Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HD tv kanali u Srbiji NIKAD

[es] :: Digitalna Televizija :: HD tv kanali u Srbiji NIKAD

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23854 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 16:24 - pre 105 meseci
Citat:
Sceka:

Pa svi koji su do sada bili na T1 prelaze na T2

Nemačka nije prešla. A kad predje gro sadržaja Nemci će gledati u HD.
Nemci su stvorili zdravu osnovu na kojoj će graditi DVB-T2:
- osposobljeni kadrovi
- TV gledaoci edukovni i pripemljeni
- finnsijsko obezbedjenje iz privatnih sredstava
- slobodno tržište snabdeveno odgovaajućom opremom
i sve ostalo što podrazumeva dugoročnu pripremu jednog ozbiljnog projekta.

Citat:
Sceka:

Pa dobro je pitanje ali da bi znao da das odgovor ti bi morao da znas sta ne razumes

Izgleda da si neispavan ili možda pripit ili oboje
pa brkaš ko šta razume ili ne razume.

Ti očigledno ne razumeš da ne daje odgovor onaj koji postavlja pitanje.
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD21.08.2015. u 22:29 - pre 105 meseci
Citat:
hotchimney:
Citat:
Miladinovic:

Najveći promašaj bi bio uveđenje T1 standarda u 2015!

Da li si ti u toku stvari?
T1 je postojao već od tamo 2008 ili tako nešto.
Ništa nije trebalo "uvoditi" već samo nastaviti.
A uvoditi T2 tek onda kad se steknu uslovi
- pre svega - finansijski i kadrovski jer sadašnji srbijanski kadrovi po TV kućama nemaju pojma a što se vidi po stalnim problemima na koje se žale TV gledaoci.



Nastaviti? Pitas mene da li sam u toku kada je u Srbiji poceo T1? Probnom emitovanje je pocelo 25 Novembra 2005. godine, sa predajnika Avala na UHF 27 i Iriskog Venca sa malih predajnika, ne 2008. Ne razumem sta su trebali nastaviti, imali su 2 predajnika ograničene snage?

Da se razumemo, DVB-T2 nije vezan za HD emitovanje. Sta ce se emitovati u Mux-u sa stanovišta T2 standarda je potpuno nebitno. Gde je greška? Na lošem planiranu gašenja analogije za šta su ponajviše krivi političari, jer mreža nije mogla preći kroz proces kalibracije i testiranja. Drugim rečima, deo mreže je planiran kao SFN i na mnogim mestima nije urađena sinhronizacija i ostale kalibracije. Ako sada naručite predajnik od Rhode & Schwarz proizvođača, dobićete T2 kompatibilan, što je normalno.

Max protok T2 je 50,34 Mb/s dok kod T1 31,66 Mb/s, pa ti uporedi kakava je spektralna efikasnost oba standarda. Raspitaj se kod bilo kog stručnjaka iz te oblasti, ako ne veruješ. Ja govorim isključivo sa tehničke strane i baš me zanima koja je tvoja struka?

Ja još uvek nisam mogao da pronađem nijedan valjan argument zašto bi se išlo na instaliranje T1 mreže, sem nešto niže cene uređaja za krajne korisnike?



Citat:
hotchimney:
Citat:
Miladinovic:

Da nemaš možda neku firmu koja se bavi uvozom tako nečega? Jedino to može da objasni tvoju želju za zastarelom tehnologijom.

Nemoj meni pripisivati tvoje želje, potrebe i firme.

Pitanje je bilo "šta ja nisam razumeo" a ti sada spinuješ priču na tvoje želje.

Ukoliko nisam nešto razumeo, citiraj tekst koji sam napisao, pa da vidimo šta ko nije razumeo.
Paušalno pripisivanje stavova
kojima se ti bavuš
nema veze sa mojim razumevanjem ili nerazumevanjem.



Ovo nisam ja napisao, ne znam zašto sam ja uabčen kao autor.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 06:38 - pre 105 meseci
Ok, sada saznajemo detalje aljkavosti u vezi "kalibracije i testiranja".
Za to ne mogu biti optuživani samo političari.
Odgovorni su i "stručnjaci" koji su podržali političare
a to su svi oni "stručnjaci" zapošljavani po partijskoj liniji
a u državnom sistemu planiranja i provodjenja digitalizacije i nema drugih "stručnjaka".

