Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Polisa privatnosti za Windows 10

[es] :: Windows desktop :: Polisa privatnosti za Windows 10

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13133 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
46.240.158.*



+94 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1029.09.2015. u 09:34 - pre 104 meseci
Izgleda da je potrebno osvežavanje memorije glede načina na koji je MS stekao monopol. I "blagodeti" koje je taj monopol doneo korisnicima.

Pre „Microsofta” softver se nije puštao u prodaju sa bagovima. Potrošači nisu ni znali za „Alfa” i „Beta” verzije, a nove verzije su izlazile tek kada su programeri mislili da su spremne. Tehnička pomoć bila je besplatna i dostupna 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a telefonski poziv je išao na račun prodavca, a ne kupca. Na pozive su odgovarali inženjeri, često i sami autori programa, koji su mogli bez razmišljanja da daju tačne odgovore na sva moguća pitanja korisnika.

U „Microsoftu” marketing odlučuje kada će novi softver izaći, na osnovu ispitivanja tržišta, bez obzira da li su programeri spremni ili ne. Umesto osmišljenog i konzistentnog koda, pakuju se komadi nepovezanog koda koji su na brzinu pisali različiti timovi programera koji se međusobno čak i ne poznaju. Milioni linija koda se dupliraju, jer svako u svoj deo upisuje sve funkcionalnosti. Često se delovi programa međusobno „ne prepoznaju” i mnoge se funkcije u poslednjem momentu izbacuju iz finalnog proizvoda. Ukoliko se to pokaže nemogućim, dolazi do odlaganja izdavanja proizvoda. Ponekad marketing toliko „napumpa” proizvod u javnosti, da odlaganje i izbacivanje neispravnih funkcija nije moguće, i tako se defektan proizvod svesno pušta u promet. Zbog ovoga u velikim američkim korporacijama, koje imaju na hiljade licenci za pojedine „Microsoftove” proizvode, važi pravilo da se novi softver nikada ne ugrađuje dok „Microsoft” ne izbaci bar servisni paket 1.

U težnji da što više smanji troškove, „Microsoft” uvodi praksu da je tehnička pomoć dostupna samo radnim danom u radno vreme. Kod nekih proizvoda ta pomoć je besplatna samo u prvih 30 dana i samo za instalaciju. Kod većine, pomoć se plaća od samog početka, često više nego što košta sam proizvod. Na pozive odgovaraju slabo plaćene, poluobaveštene sekretarice, koje odgovaraju na pitanja ne iz ličnog iskustva, već gledajući u ekspertni sistem, koji obično nema potreban odgovor. Doći do pravog sistem-inženjera gotovo je nemoguće.

Skraćivanjem roka izbacivanja novih proizvoda i ukidanjem stručne tehničke pomoći, „Microsoft” je uspeo da bitno smanji troškove proizvodnje. S druge strane, ubrzavanjem izdavanja novih verzija obezbedio je da ukupan prihod na određeni vremenski period ostane isti. Umesto da izbaci jednu gotovu verziju svake tri godine i proda je za 300 dolara, „Microsoft” izbacuje polugotove proizvode svake godine za po 100 dolara.

Proizvođači opreme morali su čak da pristanu da ne ugrađuju konkurentske proizvode ukoliko su želeli da ugrađuju Windows.

Mlade firme koje bi se pojavile sa revolucionarnim proizvodima ubrzo bi bile kupljene od „Microsofta”, ili bi „Microsoft” kupio njihove programere i ubrzo izašao na tržište sa konkurentskim, jeftinijim proizvodom, ili bi ugradio jednaku funkcionalnost u sledeću verziju samog operativnog sistema.

http://www.sk.rs/1998/11/skus01.html


Ja na jednoj virtuelnoj mašini teram ReactOS i čekam dan kada ću moći da ga koristim kao osnovni OS. Ovaj spyware može da ide samo na virtuelnu mašinu bez internet konekcije.

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1029.09.2015. u 09:51 - pre 104 meseci
Citat:
bigvlada: Izgleda da je potrebno osvežavanje memorije glede načina na koji je MS stekao monopol. I "blagodeti" koje je taj monopol doneo korisnicima.

Pre „Microsofta” softver se nije puštao u prodaju sa bagovima. Potrošači nisu ni znali za „Alfa” i „Beta” verzije, a nove verzije su izlazile tek kada su programeri mislili da su spremne. Tehnička pomoć bila je besplatna i dostupna 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a telefonski poziv je išao na račun prodavca, a ne kupca. Na pozive su odgovarali inženjeri, često i sami autori programa, koji su mogli bez razmišljanja da daju tačne odgovore na sva moguća pitanja korisnika.

Pre Microsofta, i nije bilo masovnog koriscenja kompjutera, pa samim tim nije bilo potrebe za tehnickom podrskom van inzenjerskog tima, ali ne zato sto nije bilo bagova(kakva utopija, software bez bagova), vec nije bilo dovoljno korisnika koji bi mogli pronaci bagove.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1029.09.2015. u 11:14 - pre 104 meseci
Microsoft oduvek ima beta i slične verzije a koliko vidim, to imaju i ostali. Linux i da ne pominjem, em ih ima na stotine raznih em imaju višemesečne alfa, beta, RC i slične verzije. Da li je Microsoft kriv za to?
Što se cene tiče, evo sada je Microsoft ponudio potpuno fraj apgrejd sa recimo Windows 7 koji je izašao pre mnogo godina pa ne znači da sada nude svaki čas po nekoj nižoj ceni.

