pokusavas da mu objasnis sta je optimizacija.

Ne kazem da je lose to sto pokusavas vec mislim a je nerealno za ocekivati da ce covek moci da razume o cemu pricas, ideja ti je dobra, samo je suvise utopisticka.

u situaciji kada nokome ti objasnjavas da prvo treba nauciti osnovne funkcije i nacin njihovog koriscenja, kao osnova svega, a dobijes odgovor da znanje nije upitno jer covek ima 5000 reda unesenog teksta (kao da polaze za daktilografa, samo nije naveo brzinu unosa), nerealno je za ocekivati da osoba moze razumeti sta je primarni kljuc i sta su relacije.

Da bi napravio funcionalnu aplikaciju u excelu ne principu relacionih baza treba mnogo vise znanja nego kad bi to isto pokusao da napravis u Accesu iz prostog razloga sto excel nije primarno namenjen za takvo nesto i zato sto mu je celija osnovna jednica i mnogo toga sto access ima kao difolt u excelu treba osmisliti, napraviti i krajnjom improvizacijom izvesti (improvizacijom u smislu majstorstva, a ne u smislu povrsnosti). Nije mi namera da pravim uporedjivanje excel-a i access-a, vec da skrenem paznju da veoma mnogo pocetnika, pa cek i osrednjih korisnika koristeci neku cudnu logiku (meni ne razumljivu), ulaze u projektovanje jedne vrste "programa", "informacionog sistema" ili ajde da je nazovemo samo "slozena aplikacija". Ja sam imao jedan primer gde mene jedan mladi inzenjer informatike pita da li bi mogao da mu snimim na CD program VBA jer mu treba za rad sa excelom, ali kako ga nije nasao u samom excelu zakljucio je da ga uopste nema. Ali onda bilo jos interesantnije sto nikako nije mogao da razume da mu je sheet u excelu ustvari tabela u Access-u i da to treba povezati, ali da u excelu dve ili vise tabele mogu biti i u istom sheet-u i da se sve to moze povezati na isti nacin, sto opet ne moze u Accesu.

Samo da dodam, onda sam radio demonstraciju/ vezbu kakvu si ti dao za domaci u kojoj sam pokazivao kako se sve to moze izvesti na tri ili cetiri sheet-a ili jednostavno samo na jednoj.
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Podudaranje vrednosti

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3650 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.