Prvi razlog za nastavak sa T1 je bilo stečeno iskustvo DVB-T1 kako ti kažeš od 2005 i totalno neiskustvo i nepoznavanje T2 medju ovdašnjim "stručnjacima".
Ne srlja se u nepoznato.
Takodje je ogroman broj T1 prijemnika već nabavljen od strane gradjana što znači da oni ne bi imali nikakvih troškova. A sigurno je i T1 oprema jeftinija.

Takodje ne bi bilo svih ovih problema na koje se ljudi žale
jer
koliko se sećam DVB-T1 je funkcionisao sasvim dobro.
Sve je moglo da se uradi i višejezični titlovi i EPG i "čista" slika, itd.
odnosno sve ono što je propagirano kao prednost digitalizacije.

Citat:
Miladinovic:

Ovo nisam ja napisao

Ispravljeno, taj tekst je napisao calexx.

 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 11:04 - pre 105 meseci
Naravno, HD, EPG, više audio "podnosilaca" savršeno rade i u T1, to zapravo i nije deo tog standarda. Postoje mnogo razloga zašto sadašnja mreža još uvek ne funkcioniše dobro.

1) U DVB-T1 mreži u multipleksu su išli RTS-ovi kanali plus Avala, od 2008 i RTS HD. Multipleksiranje kanala je radio RTS, još davno, za potrebe "dotura" slike analognim predajnicima miktrotalasnim vezama i optikom. S te strane problemi multipleksiranja su vec bili rešeni.

Jedan od problema koji su se pojavljivali tokom prelaska neposredno pre i posle jeste pri ubacivanju novih servisa u multiplex i problem sa adaptacijom linkova na nekoj relaciji. Pojedini kanali su ubačeni u poslednji čas. Zašto ne znam, Pink je svoj link uradio samo mesec dana pred gašenje analogije, a dopis su dobili još 2012, dakle, 3 godine ranije koji su naravno sabotirali. Mnoge regionalne i lokalne tv stanice su dobile dozvole, prvo od REM-a, pa onda i od RATEL-a bukvalno neposredno pred gašenje analogije! Ja sam se stalno pitao zašto linkovi nisu urađeni ranije i zašto se čekalo minut do 12, ali ti mediji nisu znali da li ce iole dobiti mesto u muxu, i za sve to su krive iste institucije.

2) DVB-T1 nije nigde radio ozbiljno kao SFN, gde se javljaju problemi sa sinhronizacijom. Naime, dva predajnika emituju na istom UHF kanalu, a opet moraju da budu vremenski sinhronizovani sa cljem da prijemnik može odabrati jedan od njih sa lakoćom, a ne da vrše ometanje jedan drugog. SFN mehanizmi su usavršeni u T2 u odnosu na T1, drugim rečima, ovi problemi bi bili još više izraženi da je instalirana T1 mreža sa istim SFN planom! S tim u vezi njihovo iskustvo ne bi igralo značajnu ulogu, jer ionako nisu imali.

3) DVB-T1 je išao mahom sa svojih antnenskih sistema malom snagom (pomocnih antena), pa s tim u vezi nije bilo problema sa spajanjem više predajnika na jedan antenski sistem. Sistem Rudnik - C.Vrh (Jagodina) je jedva završen na vreme, radilo se 24č dnevno da bi se ispunila želja političarima da bi "tobože" objavili kako su prešli na digitalnu pre roka (iako defakto se to još nije desilo, te imamo npr. neke stanice kao TV Duga Požarevac, koja i dalje emituje na UHF 47). Problemi ove vrste bi postojali i da je mreža bila T1, to nema apsolutno nikakve veze sa standardom modulacije, itd.

Postoje tu još uvek neki koncepcijske greške. Npr. cene emitovanja su formirane bez uvida u realno stanje. Drugim rečima, sa tehničke strane JP ETV trenutno ne košta više dali u Muxu1 emituje RTS HD ili ne emituje. Cene se uošte ne sklariju (naniže) sa brojem servisa koji se emituju.