P.S. Ne koristim Microsoft softver. ;)
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1014.10.2015. u 14:01 - pre 103 meseci
Bez zelje da budem advokat Microsoft-u, ali imam jedno pitanje za protivnike Microsoft-a ili ne mora protivnike vec obozavaoce linux-a i slicnih free OS.

Zasto ne pokusate da se udruzite i kao jedna masovna organizacija naprednih i slobodoljubivih programera da pokusate da napravite nesto sto je bolje ili barem priblizno Office-u.
Ni jedan pokusaj koji je radjen ne moze ni da primirise Microsoft Office-u, nema sanse.

Pokusajte da napravite Excel, Accees i Outlook i veoma lako cete unistiti Microsoft. pa i Apple je morao da uzme Office od Microsoft-a, nije mogao da napravi svoju verziju, a onda se zapitajte zasto Microsoft ima monopol, pa jednostavno je bolji od drugih.

Inace i ta prica sa monopolom je izokrenuta naglavacke, pravi monopolista je Cisco, ali se niko ne buni protiv toga.

Sto se tice privatnosti i tu mi niste bas jasni. Ako vec imate toliko vaznih i tajnih dokumenata onda kupite jos jedan kopjuter koji ne povezujete na internet i niko vam nista nece uzeti. Ja sam tako resio problem, imam jednu masinu koja ne ide na internet i nema teorije da mi neko nesto ukrade osim da udje u stan i odnese kompjuter.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1014.10.2015. u 16:53 - pre 103 meseci
Kakve veze ima Office za Windows 10 temom?

Ja reinstalirao komp i reko aj' da stavim Office, kad ono em svinja koliko zauzima, em non stop neki patchevi od par stotina MB i na kraju stavio LibreOffice.

Za moje potrebe i više nego dovoljan, kao i za 90% naših firmi u segmentu malih i srednjih preduzeća.

Nego je navika čudo.

Oko privatnosti i korišćenja dodatne mašine samo za čuvanje privatnosti, ko da te tata vojno lice pravio, tako i oni razmišljaju, a to što im se na takvim mašinama množe virusi skupljeni preko flasha, to nema veze.

Što se Cisca tiče, ne znam o kakvom je monopolu reč, mi sasvim fino funkcionišemo sa TP Link svičevima i pfsense ruterima.

Zamisli da Cisco prodaje rutere sa ugrađenim softverom koji prosleđuje sav saobraćaj koji prođe kroz taj ruter u svoj data centar i da ga dele sa trećim stranama. Da li bi kupio takav ruter? Ne bi? Što bre?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1014.10.2015. u 17:34 - pre 103 meseci
Citat:
Kakve veze ima Office za Windows 10 temom?


Ima veze jer ako ne instaliras Windows neces moci da instaliras Office, a Libre ili neke varijacije na temu su smesne u poredjenju sa MS Office-om.

Citat:
Oko privatnosti i korišćenja dodatne mašine samo za čuvanje privatnosti, ko da te tata vojno lice pravio, tako i oni razmišljaju, a to što im se na takvim mašinama množe virusi skupljeni preko flasha, to nema veze.


Kako ces flash-om preneti virus sa kompjutera na kompjuter ako koristis samo jedan flash za prebacivanje i ako prvo napravis skeniranje memorije pri ukljucenju.
ja sam taj problem resio na drugaciji nacin.
Do Windows Viste transfer sam vrsio posebnim kablom i posebnim softverom koji ide uz to.
Sad taj problem resavam ili flach-om ili tako sto imam dva rutera i dve paralelne mreze koje su razdvojene, kada imam potrebu povezem rutere izvrsim transfer podataka i opet odvojim mreze.
Ali bi mogao da mi objasnis kako neko moze da prenese viruse ako se za tu namenu koristi samo tacno odredjena memorija (flash, HDD)

Citat:
Što se Cisca tiče, ne znam o kakvom je monopolu reč, mi sasvim fino funkcionišemo sa TP Link svičevima i pfsense ruterima.


Pogledaj u podrucju gde se koristi Cisco oprema, koliki deo trzista drzi Cisco, a koliko konkurencija.

Citat:
Zamisli da Cisco prodaje rutere sa ugrađenim softverom koji prosleđuje sav saobraćaj koji prođe kroz taj ruter u svoj data centar i da ga dele sa trećim stranama. Da li bi kupio takav ruter? Ne bi? Što bre?


Kupio bih ako moram ili ako mi to odgovara, tacnije, ako je korist od toga veca od stete koju trpim zbog toga, onda bi kupio.

Da ti malo doblizim o cemu pricam.

Za potrebu posla koji radim imam potrebu da deo podataka "dignem" u/na oblak (cloud), to je jos gora varijanta od windows 10 varijante, ovako ja sam serviram nekome na pregled svoje podatke, ali meni to ne smeta, isplati mi se i onda zasto to ne bi uradio?