Dalje, kapacitet jednog muxa prema izabranim zaštitim parametrima modulacije i zaštite iznosi oko 36-40Mbps (nisam siguran, to su menjali). Umesto statističkog multipleksiranja kanala (dakle, bitrate se dodeljuje na osnovu trenutnih zahteva), kod nas je PRAVILNIKOM propisano da SD kanal ima protok u T2 mreži 2.2 Mbps! Drugim rečima, iako imaju 36Mbps raspoloživih, oni koriste za 7 nacionalnih kanala svega 15.4 Mbps! Zašto, ne znam?!

Drugi problem jeste distribucija sadržaja ili dotur kanala do mesta gde se vrši multipleksiranje. Svaki kanal je zasebni MPEG-TS (transport stream), što je zapravo kontejner koji sadrži video stream, n-audio streama, teletekst stream, subtitle strema, data stream (za interaktivne servise),... Prema tome svaka tv stanica bi trebala kreirati svoj TS kontejner koji bi mogla urediti tako da pruži sve te usluge. Međutim, ETV ili već čiji stručnjaci su smislili da TV stanice nikako ne doturaju svoj program šaljući svoj TS stream, već isključivo kao u analogiji su zahtevali SD-SDI vezu. SDI veza za SD kanal iznosi oko 275Mbps, što je studijska veza i malo je realno da će neko raditi distribuciju svog programa na tom nivou do headenda ETV-a. Potom, ETV koristi svoje H.264 enkodere isključivo. Ovakav vid topologije onemogućava laku implementaciju dodatnih servisa, a i smanjuje kvalitet slike. Praksa je da se H.264 enkoder nalazi u oktviru stanice, a ne na udaljenom mestu. Blizina enkodera izvoru je ključna, posebno kod stanica koje još imaju analognu produkciju.

Sadašnji mreža izgleda ovako TV stanica - svoj lokalni enkoder - link - terminacija - sdi - enkoder ETV - multipleks, a moglo bi se svesti na tv stanica - enkoder -link multiplex. Da ne govorim koliko visetruk prolaz kroz enkoder doprinosi kvalitetu slike itd. (najezim se kad vidim da postoji tv stanica - analogni link - etv enkoder multiplex, na kraju slika nikakva).

Bilo je ciljeva, predloga da se ceo MUX1 sastoji isključivo od HD kanala, 720p je sasvim solidno. To ce biti podsticaj tih tv stanica da streme tome i bar reprodukuju sadržaj sa Plazout-a u HD formatu (budimo realni sada jedan HD playout košta par hiljada evra). Iako je SD, ako je studijski format 4:4:4 odnosnom semplovanja, upscale na HD (uz korigovanje prenosne trase) bi dao dosta nešto bolji kvalitet slike.

Preduslov je korekcija cenovnika JP ETV. Zašto, pa zato što će prihod države (a ETV je javno preduzeće) od prodaje licence za LTE 4G u bandu 700* i 800 biti preko 100 miliona evra godisnje, a da prstom ne mrdnu. To je defakto ukraden spektar od nekadšnjeg TV spekta, te se u mnogim zemljama deo novca od toga odvaja za pokretanje besplatnih servisa (kanala) tipa dokumentarnih, sporstskih itd. kao besplatnih u terestrijalnoj mreži ili deo odvaja javnom servisu. Kod nas verovatno ništa od toga.

*upotreba T2 standarda nam je omogućila da možda među prvim u Evropi očistimo i band 700, tako da ih možemo ponuditi odmah na tenderu.



 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 12:21 - pre 105 meseci
Svaka čast druže, Miladinovic izuzetan tekst i komentar.


Što se tiče novca tih 100 miliona evra od frekfencija za 4G mrežu to če da pojedu skakavci to jest penzioneri. Što se tiče ovih komunikacijskih veza prenosa slike i enkodiranja na udaljenoj lokaciji i to bi trebalo ispraviti.

Mogao bi nadležan minister za trgovinu turizam i telekomunikacije ako je on minister Vulin da pošalje ljude iz minisarstva u kontrolu urađenog posla oko digitalizacije ako ima koga da od naših pošalje ako ne neka dovede strane stručnjake iz engleske pa neka oni nameste ako naši ne znaju.

Samo nešto mislim da bi na mestu ministra trgovine i telekomunikacija bilo bolje da je ministarka Zorana Mihajlović ona ide po gradilištima u nočne kontrole i čim se tu na građevini ispreči neki hrast od 600 godina samo izda naređenje hrast mora pasti. E sad ako bi tako efikasno kontroliše svoj resor prepostavljam da bi ona isterala nama sliku na tv aparatima da bude kao da gledamo Blu rej diskove.

U svakom slučaju treba odkloniti sve nedostatke i propuste i greške koje su učinjeni u brzini da se stigne pre roka ( boba rock-a iz alan forda) da bi se imao argument da se kaže da je URAĐENO PRE ROKA, a to što je urađeno kako nevalja i što mi na našim tv aparatima imamo sliku kao da gledamo prljav veš to nema veze, umesto da su radili kvalitetno ako treba i sa dva meseca zakašnjenja ali da bude slika ko ogledalo dobili smo kao da gledamo kros prljav prozor GSP vozila.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 17:10 - pre 105 meseci
Ok, Miladinovic, lepo si to napisao.

Ako sam dobro razumeo
u tom transportnom lancu
postoji analogna karika.

To znači da slika nikad neće biti ni 720p a
pogotovu neće biti ni 1080p
sve dok se ne izgradi potpuno nova infrastruktura.

Tako sam nešto i pretpostavljao
samo nisam znao detalje.


^digisat

Zašto misliš da su penzioneri skakavci?
Pa sadašnji penzioneri su jedini u generacijama od WWW2 do danas
stvarali vrednost u Srbiji.
Skakavci su ovi što su tu vrednost prekontirali na svoje račune u kiparskim i švajcarskim bankama.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 19:28 - pre 105 meseci
@hotchimney

kao što samja u jednom mom komentaru rekao možda za jedno 100 godina a možda ni za 200 za nas možda NIKAD. Kao što je napisano u naslovu ovog foruma.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 21:16 - pre 105 meseci
Mislim da bi ETV.RS I država mogli da promene stvari.

ETV da napiše dopis svim televizijama u kom format (16:9) kvalitetslike 720p sa 5 mb-s data rate enkodiran TS stream, način prenosa slike isključivo IP protocol (internet) da se da rok od 30 dana u suprotnom ETV ce prekinuti prenos programa I da za takav stav ima obezbeđenu podršku države to jest nadležnog ministarstva inače u suprotnom đabe ste kupovali nove HD televizore.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD22.08.2015. u 23:44 - pre 105 meseci
A da ipak dozvolimo da se i kod nas vrti SD program? Bar malo?
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 02:04 - pre 105 meseci
Ovo što imamo od SD je kao nejgora kopija sa video kasete na video kasetu i tako jedno 10 puta. Pitam se zašto su forsirali taj DVB-T2 kad su upucali tri puta veču cenu za HD programe. moglo je to lepo da se napakuje i u DVB-T1 a ne ovako ispade da je ovo jedna drzavna prevara pošto je ovo državni posao. Ljudi su kupovali nove televizore nadajuči se da če moći da gledaju i HD programe kad ono q.n.b.

Ljudi ja se zbog ovog otkriča istine I faktičkih ćinjenica osečam bedno I jadno pa mene je sramota kakvu mi sliku gledamo. u svetu se radi na 8k tehnologiji prikazivanja slike kod nas su več sad na tržištu dostupni UHD televizori. Šta vredi tim ljudima koji su pokupovali te televizore kad ni za običan FULL HD nemaju odgovarajuči signal.

Ja zbog ovakve slike gotovo i da ne gledam TV .


Evo neđem na Wikipediji jednu informaciju u vezi standardom emitovanja :

DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth.

kod nas je definisano 8 Mhz a maksimalno je 10 pa me zanima da li su veče mogučnosti sa 10 Mhz i kolka je tu maximalna propusna moč.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 02:15 - pre 105 meseci
evo linka da se malo informišemo


DVB-T2 STANDARD WIKIPEDIJA


Deo informacija sa sajta,


The standard[edit]