 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1014.10.2015. u 19:12 - pre 103 meseci
Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1014.10.2015. u 20:23 - pre 103 meseci
Citat:
bachi: Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?


Sto se bre covece zajjebavas, nisi dete.
Prvo, moje secanje datira jos iz vremena kad je internet bio skup i kad su radili internet klubovi. Tada su se po internet klubovima instalirali programi koji su snimali sta ko kuca, a onda su kasnije ljudima otvarali meilove.
A kako smo to resavali.
Kuci otkucam u nekom text fajlu user i password, otkucam ceo tekst meila koji zelim poslati, sve iskopiram, prebacim, resetiram kompjuter i odem. Tako ce biti i sad, ako mi windows 10 mnogo treba, moracu da smisljam nacin da se stitim, a da opet koristim taj OS, ako mi ne treba, dokle god mogu cucacu na win7 ili kako sam vec naveo koristicu dva kompjutera, jedan u off-line, a jedan u on-line rezimu rada.

Sto se tice drugog dela, ako ja sam odlucujem sta cu kaciti na cloud i svestan sam toga sta sam zakacio, onda cu takodje biti sestan da mi microsoft sve moze 'pokupiti" i pazicu o tome sta pisem, sta drzim u kompjuteru ili cu nastaviti sa smisljanjem nacina kako da ga "zajjebem".

Nije u redu to sto Microsoft radi, ali ako je to cena koja se mora platiti, onda cu morati da razmisljam o riziku kojem se izlazem.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 15.10.2015. u 02:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.static.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1017.11.2015. u 15:20 - pre 102 meseci
Vrlo je lako napisati program koji prati stanje klipborda i belezi stanja u fajlovima, tako da u klipbordu ostane sadrzaj koji je bio i da korisnik nista na primecuje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

GeleO
zaposlen
German-Serbia

Član broj: 226799
Poruke: 254



+11 Profil

icon Re: Polisa privatnosti za Windows 1022.11.2015. u 22:37 - pre 102 meseci
Citat:
2012:
Citat:
bachi: Ne želim da odgovaram na ono prethodno, već samo na ovo poslednje.

Ti za plaćeni cloud imaš valjda neki ugovor ili praviš ugovor koji će, između ostalog sadržati klauzulu o neotkrivanju podataka. Ako pak nema te klauzule (aka. besplatni cloud), onda ti biraš šta ćeš da kačiš na taj cloud. Instaliranjem Windowsa 10 si automatski pristao da SVE svoje fajlove i sve što otkucaš na tastaturi i svu aktivnost automatski daješ Microsoftu i trećim licima na izvolte.

Kapiraš razliku?


Sto se bre covece zajjebavas, nisi dete.
Prvo, moje secanje datira jos iz vremena kad je internet bio skup i kad su radili internet klubovi. Tada su se po internet klubovima instalirali programi koji su snimali sta ko kuca, a onda su kasnije ljudima otvarali meilove.
A kako smo to resavali.
Kuci otkucam u nekom text fajlu user i password, otkucam ceo tekst meila koji zelim poslati, sve iskopiram, prebacim, resetiram kompjuter i odem. Tako ce biti i sad, ako mi windows 10 mnogo treba, moracu da smisljam nacin da se stitim, a da opet koristim taj OS, ako mi ne treba, dokle god mogu cucacu na win7 ili kako sam vec naveo koristicu dva kompjutera, jedan u off-line, a jedan u on-line rezimu rada.

Sto se tice drugog dela, ako ja sam odlucujem sta cu kaciti na cloud i svestan sam toga sta sam zakacio, onda cu takodje biti sestan da mi microsoft sve moze 'pokupiti" i pazicu o tome sta pisem, sta drzim u kompjuteru ili cu nastaviti sa smisljanjem nacina kako da ga "zajjebem".

Nije u redu to sto Microsoft radi, ali ako je to cena koja se mora platiti, onda cu morati da razmisljam o riziku kojem se izlazem.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

[Ovu poruku je menjao 2012 dana 15.10.2015. u 02:48 GMT+1]
Haha samo citam sta ga branis odma a jadikujes na linux.ti vise i ne znas sto pises niti znas kako je nastao windows.Pises imam ovo imam ono sve se prati u svaki softver je ugradjeno nesto da se prati
Druga stvar nacitao se po netu za linux pa pises nesto,a oko njega nemas pojima.zapantite jedno zastita ne posoji na internetu sve su proizvodi koji se prodaju i veliki loby.Ako cemo po vasem google kompanija su najveci hakeri tj. nemas privatnost drugi je microsoft.
On je nula za google.

Tako da mislim da bi diskusija bila mnogo konstruktivnija kad bi razgovarali i razmisljali kako da doskocimo namerama Microsofta koji je resio da ima potpuni uvid u nas kompjuter.

na ovo tvoje pitanje imas odgovor predji na linux.
pa nemoras da cucis i da se plasis

ps. na win sam samo zbog igara odigram i nazad na linux
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Polisa privatnosti za Windows 10

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13133 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.