The following characteristics have been devised for the T2 standard:
COFDM modulation with QPSK, 16-QAM, 64-QAM, or 256-QAM constellations.
OFDM modes are 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, and 32k. The symbol length for 32k mode is about 4 ms.
Guard intervals are 1/128, 1/32, 1/16, 19/256, 1/8, 19/128, and 1/4. (For 32k mode, the maximum is 1/8.)
FEC is concatenated LDPC and BCH codes (as in DVB-S2 and DVB-C2), with rates 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, and 5/6.
There are fewer pilots, in 8 different pilot-patterns, and equalization can be based also on the RAI CD3 system.[18]
In the 32k mode, a larger part of the standard 8 MHz channel can be used, adding about 2% extra capacity.
DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth.
MISO (Multiple-Input Single-Output) may be used (Alamouti scheme), but MIMO will not be used. Diversity receivers can be used (as they are with DVB-T).
Multiple PLP to enable service specific robustness.
Bundling of more channels into a SuperMUX (called TFS) is not in the standard, but may be added later.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 09:40 - pre 105 meseci
Da li misliš da bi bila bolja slika da je umesto T2 uveden T? Repriza Boljeg života ili Bitka na Neretvi bi imali HD sliku da je uveden T standard? Ili misliš da bi HD na T bio isti po ceni kao SD? Ili bi T prenosili na bolji način nego sada? To kakvi su stari snimci je iz jedne priče, kako to tehnički rade iz druge i nema veze ni sa standardom ni sa uvođenjem digitalizacije nego su tu ko zna kakvi razlozi. Neko ne zna, neće, još se eksperimentiše, hoće da prave cenu ... apsolutno ne bi bilo drugačijeg pristupa i da je T, osim što je izborom novog standarda napravljen odličan potez. To je isto kao kada bi neko sada tražio da se koristi windows 3.11 jer on ima loš komp, koristi stare programe i ne zna zašto bi se prelazilo na nešto novije. Još bolje, razmišlja kao kragujevačka Zastava, napravljen Stojadin pre 40 godina i oni bi ga i dalje pravili jer ... šta će nam novi i skuplji kad je Stojadin proveren auto? Oni koji kukumavče što nije uveden T su baš u tom fazonu, koji je auto bolji od Moskviča??

Ko je od 2009. godine kupio T televizor, sam je kriv jer ga ne zanima šta kupuje, ima se, može se. Mnogi su kupili i nov televizor bez digitalnog tunera, sad oni da se posebno bune zbog toga?

Full HD ćeš baš baš teško da gledaš bilo gde u svetu, svuda je SD standard, osim ponekog plaćenog HD programa.

Deluje mi da nikada nisi kopirao sa (VHS) kasete na kasetu, već prvi snimak je daleko ispod TV slike a treća kopija je jedva razumljiva.

Ajde da pišemo peticiju da se kod nas krene sa 8k i da se potpuno izbaci SD slika, zašto da oni koji su kupili nove televizore ne iskoriste to? Ali da to obavezno bude DVB-T.

Mada i dalje nisam siguran da li je problem što je uopšte uvedena digitalizacija ili što je izabran T2 standard. Prvo je moralo da bude urađeno a za drugo bi trebalo da se pita prethodni vlasta koji je izabrao, mada opet ponavljam da im čestitam na pravom potezu.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 10:19 - pre 105 meseci
Cale, ne radi se o tome kakav ce kvalitet snimka da puste. Odi kod njih u RTS i pitaj da ti puste `bolji zivot` i videces da je kvalitet bar kao DVD. Fora je u tome sto ga saseku i emituju u katastrofalno losoj rezoluciji sa mizernim bit rate-om. Imam osecaj kao da ih mrzi da traze trake u arhivi i puste sa YT u 240p :)

Hiljadu puta sam napomenuo da 60-ih godina nisu postojale HD kamere, ali odgledaj ( ako nisi ) neki americki film 60-ih sniman filmskom kamerom ripovan u HD, pa ces da vidis kako je to odlican kvalitet.

Neka ostane i na ovoj rezoluciji, ali da podignu b. rate na 5-6MB i bice sasvim ok. A za to je dovoljan i vise nego dovoljan i T1 standard.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 10:19 - pre 105 meseci
Po nekom mom shvatanju pre nego sto je bilo šta početo trebalo je da se uradi sledečih nekolko poteza. Pođimo od izvora to su tv stanice a njima da se uvede obavezujuča naredba od strane države;

1. Promeniti video miksete i tv kamere u studijima. da se propise šta je to donji tehnički minimum sa kojom opremom može da se radi u suprotnom gubi se dozvola za emitovanje

2. da svaki studio ime kod sebe digitalni modulator za DVB-T2.
3. da svaki studio obezbedi digitalni prenos slike i tona do čvorišta na Avali

zatim da Avala ETV.RS kao glavno čvoriste bude skockana i sređena a ne u potpunom haosu. Pa da tehničari kažu Studio B preuzimamo sa predajnika na kosmaju preko video rekordera pa izlaz iz video rekordera ima činč konektor a, Prva srpska TV mi nju skidamo preko TOTAL TV, naj verovatnije i B92 kao i TV PINK idu isto sa nekog total tv risivera.

Bilo bi dobro da na avalskom tornju (zgrada gde je ETV) ne postoji ni jedna satelitska antenna to bi onda moglo da znači da ETV ne preuzima ni jedan TV program preko neke od satelitskih platform kao sto su, total tv , Polaris, ili digitv.

Pa kad budi svi išli preko internet konekcije (IP) prenos slike onda se može reči da imamo kolko tolko digitalnu televiziju.

Pa unutar ETV na avail da podešavanje i rutiranje bude kvalitetno odradjeno a ne kao sad na nekim uređajima kao recimo AMIKO 8840 koji je i satelitski prijemnik imamo stucanje slike, što ranije nije bilo u inicijalnoj mreži. Onaj detalj mi se naročito ne sviđa da data rejt bude promenljiv od 32-40 Mbit/s što mu dođe kao promenljiv kvalitet na MP3 fajlovima, bolje je da prenos bude KONSTANTAN da se konstantuje da je konstantan i to maximalan na 50Mbit/s inače sve je ovo DIGITALNI BUVLJAK.

[Ovu poruku je menjao digisat dana 23.08.2015. u 11:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 11:22 - pre 105 meseci
Citat:
gilopile: Cale, ne radi se o tome kakav ce kvalitet snimka da puste. Odi kod njih u RTS i pitaj da ti puste `bolji zivot` i videces da je kvalitet bar kao DVD. Fora je u tome sto ga saseku i emituju u katastrofalno losoj rezoluciji sa mizernim bit rate-om. Imam osecaj kao da ih mrzi da traze trake u arhivi i puste sa YT u 240p :)
Sve to opet ne znači da je digitalizacija ili T2 pogrešan potez nego pokazuje da oni koji to rade ne znaju, neće ili ih mrzi. Sve i da je bio T, opet bi bilo isto.
Da li si gledao na CRT televizoru, moguće je da je to neka merka koju koriste jer na tim televizorima slika uvek bude bolja, nekako zamaže sliku da se ne vide loši detalji? Ipak je PAL očajna rezolucija da bi je gledao na HD Ready ili boljem televizoru.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 13:22 - pre 105 meseci
Citat:
digisat:
Bilo bi dobro da na avalskom tornju (zgrada gde je ETV) ne postoji ni jedna satelitska antenna to bi onda moglo da znači da ETV ne preuzima ni jedan TV program preko neke od satelitskih platform kao sto su, total tv , Polaris, ili digitv.

Pa kad budi svi išli preko internet konekcije (IP) prenos slike onda se može reči da imamo kolko tolko digitalnu televiziju.

Pa ti satelitski prijemi su digitalni (analognih odavno nema), i to je digitalna televizija, ne mora digitalna TV da bude preko kabla.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 13:32 - pre 105 meseci
Ma T2 je "pogodak" kao kad bi ste kupili autobus da porodica sa dvoje dece ide na letovanje.
T2 nije ispunio nadanja,
nepotrebno je spiskan novac.
Kad se steknu stvarni uslovi i stvarna zainteresovanost za T2 sadašnja oprema će se pokazati neadekvatnom
tehničko - tehnološka rešenja promašaj
a i dotrajaće, što od stajanja, što od nestručnog rukovanja
i sve će morati ponovo da se projektuje, kupuje i instalira.


Potpuno je jasno da TV kuće nikad nisu bile posebno zainteresovane za prelazak na digitalno emitovanje već su prinudjene.
U velikom procentu TV gledaoci takodje nisu bili zainteresovani za digitaliju.

Digitalija je nametnuta i jednima i drugima i zato resursi zvrja prazni u astronomskim cenama.
Pošto je nametnuta i TV kućama i gledaocima to je još jedan razlog zašto digitalija neće profunkcionisati kako treba.

Sa druge strane, dobri primeri u svetu
su tamo gde se ulaganja u razvoj TV sistema
vrše u skladu sa kretanjima tržišta,
pre svega TV gledalaca
jer su oni osnovna poluga koja održava TV.

U DVB-T signal se upakuje malo MPEG-4 sadržaja i TV gledaoci malo po mal kupuju opremu koja podržava takvo emitovanje.
Kad udeo onih koji prate HD sadržaje predje odredjen procenat
tu i tamo se pusti T2 signal
i stanovništvo se ohrabri da po malo kupuje T2 prijemnika.
Kad se tako stvori povoljna baza na obe strane (TV kuće i TV gledaoci)
donesu se planovi o prelasku na T2
ali se ostavi dovoljan rok da se svi postepeno naviknu na novi sistem.
Pri tome se posao poverava privatnim kompanijama a ne da se novac isisava iz džepa stanovištva.
Tako se radi u normalnim džavama odgovornih funkcija.


U Srbiji se razmišlja u kategoriji dekreta, ultimatuma i dovodjenja pred svršen čin
i zato sve ide tako nakaradno kako ide.
I zato nikad neće funkcionisati kako treba.
Mada sam ja optimista, pusti će se malo HD
čisto da se zapuše usta kritici.
 
Odgovor na temu

digisat
Petar Pan
Beograd

Član broj: 9759
Poruke: 361
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 14:05 - pre 105 meseci
Nijedna satelitska kompanija (total, Polaris, digi tv) kod nas ne propusta sliku na satelit bez da uradi neku redukciju kvaliteta slike ili smanjenje date rate jer i njima zakup na satelitu nije ni malo jeftin tako da oni svi pakuju strimove za uplink ka satelitu da bi sto manji bio data rate a da može da stane što više programa inace da ne redukuju sliku oni bi trebali da zauzmu pola kapaciteta jednog satelita, sta misliš zašto se na satelitskoj tv pojavio takozvani Ka band pored Ku banda stvar je vrlo jednostavna nema dovoljno frekfencija koliko je interesovanje tv stanica da dobiju mesto na aktuelnim satelitima. Evo kolko vidim Ka band je jedna od najluđih stvari ima frekfencije od 26,5 do 40 GHZ sto je po meni jako veliku broj programa če moči da se emituje i to u HD 2k kao I u UHD 4K I naj noviji 8K koji ne znam kako zovu taj novi standard.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 18:09 - pre 105 meseci
Citat:
hotchimney:
Potpuno je jasno da TV kuće nikad nisu bile posebno zainteresovane za prelazak na digitalno emitovanje već su prinudjene.
U velikom procentu TV gledaoci takodje nisu bili zainteresovani za digitaliju.

Digitalija je nametnuta i jednima i drugima i zato resursi zvrja prazni u astronomskim cenama.
Pošto je nametnuta i TV kućama i gledaocima to je još jedan razlog zašto digitalija neće profunkcionisati kako treba.

Tv kuce koje su radile sa analognom tehnikom verovatno i dalje rade tako, uvodjenjem "digitalizacije" je samo obezbedjen digitalni prenos od predajnika do korisnika...
Mislim, valjda ste to do sada ukapirali?

Ti stvarno verujes da je nesto za T2 jeftinije od T1, pre bih rekao da to kosta isto.

Citat:
digisat: Nijedna satelitska kompanija (total, Polaris, digi tv) kod nas ne propusta sliku na satelit bez da uradi neku redukciju kvaliteta slike ili smanjenje date rate jer i njima zakup na satelitu nije ni malo jeftin...

Ali je sustina da je i taj prenos digitalan, zar ne?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: HD tv kanali u Srbiji NIKAD23.08.2015. u 20:56 - pre 105 meseci
"Dzaba ste krecili" - potpuno uzaludno sve sto se napise. Najgore je to sto oni koji citaju (pasivni ucesnici/clanovi) budu zavedeni i uvuceni u konfuziju...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalna Televizija :: HD tv kanali u Srbiji NIKAD

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 23854 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.